Z Paříže do Paříže

(festivalový název)

Z Paríža do Paríža

Drama / Válečný

Francie / Kanada, 2017, 110 min

Velice specifický pohled na válečnou Francii, okupovanou i kolaborující, očima chlapců, kteří na své cestě za přežitím prošli současně strastiplnou duševní proměnou. Opustit svůj bezstarostný svět dětských her, popřít sebe sama a vyrovnat se s všudypřítomným nebezpečím a strachem, to chce velkou odvahu. Jejich příběh je proto úžasný a samozřejmě také notně emotivní, i díky obrovské dávce štěstí, které jim osud daroval, aby ho mohli vyprávět. Jeho filmová podoba je po všech stránkách vynikající, počínaje provázáním jednotlivých scén, přes postupné proměny nálad nebo výtečnou atmosféru ve všech polohách a konče hereckými výkony hlavních hrdinů. Krásný snímek, při němž někdy přeběhne mráz po zádech, ale který jindy naopak chytí za srdce. 90 %(6.6.2017)

Celý čas som mala pocit, že sledujem nejaký rozprávkový príbeh ... chlapci šikovní, dobrí a slušní. Na svojich cestách mali kopec šťastia a k dispozícii dobrých ľudí ... na malé výnimky sa im celkom darilo. Viem, že to až také jednoduché v skutočnosti nebolo, a ani ten ich príbeh nebol až taký veselý ... ale bratia Maurice a Jo a ich rodina dopadli ešte celkom dobre .. však vieme svoje. Veľmi pekne natočené, chlapci hrali úžasne ... páčilo sa mi.(26.7.2017)

Útrpné drama o tom, že pokud jste Žid, tak musíte mít ocelové nohy, aby jste mohli utíkat po Evropě. Konkrétně v tomto případě musíte z Paříže do Nice a zpět. Film stojí a padá na dvou bratrech, kteří od tatínka dostali za úkol provětrat své trekové boty. A vzít si k tomu samozřejmě pytlík duhovek. A jediné, co za celou cestu vydrželo, byly právě duhovky. 75%(13.8.2017)

Z Paříže do Paříže je filmem, který jste už viděli. Síla rodinného pouta, těžká období druhé světové války a židovští kluci popírající své vyznání kvůli Němcům. Je pravda, že nic extra nového zde nevidíme, ale na druhou stranu - jestliže film maximálně funguje, nespadne vyloženě do klišé, líbí se mi příběh i herci, technické zpracování a nikde není žádné slabé místo...co potom na filmu kritizovat. Naopak, je to film o dětech a dost možná teoreticky i pro děti, popř. mládež. A myslím, že je to tu podáno naprosto nádherně, divák každého věku vše pochopí. Mě občas i mrazilo či dojímalo. Z filmu sálala jakási krásná nepošpiněná čistota. Jinak si ale dovolím ještě malé srovnání s filmem Běž, chlapče, běž, který byl dle mě ještě o fous lepší, napínavější, drásavější, přesto krásný. Mohu však klidně doporučit obojí.(29.5.2017)

Pekny film, ostal som prekvapeny co Christian D. splacal. Nakuknul sice na druhu vyvrazdovacku , ale nechal ju na druhej kolaji. V jej tieni sa bros. presuvaju ,putuju, utekaju mozol-nemozol, aby si zachranili zidovsku kozu. Nenasilne sentimentalne, hrave , vesele, a veruze aj vazne a silne sceny, pekne vykomponovane drzia pohromade..no CH. D. sa nerozplyva nad debilitami. Maly ´Jo ma dostal, a zaryl sa mi hlboko medzi rebra. Maly Velky film.(6.6.2017)

• - Film má také českou stopu. Jeho natáčení probíhalo mj. i v Praze nebo Žatci. [Zdroj: deník METRO] (hippyman)

• - Predlohou filmu je kniha skutočného Josepha Joffa, ktorá vyšla v roku 1973. Josepha Joffa vo filme stvárnil Dorian Le Clech. (classic)