Naši hrdinové za zvuku metalu obětavě bojují o každý metr bitevního pole, aby zachránili město Hawkins. A spolu s ním celý svět. (Netflix)

Ruut

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tak po tomhle je jasné, že finále páté sezony bud emít aspoň 4 a půl hodiny a TA jedna postava se dočká minimálně pěti koláží a aspoň třikrát zemře. ... Příliš mnoho epičnosti, digitálních triků a rozhovorů o životě ala Návrat krále oproti vtipnému finále třetí řady. Ale jsou to Stranger Things a pomalu se blíží ke konci, tak budiž odpuštěno. ()

-bad-mad-wolf-

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Bitchin. Chápu ty, co jsou po masivní masáži první signální drobátko rozladění, jenže já jsem nadržená cílovka a přesně mířené direkty jsem s chutí sežral. Jasně, je to dlouhé, dějově strašlivě přecpané, trikově rozbombardované, emocionálně agresivní, dramaticky vyšroubované pětkrát přes závit a na některých místech jdou Duffeři divákovi na ruku tak moc, že je skoro fyzicky cítíte -> pravý opak jistého seriálu s releasem ve stejné době, jehož příběhové vakuum museli tvůrci navzdory podstatně kratší stopáži bezradně vypreparovat vajglama z nejbližší autobusové zastávky. Už to je samo o sobě malá výhra - epizoda trvá přes dvě hodiny a přesto se v ní bez přestání děje něco okázalého / bláznivého / vyhroceného / strašlivého / nepředvídatelného (což potvrzuje fakt, že se nevyplnila valná většina fanouškovských teorií) + s různými motivy pracuje v rámci seriálu mnohem lépe, než se na první pohled zdá. Dokonce i ta masivní exploze hororového rituálna je nepopsatelně boží! Ještě spokojenější bych ovšem byl, kdyby se prokrátily některé melodramatické projevy, pozměnila se JEDNA "povinná" položka z kategorie "úhyn příběhových postav" (nejde ani tak o dotyčnou postavu, jako spíše o provedení) a ukázal se dovětek s nejmenovanými kamarády z nejmenované země. Fantastickou práci každopádně odvedli střihač, choreografové, kameraman a lidi od zvuku i ohudebnění - audiovizuální masáž je to spolehlivá a válcující; téměř v každé chvíli má energii, nápad nebo vtip. Duffeři to milujou a já taky. Fandové si vytípou mraky obrázků pro tapety na všechna zařízení a odpustí ne vždy dokonalou úroveň CGI - přeci jen je tady těch triků tolik, že ani rekordní rozpočet nesvede zázraky. A dík za závěr! Je báječně nihilistický a divák moc netuší, co ho čeká v páté sérii, přestože je téma jasně dané. ()

Eliott

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Neříkám, že je to špatné, jelikož to rozhodně není. Sledování jsem si dokonce užil, ale tohle se již prostě nedá nazývat hororovým seriálem. Toto je normální slaďák a nebo spíš pohádka. Hned zprvu mne otrávila délka, jelikož se jedná o nejdelší jednu seriálovou epizodu s jakou jsem se doposud setkal. Neměl bych námitek, kdyby to bylo nabité skutečně zajímavým obsahem, ale ty kecy okolo občas působily dost neuvěřitelně, skoro až béčkově. Především výplň plná klišé typu Mikova vyznání El v hodině nouze, u něhož mi bylo skoro až trapně. Dále pak, a co je možná ze všeho nejhorší, fakt že tvůrci nenechají zemřít jedinou důležitější postavu je nesmírně iritující. Nehledě na to, do jakých bezvýchodných situací je neustále dostávají, se z toho nakonec pokaždé všichni dostanou zdrávi, veselí a koná se velkolepě kýčovitý pohádkový happy end. V tomto seriálu zřejmě umírají pouze Rusáci, jiní záporáci a nové kladné postavy psané za jediným účelem. Ty se totiž zpravidla stávají hrdiny a ke konci bývají se vší dojemností popraveni, to aby se neřeklo. Samozřejmě mám teď na mysli Eddieho. Bylo to trapné, ale i tak to byl jediný dojemný moment jenž v této epizodě fungoval. Což je smutné. To mne vede k nesnesitelné předvídatelnosti celého počinu. Před sledováním jsem totiž měl několik teorií, nakonec se však odehrála ta nejméně zajímavá a seriál se počtvrté otočil v tom samém začarovaném kruhu. Nestalo se tedy nic, co by mne překvapilo a jelikož nemám zájem sledovat jak se to zopakuje i po páté, se seriálem v tomto bodě končím. PS: Doufal jsem v nějakou závěrečnou bitvu o Hawkings, ale opět nic. PSS: Nejsem spokojený ani se silovým rozpětím netopýrů a ostatních příšer. V jedné scéně jsou smrtelně nebezpeční a v následující si ani celé hejno neporadí s na místě stojícím a ze všech stran obklopeným člověkem. ()

darkrobyk

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Souboj se zlem vrcholí na všech frontách. Tedy vystřihnul bych všechno láskyplné žvanění a blábolení o životě a díl by byl nejen kratší, ale i mnohonásobně svižnější. Došlo na mrtvé, souboje dohnané na samotnou hranu, ždímání kapesníků a plané naděje. Pátou hvězdu dám za lovecraftovský konec, ne že by z celé série nečouhal Lovecraft na každém rohu, a za závěrečný song - Siouxsie and The Banshees: Spellbound, ne že by Police nebo Metallica nebyly fajn kapely... mírné zklamání - asi spoiler - doufal jsem, že šišla zařve, no, tak snad příště. ()

akisha

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nejutahanější a nejpřeceňovanější "finále," který jsem za dlouhou dobu viděla. V první sérii to začalo jako příjemný retro sci-fi s prvky hororu a neotravnou partou nerdovských dětí, tady to končí jako neuvěřitelně nafouknutá a nabubřelá telenovela plná nepřirozených plků, citových výlevů a přehrávajících, jakože vtipných postav. SPOILER: Navíc ta neskutečná srabařina tvůrců neustřelit čéšky aspoň jedné hlavní postavě, a tak se ty zbabělci zmůžou leda na to, že představí postavu novou - děsně cool outsider, samozřejmě - a obětují ho na konci, aby to mělo aspoň nějaký bodycount a nepůsobilo to tak trapně, jakože skupinka dětí je už počtvrtý schopná vyváznout strašlivému zlu ve stylu Cthulhu a neodnese si ani škrábanec. To naposledy zvládal snad jen Harry Potter, ne? A i tam nakonec zakápla pěkná řádka postav. KONEC SPOILERU. Dvě hodiny stopáže možná vypadají epicky, ale akce je tam tak dvacet minut a všechno je příšerně natahovaný. A když už se konečně něco rozjede, musí tam hned šoupnout např. toho dlouhovlasýho, tragicky nevtipnýho kripla a jeho teorii o ananasový pizze. Holt už asi nejsem cílovka. No, žádná škoda. ()

• Délka epizody činí 150 minut a jedná o druhou nejdelší epizodu u seriálů. Rekord drží epizoda Amor Vincit Omnia (2018) seriálu Osmý smysl (od r. 2015), jejíž délka činí 152 minut. (Buriking)
  • Píseň, kterou hraje Eddie (Joseph Quinn), je „Master of Puppets“ od metalové kapely Metallica. Zasazení skladby je příhodné, jelikož se série odehrává v březnu 1986. To znamená ve stejném měsíci, jako vyšlo stejnojmenné album „Master of Puppets“, které vyšlo konkrétně 3. března 1986. Postava Eddieho tedy měla jenom pár týdnů na to, naučit se skladbu zahrát. (Karlosik_4)
  • Bratři Dufferové prozradili, že tato jedna epizoda spolkla více digitálních efektů než celá 3. série dohromady. (NiWi)