Velká ryba

Big Fish

Veľká ryba

Drama / Fantasy / Dobrodružný / Mysteriózní

USA, 2003, 120 min

Brilatní, geniální, dokonalé. Tim Burton opět přesvědčil, že dokáže natočit výborný film v kterém skloubí tajemnost spolu s originálním příběhem a citovým prožitkem. Ewan McGregor zde odvádí obrovský kus práce spolu s dalšími hollywoodskými star ve vedlejších rolích. Jediné co bych filmu vytknul je možná až místy přilišné natahování děje. I přesto mu ale dávám 5 hvězdiček. Výborné...(7.7.2007)

Velká ryba není "temná" jako předchozí filmy Tima Burtona, ale narozdíl od Planety opic již nepostrádá jakousi "pohádkovost" a atmosféru pro Burtona tak typickou. Vlastně to je velmi milý a hravý film, tak trošku jako Forrest Gump. Je to vyprávění o vyprávění příběhů a o tom, že různé "fantazírování" může příběh vylepšit, spíš než kdyby byl vyprávěn "přesně podle pravítka". 90%.(2.3.2004)

V příbězích jsou naše sny. A právě proto je vyprávíme ostatním...... S Ospalou dierou a Batmanom najlepší Burtonov film. Nádherná až rozprávková atmosféra, pekné myšlienky a pútavý dej plný zaujímavých scén. Veľká ryba je veľkým filmom..... Jsi jako Santa Claus. Stejně úžasný a stejně falešný.(17.9.2011)

Na otázku co budu dneska dělat, jsem odvětil, že si dám velkou rybu. Pro většinu to byla divná odpověď, vždyť přece se mně neptali na jídlo. No, já o něm ani nemluvil, ale můžu to k tomu přirovnat, protože jsem teď strávil poslední sousto výborné ryby, která byla stylově vykostěná, naporcovaná a doslova kouzelně a fantasticky naservírovaná. Na burtonovskou režii nejsem úplně zvyklý proto jeho typická stopa, která dokáže navodit takovou atmosféru byla velkou ránou do duše a kolosální impresi jsem pociťoval od počátku. Během filmu se střídaly slzy radosti, štěstí a nakonec i smutku. Najednou jako bych začal oplývat empatii a byl přítomen u všech historek, kterých se na své odysee Edward zažil, a toho si opravdu moc vážím. Tenhle film je stylový a kouzelný jak to jen jde. Od režie, přes herce, hudbu, až po vrátného v atelierech!(14.6.2008)

Tim Burton je pro mě někdo kvůli komu budu chodit dokonce života do kina a budu vědět, že za svých 100kc vždycky dostanu něco krásného a neuvěřitelného. Jestli někdo dokáže vyprávět příběhy lépe než sám Edward Bloom je to právě Tim Burton. Tenhel film není komiksoví jako byli Batmani, není tak smutný jako Stříhoruký Edward, ale je nádherný jako nikdy. Film se točí okolo muže na smrtelné postely a jeho syna, který nevěří jeho vyprávění. V každém příběhu je vždycky trochu pravdy. V tomhle filmu možná neni ani kapka pravdy, ale je nádherný a dohnal mě nakonci málem k slzám. Roztáhnout vyprávění o životě vypravěče na 110 minut je těžké, musím uznat, že takových 95 by asi stačilo a film by byl bezchybný, ale proč hledat chyby? Někdy člověk musí dát na to co cítí a já cítím jen krásu tohoto filmu. Burton potvrzuje po milionté, že je to pan režisér. Jen on dokáže najít krásu v pohledu na záda ženy v řece, jen on dokáže najít v Ewanu McGregorovi duši vypravěče. Jen on dokáže natočit konec, který vás dostane, rozpláče a ještě vlastně budete děkovat a budete štastní, protože to není špatný konec... Už dlouho na mě žádný film nezapůsobil tak silně(naposledy Město Bohů minulý měsíc, ale předtím tak půl roku pauza). Pokud nevíte jestli je to film pro vás, zkuste ho, protože je to film pro všechny kdo chtějí sledovat a umějí milovat.(8.8.2005)

• - Dvojčata Ada Tai a Arlene Tai se už dřive objevily v Edu Woodovi, jako přátele Vampiry, když ji poprvé Ed Wood potkal na párty. (c.tucker)

• - Název Wallaceovy knihy o Bloomových dobrodružstvích má původ v jednom z oblíbených výrazů jeho otce. „Můj otec mluvil po celý život o tom, že opustí své rodné městečko a vydá se do velkého města, protože nechce být ‚velkou rybou v malém rybníku‘." (Taninaca)

• - Když mladý Edward s Karlem opouštějí město, hrají v kině film Odtud až na věčnost (1953). (c.tucker)