Ani přihlouple vyhlížející mladíky se nevyplácí podceňovat - takový je postřeh této středometrážní tragikomedie, která se odehrává ve válečném Německu. Hrdinou je šestnáctiletý Bruno, kterého každý považuje za nevzdělatelného debila. Jenže lidi, kteří se mu pošklebují, nenávidí tak mocně, že je začne odpravovat přesně nasměrovanými raketkami. To, co se nedaří rozluštit nejváženěnějším vědcům Třetí říše, právě on intuitivně rozlouskl... (oficiální text distributora)

HH

"Ty Krume!" výkřik bláznivého génia...Skoro bych řekl, že filmové zpracování povídky (většinou uváděné spolu s Tarzanovou smrtí) je lepší než psaná forma... ()

Lucas87

Tohle z roku 1962 patří k našim pokladům v kinematografii, je to dobrá válečná satira na německý raketový výzkum, který probíhal v Peenemünde. Václav Sloup zde jako blbec-génius, na toho si hlavně pamatuji jako na Čahouna z filmu Pod jezevčí skálou, a byl jsem překvapen jeho rolí. Rudolf Hrušínský nadšený práci na V1 pro říši se mi taky líbí, není tak děsivý jako ve Spalovači mrtvol, ovšem i tak mě dostal. Délka tohoto díla mi přijde ideální. ()

xenopus

Průměrné filmové zpracování povídky Josefa Nesvadby (scénář spolu s Jaroslavem Balíkem), která stojí za zkouknutí snad jen díky herectví Jana Pivce, Rudolfa Hrušínského a Václava "Mažňáka" Sloupa. 44 minut je krátká doba na rozehrání více příběhových linií, ta Haška a Štěpánkové tak nějak vyšumí a více jich tam opravdu nehledejte; zároveň ta hlavní o geniálním blbcovi je na oněch 44 minut tak akorát, aby to ještě nebyla nuda a herci měli co hrát. Kdo zná psychologický podtext povídek J. Nesvadby (profesionální deformace psychiatra), neudiví se závěrečné písni Pavla Kopty končíčí slovy "... celý svět stojí na rozcestí." a následně citověvydírajícím hlasem holčičky "A co dál?" doprovázeným výbuchem atomové bomby. Kdo Nesvadbův styl nezná, může mu to sloužit jako inspirace k přečtení si některé z Nesvadbových povídek, nebo bohužel také jako námitka proti celému filmu, neboť právě toto ukončení filmu svou snahou o filzofický rozměr působí poněkud došroubovávaně. ()

Uesbe

starodávny čiernobiely Sheldon (ešte aj tá opica sedí!) a jeho little bang theory v morbídnom posolstve že náckovia sú fuj a že odlišným sa neposmieva (too soon vzhľadom na to, čo sa v poslednej dobe deje?)......že obe posolstvá štandardne narazili, dokazujú Sloupové osobné problémy po odvysielaní (ak teda Zaujímavosti hovoria pravdu) ()

Yoshik

Když jsem byl malý, tak mě otec občas v žertu nazýval "blbcem z Xeenemuende" nebo prostě "Xéňas". Po letech jsem se podíval na film, který mě hodně překvapil. Oligofrenik (či možná spíše autista) Bruno v podání Václava Sloupa je na jednu stranu postava komická, ale rozhodně ne příjemným způsobem. Film jako celek je sice satirická humoreska, ale poněkud temného mrazivého typu. Jako celek je film hodně zkratkovitý a schematický, což ale možná podtrhuje celkovou bizarní atmosféru. Čtyři hvězdy dávám za herecké obsazení, kvalitní předlohu a celkovou děsivou karikaturu, kterou nadhled a černý humor jen umocňuje. ()

Kajislav89

Tak tohle mě těžce zklamalo. Absolutně jednoduchý příběh a příliš krátká stopáž. Představoval jsem si vždy za tím názvem něco zajímavého, ale je z toho jen povrchní hříčka, kterou nezachrání ani některé slušné herecké výkony. Jedna hvězda za námět, druhá za zachycení zbouraného města Doupov. (Zaniklé lokace já rád). ()

Pitryx

No Václav Sloup byl perfektní. Ostatní také. Domnívám se, že jde o velmi dobré zpracování povídky pana Čapka. Lépe už by to asi nešlo. ()

Dvojirakri

"Zabíjel nevinné lidi a dokonce moderními prostředky, byl to blbec." Ikonická role Václava Sloupa, kterému tehdy bylo celých 26 let. Jeho Blbec v lacláčích s kačenou a sluníčkem na hrudníku je jak k pomilování, tak k napráskání, to když začne hromovat "Ty Krumme!" a pálit po všem co se pod oknem hne! Společnost má vskutku výjimečně kvalitní - rodiče Rudolf HrušínskýSlávka Budínová, SSák Jan Pivec a třeba ještě poměrně mladý a bez známých silných brýlí Vlastimil Hašek. Jedinou výtku mám snad na ten trochu veseloherní kabát do kterého je celý kraťas zabalený. ()

Kosir

Na Nesvadbu se už pomalu zapomnělo a už ani o jeho dceři moc neslyšet. Jaký byl psychiatr nemohu posoudit, ale mezi tehdejšími sci-fi autory patřil určitě ke špičce. ()