John Forsythe hraje amerického agenta, který si pro špionážní operaci na Kubě najme francouzského spolupracovníka jménem Devereaux (Frederick Stafford). Právě na Kubě se měly údajně objevit ruské rakety a také špión NATO s krycím jménem Topaz. V Havaně se Devereauvovo pátrání stává nebezpečným a zanechává za sebou otřesy ve vládě, vraždu, zradu i sebevraždu. Po skončení své mise se Devereaux vrací zpět do Francie a chystá se odhalit totožnost dvojitého agenta. (oficiální text distributora)

Trailer

Matty

Kéž by Hitchcock byl ke sklonku života v pozici toho, kdo si zcela svobodně, nelimitován penězi, vybírá náměty a mohl si svou reputaci na poli politických thrillerů spravit třeba adaptací nějakého románu Fredericka Forsytha. Zápletka Topazu je nesmyslně překombinovaná, délka varovně velkého množství scén postrádá logické opodstatnění a chování agentů, kteří opakovaně vystavují nebezpečí životy druhých, hraničí s výsměchem. Hloupost vyniká, neboť na postavách jaksi nesejde. Nejspíše nešlo o režisérův zlomyslný humor (stejně jako v případě bizarního alternativního konce s duelem), neboť jiný druh humoru, černý, má stále pod kontrolou. Kromě něj ale filmu chybí většina podstatných ingrediencí: napětí, charismatičtí herci i scény dokazující Hitchovo mistrovství (jde nanejvýš o záběry). Na Hitchcocka je to zkrátka slabý film. 55% Zajímavé komentáře: Douglas, jojinecko ()

Pohrobek

Mistr těží z napětí konce roku 1962, kdy celý svět se strachem ani nedýchaje sledoval, co bude následovat. Hitchcock se chytře odvolává na všeobecné vlastnosti moderního člověka: strach z neviditelného nepřítele, všemožných konspiračních spiknutí, nekontrolovatelnosti vojenské moci i anonymity příčin nové, zničující války. ()

EdaS

Tapaz má sice některé moc pěkné filmařské momenty (taky je od Hitchcocka, že), ale jako celek je moc upovídaný, těžkopádný a politický. Je na něm dobře poznat, že to nebyla Hitchova srdeční záležitost. Potěšila Karin "Ribanna" Dorová, hlavní hrdina moc výrazný nebyl. Vyloženě mě rozesmály alternativní konce na DVD, které ukázaly další dvě možnosti, jak skončí hlavní padouch. *** 1/2 ()

Douglas

Alfred Hitchcock se po neúspěšné Roztržené oponě nechal přinutit studiem k filmu, který mu nebyl příliš blízký a Topaz podle toho taky vypadá. V prvé řadě jde o otevřeně politický film, který brojí proti Rusku a Kubě a mapuje činnost „západních“ špionů.. Nemá však příliš společného s elegantními špionážními thrillery, jaké Hitchcock točíval dřív, třebaže se zřejmě snažil dodat těžkopádnému příběhu šmrnc. Trpí především nevýrazným hlavním hrdinou, který má na hony daleko do Caryho Granta a připomíná spíš špatnou variaci na Conneryho v bondovkách. Přes značně politické vyznění ale Hitchcock nezapomněl, jak se mají filmy točit a i tentokrát dojde na výborné scény plné napětí nebo filmařské invence (výborná „němá“ sekvence rozhovoru agenta s tajemníkem kubánského guru). ()

Jara.Cimrman.jr

"Někdo mě postřelil, ale jenom trochu." A mě se někdo pokusil zaujmout, pobavit a napnout, ale taky jenom trochu. Tak úplně to Hitchovi nevyšlo, protože zaujmulo mě to skutečně jenom trochu, pobavilo o kousek víc, ale to napětí se nějak nedostavilo. Spíš jsem začal věřit ideám kubánské revoluce, volit Fidela a vítat ruské rakety s dozimetrem v ruce. A to patrně nebyl účel vzniku tohoto snímku. ()

• Podle Alfreda Hitchcocka byl tento film jen další z jeho experimentálních pokusů. Kromě dialogů se snažil zápletku odhalit používáním určitých barev (převážně červené, žluté a bílé). Poté přiznal, že to nevyšlo. (ČSFD)
  • Film vychází ze stejnojmenného románu Leona Urise a Juanita de Cordoba byla skutečně žijící postavou. [Zdroj: Vždyť je to jen film] (Pavlínka9)
  • Alfred Hitchcock natočil dva různé konce. Oba se nacházejí na DVD reedici. (ČSFD)