Fauda

• Izrael Fauda
všechny plakáty
Izrael, (2015–2022), 32 h 52 min (Minutáž: 32–53 min)

Lior Raz, Tsahi Halevi, Samer Bisharat, Neta Garty, Yaara Benben, Doraid Liddawi, Laëtitia Eïdo, Johnny Arbid, Salim Daw, Tomer Capone, Yaakov Zada Daniel (více)

Série(4) / Epizody(48)

Fauda je arabský výraz pro „chaos“, ale jde především o kódové slovo pro evakuaci izraelských jednotek z akce. Mezinárodně úspěšný izraelský seriál sleduje bývalého zvláštního agenta protiteroristické jednotky Dorona, který se rozhodne vrátit zpět do služby, aby dopadl vrcholného teroristu hnutí Hammás Abu Ahmada. Tohoto muže se před svým odchodem z armády pokusil zabít, leč zřejmě neúspěšně. Abu Ahmad je podle posledních informací nejen naživu, ale připravuje zřejmě rozsáhlou teroristickou operaci. (Česká televize)

kolda1990

Inšalláh, Allahu akbar pičo! Tak to byl neuvěřitelnej mazec toto. Nenávist mezi Izraelci a Palestinci je vskutku obrovská. Opravdu hodně kvalitně natočené, super scénář a herecky taktéž kvalitka. Kor když byl jeden z tvůrců Lion Raz (hlavní postava Doron), ve skutečnosti v protiteroristické jednotce. Postavy, které si člověk zamiluje a zároveň ho některé znechutí. Každopádně dobrej středověk a v palicích slušně vymeteno. Samozřejmě ani tady není nic tak černobílé. Ale představa, že těch magorů po Evropě běhá miliony, no radši nic. Hodně emocí to ve mě vzbudilo. Žádnej patos jak to umí amíci, ale prostě a jednoduše super akce, napětí, které vás okamžitě vtáhne do děje! 3 série za 5 dní mluví za vše:) ()

Maq

Zrovna jsem marod, tak mi tenhle seriál náramně sedl. Nic náročného, docela zajímavé a pořád se něco děje. --- Ale nedělejme si iluze - je to naivní jak mayovky. Kara ben Nemsí není vázán žádnými pravidly, prochází nezraněn vší vřavou a jeho zázračné zbraně střílejí bez přestání a nikdy neminou cíl. Šestatřicet dílů je to pořád dokola. Do toho nějaká ta rodina, sex, dětičky, emoce, ale nic hlubokého nebo originálního, prostě béčko. --- Dávám hvězdičku navíc za to, že pro našince jsou palestinské reálie přecejen jaksi přínosné a poučné. ()

ilemas

Velmi povedený seriál o speciální jednotce izraelské armády bojující proti terorismu. Nejprve se střílí, pak se ptá. Žádný styl bondovek nebo Ramba, ale realisticky zobrazeno. Doron normální chlápek se svými slabostmi, žádná hollywoodská klišé, všechny dosavadní série naprosto super. ()

M.i.k.e

k Fauda/Faudě(?) jsem se dostal se zpožděním,takže těžko vymýšlet něco co už to nepadlo,nicméně...Fauda je hodně originální (pro Středoevropana obzvlášť) pohled na blízkovýchodní konflikt mezi Izraelem a Palestinou,který celkem evidentně nemá a jen tak nebude mít řešení.Největší sílu pak seriál čerpá ze své uvěřitelné špinavé obyčejnosti,kdy všechny postavy - ať už ty "kladné" nebo "záporné" - mají jasně dané motivace a jednají celkem pochopitelně.A to vlastně přes to,že se o většině z nich nic moc nedozvíme (přičemž ale nepůsobí ploše).Osobně se mi nevíce líbila druhá řada,která krom jiného zohledňovala působení a vliv Islámského státu,který je/byl prakticky nepřítelem (v případě palestinců/Hamásu spíše vlezlým příbuzným) pro obě strany.Problém jsem pak měl naopak se třetí řadou.Ta je sice ze všech nejrozmáchlejší a vlastně i nejnapínavější,ale zároveň obsahuje nejvíc logických lapsů a podivných chování postav.Přičemž tomu všemu kraluje postava Bashara,jehož přerodu z nadšeného a trošku jednoduššího boxera do teroristy se mi moc věřit nechtělo.Ale kdo ví,třeba to takhle funguje i v reálném světě,kdy se z menších omylů,chyb a dobrých úmyslů postupem času stane katastrofa...80% ()

Lischai

Fauda je takový Homeland. Trocha geopolitického kontextu, trocha špionování, trocha střílení a hodně telenovelových zvratů a neprofesionálních milostných pletek. Po prvním dílu jsem byl nadšený, ale čím jsem v tom seriálu dál, tím víc je to tak nějak meh. Naprosto skvělá seriálová detektivka o izraelské tajné službě co řeší konflikty s Palestinci, která netrpí žádnými neduhy Faudy, jsou Naši kluci (TV seriál) které tímto velmi doporučuji. ()

BarryLyndon

No tak tohle byla láska na první pohled a všechny 4 řady řadím v absolutní tipce hodně vysoko.  Dokud bude Netflix produkovat nebo kupovat toto, tak má smysl.  Lior Raz je totální mástr a je poznat, že si prošel něčím podobným. Celkově je osvěžující vidět, že každý umí profesionálně držet zbraň, proč asi.  Je to hrozně epický, natřískaný emocemi a nekompromisní ke všem postavám. Myslím že jsem se od knižního zločinu a trestu ještě necítil tak blbě, že chápu vrahy nebo negativní postavy. A tady se dostávám k hlavní tématice seriálu, což je akce a reakce mezi Izraelci a Palestinci, jestli jste si mysleli že fandíte jedné nebo druhé straně, tento seriál vás pořádně nahlodá a do toho je to zábavný.  Je mi líto, že to tu nevidělo víc lidí a zároveň závidím všem co to mají před sebou. 10/10 ()

zette

Je to ten typ serialu, kde ten kdo chyby hleda, tak je najde... Ti ostatni se ovsem mohou tesit na vyborne natoceny dramaticky serial. Vyborna zapletka, atmosfera a punc autenticnosti. Do toho vyborne napsane a zahrane postavy i v tech nejmensich rolich. ()

BoXBe

První série. Exotické reálie na seriál tohoto typu. Fajn délka epizod, skutečná inspirace jiným seriálům :) Silné téma. Kvalitně natočené. Ale to provázání postav a scény plné náhod a šílených kombinací jsou moc i na mě, znalce Dallasu, Beverly Hills a Mission Impossible. Lepší dramaturgické zásahy bych Faudě přál. ()

dr.fish

Bohužel jsem právě dokoukal Our boys a pustil se do Fauda. To byla chyba. Our Boys je o třídu výš a Fauda mne pak nudí. Pokud by to Izraelci dělali takto amatérsky, jejich stát by už dávno nebyl. Dal jsem první sérii, víc netřeba. 60% ()

jedna_vrana

Dva národy, ktoré sa nenávidia najviac, ako sa dá a neutíchajúci – tisícročia trvajúci konflikt na území, ktoré delí len plot (často ani ten). O čo vlastne bojujú? O ten kúsok púšte? Seriál nám predstavuje Izrael ako krajinu, ktorá žije „západným“ spôsobom života a Palestíncov, ako teroristov, ktorí to dokážu dotiahnuť naozaj ďaleko – najlepšie k samovražednému útoku. Možno sa divákom bude zdať tento pohľad príliš čierno-biely, ale treba vyzdvihnúť, ako je seriál natočený. Preniknete na miesta, kam sa ani netúžite ísť pozrieť, jednotlivé postavy vás nadchnú. Dvaja nepriatelia. Jeden má svoje presvedčenie a vieru, aj druhý. Každý z nich má v srdci zvyky a tradície svojho národa. Jeden má svoj súkromný svet (rodinu, ženu, priateľov), aj druhý. Obidvaja milujú nadovšetko svoje deti. Jeden sleduje druhého. Politické, náboženské a osobné pohnútky na oboch stranách. A bolesť, ktorá bolí rovnako na oboch stranách. Často doplácajú nevinní. Skvelá práca kamery, zábery dronmi vierohodné, dobrý, napínavý scenár a herci na jednotku. Nevedela som sa dočkať ďalšej časti. ()

octopuska

Fauda je pro mě jednoznačně srdcovka a partička izraelských bojovníků proti terorismu mi přirostla k srdci hrozně moc. Takže mám nervy, jako špagáty, aby to peklo hoši přežili, po celou dobu. Je to skvěle natočeno a když jdou hoši do akce, ani nedýchám. Tohle téma, mě nikdy nepřestane bavit, podobně jako Malá bubenice, která je další taková lahůdka. Třetí série je fakt top a neuvěřitelně našláplá. Už se nemůžu dočkat čtvrté. V originále lepší, než s dabingem. ()

Mrkvič

1. serie O opravdovosti Faudy nemůže být pochyb. Tvůrci, téma, uplakaní teroristi, všechno je lidské, skutečné a profesionální. Když dojde na akci, je to pecka. Když dojde na nějaká odhalení, nečekané zvraty, střety a skrývání špiónů, je to pořád pecka. Ale ty osobní věci ať už na straně židů nebo hamásu, je to strašná sračka. Druhá řada by si jistě zasloužila mou pozornost, ale příliš reálnou tvorbu nemám moc potřebu sledovat. ()

ywo666

Uplna parada. Ma to vsetko. Je to napinave, drsne, akcne, autenticke a nechyba ani emocionalna drama. Izeraelci realne skusenosti pretavili na akcny serial. A ide im to. Vzdy ked to vyzera ze sa zacinaju opakovat, vytiahnu nejake eso z rukava. Aj 4 seria ma mega bavi. Ako plus beriem aj pohlad izraelsko palestinsky konflikt, kde obe strany na seba pozeraju s opravnenou nenavistou. Nie je to ziadna pro-zidovska agitka. A nikdy nebude dobre, lebo uz si obe strany spravili prilis vela krivd. Zaujal ma Lior Raz, maly tucny psychopat, ktory nakoniec vzdy tesne presvedci divaka ze mu treba fandit. Pocul som ze on a par dalsich boli realne v armade a nejake tie vlastne pribehy si prepasovali aj do serialu. To len pridava realistickemu nadychu. Lebo ziadna prepracovana choreografia tu nie je. Vo Faude sa bojuje o zivot. 5* ()

MI-380

Těžko hledám chybu. Téma i zpracování, na které jsem už dlouho čekal. Naprosto přesvědčivé herecké výkony, charismatické tváře mužů i žen, skvělá kamera, trvalé napětí, jasné motivace, nejednoznačné vyznění. Snad jen nekonečná tolerance velitelů k neřízené střele zvané Doron mě tu a tam vytáčela. 95 % (aktuálně 1345 hodnotících s průměrem 89 %, 47. nejlepší seriál). ()

cpt.Lynch

Realistické, drsné a napínavé, ale ne bezchybné. Sledujeme boj izraelské speciální jednotky (fiktivní, není to ani IDF ani Mosad) s palestinskými teroristy. Seriál není jednostranný, ani černobílý, byť jsou hlavní hrdinové Izraelci, tak palestinské postavy dostávají velký prostor. Člověk z toho celkem pochopí, jak to tam celé funguje, izraelské jednotky, armáda, politika, ale i palestinské tajné služby, Fatah, Hamás a jeho křídla. Seriál není bez chyb a člověk nemusí být zrovna bezpečnostní analytik, aby mu bylo jasné, že realita v izraelských speciálních jednotkách bude asi trochu někde jinde. Viz. časté neuposlechnutí rozkazů, nelogické kroky, přílišná akčnost scén atd. Přes veškeré napětí a akční scény dokáže být série místy dost zdlouhavá a nudná. Osobní rovina mezi hlavními postavami je dost nezáživná a často plačící „drsňák“ Doron mě vyloženě sral. První série super, druhá kopíruje první, tedy dost o ničem, v třetím se dostáváme do Gazy a to má grády a napětí, ale až příliš nerealistický akční závěr to trochu kazí. ()

kenkaku

1. série: *** Na seriálu mě příšerně iritoval ten idiot s ruční kamerou (a parkinsonem) co musel vše snímat v detailu. Díky tomu jakmile se něco děje nastoupí epileptický záchvat kamery a není vidět nic. Další věc co mi celkem lezla krkem, byl ten počet pokusů o “chycení teroristy”, kdy asi tak v třetí epizodě je jasné, že každý pokud před dvanáctou epizodou (minimálně) bude fail. Prostě scenáristicky ne moc zvládnuté. Dost na pěst byl také nejmenovaný exot s tetováním. Co ten všechno podělal, to bylo až k nevíře. Co musím na druhou stranu vyzdvihnout, je (občas) délka epizody lehce nad 30 minut. Prostě žádná moc zbytečná vata. To samé oceňuji, celkem nevybíravý přístup k postavám. Nikdy nevíte na koho to padne. 2. série: **** Debila za kamerou (s parkinsonem) nevyrazili, takže rozklepaná kamera pokračuje. Scénář už je malinko lepší. Bohužel Doron se chová ještě víc jako pako (a díky jeho debilitám se děj sune dopředu = jeho idiocie je hybnou berličkou scénáře). Jako celek ale série působí dobře (dost pomáhá trvající nestabilita postav - nikdo si nemůže být jistý tím jak dopadne). 3. série: **** Na Faudě mě s narůstající počtem sérií štve asi jediné. Kopírují koncept copy+paste. Takže zaručeně přenesou vše povedené, ale zároveň i to iritující. Prakticky každá série obsahuje několik pokusů, které kopie se neodehrají na konci řady končí neúspěchem. Ani není nutné se stresovat. To samé Doron. Zaručeně, vždy udělá nějakou debilitu, která má následky - někdo jemu blízký umře. Kostra seriálu je tedy nechutně čitelná. A to kazí dojem. Osobně mě taky dost naštvalo některé zvraty (naprosto nelogické).Na druhou stranu, třetí řada byla rozhodně nejlepší co se poměru akce-klábosení týče. 4. série: *** Kostra řady - nečekaně - zcela totožná (tedy až na linku s Gabym, to jsem nečekal). Tedy opět jemná nějaký ultra záporák, kterého je třeba minimálně 2x úspěšně nechytit aby nebyla nuda. Série má momenty co mě vyloženě rozčilovaly. Když se nad tím zamyslím vyhodit z těch 12ti epizod prostředcích 6, byla by to pecka. P.S.: ten závěr byl vyloženě trapnost. ()

MurielRezek

Všech 48 dílů shlédnuto téměř naráz. Nešlo se prostě odtrhnout! Po pravdě, moc se mi do Faudy nechtělo, ale předčila veškerá moje očekávání. Ma&Mi, díky za "edukaci" ;-) a za tip. Jsem nadšená. Teď už nejen z Dorona... ()