Oklamaný

• USA The Beguiled (více)
USA, 2017, 93 min (Alternativní 90 min)

Režie:

Sofia Coppola

Předloha:

Thomas Cullinan (kniha)

Scénář:

Sofia Coppola, Irene Kamp (původní scénář) (více)

Hudba:

Laura Karpman

Dusno až k zalknutí. Tak lze nejlépe charakterizovat atmosféru v izolované dívčí internátní škole, kde se znenadání objeví muž. Jediný široko daleko. Za zdmi izolované dívčí školy zuří americká občanská válka, ale její studentky a učitelky probíhající konflikt neberou na vědomí. Dokud nezaklepe na jejich dveře. Těžce zraněného nepřátelského důstojníka Johna McBurneyho (Colin Farrell) se ujmou v aktu křesťanského milosrdenství, aby ho, hned jak se trochu postaví na nohy, vydaly „svým" vojákům jako válečného zajatce. Jenže John si postupně omotá kolem prstu nejen mladičké studentky v čele s krásnou Alicií (Elle Fanning), ale i jejich staropanenskou učitelku Edwinu (Kirsten Dunst) a především ředitelku školy (Nicole Kidman). Ve všech se díky němu probouzejí emoce, které ještě nebo už dlouho nezažily. O to jsou ničivější a nebezpečnější, protože John si neuvědomuje, že se ocitl uprostřed bitvy, která je strašlivější než všechny boje probíhající války. (Cinemart)

andrii

Seběhly se. Afroditiny služebné. Třese jimi. Touha rozvazujících se stužek, elixír man, mysl Morgian. Válčí mezi sebou, panny sokyně. Čí sukničku nadzvedne? A  která mu pak zkrátí čas mezi akáty, když byl ďábelsky váš. Nebyl lakomý. Ani ony ne. Z náruče vonných pivoněk, obruč vinných konvalinek. Labutí Morany. ()

chelseaman22

Divák je z filmu značně nesvůj. Po celou dobu metráže doufá, že vše směřuje k velkému finále, ale chyba lávky. Grandiózní finále se nekoná a divák je rozpačitý jako Dustin Hoffman po odmítnutí ženou. Suma sumárum se jedná o neobyčejně obyčejný film, jež však má schopnost zaujmout. 73% ()

Avathar

Ja teda dosť čumím, že mnohí píšu, že sa na niektorých scénach smiala takmer celá sála. Teda, keď som na THE BEGUILED bol v kine, nesmial sa nikto - naopak, mal som pocit, že divákov film celkom vtiahol. Iste, niekoľko jemne čierno-humorných momentov sa našlo, ale išlo o jasný tvorcovský zámer a rozhodne to neboli scény, pri ktorých by som sa mal chlámať na celé kino. To len taká poznámka na okraj. THE BEGUILED sa mi páčil. Komorná a hutná dráma so skvelými hercami. Úžasná atmosféra južanskej Ameriky, nádherná práca so svetlom, delá duniace z ďalekých bojísk... paráda. Škoda, že na psychológii postáv režisérka nezapracovala viac, prospela by aj lepšia gradácia. Ale rozhodne ide o podmanivý zážitok, čím viac nad ním premýšľam, tým viac sa mi pozdáva. Celkom verím, že si to Sofia nakrútila presne tak, ako chcela. Uvidíme, čo povie druhá projekcia. ()

Sfinkter

Atmosféra i herecké výkony jsou slušné, mužská postava je však s postupem času bezdůvodně hysterická a paranoidní, což ve finále působí nelogicky, neautenticky a nudně. ()

ecceHOMMO

Kopec hviezdnych mien v snímku ktorému chýba scenár, ktorý by diváka strhol, lebo tento akurát divák akceptuje, ale necháva ho chladným..... ()

Johnny.ARN

Oklamaný som tu bol jedine ja. Toto seriozne neni dobrý film a už vôbec nie pre mužov. Keď žena točí o ženách z dôb očianskej vojny, to nemôže byť zmysluplné a dobré. A nebolo. Nenechajte sa oklamať. Za obsadenie 1 z 5 ()

hanagi

Vizuálně nádherné a s podmanivou atmosférou. Ale! Co z toho, když pohnutky a motivace jednotlivých postav se v té kráse úplně ztratily. Jen díky tomu, že znám původní verzi, zůstala jsem v obraze. ()

venison

Na historické drama „Oklamaný“ jsem se hlavně díky hvězdnému obsazení (Nicole Kidman, Kirsten Dunst, Elle Fanning) velmi těšila.. Historické kostýmy a výprava byli skvělé, zamlžená atmosféra ponurého venkova a potemnělého domu jsou super, jen ten příběh je tak trošku víc nevýrazný.. Přijde mi, že hlavní hrdinové se tam tak nějak plácají a poflakují.. Nedojde k žádným větším emotivním nebo rozechvělým scénám (asi to tam je, ale mou citlivou strunu to nijak zvlášť nerozeznělo).. Herecké výkony jsou hodně mdlé a potlačené.. Naprosto jsem nepochopila název filmu v souvislosti s dějem.. I když je „Oklamaný“ na dnešní dobu spíše kratším filmem, čas při sledování se neskutečně vleče.. Chybí mi jakákoliv gradace děje.. Sofia Coppola se snaží seč jí síly stačí, ale mne zatím žádným jejím počinem, který jsem viděla, hlouběji do děje nezatáhla.. Kam se hrabe např. na skvělý film „Misery nechce zemřít“ s obdobnou „vězeňskou“ tematikou.. Budu si muset pustit Eastwoodovku z ´71 na spravení chuti :-) ()

terunka003

V souhrnu o ničem, psychologické, chladné, temné, bílé, nevinné. Nálada celého filmu je dost nervózní, temná a depresivní, to celé je v kontrastu s bílou barvou domu a šaty sedmi žen a dívek. Příběh je to jednoduchý. Zajímavé je sledovat změnu děvčat při příchodu muže mezi ně. Tak trošku jsem si říkala, jestli to neukazuje na to, že každá z nás je tak trochu prodejná coura. Nicméně celý děj vygraduje do super finále, které rozhodně není nudné. Ono to vlastně vůbec nebylo nudné. Jen se nic moc nestalo a neodehrálo. ..to je divná země ta Amerika.. ..a mám trapný poznámky, srovnej se s tím..nebo to nečti..dáš si houby? ()

Pavlínka9

Nevěděla jsem, že to točila Coppola - v průběhu filmu jsem to nezjišťovala, ale po skončení jsem si byla jistá - a ano, bylo to tak. Ano - snažila se dosáhnout určitého "napětí", dusna, stísněnosti, určitým způsobem se jí to dařilo, ale mě to prostě nějak nesedlo - něco tam bylo totálně příšerný jako v Marie Antoinetta (na to jsem nepřišla doteď). Dům plný dívek a žen, které kolem sebe mají až pomalu hmatatelnou touhu a snahu být "dosáhnuta" od muže...ale přitom je tam takové nevinnosti :D :D :D Je to zvláštní film. Navnadilo mě to na originál z 1971, Colin si měl nechat fousy po celou dobu - poté, co je sundal - nějak mi tam neseděl. A pravda - jak by se v tu situaci zachovala jiná žena...těžko říct :) ()

Bobik9

Neviděl jsem původní film s Clintem, ale nemyslím, že by mohl nějak zvláště předčit toto zpracování. Protože, co se týče příběhu, tak se jedná o celkem zábavnou ženskou tahanici o jednoho chlapa, která se potom zvrtne. Je to kruté, je to chvilkama vtipné, ale není to nic převratné. Největší doménou tohoto filmu je dozajisté obsazení. Vždy naprosto výtečný Colin Farrell okouzlil ledově chladnou Nicole Kidman, lehce naivní Kirsten Dunst a fackyhodnou Elle Fanning. ()

hroubek

Parádní práce. Režisérku Sofiu Coppola mám celkem rád a trailery na Oklamaného mě dost bavily, takže kino byla jasná volba. A vůbec toho nelituji. Bavil jsem se od začátku až do konce. Hodně mi sedlo pomalejší vyprávění a taky pečlivé budování atmosféry. Z filmu je doslova cítit napětí a velké erotické dusno, které je umocněno zvuky a minimalistickou hudbou. Coppola si krásně hraje s postavy a i s námi diváky. A je jen škoda, že se neutrhne trochu více ze řetězu. Osobně jsem čekal něco ve stylu Misery nechce zemřít(knihu a film s Eastwoodem neznám). A to je asi moje největší výtka, že film je až moc krotký. Co se týče herecké stránky, tak jsem hodně moc ocenil, že to není jen o čtyřech nejznámějších hercích, ale že jsou aktivně zapojeny všichni. Colin Farrell si svou roli užívá plný doušky a je radost ho sledovat, jak osamělým a lehce nadrženým ženám a dívkám říká ty sladká slova co chtějí slyšet. Je to zábavné a vtipné sledovat, jak se mu děvčata snaží odvděčit. O to více pak funguje poslední třetina, kde se změní status quo. Nicole Kidman má zajímavou roli a zahrála jí velmi dobře, je to vidět hlavně ve scénách s Farrellem. Kirsten Dunst také podává velmi dobrý výkon a líbilo se kam se její postava dostane. Elle Fanning je dost talentovaná a zde to opět předvádí a je to radost sledovat. Jak už jsem psal film je hodně napínavý třeba taková závěrečná večeře je boží, nebo návštěva vojáků, umývání atd. Oklamaný je velmi dobrý napínavý a zábavný film, u kterého mě mrzí, že nešel více na dřeň. ()

Eleanor05

Když se jako zraněný voják ocitnete sám v domě plném žen a dívek, může to být úžasná pohoda, ale nesmíte je naštvat. A to platí nejen pro vojáky z občanské války a slečny a dámy v dívčí škole, ale tak nějak obecně. :) Nejlepší film od Sofie Coppolové, který jsem zatím viděla, ale předesílám, že jsem Ztraceno v překladu nemohla skoro vydržet nudou a Marie Antoinettu považuju za docela zábavnou ahistorickou patlaninu. Tohle je důstojné, historicky věrohodné drama, má to dobré herce, pointu a navíc i přívětivou stopáž. PS: Chemii mezi dospívajícími a dospělými protagonistkami a Farrellem by mohla tomuto filmu závidět drtivá většina současných snímků. ()

Mr.Dogman

To, jak Coppola dokáže vytvořit téměř hmatatelnou atmosféru, není žádnou novinkou a v The Beguiled se jí to podaří nepřekvapivě opět. Ale to, jak dokáže rychle diváky přizpůsobit na napnuté nátury všech žen a dívek žijící v jižanském internátu, a pak ve vás vyvolat naprostou eforii s pouhými malými náznaky sexuality a zhoubnosti, to byla ta nejlepší hra s emocemi, co jsem od ní zatím viděl. ()

blackJag

Pěkně natočené drama, kterému trochu chybí kontext. Strohý záznam zrovna u tohoto druhu filmů moc nefunguje a pokud si Coppolová myslela, že herci uhráli nevyřčené nuance svým výrazem, tak ne-e. 60% ()

Tft

Není divu, že Sofia Coppola v Cannes vyhrála cenu za režii, je to totiž spolu s hereckými výkony hlavní aspekt, díky kterému film funguje. Coppola šikovně zredukovala dějový obsah, úměrně tomu přizpůsobila délku snímku, ten tak díky tomu působí kompaktně a uceleně. Forma tady trochu přesahuje obsah, ale díky svižnému tempu, v kterém snímek uhání je velmi lehké se nechat vtáhnout do děje a to že film je obsahově trochu prázdný jsem si stačil uvědomit až nějaký čas po jeho shlédnutí. Coppola tak docílila toho, že dokázala z minima vytěžit maximum. Ořezala původní příběh, vypustila kontroverznější části a rozhodla se pro komornější cestu a dle mého názoru, s přihlédnutím na to, že se jedná o adaptaci již zfilmovaného příběhu, zvolila cestu osobitou a správnou. Příběh vypráví především z pohledu dívek, které z důvodu, že nemají kam jinam se vydat, zůstávají v dívčí škole i přesto, že všude okolo zuří občanská válka. Na scéně se objevuje zraněný voják znepřátelené strany, jehož roli si Colin Farrell užívá všemi doušky a pro ryze ženské osazenstvo dívčí školy začínají krušné časy. Nicole Kidman, Kirsten Dunst, Elle Fanning a Oona Laurence podávají skvělé výkony, každá z nich představuje pro důstojníka Johna McBurneyho jinou výzvu. Ten tak pomalu zapouští kořeny, s každou z dívek rozjíždí jiné divadlo, při čemž divák s napětím čeká kdy se něco podělá. Film se nakonec zlomí a přehoupne se do posledního aktu, kde působí lehce uspěchaně a trochu nevděčně k celému tomu předešlému budování napětí. I přesto všechno je ale finále dostatečně funkční a plní svůj účel. The Beguiled je i přes všechny nedostatky výborné dobové drama, které chytne především díky skvělé režii Sofie Coppoli, která dokázala na malém prostoru vystavět poutavý děj. 79% ()

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho

01.12.2018

70. ročník MFF Cannes

70. ročník MFF Cannes

28.05.2017

Jubilejní 70. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes byl završen vyhlášením nositelů prestižních ocenění v neděli 28.5. Na festivalovém plakátu je letos vyobrazena herečka Claudia… (více)