Kdesi v pohádkovém kraji leží docela malé, nepříliš bohaté, ale milé královstvíčko. Však je to také království české - Velký Titěrákov se tam říká. Té zemičce vládne král Valentýn a jeho moudrá choť. Anebo je tomu naopak? Ať je to tak či onak, každopádně oba by už rádi viděli, aby se jejich jediný syn a následník trůnu, princ Hubert, konečně oženil a ujal vlády. Jenomže Hubert si ne a ne vybrat nějakou tu movitou princeznu, jak by si pan otec přál. Královským rodičům se tedy zdá, že budoucí mladá královna je v nedohlednu. Ani jeden zatím netuší, že Hubert si už dávno královnu našel, královnu svého srdce - krásnou, avšak chudou Božidaru ze statku. Oba zamilovaní ale svoji lásku tají. Vědí, že sňatku prince s kozopaskou pan král nikdy nepožehná. Leda by se stal zázrak... (oficiální text distributora)

freddy

Poprvé jsem tuto pohádku viděl ještě v dětském věku a musím říci, že se mi velmi líbila a dokonce jsem si na ní občas vzpomněl i v dospělosti, protože toho fialového šaška je opravdu hodně obtížné dostat z hlavy. A to, že jsem tuto pohádku měl stále v mysli i přesto, že od doby, kdy jsem ji zhlédnul poprvé, uplynulo více než 10 let, mně donutilo se na ní nyní podruhé podívat, když běžela znovu v televizi. Musím říci, že tentokrát jsem z ní tak nadšený nebyl, což asi bylo částečně způsobeno i tím, že už jsem věděl, jak vše dopadne, ale hlavně jsem zjistil, že pro dospělého diváka je tato pohádka místy až příliš nudná. Nicméně najdou se i klady, například královská dvojice Bohdalová - Satinský je ve svých rolích naprosto okouzlující a vtipná a i díky nim stálo za to tuto pohádku vidět. A jak už jsem se zmínil na začátku, velice těžko se z hlavy vytěsňuje Jaroslav Kepka, který ztvárnil titulní roli šaška (nebo chcete-li skřítka) z lesa. Co se týče mého celkového hodnocení, tak cítím, že bych měl zohlednit fakt, že jako dítěti se mi to líbilo, a díky tomu nakonec tedy přidávám tu třetí hvězdičku. ()

Enšpígl

Pohádka, která nemá zpočátku jasně danou zápletku, ta přijde až v poslední třetině, stejně tak se zpočátku nerýsuje vysloveně zlá postava, ta také přijde až v poslední třetině a i tak na mě ona postava nepůsobila vysloveně záporně. Pohádka mě sice nedonutila někomu vysloveně fandit, žádná postava tady není nějak vyrázná ani není postavena před nějakou emotivnější událost, ale přesto mě bavila, působila uvolněně a s přísadou kouzel i pohádkově. Jen mě mrzí, že Tereza Brodská neměla větší prostor, z ženských postav byla absolutně nejvýraznější. ()

honajz

Největším problémem mnoha Zelenkových filmů a inscenací je rozvláčnost daná doslovností, kdy i jednoduchý fór má potřebu pětkrát zopakovat, abychom jako věděli a všimli si. Pak se stane, že to, co má původně působit komicky, vypadá spíše otřepaně. Nebýt tady mile usměvavá Andrea Elsnerová s dolíčky na tváři, je to i díky přehrávání Satinského a Bohdalové nekoukatelné. ()

Tommassi3

"A něco šmrncovnějšího byste nenašla ??" - "Ne !! Šmrnc u nás dávno vyšel z módy.." ;) Tak u Zelenků doma rozhodně !! Tahle nesmírně jalová fanfarónsky natočená pohádka totiž právě ten šmrnc naprosto postrádá, když tvrdohlavý rutinér Zdeněk Zeleneka tu rozkošnou Werichovu předlohu nejspíš musel hodně nesnášet, že ji takhle dovedl spolu s Helenou Sýkorovou v jejich upoceném scénáři rozcupovat na rumplcimprcampr.. Kouzlo je pryč, když ten mistrův inteligentní nadhled nahradil režisér svým typickým rukopisem, cílenou laciností triků, která se bije s tou troškovsky opuletní výpravností kostýmů, či podbízivým humorem, a Jan Werich si tak tam nahoře musí hodně ťukat na čelo.. ()

triatlet

Jednodušší je vymyslet nebo přijít na jméno Rumplcimprcampr, než napsat scénář, který by měl kouzlo a půvab pohádky. Všichni kují pikle - včetně scénáristů - Heleny Sýkorové a Zdenka Zelenky - takže se zjevila postava krkavčího skřítka, který nejprve nahrává štěstí zamilovaným a posléze jim ho bere. Kromě kozopasky Božidary (Elsnerová) nemastný neslaný příběh, který navíc doplácí na televizní pojetí. ()

• Tato česká pohádka se v roce 1997 natáčela mimojiné na severu Čech na zámku Frýdlant v Čechách a na hradě Bouzov. . (EMMY)
  • Příbytek podivínského mužíka se točil u hradu Valečov. (JT19)