Velká ryba

Big Fish

Veľká ryba

Drama / Fantasy / Dobrodružný / Mysteriózní

USA, 2003, 120 min

Obchádzal som tento kus asi 2 roky, bál som sa ho, pretože som vedel, kto ho režíroval :) No nakoniec som sa odvážil, a dopadlo to takto: Ten film nemá tvar, chuť, a hlavne motor :D ALE je to prvá BURTONOVKA, ktorá mi ničím nevadila, dokonca ku koncu ma celkom oslovila. Ajkeď neviem presne čím... :) Som zvedavý, či sa dočkám pre mňa 5hviezdičkového Tima....(16.1.2010)

Pro někoho naprosto jiná Burtonovka, pro někoho zcela nejvíc typická Burtonovka. Pravda je přesně mezi. Na povrchu jemný příběh muže na smrtelné posteli, který vypráví a vypráví... a uvnitř skládanka, která diváku ukazuje, že ta jemnost je přesně v tom nádechu, na který jsme u Tima zvyklí. Krásný, velmi příjemný, sladký i hořký příběh. Láskyplný i strašidelný. Škodolibý, ale přeci pořád tolik opatrný. Příběh, který nezklame, neublíží, ale naopak zahřeje na srdci a potěší. Bohužel ale mě si film získal "pouze" vyprávěnými pasážemi, kdy jsme byli svědky fantazijních příhod. To ono reálnější já příběhu, už pro mě bylo přespříliš obyčejné. Krásné, ale ne výjimečné.(9.10.2009)

Velká ryba není "temná" jako předchozí filmy Tima Burtona, ale narozdíl od Planety opic již nepostrádá jakousi "pohádkovost" a atmosféru pro Burtona tak typickou. Vlastně to je velmi milý a hravý film, tak trošku jako Forrest Gump. Je to vyprávění o vyprávění příběhů a o tom, že různé "fantazírování" může příběh vylepšit, spíš než kdyby byl vyprávěn "přesně podle pravítka". 90%.(2.3.2004)

Příběh o střetu fantazie jednotlivce s racionalitou davu, to je něco pro mě. Ale scénář je IMHO napsaný tak, že sledujeme více méně reálný svět, jen na nás sem tam jukne zpoza rohu nějaká ta čarodějka nebo obr. A to neodpovídá Burtonovskému vidění. Není to další z jeho svobodných paralelních světů, je to voliéra, příliš těsná Burtonovu rozpětí. 70%(12.9.2006)

Velká Ryba opojně komparuje reálný a fantaskní svět nejen tak, že jejich silné stránky ještě zvýrazní (pohádkovost působí více mile a něžně, v realitě se prohlubuje "pravda" a emoce), ale dokonce kráčí dál až k samotnému filmovému vyprávění. Nejde pak ani o to, jestli tyto světy od sebe rozeznáme, ale o to, že na konci ani nebudeme chtít, a v tom tkví ta nejsladší pointa. Zdatný filmař může vyprávět o čemkoliv a pokud bude mít um a prostředky Tima Burtona, své diváky si vždycky získá... Velká ryba je krásný film, jehož klišé ani naivní rozmary nemohou zkazit líbezné pocity, jež v člověku vyvolává. 9/10(8.4.2010)

• - Když mladý Edward (Ewan McGregor) přistane v Korei, břichomluvec a jeho loutka mluví tagalštinou (jazyk Filipín), zatímco siamská dvojčata a Edward mluví kantonštinou (čínský dialekt). Vojáci, kteří posléze vytáhnou břichomluvce z pódia, mluví mandarínskou čínštinou (jazyk pevninské Číny a Tchaj-wanu), zatímco ostatní vojáci mluví korejštinou. (Rozige)

• - Tim Burton se nechal slyšet, že finále jeho filmu bylo inspirováno velkým karnevalovým shromážděním v závěru filmu Valerie a týden divů Jaromila Jireše. (prkalil)

• - Motocykl, na kterém jezdí mladý Edward Bloom (Ewan McGregor) jako obchodní cestující, je značky Royal Enfield, model Bullet. (funmaker)