Velká ryba

• Nový Zéland

• Austrálie

Fantasy / Dobrodružný / Romantický / Drama

USA, 2003, 125 min

Celosvětově divácky úspěšný film. Napoprvé jsem tento film nedocenil, napodruhé už se mi to zdálo dokonalé. Kromě níže zmíněného Forresta Gumpa to připomíná trochu i Cimrmana ležícího spícího, především jde ale o krásný Burtonovský film s tématy odcizení a nakonec sblížení otce a syna a hledání smyslu života. Přitom film je napínavý a vizuálně krásný a tak nějak hezky zasněný. Trailer: http://www.csfd.cz/film/42923-velka-ryba-big-fish/videa/(2.1.2009)

[imdb: 8.1/10] | me: Burton ... Fantázia i realita vo svojej vzájomnej pestrej i hravej kombinácii s výborným hereckým ansámblom a zaujímavou atmosférou. Zo začiatku som netušil čo ma čaká a o čo sa jedná, ale postupom času som si vytvoril s príbehom ako aj postavami isté puto, ktoré pretrvalo až do dojímavého konca. Je to skutočne neskutočné, je to život vo fantázii a fantázia v živote. Niečo iné a nezvyklé, ale milé a pútavé.(3.3.2010)

Tento film je nyní na 196. místě v TOP200 filmů na ČSFD. Obávám se, že se v ní už dlouho neudrží a já se tomu vůbec nedivím. Film je pěkný, dobrodružství stojí za to, ale já to sledoval tak trochu bez zájmu. Prostě mě to nedokázalo zaujmout tak, jak jsem čekal. Trochu chaos, minulost-přítomnost mi tady moc neseděla. Hlavně scény z přítomnosti mě docela uspávaly. Hezký příběh, který možná někoho pošle do kolen, ale mě bohužel ne. 65%(5.9.2009)

Přemýšlím, přemýšlím, ale nakonec vycházím z toho, že Velká ryba je možná dost dobře tím nejlepším, co kdy Tim Burton natočil, a že konkurence v jeho filmografii je více než veliká dokazuje to, jak moc ho mám rád, a kolik pětihvězdiček jsem jeho filmům nasázel. Čím mě ale Velká ryba dokázala uhranout? Hlavně příběhem. Jeho nápadem. Tím jak vlastně vypráví o rodině vyprávěčů, kteří vypráví. Tou skvadrou herců. Tím jak jakákoliv smutná scéna dolehne a šťastná scéna potěší. Je toho hodně co by se dalo o tak velkém filmu jako je Velká ryba povídat. Každý svůj názor zde řekl. Já jen dodám jedno. Velké věci dělají velké ryby. Tak jak to nakonec tvrdí v tomto filmu.(10.6.2008)

Kouzelná pohádka, která zdařile balancuje mezi bezmeznou fantazií a realitou, zbude jen na vás, zda uvěřit realisticky uvažujícímu synovi či jeho fantasknímu otci… já osobně se přikláním k druhé variantě. Velká ryba popisuje neobyčejný život jednoho neobyčejného člověka, ale především je příběhem o fantazii, dobrodružství, lásce a o porozumění. Provede vás jím sympaťák Ewan McGregor, jehož nebojácný Edward Bloom je prostě kouzelně nezapomenutelná postava. A také nesmím zapomenout na ostatní herce jako Albert Finney, Helena Bonham Carter,Steve Buscemi, Alison Lohman, Danny DeVito atd… Největší, lví podíl má muž sedící na režisérské stoličce, a to jest Tim Burton. Podařilo se mu vytvořit dech-beroucí svět, ve kterém ožívají obři, čarodějnice, vlkodlaci a mnoho dalšího… Nebojím se tvrdit, že je to jeho nejlepší filmový počin a zvládnul to i bez Johnnyho Deppa. Tomuhle filmu také nahrává to, že má jeden z nejkrásnějších konců co jsem kdy měla možnost ve filmu vidět, závěrečnou scénu vždy probrečím a vždy si říkám- překrásný konec, překrásného filmu. TOP:2(14.11.2009)