Spalovač mrtvol

Film Spalovač mrtvol natočil režisér Juraj Herz podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Jeho hrdina - zaměstnanec krematoria, je člověk nenormální, zatížený svým povoláním, psychopat a maniak, posedlý představou člověka jako mrtvoly a její přeměny v prach a popel. Člověk takto duševně narušený se dá pak snadno svést zrůdnou fašistickou ideologií k těm nejstrašnějším činům: zradě národa, ke kterému se dosud hlásil, udavačství, vraždám a spolupráci na masovém vyhlazování lidí. (Bontonfilm)

mrtvej pes

Je téměř neuvěřitelné, s jakou plynulou lehkostí si film zachoval tolik z knižní předlohy. Určitá komornost, typizovanost, až grotesknost z knihy je přesně zachována a převedena na plátno s mistrovskou přesností. Komičnost se střídá se zatajeným dechem, kamera je zajímavá a nikdy nenudí. Kdyby měl film mezery či chyby, vyplnil by je Hrušínský svým geniálním, mrazivým pojetím role. Spalovač mrtvol je jedním z mála, a snad i jediným filmem, který mě po přečtení knihy nezklamal a naopak nadchnul. ()

Huguette

Podle mě možná náš nejlepší film. Fascinující - jedinečná atmosféra, pomalá, velkolepá, úlisná, elegantní mluva Kopfrkingla a přesto se vloudí nenuceně vtip, který ale dost zamrazí (narážím na rakvičku nebo věneček),dále skvělé záběry, hudba, motiv té tyče, až nechutně působící hřebínek... Silné je, když Kopfrkingl zintezivňuje svou řeč (pohřeb jeho ženy a pak ještě jedna scéna se mi vybavuje),ale zároveň, když velice nenuceně pronáší až láskyplně věty: Co abych tě, drahá, oběsil? A ještě magická věta: "Nikdo nebude trpět, spasím je všecky". Ale velká hrůza je i ve faktu, že ten člověk byl přesvědčem, že pomáhá, že koná dobro. ()

merigieren

film si zakládá na tom, že se postavy chovají tak trochu nelidsky, mluví strojově, bez emocí. Což by se očekávalo od pana Kopferkingla, ale oni tak působí i ostatní, to už je trochu divné, ani té dceři bych nevěřil výkřiky, když utíkala před otcem. Jinak řečeno je to silně umělé. Na druhou stranu si dokáže z neznámého důvodu udržet mou pozornost, do chvíle přerodu, človék se nezmění během 5 minutového rozhovoru v baru, kdy to jeho přitakávání vypadá spíš že není při smyslech. Proto mi i to násilné namapování na Hitlera připadlo hloupé a nudné a pak už to šlo k nesmyslnému konci, který neměl logiku, pokud divák neuvěřil jeho zázračnému přerodu v nacistu. Naštěstí to není moc dlouhé a lze film přežít na jeden zátah :-) ()

Heroine

Takové hodnocení jsem ještě neviděla :-) Zcela jednohlasné. Musím říct, že se není čemu divit. Spalovač mrtvol je výborná knížka, a výborný film. Chramostová a Hrušínský, černo-bílý obraz, tajemná hudba, to všechno jenom přidává na působivosti. Vynikající. ()

Illioplius

Postava Karla Kopfrkingla na mňa pôsobila veľmi nedôveryhodne. Podľa môjho názoru ten človek bol sociopat a neviem pochopiť, ako mohol vôbec niekedy viesť normálny život. Niekto bez emócií, ako on, by bol pre svoje okolie neznesiteľným. Taktiež sa mi nechce veriť, ako ľahko sa jeho žena a syn nechali zavraždiť. Tvorcovia filmu nám nedovolili nahliadnuť do vnútorných pohnútok hlavného hrdinu a celé to zaklincovali tým koncom, ktorý sa príkro prieči knižnej predlohe a teda dielo dostáva celkom inú hlavnú myšlienku! Čakal som film, ktorý by bol akousi psychologickou dobovou výpoveďou, niečím na zamyslenie, no videl som prapodivnú silenú depresiu, ktorá na mňa práve pre tú silenosť ani nezapôsobila. Nebolo sa nad čím zamyslieť, iba nad tým, čo to vlastne celé malo znamenať. Celá myšlienka mohla byť spracovaná omnoho, omnoho lepšie. ()

Norus88

V živote som videl len veľmi málo filmov na takejto vysokej úrovni nudnosti. Nekvalitný dej, fádne a strašne tupé, nehovoriac o tom že okolo hororu to ani nešlo. Úplne súhlasím s Deverom v tom, že som sa asi pozeral na iný film ako ostatný užívatelia, pretože toto bolo úplne mimo, nemôžem a neviem pochopiť ako môže byť Spalovač Mrtvol 26. najlepší film. ()

PepeCCM

O skvělém výkonu Rudolfa Hrušínského netřeba mluvit, Co mě ovšem na filmu chytlo snad ještě více je zde již několikrát zmiňovaná kamera a také střih (rychlé prostřihy například ve scéně v Panoptiku a u věšení obrazu prezidenta). Rozhodně jeden z největších pokladů československého filmu. ()

helloween93

Tenhle psychologický film je opravdu hotové mistrovské dílo. Pan Kopfrkingl v podání Rudolfa Hrušinského je snad ještě více démonický než ve Fuksově předloze. Jeho přeměna z míromilovného podivína s vlídným hlasem, který nadevše miluje své blízké na totálního psychopata je něco neuvěřitelného. Další element, který z filmu dělá jeden z klenotů české kinematografie je nápaditá kamera, která dokáže navodit ještě stísněnější atmosféru než samotné krematorium. Film je krásným důkazem toho, co dokáže udělat ideologie s člověkem, který je maniak s nevšedními zálibami ve smrti a kremaci. ()

LaMangue

Omlouvám se za rozbití toho (alespoň u mě) úhledného sloupce samých 5* ;D. Co do kvality, film si určitě zaslouží i plný počet, ale můj subjektivní názor a pocit jsem považovala za důležitý a proto jsem tomuto snímku ubrala 1*... ()

char_t

Životní role Rudolfa Hrušínského, ale i skvělé dílo Stanislava Miloty a Juraje Herze. Stylem hodně osobitý film, který rozhodně patří do dějin české kinematografie, ale osobně mě tohle československé psycho hodně minulo, jak tématem, tak zpracováním. ()

7ynek

Pokud jste četli knihu, tak podle mě 5* nedáte. Na druhou stranu zpracování je opravdu perfektní a s knihou se velmi dobře ztotožňuje. Možná přísné ale 4*. ()

Blackhawks

Úžasná proměna pana Kopfrkingla z romantického a starostlivého otce rodiny, k fanatickému osvoboditeli všech duší. R. Hrušinský to zahrál tak skvěle, že tomu nejde prostě nic vytknout. No nechat se takovýmhle člověkem provést po krematoriu musí být opravdu mrazivý zážitek. Dokonalý československý film.. ()

Deratizer

Po mnoha návnadách místních pětihvězdičkářských hodnotitelů s komenty o naprosto vyjímečném českém hororovém skvostu, jsem si řekl, že mi musel ujít velký klenot, tak jsem si to pustil. Ale nedokoukal, protože mě film a monotónní kecání v něm těžce nudilo. ()

GOREGASM

Ani se nedivím, že Spalovače Mrtvol uvrhli komanči do archivu, protože podobně psychologicky trýznivých a morbidních snímků člověk za život moc nevidí. Hercova mistrovsky klidná režie dělá z každého Hrušínského výrazu děsivý skvost, kterého se podvědomě mentálně nezdravý divák nenabaží do poslední minuty. Ne, opravdu je fascinující sledovat Rudolfa Hrušínského jako monstrum, které bez hnutí brvy, či zakolísání v intonaci jen krutě konstatuje jak ztracený ve světě je, byť sám to vidí přesně naopak a co se chystá provést. Pozvolný psychologický teror, který téměř bez kapky krve zaseje velmi děsivé myšlenky. Jedině Juraj Herz mohl v našich končinách natočit podobně zneklidňující film. 100% ()

Rathalos

Spalovac mrtvol potvrdil tak vysoke hodnotenie aj u mna,Rudolf Hrusinsky bol genialny,to musi kazdy uznat,no a samotny film je tazky na psychiku,depresivny s pochmurnou atmosferou a hudbou,ktora to cele len umocnuje,psychologicka sonda,ktora sa ku*evsky podarila...:-) ()

kkarx

Tak jako černá komedie to funguje nejlépe, ale tolik humoru v tom zase není, aby se člověk smál. Po většinu času bezdějové monotónní psycho, které začne nudit už někde v polovině. Prostě umělecký experimentální film. Hrušínský to zahrál pěkně bezživotně a ty jeho zdlouhavé monology prostě po čase přestanou bavit a jen nudí. Konec je docela zajímavej, ale táhlo se to k němu dlouho. Když už rakve a hororovou atmosféru, tak to si už raději pustím Svatbu upírů. Mám takovej pocit, že když se objeví film s antifašistickou tématikou, tak dostane už jen z jakési morální povinnosti vyšší hodnocení. Ruku na srdce, být tohle třeba polský film, tak je v modrých číslech. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

22.06.2019

Karlovy Vary odhalují program

Karlovy Vary odhalují program

17.04.2019

54. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech včera odhalil netradiční plakát a částečně taky hlavní program. Festival se bude konat od 28. června do 6. července a jak už je tradicí… (více)