Velká ryba

• Nový Zéland

• Austrálie

Fantasy / Dobrodružný / Romantický / Drama

USA, 2003, 125 min

Od Tma Burtona se asi příliš normální snínek čekat nedá a Velká ryba není výjimkou. Pokud nejste fanoušky počinů tohoto režiséra, bude vám asi chvíli trvat, než přijmete jeho styl. Poté se již tento dnes už slavný film začne odměňovat svým chytlavým, fantaskním až pohádkovým příběhem, kde se prolíná skutečnost s fantazií. S blížícím se koncem mě Velká ryba bavila víc a víc.(23.4.2017)

Nepříliš klasické Burtonovské vyprávění se mě příliš nedotklo, možná nevidět titulky, tak by mě (MOŽNÁ) nenapadlo, že je to právě jeho dílko. Asi nejsem takový znalec.. Chyběla pevná autorská ruka a jindy temně laděné scény, ale naštěstí to na druhé straně nesklouzlo do sentimentálně pojatých příhod. Nechybí však humor, kouzelně bizarní postavičky, několik životních pravd, úžasná kamera a kouzelná hudba stálého spolupracovníka Dannyho Elfmana. Takových tři a půl..(18.1.2006)

Dosť poeovský a málo burtonovský film, ktorý mal pôvodne režírovať Steven Spielberg (tým pádom by po rokoch znova spolupracoval s Richardom D. Zannuckom, ktorý s Davidom Brownom produkoval jeho začiatky - kultové Čeľuste napríklad). Film plný smrti a života zároveň. Smutná čarodejnica z močiarov, v ktorej oku nešťastník vidí vlastnú smrť, dobrácky obor Carl, cirkusant Danny De Vito a jeho tajomstvo, ale i nenaplnená láska opustenej Heleny Bonham Carter a ulica plná žltých narcisov a finále na rieke a v nej. Zvláštne poetická snímka, zanechávajúca jemné rozpaky i u najvýraznejších fanúšikov temného mága Burtona, keďže kombinuje zdanlivo (?) neskombinovateľné žánre. Kniha je prekvapivo oveľa slabšia, ako film. Chýba jej, nuž, burtonovská poetická divnosť.(9.1.2005)

Sympatický úkrok Tima Burtona. S kouzelnou atmosférou, dojemnými momenty a hromadou životních pravd, kterým budete ochotni naslouchat díky jejich pohádkovému zpracování. Jen moc nechápu poznámky o neBurtonovské vizáži. Pořád je to ten typicky bizarní pohled na běžné lidské strasti a problémy, tou stejnou barvitou optikou, akorát trochu umírněnější a méně temný. Tim nám sice trochu stárne, ale pořád byste tenhle film bez váhání přiřadili k němu.(18.12.2003)

Tim Burton použil produkty své bizarní fantazie jako součást vyprávění starého muže a celé to zasadil do nekomplikovaného rodinného dramatu o zlobě a usmíření. Notně přemrštěné cirkusácké eskapády chtějí sloužit jako odraz skutečných vlastností a stesků umírajícího otce, jenže nejedna z nich ve výsledku stejně zůstává jen střeleným výmyslem umného vypravěče, a s tím mám docela problém, protože zdejší fantaskno mě zase až tak nebere. Linie s odchodem a návratem syna je prachobyčejné sentimentální drama, přičemž náhlé pochopení a odpuštění v závěru působí bezmála více komicky, než veškeré předchozí dění. Největším plusem v mých očích průměrného filmu zůstávají paradoxně ryze humorné momenty, jako jsou scény s vlkem, noktovizorem nebo rekapitulace Edwardových úspěchů z mládí. 6/10(14.1.2010)

• - Červené auto, kterým jezdí mladý Edward Bloom (Ewan McGregor), je Dodge Charger rok výroby 1966. (funmaker)

• - V letedle četl Edward Bloom překladatelskou příručku, která se jmenovala "English to Asian". (c.tucker)

• - Motocykl, na kterém jezdí mladý Edward Bloom (Ewan McGregor) jako obchodní cestující, je značky Royal Enfield, model Bullet. (funmaker)