Zahraniční dopisovatel

• USA Foreign Correspondent (více)

Alfredu Hitchcockovi se ve svém prvním hollywoodském dobrodružném thrilleru podařilo spojit aktuální téma druhé světové války s atraktivní a záměrně zcela nepravděpodobnou špionážní zápletkou. Hrdinou je americký novinář Johnny Jones, který je redakcí vyslán do Evropy pozorovat válečnou situaci, přičemž se však zaplete do složité špionážní hry, falešných atentátů a politicky motivovaných únosů. Film rozvíjí pro Alfreda Hitchcocka tak typický motiv nevinného člověka, jenž se náhodou zaplete do dobrodružství ve světě lidí, kteří mají do nevinnosti daleko. (oficiální text distributora)

efko

Ako už naznačuje samotný názov, táto Hitchcockova snímka je o zahraničnom korešpontovi (to je prekvapenie). Ten krátko pred vypuknutím 2 sv. vojny prichádza do starej dobrej Európy. Pred jeho očami zastrelia hlavný zdroj jeho informácií, holandského diplomata. Čoskoro však zisťuje, že zastrelený bol dvojník a diplomat bol unesený. Jeho príbehu takmer nikto neverí a novinár sa pokúsi zachrániť uneseného na vlastnú päsť. Postupne zisťuje, kto všetko je do zločinu zapletený... "Zahraničný korešpondent" ponúka divákovi takmer všetko, čo od filmu A.H. môže očakávať: akciu, napätie, zaujímavú zápletku, ešte zaujímavejšie rozuzlenie a...krásnu ženu. ()

ddf76

Slabsi Hitch. Ve scenari jsou boty i padouch se na konci stava polepsenym kladasem. Chapu, ze doba pri vzniku filmu filma byla jina, ale dnes uz pribeh hodne drhne a nektere vety jsou nekdy popukani viz. miluji te a chci si te vzit. Ja te taky miluji a chci si te vzit :))). ()

Jenni

Motto: "Těm upřímným, kteří již záhy viděli mračna války, zatímco my doma stále jen duhu." Hitch byl u kritiků zřejmě vždycky v oblibě (opak musí být pouhým mýtem). I vstup našeho britského režiséra na scénu Hollywoodu se jeví jako jeden velký přízrak, utvrzený nominací obou jeho amerických prvotin na nejlepší film roku 1940. Oproti Mrtvé a živé, která po právu Oscara vyhrála, šlo o nápad producenta Waltera Wangera, jemuž se líbila knížka Osobní historie (Personal History) od zahraničního dopisovatele Vincenta Sheeana. Tahle autobiografie byla podle Hitche nezfilmovatelná, proto přibral svého starého spolupracovníka Charlese Benneta, scénáristu šesti jeho předchozích snímků (Její zpověď; Muž, který věděl příliš mnoho; Třicet devět stupňů; Čtyři vyzvědači; Sabotáž; Mladý a nezkušený), aby společně vytvořili původní scénář Zahraničního dopisovatele s "příběhem" i "dobrodružstvím". Rukopis je opravdu znát a velmi připomíná Hitchcockovy britské snímky (ke štěstí i smůle). "Tajný dodatek", po kterém všichni pátráme (protože by jim pomohl ve válce), je další variací na organizaci "39 stupňů", "Rebeku" či melodii ze Zmizení staré dámy (jí se podobá i politickou angažovaností). Že ale Zahraniční dopisovatel patřil k nejlepším snímkům roku, vůbec nepochybuju. Výborné jsou větrné mlýny i aeroplán (včetně průletu kamery okýnkem), dobrá je taky postava pana ffolliotta, jehož předkovi nechal Jindřich VIII. setnout hlavu a na tuto počest bylo z rodinného jména vypuštěno velké písmeno (hraje jej George Sanders, bratránek a milenec Rebeky z Mrtvé a živé). Epilog: "Je ale nikdy neporazíte, Fishere. Ty obyčejné lidi, co jsou všude. Co házejí drobečky ptáčkům." ()

Biopler

Kostra príbehu dosť podobná neskoršiemu a slávnejšiemu North by Northwest, no boľačkou je hlavný hrdina v podaní McCreaa, ktorý nemá charizmu a švih, aby strhol divákovu pozornosť. Sledujeme trochu rozťahaný sled udalostí, avšak s množstvom pamätných scén - atentát v poli čiernych dáždnikov, ukrývačka v mlyne či záverečná šialená scéna v lietadle. V diele je citeľný vyšší rozpočet, Hitch skrátka opustil Britániu, a je to poznať. Trochu ma prekvapuje, že som miestami cítil až amícky patriotizmus. Linka okolo pána dôležitého ide nakoniec kdesi úplne do stratena, tak aspoň tú milostnú kostrbato dostaneme ukončenú. Opäť špionážne naivné, slabé 3*. ()

depp

-Miluji tě a chci si tě vzít. -Miluji tě a chci si tě vzít. -Hmm... to nám tu milostnou scénu trochu zkracuje, že? ()

Rattlehead

Sice nepatří k nejlepším Hitchcockovým filmům, ale pět hvězdiček dostane, byť s odřenýma ušima. Je zde hned několik silných scén - amsterdamský atentát v dešti, scéna ve větrném mlýnu, a hlavně scéna na věži, ve které jde hlavní postavě o život. A jak je u Hitchcocka zvykem, i v tomto filmu je krásný milostný příběh. Největší slabinou je pro mě poněkud naivní politické vyznění (Amerika jako jediný možný zachránce světového míru), ale budiž. Politiku ve filmech neřeším... ()

Rimland

Vynikající Hitchův kousek! Sice by mohl být o něco kratší a trochu ho kazí poplatnost době (viz samotný závěr), ale obsahuje opět několik skvostných scén (např. mlýn či letadlo) a disponuje sympatickými herci (jmenovitě McCrea a Sanders jsou naprosto boží) a výbornými dialogy/postavami. Největší plus však vidím v žánrovém přesahu. Ještě lépe než špionážní drama/romance to totiž funguje jako komedie (neváhal bych to zařadit v popisu mezi žánry). Těch scén, u kterých jsem se řezal smíchy, tu totiž bylo nespočet (ať už šlo o running gag se ztrátou buřinky, ffolliotovy a Jonesovy hlášky nebo jeho zasněné pohledy při Carolině projevu). ()

piglit

Je to Hitchcock - tak jen pár slov ke scénáři z pohledu současného člověka - banda lunetiků bojuje za mír - stačí podepsat kus papíru a všechno je v cajku, akorát tě ta válka na ně kašle a stejně přijde. V současnosti jiná banda podepisuje jiný canc v Cancúnu a zastavuje globální oteplování - díky podpisu se pevninský ledovec s jásotem posune do poloviny Italského poloostrova a nastane ta všemi toužebně vyhlížená Doba ledová. Počet lidí díky ní klesne na 10% současného stavu a matička Gaia zaštká štěstím. Asi se toho od doby před druhou světovou zase tak moc nezměnilo. ()

pollstro

Hitchcock se přestěhoval do USA, aby se poté aspoň filmově vrátil a natočil špionážně-válečný romantický thriller z předválečné Evropy, která vyčkává na vypuknutí války. Navíc z pohledu amerického reportéra, který se snaží odhalit nepřátelské špiony, kteří jsou zapojeni do fiktivního spiknutí celého kontinentu v předehře 2. světové války. Ačkoliv původně propagandistický film, nakonec se příběh drží pouze politického zpravodajství, ve snaze být z pohledu USA co nejvíce neutrální. Svým atraktivním prostředím, hrozícím nebezpečím války a celkově předválečnou atmosférou, se jedná o vzrušující špionážní film se skvělými postavami a příjemnými komickými vsuvkami jak v dialozích, tak i v herectví všech zúčastněných. Scéna v mlýně patří z mého pohledu mezi absolutní vrchol celého filmu a tehdejších filmařských dovedností Hitchcocka, který dávkuje napětí v předem promyšleném množství. Svými kamerovými pohyby následuje hlavní postavu, která nepozorovatelně proniká do nepřátelského prostředí, a diváka naprosto nádherným způsobem udržuje v neustálém napětí, strachu a očekávání. Stejně tak jako závěrečná silná scéna s letadlem, která dodnes patří po technické stránce za opravdu vynikající a nadčasovou. Nebýt zbytečného politikaření, přičemž příběh by se čistě soustředil na špionážní tématiku, dynamičnost a akci, jednalo by se o mnohem atraktivnější a filmovější podívanou. Především se ale jedná o skvělou podpora britského válečného úsilí v nelehké době. "Foreign correspondent! I could get more news out of Europe looking in a crystal ball." ()

buchannon odpad!

Další užvaněná velesračka od kulhajícího kohouta. V první polovině své kariéry chrlil jednu sračku větší než druhou. Přídomek akční si tento "film" nezaslouží ani náhodou. Už se těším na kohoutovy další "filmy", čím mě asi oblaží příště. ()

eexDon

Für mich - 75%, - /mohlo to být kratší, poněkud, děj tak zamotaný a neusledovatelný, že je o tom škoda mluvit/, + /docela vtipné, relativně, 1. polovina filmu ujde, docela to baví a odsejpá a pomáhá tomu i ta automobilová honička, která vzhledem k roku natočení ujde/, hodnocení - řekněme obstojný válečný romanticko - agentský thriller, trochu ve stylu pozdějšího The Man Who Knew Too Much, ten je ale lepší, celkem to šlo, rozhodně lepší než Rebecca ze stejného roku, poznámky - hezká Barbara Pepper, AA- 3/5 ()

Chung

Hitchcock takový, jakého ho očekáváte. Nic víc, nic míň (takže vlastně paráda). Tady asi ze všeho nejvíc potěší skvělá kamera a hrstka opravdu úžasných scén (atentát v dešti mi svou krásou vyrazil dech). A musím říct, že i když je to už nevímkolikátý Hitchův film na podobné téma, který vidím, tak Mistrova schopnost přistoupit k věci pokaždé trochu jinak (a zajímavě!) je víc než uspokojující. ()