Alibi na klíč

Alibi.com

Alibi na mieru

Komedie

Francie, 2017, 90 min

Rozhodne ide o originálny námet, ale to sme si u Francúzov zvykli. Trojjediný Philippe Lacheau ( scenár, réžia, hlavná postava ) sa pustil do hry, ktorá bola možno nad jeho sily, to vychádzam z poznania, že svoju bláznivú komédiu je v mnohom nesúrodá, prvoplánovitá, chaotická. Ak však divák vypne hlavu a nechá sa unášať rôznymi kombináciami a scenáristickými vrtochmi, tak si to užije. V každom prípade sa cení nápad, o zábavu je postarané a minutáž je prijateľná.(6.10.2017)

Frantíci v posledních letech dokazují, že jejich země je kolébkou nejlepších komedií. Říkal jsem si, jak mi Alibi připomínají Dovolenou all enclusive, pak jsem kouknul a ejhle - stejný režisér i hlavní herec. Po půlce jsem si říkal, že je to prima (včetně dvou montážních scén se super písničkou i bláznivými obrázky). V druhé půlce už jsem měl jasno, že je to tak dada, že je to zkrátka skvělý. A to nepočítám odkazy na Návrat do budoucnosti, Rychle a zběsile či Hvězdný války.(30.5.2018)

Naprosto geniální svižná záležitost, moderní přesto v duchu starých ztřeštěných francouzských komedií. Sympatický casting, nádherná Flo, skvělí pobočníci, kouzelně nekorektní humor (nesmrtelný čokl, chlapeček na pláži, ilegální migranti, cikáni..) Strašně mě to dneska pohladilo po duši. Něco podobného jsem viděl loni nebo předloni s Vanessou Paradise. Tehdy jsem dal o jednu hvězdičku méně. Z toho jejího úsměvu jsem měl totiž malou DEPPku. Tady ale nebylo co vytknout.(7.4.2018)

Neprůstřelnost alibi je testována teatrálním až banálním humorem, jakého je všude plno, a triviálním konceptem, jaký je znám z desítek mnohem humornějších komedií. Je sice hezké, že film se nechal volně inspirovat skandální agenturou, z níž na veřejnost unikly četná cizoložství slavných osobností, nicméně tomuhle filmu je to úplně jedno. Ten jakoukoliv kontroverznost nahradil prima primitivním humorem, který má nekonečnou kadenci, je však zajímavé, že u mě to vyvolalo jen pouhá pousmání, proměna v Huróna Maguu se ani tentokrát u mě nekonala. Philippe Lacheau je typickým příkladem moderního komika, který ve své zemi sklízí ovace, já ho mám za druhořadého komika, takový francouzský Owen Wilson. Zvyká se na něj jen těžko. A ta jeho nevtipná interpretace nevtipných gagů, škoda slov. Zbytek na tom nebyl o moc líp. Ještě že měl k pyji sličnou Elodii Fontan, která dokázala dát filmu sexy roztomilost ve scénách, v nichž vystupovala. Komedie má až bláznivé tempo, rádoby vtipné gagy pro děti ve věku pěti let, až na scénu s obnaženými varlaty, které sežere či poškrábe uprchlá kočka(??), se na diváka valí ve velkém počtu. A je na něm, co si z toho vybere. Mám pocit, že všechny gagy si byly navzájem podobné a nebyl mezi nimi žádný extra rozdíl. Už třetí francouzská komedie v řadě, kterou jsem absolvoval, a humor je zde primitivnější než kdykoliv ve francouzských filmových dějinách. Výsledkem je jen průměrně odvedená komedie. Nestačím se divit, co je zde v superlativech, a dobré filmy hnijí vespod. 5/10(14.6.2018)

Dobrá francouzská komedie, která dovede zaujmout příběhem, jenž není vyloženě originální, ale není špatně pojatý, ale dovede zaujmout i jednotlivými gagy, kdy někdy překvapí, jak je to celkem drsné a jak je zde použita i groteska, i když nikoli klasického, ale moderního ražení. Humor zde funguje dobře, romance je ke konci trochu nezajímavá.(10.2.2018)