Spalovač mrtvol

Film Spalovač mrtvol natočil režisér Juraj Herz podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Jeho hrdina - zaměstnanec krematoria, je člověk nenormální, zatížený svým povoláním, psychopat a maniak, posedlý představou člověka jako mrtvoly a její přeměny v prach a popel. Člověk takto duševně narušený se dá pak snadno svést zrůdnou fašistickou ideologií k těm nejstrašnějším činům: zradě národa, ke kterému se dosud hlásil, udavačství, vraždám a spolupráci na masovém vyhlazování lidí. (Bontonfilm)

bohhous22

Nedivím se,že se soudruzi báli vypustit tento klenot do éteru!Stačilo by z kolaborantů z protektorátních Čech a Moravy udělat soudruhy a rázem by nám pan Herz naservíroval Spalovače mrtvol II:-)Či film maskuje nastupující totalitní režim té doby do masek nacistických kolaborantských sviní??!!Film se dá chápat lecjak.V každém pohledu či ohledu se jedná o nekompromisně a neobyčejně drásavý snímek,mistrovské dílo ve velmi vážné době na sakramentsky odvážné téma!!!Pan Rudolf Hrušinský doslova exceluje rolí slizského Herr Kopfrkingla,pasujícího se do role Všehomoucího v dechberoucím příběhu lidské slabosti,snadné zmanipulovatelnosti a ze strachu z nadcházející doby... Nakažen ideologií a demagogií nacistické mašinérie se pan Kopfrkingl na příkaz svých ,,nadřízených" zbavuje nepohodlných lidí ve svém vlastním okolí.Lidí nepohodlných pro režim či pro budoucí budování čistokrevné říše!Když ovšem přesvědčení o nadlidské rase vzejde ve skutečnou a neotřesitelnou víru,v zájmu zachování čistoty vlastní krve začnou ,,čistky v pohodlí domova",čímž snímek nabývá na své vážnosti a morbidní atmosféře!!!Je k neuvěření,co dokaže udělat nesprávná doba s citlivým člověkem!!!Po právu klenot naší kinematografie,který si po boku tvorby velikánů světového filmu, jako byl například fenomenální Alfred Hitchcock,nemuže připadat méněcenný či méně alarmující!!!Geniální rozbor lidské slabosti!!!..........................9.4. 2018 Spalovač jede naplno a už nikdy neomrzí!!!Nikdy!!! Pánové, dámy ....žít v době kdy Spalovači odfárali Kočárem do Vídně s odřeným Uchem a zmocnit se nechvalně známého Trezoru,kterej díky bolševikovi sprostě ukradl naší tuzemské kinematografii sílu i úroveň a tvůrcům vrcholy jejich odvážné práce, zařval bych jen ,, Ať žije republika..."!!!....to je ale debil ten bohhous ()

Stejšn

Nesdílím nekritické nadšení a pekelně jsem se nudil. Film začíná být mírně zajímavější až dvacet minut před koncem. ()

Syna.1990

Toto dílo jsem viděl zatím pouze jednou a zanechalo ve mě velice smíšené pocity. Na jednu stranu geniální psycho horor s výborným Rudolfem Hrušínským a na stranu druhou ujetá úchylárna s výborným Rudolfem Hrušínským. Prozatím dám tři hvězdy, ale asi jsem ještě ke Spalovači mrtvol neřekl poslední slovo. ()

Joedas

Naposled jsem tohle cítil u klubu rváčů. Mluvím tu o pocitu naprostého psychického vyčerpání a znechucení. Znovu jsem tedy váhal, jestli můžu dát plný počet. Ale i když se mi teď moc dobře nespí, měl bych ocenit tu neuvěřitelnou sílu, co film má, ačkoliv mi z něho bylo vážně špatně. Přece jenom je to po všech směrech skvěle odvedená filmařina a maestro Hrušínský by si pět zasloužil sám. ()

adamix

Film a smrť ako tematika si boli vždy blízke, nikdy však nedosiahli skutočný dotyk. Do doby, kým neprišiel Rudolf Hrušinský a nezačal na filmovom plátne básniť o kremácii a dôležitosti nevyhnutnej smrti. Tento film je tak dokonalý, ako je aj strašne morbídny. Unikát, ktorý je paradoxne a veľmi pravdepodobne aj najlepší z celej československej tvorby. A to bez jedinej chyby. ()

kslaww

Geniální Rudolf Hrušínský který výborně sekunduje v každém záběru díla. Vynikající práce s kamerou a střihem. ()

borohub

Normálně starý český (a ještě k tomu černobílý filmy) nevyhledávám a když náhodou na nějaký narazím tak okamžitě přepínám. Na tohle jsem se chtěl kouknout, protože jsem četl knihu a všichni říkali že je to skvělé.. Musím říct, že zklamaný jsem rozhodně nebyl. Film je opravdu provedený a bavil mě více než kniha.. Ale to je asi hlavně kvůli Hrušínskému, protože ten tu roli zahrál fakt dobře. Snižuji hvězdu, protože jsem zvyklej na úplně jiný typ filmů a prostě mě ta "roztřepaná" kamera občas dost srala. 85% ()

Boudyy

Špičková práce Juraje Herze a hlavně Rudolfa Hrušínského. Snímek se skutečně drží předlohy velmi věrně, až na pár přidaných scén (veřejný dům, rozpravy s ředitelem nebo doktorem Bettleheimem, návštěva na židovské slavnosti) a skutečně rozpracovává postavu Kopfrkingla a hlavně jeho přeměnu možná i lépe než kniha. Vlídný a tajemný kopfrkingl pochopí, co je pro dobro světa třeba udělat a hodlá tomu obětovat vše (projev v krematoriu při pohřbu nebo rozprava o žárovištích s nacistickým oficírem). Skvělá tklivá hudba dodává černobílé kameře a hereckým výkonům na maximální působivosti. Casting se také nemohl povést lépe, Rudolf Hrušínský je pro roli Kopfrkingla jako dělaný, snad už si nikdo nedokáže představit v roli jiného herce a mě to při čtení předlohy i pomohlo, Vlasta Chramostová je taktéž výborná a půvabná, ačkoliv dialogů má minimum, její neverbální projev je kouzelný, dále vynikající Ilja Prachař jako inženýr Willi Reinke, díky jehož vlivu začíná Kopfrkinglova proměna, Jiří Lír jako žid Strauss, no a dále by se dalo pokračovat. A scéna v Casinu je na rok 1969 a československou kinematografii skutečně odvážná (určitě víte, o čem píšu). Jen škoda, že snímek neproměnil tu sošku, zasloužil by si ji. ()

AgnesDee

Naprosto démonický Rudolf Hrušínský, pekelný střih a hudba, která dodává tu správnou atmosféru. Tenhle film dokazuje, že dokážeme natočit i něco opravdu působivého a dobrého. ()

mrclTV

Náročne pozerateľné dielo, ktoré ale stojí zato pozrieť si a zo začiatku si pretrpieť chvíľky neistoty, kým sa dostanete na rovnakú vlnovú dĺžku ako film. Herecký koncert Hrušínskeho, ktorého postava prechádza vývojom od pracovitého človeka so svojimi slabosťami až po skutočné monštrum s takou ľahkosťou a noblesnou morbídnosťou, že to je až zarážajúco mrazivé. Američania by povedali - creepy as hell (ja to rád hovorím - dobrý thriller je lepší ako krvavý horor). Plus miniatúrna dávka absurdného humoru. ()

Sssiksseilor

Nikdo nebude trpět. Spasím je všecky. ~ Jedinečný skvost české i světové kinematografie. Mistr Hrušínský, alias pan Kopfrkingl, zde představuje sílu a důležitost kremace i přesvědčení, které s dostatečným odhodláním dokáže (nejen) spálit úplně vše, co mu překáží v cestě. Přirozeně je to do posledního záběru fantasticky natočené a ještě fantastičtěji zahrané, radost pohledět. Vskutku čarokrásné a s vdechnutým černým humorem v mnoha scénách. Co více si přát? Lehce v pozadí taktéž zpestřuje příběh i dopad na diváka vzrůstající moc nacismu. Prostě povinnost každého tohle vidět. Sieg heil! ()

pestak

Film s prvky hororu, který šel u nás do trezoru, mapuje předválečnou dobu. Skvělý Rudolf Hrušínský v roli člověka, který se postupně mění v psychopata. ()

0verseer

Klasika zo zlatých časov českého filmu, ktorá rovnako ako Kladivo na čarodejnice poskytuje mrazivý obraz zvráteného oportunizmu a zároveň varuje pred nebezpečenstvom totalitných režimov a ideológií, za čo ho ihneď súdruhovia "ocenili" trezorom. Veľká poklona smerom k hereckému talentu pána Hrušínského, narodiť sa ten za veľkou mlákou, zdobil by si s Oscarmi police... ()

Yuri69

Zrůdnost, psychopatičnost, cynismus, zvrácenost... Kamera a záběry tibetského vyslance jsou nevídaným zážitkem. Po každém dalším zhlédnutí mám hlubší a hlubší zážitek. ()

knihovna

Co se výkonu pana Hrušinského týče, tak klobouk dolů, ale on byl PAN HEREC takže u něj to byla sázka na jistotu. Na druhou stranu dělat z toho nejlepší Československý film mi přijde hodně nadsazené. Ten příběh je natolik zvláštní a psal ho (bez urážky) takový podivín (magor jsem napsat nechtěl, ale asi by to lépe vystihlo to, co si o panu Fuksovi myslím), že jsem ho vlasně ani pořádně nepochopil. Tak říkajíc nevím, co tím chtěl básník říci. Moje myšlení je natolik rozdílné, že opravdu nevím. Takže dám neutrální 3*. ()

tatopulos

České horrory podle mě (řadím jen kvalitní horrory psychologické, to jest takové,které vyvolávají pocit hrůzy, šílenství ze světa jaký je nebo úzkost ze sebe, ze zla v sobě, z lidí a nutně podle mne nemusí být přítomny nějaké nadpřirozené jevy třeba geneticky zmutovaný žralok v telefonní budce. Škvár typu Hostel zde nedávám)- Spalovač mrtvol, Morgiana, Panna a netvor, Valérie a týden divů, Prokletí domu hajnů (vejde se tam Švankmajerovo "Šílení" a Zastihla mě noc ?) ()

ervina

Divný, depresivní, morbidní. Výborný Rudolf Hrušínský v roli totálního šílence oddaného své práci. ()

SAINTS

Psychologicky horor ktory pôsobivo vystihuje morbidne bizardnu atmosferu a svet Fuksovej predlohy.Film zobrazuje prerod slušne pôsobiaceho človeka na psychopatickeho maniaka ktory je schopny aj tych najohavnejšich činov.Film vytvara portret zhubnej moralky ,postavenej na pretvarke a zrade ludkosti.Co robi tento film tak skvelim je okrem dokonalej Herzovej režije aj vykon Rudolfa Hrušinskeho vo svojej životnej roli a krasna hudba Zdenka Lišku.Dokonali film. ()

maoc

V devatenácti jsem četl předlohu od Fukse a to je neskutečná kniha. Bude film v sedmatřiceti stejné maso? Byl. Dokonalá depka v sterilních rukavicích. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

22.06.2019

Karlovy Vary odhalují program

Karlovy Vary odhalují program

17.04.2019

54. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech včera odhalil netradiční plakát a částečně taky hlavní program. Festival se bude konat od 28. června do 6. července a jak už je tradicí… (více)