Zvuk metalu

• USA Sound of Metal (více)

Hudebníci Ruben (Riz Ahmed) a Lou (Olivia Cooke) žijí společně a cestují jako kočovníci z koncertu na koncert na nekonečném americkém turné. Jejich hudba je hlasitá, divoká a vášnivá, dokud jednoho dne Rubena nezačne trápit zvonění v uších, které se rychle změní v hluchotu. Náhle ho přemůže úzkost, deprese a na povrch brzy vyplují jeho závislosti z minulosti. Ruben se ubytuje v domově pro hluchoněmé, který vede excentrický neslyšící veterán Joe. V tomto světě ticha a pod Joeovou přísnou, ale pozornou péčí se Ruben musí sám sobě postavit upřímněji než kdykoli předtím. V Rubenově mysli se však ozývá láska a zvuk starého života, který ho volá zpět. (Cinemax)

hroubek

Povedený a hodně zajímavý film. Líbí se mi na filmu to, že je hodně civilní a "obyčejný", a přesto v něm jsou scény a momenty, které obyčejné nejsou. Režisér Darius Marder odvedl dost dobrou práci. Je to nejvíce znát a slyšet na zvukové stránce filmu, která je pro nás diváky o to více zajímavější. Díky tomu výborně funguje kontrast toho, co vnímá a nevnímá hlavní hrdina, a my jako diváci můžeme prožívat to, co prožívá hlavní hrdina. PO herecké stránce je to koncert Rize Ahmeda, který jde do role na plno a je výborný. Je to upřímný a silný herecký výkon. Velmi příjemně mě překvapila Olivia Cooke, protože mi znovu dokazuje, že herecky roste a má na těžší a složitější role. Hlavní hereckou dvojici parádně doplňuje Paul Raci, jenž je zde dost dobrý. Film má několik silných momentů a rozhodně jde o působivou podívanou, která se odehrává v celkem neokoukaném prostředí. The Sound of Metal je dobrý a kvalitní film. ()

Eleanor05

Promarněný potenciál. Výborný dramatický nápad o bubeníkovi, který ztratí sluch, utopený v nemastném, neslaném scénáři a v průměrných výkonech herců. Ničím strhující film, který nikam nesměřuje a v jehož natočení příliš nevidím smysl. ()

VanTom

Alternativní metalový bubeník (což je ve výsledku úplně jedno, mohl to být klidně sbíječkář ze stavby) přijde náhle o sluch – takže v idylické komunitě hluchých / léčebně závislých se (s tím) musí srovnat a změnit pohled na život. No, nepřišlo mi to zrovna objevné, už stačilo jen obrátit se k Bohu a začít si s pohlednou učitelkou. Co naopak snímek vymezuje, je působivá, tísnivá práce se zvukem, kdy mnohé scény (ne)slyšíme z jeho perspektivy – ale zase jsou natolik užívané, až ztrácejí na efektivitě, a v kombinaci s tichým, pomalým tempem a absencí hudby se celek poněkud táhne. ()

vyfuk

Poutní film. Film, ve kterém je opět zaznamenána cesta nějaké pokory a snaze porozumění. Takových je hodně. Některé se povedou, některé ne. Některé jsou v tomto těžší a některé jasně pochopitelné. Tento film je na hranici toho velkého dobrého filmu a zároveň trochu slabších míst. Kupodivu však nejslabší je začátek. Právě ty části detailní cesty hlavní postavy by se mohli zdát nejnudnější ale vlastně jsou nejvíce hravé a zajímavé. Nakonec překvapivě příjemná podívaná. ()

zigíš

Malý komorní indie filmeček, co chce být Whiplashem letošních Oscarů, patrně. A možná se mu to povede. Minimálně dík snaživému Ahmedovi má slušně nakročeno v hereckých kategoriích. Já byl trochu ztracen v takové té tematické neukotvenosti. Chvíli zkoumáme svět v komunitě neslyšících, pak řešíme vztahy, taky samy sebe. A všechno bez emočního vtažení. Prostě je ten Metal nějaký chladný. ()

giovanni3

Dosti zvláštní podívaná, ke které mne dostal primárně název (jsem fanouškem metalu). Ač ve finále zde vlastně hudba nebyla tím hlavním. Ostatně děj by se dal shrnout do několika vět, ale překvapivě má tento film i tak sílu. Ta tkví v kvalitní kameře, autentičnosti a hlavně hereckém výkonu Rize Ahmeda. Celé dílo je takové na jednu stranu krásně čisté, tiché a uklidňující. Na stranu druhou je zde pozadí volby mezi návratem do starých kolejí a klidem "terapeutické skupiny". Opravdu originální dírou se zajímavou aurou. 4z5 ()

Danikaa

Po prvých minútach som si myslela, že film vypnem. Názov a začiatok, totiž evokovali divočinu. To sa však rýchlo zmenilo. Páčilo sa mi toto hľadanie miesta v živote, zmierenie sa so sebou samým. Reálne zobrazenie ako človek počuje s kochleárnym implantátom. Spolunažívanie v komunite hluchých a hluchonemých ľudí. Všetko veľmi citlivo podané s adekvátnou hudbou a perfektným Rizom Ahmedom. Škoda, že sa už nedozvieme, ako by to zahral Matthias Schoenaerts. ()

MurielRezek

Ruben a jeho svět ticha...Příběh, ze kterého místy až srdce rozbolí. Rubenovi, v naprosto autentickém podání Rize Ahmeda, dávám plných 10 hvězd! ()

sedm.1

Sound of Metal mě lákal především ze dvou důvodů. Prvním lákadlem bylo jméno Riz Ahmed, kterého považuji za skvělého herce, jenž mě o svém talentu již mnohokrát dříve přesvědčil a tato role pro něj byla navíc možná i doposud zatím tou jeho největší hereckou výzvou, tak jsem byl prostě zvědavý, jak se s tím vypořádá. No a druhým lákadlem byl námět, který mi přišel poměrně atraktivní pro vytvoření zajímavého dramatu, přinášející hlavně silné emoce a vyhrocené dramatické situace. A jak že to tedy nakonec dopadlo? Riz Ahmed rozhodně nezklamal. Svého postupně sluch ztrácejícího hrdinu ztvárnil velice přesvědčivým a věrohodným způsobem, v mnoha scénách doslova exceluje a jeho výkon tak jednoznačně celému filmu dominuje. Co se ovšem zápletky a očekávaných dramatických scén týče, tam je to již mírně řečeno pofidérní, a to především kvůli naprosté absenci jakéhokoliv dramatičtějšího oživení, celé to tak působí strašně moc poklidně, nevyhroceně, bez energie, nejsou z toho ty očekávané emoce vůbec cítit, prostě si to jen tak pomaloučku, polehoučku plyne, a ve finále si to bohužel navíc ani vlastně nikam příliš nedoplyne. Tvůrci zde pak nedokázali ani vyvolat žádnou scénou, ani momentem, kdy by se mohl divák alespoň vcítit do problému ústředního hrdiny, který se tu s celou svou situací sice vyrovnává těžko, ale právě kvůli chladnému a nevýraznému zpracování se to vůbec neprojeví, ač jeho hlavní představitel pro to dělá sebevíc. Tudíž tu ve výsledku máme jeden skvělý herecký výkon na pozadí velmi nezáživného příběhu, který nedokáže vůbec ničím oslovit, což je velká škoda, nicméně alespoň na průměrný filmový zážitek to asi stačí. ()

Devadesát Dva

Dospělý film, který v dramatických scénách nijak netlačí na pilu. Jen takové drama, co plyne, o smíření, o přijmutí. Riz Ahmed je přesný casting, s jeho minimalistickým a uvěřitelným, ale pod povrchem bublajícím hněvem ve tváři. 7-8/10 ()

Ondra16

Hudební představení, které v průběhu zeslabuje a zesiluje hlasitost, jak je zrovna potřeba, nabírá na intenzitě, až nakonec zůstane jen Sound of Metal. Jako vhled do světa lidí, kterým hluchota změní život, je to dokonalé. ()

Corpsegrinder

Chvilku jsem měl problém s tim jak agresivně se všichni chovaj vůči hlavní postavě bubeníka noiserockový kapely kterej přijde o 80% sluchu a snaží se s tim vyrovnat. Obzvlášť to komunitní centrum který funguje spíš jako odvykačka od sluchu by mě teda spíš ještě víc dokopalo. Na druhou stranu nic z toho nepůsobilo nereálně, takže film za to vinit nebudu. Zbytek se mi líbil hodně, hlavně ta zoufalost situace byla vyobrazená perfektně. Naprosto jsem soucítil s hlavní postavou když celou dobu doufal v to že implantáty to vše vyřeší načež přišlo maximální zklamání při zjištění že díky nim vše zní rozostřeně. Nakonec ty 2 hodinky utekly jako nic. ()

HonzysKISS

Jako film o ztrátě sluchu je to výborný, ale metal s tím nemá nic společného. Sice jsem viděl vážně skvěle natočený počin, jenomže byl jsem zklamaný z nemetalového snímku. Doslova ani žádné známky o hudbě, kromě v prvních dvaceti minutách. 70/100 ()

kolemjdouc

kdo se s tímhle problémem setkal ví ,co je to za průšvih.Já bych to spíš brala jako varování pro dnešní omladinu kteří si bez rámusu neumějí už život představit.Když si do panelákového bytu mladý pár nainstaloval reproduktory velikosti šatní skříně, tak asi víte jak vypadaly dny a hodiny kdy pobývali doma. ()

mclenin

Nezávisle až komorne ladený snímok, ktorému dominuje výborný Riz Ahmed a sugestívna práca so zvukom. To sú minimálne dva hlavné body, pre ktoré sa tento príbeh o vyrovnávaní sa so stratou sluchu oplatí vidieť. ()

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny