Zvuk metalu

• USA Sound of Metal (více)

Hudebníci Ruben (Riz Ahmed) a Lou (Olivia Cooke) žijí společně a cestují jako kočovníci z koncertu na koncert na nekonečném americkém turné. Jejich hudba je hlasitá, divoká a vášnivá, dokud jednoho dne Rubena nezačne trápit zvonění v uších, které se rychle změní v hluchotu. Náhle ho přemůže úzkost, deprese a na povrch brzy vyplují jeho závislosti z minulosti. Ruben se ubytuje v domově pro hluchoněmé, který vede excentrický neslyšící veterán Joe. V tomto světě ticha a pod Joeovou přísnou, ale pozornou péčí se Ruben musí sám sobě postavit upřímněji než kdykoli předtím. V Rubenově mysli se však ozývá láska a zvuk starého života, který ho volá zpět. (Cinemax)

Grondal

Zaujímavá sonda do života človeka, ktorý zo dňa na deň príde o sluch a musí sa s tým vyrovnať... len toho metalu tam bolo menej, ako som podľa názvu čakal. Tušil som čo ma čaká, ale aj tak ma forma mierne zaskočila. Film nestráca čas opatrným našľapovaním okolo témy, ale hlavný hrdina je hneď od začiatku konfrontovaný stratou sluchu s ktorou sa musí vysporiadať. Vývoj je pomerne dosť predvídateľný, takže nejaké zvratové veletoče zbytočne nečakajte, ale hlavné ťažisko je na hereckom výkone hlavného predstaviteľa a to je aj to, čo ťahá celý film v vôd priemernosti. Prechod medzi jednotlivými fázami od odmietania, cez pochopenie až po akceptovanie som mu veril a to je to hlavné. Ak máte radi komornejšie kúsky „zo života“, tento určite neobíďte, bola by to škoda. ()

mrclTV

Hudobník prichádzajúci o sluch, jednoznačný námet na srdcervúci príbeh - a toto sa vydarilo (to by skôr bola hanba, keby sa to nepodarilo). Len mi vadilo, že je to z veľkej miery o sektárine, sociálnom zabezpečení a cene zdravotky v USA (ale bez toho by to asi nebol kompletný príbeh). ()

RigorMortis

Zvuk metalu nevidel metal ani z vlaku (bohvie, čo vlastne hlavní hrdinovia hrali), ako slovná hračka ale obstojí. Komorný príbeh o tom, ako sa hlavný hrdina postupne vyrovnáva so stratou sluchu a "učí sa byť hluchým". Film pre mňa nabral spád až v poslednej tretine, dovtedy som nejak nevedel, čo od neho čakať. ()

kykda

Když jsem na film narazil na HBO a pustil na slepo, nečekal jsem takové dílo. Existenciální, silné drama. ()

Pete

Smířit se s tím, že už nikdy neuslyší hudbu, zpěv, hlas milovaného, blízkého člověka. Jen kovové zvuky, nebo absolutní ticho. A také se smířit s tím, že už nikdy mu v žilách nebude kolovat droga. Musí začít nový život, kde všechno bude jinak. Zvládne Ruben (v podání skvělého Riz Ahmeda) přes všechnu nepřízeň osudu najít krásu života, a na chvilku v ní spočinout? ()

solisoli

Vynikajúce, hlavne vďaka Ahmedovi, ktorý to skvele ťahal. Hlboká sonda do psychiky v komunite nepočujúcich, ktorí v mnohých prípadoch, už ako maloletí sa musia prispôsobovať svojmu hendikepu a začleňovať sa takto do normálnej spoločnosti, čo vždy budú cítiť, že sú iní a mnohokrát im to bezohľadnosť dá pocítiť. ()

xxmurphyxx

Celkom slušná depka na večer s excelentným underdogom Rizom Ahmedom, ktorý ide one man show. Možno som čakal, že to bude vyhrotenejšie ale takto ten komorný tón a pomalé ubíjajúce tempo dobre pridali na uveriteľnosti celý snímok pôsobí dosť civilným dojmom. Ako niečo, čo sa môže prihodiť každému z nás. ()

Bajo.

Carlos Cortés Navarrete, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Nicolas Becker, Phillip Bladh. Oscar za nejlepší zvuk ()

Cannonball

Prva hodina je nudná a to až tak, že som to skoro vypol. Prve emocie sa ovjavia až poslednej tretine ale aj to je len priemer, nič viac. Najväčším plusom filmu je, že vznikol počas pandémie a je smutmy. Nemat tieto "prednosti" ani pes po ňom neštekne. 5/10 ()

rigby

Film není zajímavý svým vizuálem, jako spíše svým zvukem. Nebo tichem? Občas to může být pro diváka až nepříjemné. Nikdy jsem to nezažil a doufám, že nezažiju. Jinak se jedná spíše o strohý dokument než nějaké uchvacující drama. ()

uhlerado

Uz názov ma zaujal, keďže som metalista nepočujúci na jedno ucho a tiež hrám na gitare, hluché ucho je krutá vec, ale nie ako celková hluchota. Zvládnuť to nie je ľahké, aj keď si myslím, že slepota je horšia určitým spôsobom ()

Fender

Ztráta sluchu je pro mne noční můrou, jelikož pro mě hudba tolik znamená, tudíž zvyknout si na ticho by bylo utrpení. Co se týče filmu, ten ve mě dokázal jen zčásti vyvolat nějaké emoce, očekával jsem od něho trochu více, měl totiž hluchá místa také v ději, nejsou tam totiž nějaké převratné scény, které by příběh učinily více záživnější. Je to zkrátka průměrný snímek, nijak nevybočuje a není nějak výjimečný. ()

Grázl83

Hodně zajímavé téma, velmi věrohodně natočeno. Práce se zvukem/tichem navozuje silnou atmosféru, člověk jakoby se vtělil do neslyšícího. Ahmed výborný, roli zahrál skvěle. Jediné co vytknu je delší stopáž, díky které film po celou dobu neudržel moji pozornost. Silné 3* ()

KolarikKing

Silný příběh může, který z ničeho nic ztratí sluch. Celé to stojí na dvou věcech. Jednou z nich je vynikající zvuk. A tou druhou je excelentní Riz Ahmed, který předvádí neskutečný výkon. Jediné, co tomuto snímku škodí je předvídatelnost a přepalená stopáž. 7.5/10 ()

Tomas_PO

Nebyť na filmy chudobného, pandemického roku 2020, 6 násobná nominácia na Oscarov by sa tomuto filmu zrejme neušla. Námet je skvelý - hardcorový (nie heavymetalový) bubeník príde o sluch. No spracovanie už neoslnilo, herecké charizmy tiež. Postava hlavného predstaviteľa mi prišla príliš plochá a spojenie so závislosťou nepochopené. Viacero dejových posunov takisto na hony od reality. Silná scéna na záver sa však podarila. Potešili aj pohľady na parádny karavan. ()

PanPyzamo

Miluji příběhy s temnou tématikou a už delší dobu jsem neviděl nějaký takový vážnější film. Sound of Metal mě ihned oslovil a to především díky svému tématu ohledně hudebníka, který přišel o svůj sluch. Takové filmy mě vždycky šokují a akorát nám to ukazuje, že bychom si měli vážit našeho sluchu a nepřehánět to příliš s hlasitou hudbou, protože jak film ukazuje, tak jakmile přijdeme o sluch, tak je navždy pryč a už nic nám ho nevrátí. Co se týče filmu tak hudební scény parádní, ačkoliv jich bohužel bylo jen pár. Tempo filmu pak zpomalí v jedné lokaci, která mě osobně neoslovila. Ovšem závěr filmu a celkový konec mě uspokojil a především se mi film líbil, protože podle mě má hloubku již zmíněného sluchu, kterého bychom si měli vážit. Na jednu stranu nic mistrovského. Na jednu stranu možná i MUST-SEE pro ty, co chodí často na metalové koncerty. Za mě skvělý film, který doporučuji. 8/10 ()

kolly13

Riz mne uhranul a režisér chtěl to samé po filmu. Bohužel tlak na zvuk ticha a radikální, neměnnou změnu začíná nudit a kazí výsledný dojem. Přesto jako divák děkuju za toto téma a jeho přístup. ()

jurkiii

Nádherná psychológia zvuku a ako funguje vo filme. Sledujeme príbeh hudobníka, ktorý si prechádza veľkou životnou stratou. Nahliadneme do sveta, v ktorom neexistuje zvuk. Vidíme život bez neho. Riz Ahmed sa do role vcítil excelentne a prenáša k nám pravú, čistú emóciu aké to je keď niekto prichádza o sluch. Film je dokonalým príkladom sily ticha - a aký silný výrazový prostriedok vie byť vo filmovej tvorbe. ()

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny