Velká ryba

Big Fish

Veľká ryba

Drama / Fantasy / Dobrodružný / Mysteriózní

USA, 2003, 120 min

Velká ryba, velký film. A to nepočítám onu náhodu (?), že když sem jela po zkouknutí filmu domů, viděla jsem cirkus..(18.11.2007)

Myslím si, že Burton má i lepší filmy. Podle uživatelů databáze je však tím nejlepším právě Velká ryba, což mě trochu překvapilo. Na druhou stranu jsem rád, že Tim zase jednou dokázal preferovat silný příběh před vizuálními orgiemi, které jsou zde cítit jen v přijatelné míře.(16.12.2010)

Ovšem, tohle se Burtonovi náramně povedlo. Ačkoli mohla Velká ryba snadno skončit jako snůška sentimentálních a barevně opulentních historek, stalo se z tohoto snímku nádherně vypointované a myšlenkově soudržné dílo. Edward Bloom není po stránce psychologické velká postava, je to překrásný symbol lidské imaginace a toho, kterak se skrze fantazii můžeme stavět ke světu. A celá Velká ryba je vlastně jednou velkou hrou, ve které Burton staví diváka do pozice toho, kterému není přisouzeno jen uvěřit, ale musí především pochopit, proč Edward svůj život přetváří do neskutečných historek. Proč je Edward velkou rybou a proč je "pravda" vyprávění irelevantní. Tim Burton líčí příběh svým typicky pitoreskním způsobem, nezapře horrorovou manýru, ale především nezapře svou lásku k zobrazenému fantasknu. Prolínání imaginativních sekvencí se sekvencemi ze "skutečného" světa je provedeno velice citlivě, byť mi v některých místech film připadal trochu nešťastně zrytmizovaný a tím pádem pozbývající na tempu. Jenže konec vše napraví – konec, který je definitvním stvrzením toho, jak citlivě vystavěný je film a jeho myšlenka. Vlastně máte dvě možnosti: buď přijmete sucharský pohled Edwardova syna, nebo přijmete Edwardovu fantazii. Rozhodnete-li se pro druhé, čeká vás nádherný filmový zážitek, který po formální stránce nezapře inspiraci starými mistry evropského "narativního" filmu. Vzhledem k několika slabším místům bych se klonil ke čtyřem hvězdám, ale za ty upřímné slzy v nádherném finále vlastně nemůžu jinak než...(24.3.2004)

rozpočet : $70 million tržby celosvetovo : $122,919,055 Tim to zase dokazal......vtiahnut ma do ineho sveta a vyvolat vomne emocie.(21.12.2006)

Kdo z nás někdy nevyprávěl nějakou ,,svoji“ historku? A kdo ji nevyprávěl vícekrát? A ruku na srdce, byla pokaždé úplně stejná? A naprosto pravdivá? Možná, kdo ví, ale určitě jste ji nevyprávěli přímočaře. Protože potom by to sice nebylo dlouhý, ale ani zajímavý. A kdyby vám asistovala výborná kamera P.Rousselota , předváděli ji samí sympatičtí herci (snad kromě těch vietnamskejch vojáků), vyhrávala k ní perfektní nevtíravá hudba D.Elfmana a předvádění fantasie se chopil T.Burton, určitě by dostala pohádkovej nádech, ať už by se jednalo o cokoliv. Možná by se rázem celej váš život změnil v pohádku. Stejně jako život E.Blooma, pro kterého ani smrt nemohla být obyčejně šedá, ale burtonovsky barevná. A kdo by nechtěl žít život jako Edward Bloom? Ruku na srdce, já ano........ . P.S. přes všechny klady, mám ale raději toho druhýho Tima Burtona!!(15.8.2006)

• - Když William a Edward jedou městem z nemocnice k řece, tak projíždějí kolem kina, kde hrají film Identita (2003) s Johnem Cusackem. (c.tucker)

• - Miley Cyrus, představitelka malé Ruthie, je v titulcích zapsána svým rodným jménem Destiny Cyrus. (J.Cobra)

• - Rychlý růst malého Edwarda (Ewan McGregor) byl demonstrován například ve scéně, kdy mu znenadání v kostele popraskaly knoflíky na košili. Hned v dalším záběru však byly knofrlíčky zpět na svém místě. (Anthro)