Epizody(8)

Série bizarních vražd za polárním kruhem odkrývá křivdy minulosti v komunitě švédského důlního města. Francouzská vyšetřovatelka Kahina Zadi přijíždí do malého švédského městečka Kiruna, aby vyšetřila vraždu svého krajana. Zde se pak seznamuje s Andersem Harneskem, s nímž na případu začne pracovat. Jenže vražd pomalu přibývá a vypadá to, že úvodní výjimečně brutální mord byl jen začátkem děsivé série… Za švédským seriálem z roku 2016 stojí autorská dvojice Björn Stein a Mans Marlind, kteří se proslavili především prací na televizním hitu Most. Půlnoční slunce pak podobně jako jejich předešlý úspěšný počin pracuje především s napětím mezi charakterově odlišnými vyšetřovateli, vizuálně nápaditými scenériemi či překvapivými motivacemi postav. (Česká televize)

Kozlowski8

Francouzská policistka je vyslána do odlehlé části Švédska, aby zde vyšetřila vraždu francouzského občana. Francouz je však jen první ze série bizarních vražd...Základ příběhu - série vražd v prostředí hornického městečka na dalekém severu Švédska, v prostředí rozporů a neustálých konfliktů mezi Švédy a potomky původních laponských obyvatel - je zajímavý. Ne tolik už jeho zpracování. Tvůrci se až příliš podvolili komerčnímu trendu evropských a amerických krimi seriálů. Není zde moc cítit typická severská atmosféra a nálada, scénář je příliš rozháraný a nesoudržný, působí vyumělkovaně a postrádá - pro skandinávskou produkci typické, někdy pomalejší, ale hlavně krásně upřímně a opravdově působící vyprávění s drsným, ponurým a chladným pozadím, a to i přesto, že dostává značný prostor představení laponských obyvatel, jejich života a kultury. Ani herci mne příliš neupoutali. Občasné napínavé pasáže a dobře vygradovaný závěr určitě dokázali diváka zaujmout a vtáhnout, ale pro mne přesto celkově "jen" lepší průměr. 65%. ()

Muf911

Atraktivní prostředí a zajímavě se vyvíjející severská detektivka mě bavila do šestého dílu. Poslední dvacme zklamaly. Jednak mi přišlo, že bezpečnostní systémy by nebylo tak lehké vyřadit a ještě pár podobných dle mého názoru nesmyslů to celé zkazilo. A proto mě to přestalo bavit. ()

bonovox

Ďalšia silná kriminálna séria zo škandinávie. Prvá polovica síce je trochu zbytočne naťahovaná a príliš sa zameriava na špecifické prostredie švédov a laponcov, našťastie v druhej polovici série sa príbeh poriadne rozbehne do silného finále, v ktorom sa nedá odhadnúť ako to všetko nakoniec dopadne. Pre mňa Most je stále jednotkou ale Polnočné slnko je tesne v závese 90%. ()

Perunwit

Po grafické i zvukové stránce osvěžující a rozhodně to NEJ, co jsem ze seriálové produkce měl možnost vidět v posledním půlroce. Rozmanité interiéry i krajina, laponská mystika a přirozenost šamanů. Nikdy jsem ve Švédsku nebyl za polárním kruhem a absolutně netušil, jaké stigma si místní populace v sobě nese. V minulosti se na původních obyvatelích odehrály křivdy, které divák může naskrz seriálem vnímat, jako obrovský smutek a zklamání. Opěvovaná série V PASTI se bohužel nedokáže rovnat v žádné sledované oblasti, zasahuje totiž jen velmi málo do hloubky a v případě dolu na rudu pod městem, je to hloubka opravdová. K dokonalosti chybělo jen velmi velmi málo. ()

jopal

Strateny cas. Ak si niekto mysli, ze ked predostrie "orginalne" vrazdy, par bzerantskych scen, ze budem z toho hotovy, tak sa myli. Strata casu, po 4. dieli som to vzdal. ()

Wartord

Teda jako kdyby ty vraždy dělal Superman, tak by to bylo uvěřitelnější, než nějakej psycho maník kost a kůže. Omlouvám se za SPOILER. Ale aspoň že se neukáže vrah hned v prvním dílu, jak je to u některých detektivek zvykem. Nicméně si musím nastudovat, jestli mezi Švédy a Laponci panuje taková nevraživost a jak je na první pohled od sebe rozeznat. ()

numan

Je to taková eurounijní multi-kulti zmatlanina s připrsknutým LGBT tématem, aby toho "pestra" jako nebylo málo. Ale naštěstí především postavená na půdorysu solidní typické skandinávské detektivky. Pravda, jedním z hlavních "vyšetřovatelů" je dost nesnesitelná osoba s vizáží alžírské adolescentní kurvy a se sklony k sebepoškozování (to už tu taky bylo) a ten druhý je pochopitelně gay a pro změnu laponského původu, co šuká pilota helikoptéry. Dost křeč. :-D A stejně tak ty místní klikou vychvalované "originální smrtě" nejsou zase až tak strašně originální - snad s vyjímkou té první, která řadí úvodní minuty seriálu mezi to nejlepší z celých osmi hodin. Ale příběhová lajna celkem maká (až na pár faktických chyb), půlnoční slunko šajní a depka depkuje. Ale jo. Ovšem zázrak teda vypadá jinak. :-D ()

Broen

Wow! A ještě jednou wow! V hlavní roli detektiva úžasná charismatická Francouzka, která pohltí osobním pohnutým životem a svýma očima, nejem neotřelým stylem pátrání po vrahovi. V neposlední řadě mě naprosto uhranulat hudba a úžasný záběry přírody na severu. Konec fenomenální, kdy se mi tajil dech. ()

Stoupa07

Tak nevím, ale dal jsem to. Severské detektivky jsou opravdu skvostné, i když s dost násilím a anatomickou příručkou pro vrahy rozparovače amatéry. Až na to, že hlava by se asi opravdu neutrhla, ale jen se překrvila a tím by dotyčný zemřel na mozkovou mrtvici.... ()

Nellie Lovett

Příliš nechápu hodnocení nad 80 %, zvažovala jsem dvě hvězdičky. Zkrátit o dvě epizody, méně zasněných pohledů do krajiny, odstranit zbytečně srdceryvný životní příběh francouzské policistky, vykašlat se na divné konspirace a můžeme se bavit o "červeném" hodnocení. Následuje spoiler. Zachránit z více než dvaceti obětí jedinou (a to ještě čirou náhodou, protože ji nenajde policie), tomu říkám úspěšný zásah mezinárodního policejního týmu. Vrah byl navíc zřejmě tajný génius, že mu všechno stoprocentně vyšlo a nikde nezanechal žádnou stopu... ()

Peddro

Zatím nehodnotím, protože podle prvních třech dílů v tom vidím propagaci multikulturalismu a homosexuality....Doufám, že to tak nepůjde dál... ()

trx2010

Ordinace v Růžové zahradě po Švédsku. To co šlo v první sérii Mostu považovat za originální, je tady, když tvůrci sami sebe po několikáté vykrádají, přinejmenším nudné. Poskládali nám to jako když pejsek s kočičkou vařili dost. Vše co dříve zabralo, všeho víc a extrémněji. Dle hodnocení to z nepochopitelného důvodu zabírá opět. Máme francouzsku arabského původu (samozřejmě pochazí z utlačované menšiny), co se ráda poškozuje a v útlém věku porodila dítě. Máme zrzavého homosexuála, který pochází z utlačované menšiny. Máme pilota helikoptéry co si občas rád vrzne se zrzkem i s francouzskou a máme hromadu zmrzačených mrtvol. A hlavně, máme zahloubané pohledy kamery po krásné krajině. A opět máme vraha který geniálně a bez povšimnutí vraždí, ačkoliv se chová jako idiot kdykoliv se na něj zaměří kamera. Dlouho jsem přemýšlel jak asi přivázal první obět na rotor helikoptéry, když mu dělalo problém dotáhnout policajta deset metrů z auta do domu. Marně přemýšlím kam se nám vlastně vytratil ten detektivní příběh. Kvůli sedmé epizodě musím ještě ubrat hvězdu. ()

DrifterSoul

Tedy, porovnám-li s Mostem, což se nabízí, pak zklamání. Takže (-): nehomogenní vývoj příběhu s různými tématy a odstíny, umocněný "vpašováním retro-halucinací"; výsledkem je totální roztříštěnost děje. A naopak (+), v tomto sestupném pořadí: nádherná severská krajina, sympatická exotika v podání Leïly Bekhti, téma civilizačně-kulturního střetu jehož platnost je globální, a pořádná dávka napětí. Shrnuto: stojí za vidění všem, kterým konvenují alespoň některé (+) viz.shora. Ideálně bych dal 3.5*, if feasible. ()

Bubakoff

přiznám se, že už jsem dlouho tak krutě nesympatickou dvojku hrdinů jako je Kahina a Nadji nezažil...přistih sem se, že držím palce scénáristům, aby aspoň jednoho z těch dvou zabili...no, nebudu spoilerovat, nereálná slátanina s hezkou kamerou a celkem hezkým podkresem "sámských" pěnic... a plus za to, že někdo ze Švédů přiznává, že to tam na severu není tak idealistické jak si mnozí myslí... ()

jizvoun

Super příjemné překvapení z mého oblíbeného severu. Je sice pravda, že mě vadilo, jak autoři do příběhu doslova nasrali tu vedlejší kličku se synem vyšetřovatelky, taktéž jsem dost negativně vnímal důraz na silnou emancipovanou hrdinku, navíc přistěhovalku, která tu byla vůdkyní smečky až do konce, i co se týče akčních sekvencí. Hlavní dějová linka je tu však tak silná, že všechna negativa posouvá dozadu. Jednotlivé díly mají gradující napětí, snad všichni herci mi zde přišli charismatičtí a samozřejmě ty záběry krajiny bych mohl sledovat pořád dokola, to byla prostě nádhera. Spokojenost. ()

hujerita

Na komplrtné hodnotenie to asi nieje, ale je to veľmi vysoký nadpriemer a z odstupom času pri tom premýšľaní dám 5 Vlastne ani neviem ako rýchlo som to pozrel a napätie bolo od začiatku. Síce som čakal trochen viac. ale spokojnosť tak či tak. ()