Zvuk metalu

• USA Sound of Metal (více)

Hudebníci Ruben (Riz Ahmed) a Lou (Olivia Cooke) žijí společně a cestují jako kočovníci z koncertu na koncert na nekonečném americkém turné. Jejich hudba je hlasitá, divoká a vášnivá, dokud jednoho dne Rubena nezačne trápit zvonění v uších, které se rychle změní v hluchotu. Náhle ho přemůže úzkost, deprese a na povrch brzy vyplují jeho závislosti z minulosti. Ruben se ubytuje v domově pro hluchoněmé, který vede excentrický neslyšící veterán Joe. V tomto světě ticha a pod Joeovou přísnou, ale pozornou péčí se Ruben musí sám sobě postavit upřímněji než kdykoli předtím. V Rubenově mysli se však ozývá láska a zvuk starého života, který ho volá zpět. (Cinemax)

M.i.k.e

po včerejším Pieces of Woman je tu další podobný film.Tedy film,na který se hezky dívá,má solidní herce (výborný Riz Ahmed) a silné téma,kdy se hlavní hrdina musí srovnat se ztrátou sluchu,ale dohromady je to studené,odosobněné a emocí prosté.Největší devizou je tak krom Ahmeda práce se zvukem/tichem,která hodně pomáhá atmosféře...70% ()

Streeper

Bez emocí a odtažité. Asi tak bych popsala tento snímek. Má to skvělý potenciál a námět, skvělé herecké výkony, ale přijde mi to pojaté tak chladně, odtažitě a chvílemi i nudně. Nejzajímavější scény jsou, když se divák prostřednictvím zvuku vcítí do hlavní postavy, jaké to je slyšet jen částečně, vůbec nebo s implantátem, to se mi moc líbilo. Ale jinak nic. Příliš dlouhá stopáž, aby to dokázal zaujmout. ()

Pajky3

Jako sonda do komunity neslyšících je to hodně zajímavé, jinak je to jako film dost těžké téma, které není jednoduché zpracovat. Riz Ahmed hraje skvěle, ale jeho postava je divákovi hodně nepřístupná a jen těžko si ho tak můžete oblíbit. Oceňuji ale práci se zvukem, který zážitek z filmu umocňuje. Všechno to pískání, práskání a ticho má svůj smysl. ()

campix

Sound of Metal je poměrně jedinečným zážitkem. Přesto, že se jedno o čistou festivalovku a stopáž čítá něco přes dvě hodiny, tak film utíká hodně svižně, dění je velmi vtahující a hlavní hrdina Vám tak není lhostejný. Co pomáhá je audiovizuální stránka, kdy sluchové vjemy vnímáte stejně jako hlavní hrdina. Bubeník v metalové kapele, který právě ztrácí sluch. Určité části filmu jsou tak až takřka fyzicky nepříjmené. Nelze opomenout ani Rize Ahmeda v hlavní roli. Opravdu skvělý výkon. ()

carly

Pribeh zacal rychlo, potom spomalil a uz len plynul. Riz Ahmed je na platne cely cas a podava absolutne uzasny vykon. Dalsia maximalne vyuzita vec je zvuk, ci jeho absencia. Ten zaver som tak uplne necakala, ale daval zmysel a bol satisfying.  Bol to novy zaciatok. Ked Ruben prijal, ze jeho cas v deaf community nebola iba zastavka, ale ciel. A je treba si v tom svete zacat hladat vlastne miesto. ()

Juto

Príbeh je veľmi jednoduchý: Heavymetalovému bubeníkovi Rubenovi sa rozpadne život, keď začne strácať sluch. ,,Zvuk metalu'' je jedným z tých filmov, ktoré vás prinútia premýšľať ešte celé dni o toľkých aspektoch života, ako je závislosť a ako môžu niektoré vzťahy jednoducho krátkodobo slúžiť účelu nášho života, no v konečnom dôsledku ich treba opustiť. Je dôležité, ako osvetľuje aspekty komunity nepočujúcich, ktoré má málokto možnosť vidieť. Navyše treba pochváliť réžiu a dizajn zvuku tohto filmu. Je jasné, že sa veľa premýšľalo o tom, ako v tomto filme použiť zvuk. Od priamočiareho búšenia metalovej hudby na začiatku cez tlmenú realitu, keď protagonista stráca sluch, až po pocit pokoja vo chvíľach ticha, je jasné, že pri prenose tohto zvuku bolo vytvorených veľa starostlivých detailov. Ale scenár filmu ma trochu sklamal. V konečnom dôsledku je film veľmi originálny a primerane podnetný, no chýba mu niečo navyše, najmä ku koncu, aby to bol skvelý film.7/10 ()

PavelVanekArt

Celkem v pohodě příběh o bubeníkovi, jehož ušní bubínky už nebubnují. Emoce jsou tu podány dobře, casting mi moc nevoněl a nijak to ve mně ničím nehlo. 3* a.k.a 55% ()

TomPrusik1

Musím uznat, že Sound of Metal pro mě bylo velmi příjemné indie překvapení. Pokud čekáte nějaké zvuky metalů (těžkých kovů), tak jste vedle jak ta jedle. Sound of metal je film, který opravdu šetří slovy. Ale ne přímo, aby působil nepochopitelně artově, ale spíše proto, aby jste se dostali do role hluchého člověka. Tedy do takového postavení, v jakém je právě hlavní hrdina metalový bubeník. A to se mu daří na výbornou a navíc to ty dvě hodiny není žádná velká nuda děj plyne celkem zajímavě dál. Když člověk ztratí sluch, určitě to není žádná legrace a naučit se znakovou řeč není vůbec jednoduché. Být v roli bubeníka, asi bych zaujímal zpočátku podobně odmítavý postoj, naučit se něco nového a zvyknout si na neobvyklou situaci. Jsem rád, že se v nominacích na Oskara objevil snímek, který neotevírá tolik diskutovanou problematiku rasismu, samoživitelství, nebo #metoo, ale něco, co se také děje a o čem se tolik nemluví. Rozhodně nečekejte něco na způsob Whiplashe, je to úplně jiný film. Možná se u něj budete hrozně nudit (ani se nedivím, akční scény a zásadní dějové zvraty opravdu nejsou na stole) a snímek vás vůbec neosloví. Já však oceňuji jeho originalitu a hlavně to jakým způsobem vás vtáhne do pocitů hlavní postavy, pro kterou jsem měl velké pochopení. 85% ()

NiWi

Poměrně přízemní snímek, který nevytváří velké drama, ale šikovně a nenásilně ukazuje jak se člověk dokáže vyrovnávat se ztrátou něčeho tak přirozeného, jako je sluch. Osobně sem čekal, že se do filmu více promítne skutečnost, že hlavní postava přichází se sluchem také o něco, co ho živí a v čem vidí smysl života. I přesto dokáže snímek lehce přeskakovat mezi pocitem beznaděje a naopak naděje, aniž by musel divákovi vysvětlovat jak se zrovna hlavní postava cítí. Ahmed v hlavní roli určitě dobrý, místy lehce nepřístupný. Dvě hodiny jsou možná trochu moc, jinak ale slušné, citlivé drama s kapkou každé emoce, která koresponduje s vážným tématem. ()

FrankSusta

Poslední dobou slýchám čím dál častěji o Rizu Ahmedovi... ale až do včerejška jsem snad žádný jeho film neviděl (teda krom Nimony, ale ta má dabing, takže to je pořád nic). Ale sakra, to je něco. Absolutní labutí píseň - teda, jestli se to tak říká. Tenhle film mě chytil už svým jménem ''Sound of Metal'', protože jak si mohli někteří z vás jistě povšimnout, metal mám opravdu rád coby hudební žánr. No a ke všemu anotace filmu, která mluví o metalovém bubeníkovi, co se musí vypořádat s hluchnutím. Ale i tak jsem měl trochu nižší očekávání, jelikož to bylo nominované na snad nejslabší Oscary, co kdy byli, tak jsem měl rozporuplné pocity (jakože by si akademici řekli: ,,Tak co tam sakra dáme za filmy?''). Tak jsem si to tedy pustil a fakt čumim na drát. Riz Ahmed předvedl neuvěřitelný herecký výkon aka hudební výkon - nebo jak to shrnout, prostě umělecký výkon (nevím, kde je sakra ten Oscar!?). Každopádně, o hudbu tam nejde ani náhodou - protože jakmile to slyšíte z pohledu Rubena (to je ta hlavní postava), tak to zaprvé neslyšíte vůbec a zadruhé o to vůbec ani nejde. Vyobrazení muže na důležitém životním bodě balancující na mnoha rozhodnutích a životních volbách poté, co spadl do nezáviděníhodné situace. A je to sakra přesvědčivé a srdceryvné. Ke všemu zhoštění o zvuk z toho činí mnohem autentističtější zážitek, který z toho dělá až pomalu psycho (jenom od nástupu Mathieua Amalrica na scénu mi ten zvuk přestal nějak připadat dokonalý a jako kdyby byl opožděný nebo předabovaný - možná že za to může ale Amalricův hlas). Ke všemu zbytek hereckého obsazení (zejména Paul Raci se znakovou řečí během mluvi), kamera (na kterou si musíte ale trochu ze začátku zvykat) a celkově vše jako celek. Je to neuvěřitelné. Jediná moje vítka, co by ten film mohla shodit na nižší známku, je dvouhodinová stopáž (a kapela, kterou jsem čekal... jinou. Ne že budou hrát zrovna ten druh metalu, co zrovna nemusím, tzv. uječená mimorytmická uchrochtaná žena, u který absolutně netušíte, co chce, to vše ve strašném hluku... no, tohle prostě ne. Čekal jsem chlapskou kapelu... ale pro příběh to funguje skvěle). ()

Radiq

Ale ono to vůbec není o metalu! Mě to nevadí (a dokonce to spíš vítám), ale už vidím ty davy metalistů, kteří od toho čekali nějakej hardcore odvaz a dostali hluché drama, chachá. Mě to teda překvapilo a jsem tím docela nadšenej. Za prvé skvělý herecký výkon Riz Ahmeda, o kterém jsem si myslel, že to je nějakej pákistánskej sráč, ale je to fakt v pohodě týpek (a to bubnování asi neumí jenom kvůli roli). Jinak film je dobré vidět a je dobré vědět, na co se připravit, kdyby se vám to jednou stalo. Ty utlumené zvuky imitující nedoslýhluchost, pozdvihují film minimálně o jeden level. Možná proto to má ten zavádějící "metal" v názvu - že ty zvuky s implantátem zní tak "kovově". Mám dojem, že až uvidím jinej film o hluchotě, třeba V rytmu srdce, bude to oproti tomuhle jenom patetická sračka. ()

UhLee

(8/10). 4. Zhlédnutý kandidát na Oscara 2021. Na Sound of Metal mě hrozně zaujal už samotný název, protože to zní hrozně dobře. Měl jsem tedy mírná očekávání, která byla bohatě naplněna. Riz Ahmed zde předvádí životní roli a jde vidět, že se do natáčení a do samotného ztvárnění Rubena naprosto ponořil. Musím hlavně zdůraznit, že tohle není přehrávaní. Tohle bylo herecké umění. Jsem zvědavý jak si povede na Oscarech. Člověk při sledování úplně zapomene na okolní svět a naprosto se ponoří do snímku. U filmu hodně oceňuji hudební podkres. Tady bylo celou dobu ticho, ale to k samotnému tématu filmu zřejmě patří. Věřím, že většina diváků byla po shlédnutí vděčná, že má sluch v pořádku. Tohle chtělo obrovskou dávku odvahy a obdivuji každého, kdo se s tímto nelehkým znevýhodněním potýká. Hodně se mě dotkla závěrečná dialogová scéna s Joem. Postava Joe se mi celkově hrozně líbila. Při sledování filmu jsou sluchátka povinností. ()

David.Darco

Sound of metal (nádherná prešmyčka) je presne tým typom filmu, ktoré by som ja v roli akademika nominoval na Oscara ako prvé. Komorný príbeh o obyčajnom človeku s obyčajným naratívom možno mnohých svojou NEveľkoleposťou rozprávania sklame, u mňa si však práve týmto prístupom vybudoval obrovské sympatie. Sound of metal celú dobu postupuje úplne nepredvídateľne a často krát naznačované dejové odbočky vypustí, alebo úplne ignoruje. No a nebudem sa tajiť, záver je presne v tom minimalistickom, ale zároveň dostatočne katarznom duchu, v akom to milujem. Malý veľký a právom nominovaný film! ()

Qitek

Ztrátou sluchu (čehokoli) to možná začíná, ale ztrací se s tím mnohem víc. Teď se s tím smířit a nebojovat. Silné. Ani ne tak při filmu, ani okamžitě po skončení. Nejvíc to "hitne" o několik hodin později. Pořád to dozrává a sílí. Riz Ahmed zahrál famózně, ale sympaťák to v této roli rozhodně není. Třeba takový Paul Raci tady s jeho charismatem krade každou chvíli pro sebe. Jde cítit, že Darius je druhá ruka Dereka Cianfranceho. Bejt to o 20 - 30 min kratší, byl by to naprosto dokonalý zážitek. On je i tak. Přesto malinkaté "ale" k délce. Skvělá práce se zvukem. The Wrestler Darrena Aronofskyho má slabšího bráchu. ()

JimmyII

Pomalý, intimní a syrový portrét ticha a vyrovnání se s hluchotou. Malý velký indie film, který se obrací do nitra hlavní postavy úchvatně ztvárněné Rizem Ahmedem a tuhle cestu doprovází perfektním sound designem. Na debut skvělé. ()

Johnny.ARN

Už keď film o hluchom bubeníkovi nedostane sošku za zvuk ( myslim, že tento rok je strih zvuku a mix zvuku spojený v jednej kategórií ) tak potom ja nevjem uš. A to bolo aj jediný dôvod, prečo som to dopozeral. Bavilo ma sledovať, ako sa zvukári s tým hrajú. Inak ťažká žánrová dráma o všetkom možnom, od náhlej straty sluchu, cez náročné začiatky, neustály boj so sebou samým až po zmierenie a uvedomenie si problému. Zbytočne dlhé, moslimský Deák ma nebavil, ten druhý sa tiež veľmi nenadrel ( aj keď spomeňme si na Most špiónov ) a už len tým úvodom to vo mne spravilo nie príliš priateľsky feeling. Objektívne slabučké dva, ale jednu samostatnú si zaslúži zvuk. 3 z 5 ()

Lachtaan

Moje předsevzetí dohnat veškeré nominované před nedělním oscarovým ceremoniálem opět narazilo, ani Sound of Metal nebude v mých očích horkým favoritem na nejprestižnější cenu roku. Už u Smrti čeká všude jsem se kdysi divil, že vyhrála Cenu Akademie za rok 2010, přestože vznikla již v roce 2008 a hle, je tu po letech další doposud nevydaný kousek, který si loni počkal, aby měl letos slabší konkurenci. Do té ale spíše zapadá, než aby se nad ni povyšoval, takže já osobně doufám, že veškeré sošky budou směřovat jinam než ke Zvuku kovu. ()

Tosi

No, název filmu je docela zavádějící, takže jsem ani nečekal, že dostanu tak skvělý drama. Má to trochu nezávislýho ducha a hlavně silně pohlcující příběh s výborným zvukem, takže film si vás snadno vtáhne. Riz Ahmed na mě vždycky působil spíš jemným dojmem, tady ovšem na roli trochu pocvičil, takže působí pěkně nařezaně a na tu vzdorovitou roli se hodil dokonale. Film od začátku šlape s tragickým podtextem, ale stejně zůstal na zemi a poslední minutka, to byl uklidňující balzám po té klikaté cestě. ()

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny