Reklama

Reklama

John Forsythe hraje amerického agenta, který si pro špionážní operaci na Kubě najme francouzského spolupracovníka jménem Devereaux (Frederick Stafford). Právě na Kubě se měly údajně objevit ruské rakety a také špión NATO s krycím jménem Topaz. V Havaně se Devereauvovo pátrání stává nebezpečným a zanechává za sebou otřesy ve vládě, vraždu, zradu i sebevraždu. Po skončení své mise se Devereaux vrací zpět do Francie a chystá se odhalit totožnost dvojitého agenta. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (70)

Matty 

všechny recenze uživatele

Kéž by Hitchcock byl ke sklonku života v pozici toho, kdo si zcela svobodně, nelimitován penězi, vybírá náměty a mohl si svou reputaci na poli politických thrillerů spravit třeba adaptací nějakého románu Fredericka Forsytha. Zápletka Topazu je nesmyslně překombinovaná, délka varovně velkého množství scén postrádá logické opodstatnění a chování agentů, kteří opakovaně vystavují nebezpečí životy druhých, hraničí s výsměchem. Hloupost vyniká, neboť na postavách jaksi nesejde. Nejspíše nešlo o režisérův zlomyslný humor (stejně jako v případě bizarního alternativního konce s duelem), neboť jiný druh humoru, černý, má stále pod kontrolou. Kromě něj ale filmu chybí většina podstatných ingrediencí: napětí, charismatičtí herci i scény dokazující Hitchovo mistrovství (jde nanejvýš o záběry). Na Hitchcocka je to zkrátka slabý film. 55% Zajímavé komentáře: Douglas, jojinecko ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Hitchova kariéra vyvrcholila Ptáky (1963). Filmy, které následovaly, jsou už hodně jiné. Konkrétně Topaz je špionážní thriller situovaný do doby vrcholu Karibské krize. Stejnojmennou knižní předlohu napsal Leon Uris v roce 1967 (český překlad nevyšel, protože Uris jako autor začal vycházet až po revoluci a v jeho díle se našla jiná, mnohem důležitější témata). Obsazení je na svou dobu velkolepé: Karin Dor (Němka hrající Kubánku), Michel Piccoli a Philippe Noiret (Francouzi hrající záporáky) nebo mladý John Forsythe (fanoušci Dynasty vědí). Ale tempo a napětí bychom zde hledali marně. ()

Reklama

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Hitchcock si s přizvaným Noiretem a Piccolim velmi rozuměli, autor světového thrilleru/horroru je pokládal oba za francouzské velikány herectví.!! :-) Skvělý spy-thriller, kde opět autora samotného uvidíte v malinkém záběru na letišti, kde sesedá z inval.vozíku a zdraví se vřele s příchozím mužem v černém saku... ()

jojinecko 

všechny recenze uživatele

Topaz má ďaleko od sofistikovaného špionážneho trileru, má bližšie k nenáročnej "zábave". Slabina nie je v scenári, ani hercoch, ani tá politická nekorektnosť mi nevadí... slabina je v réžii. Budem trochu "kydať" na môjho obľúbenca Hitcha, ale nemôžem si pomôcť, práve jeho réžia mi príde nedotiahnutá, povrchná..Tie miesta, kde mohol pritlačiť na pílu a vytvoriť dusnú atmosféru ostávajú nevyužité. Ale aby bolo jasno, nejedná sa vonkoncom o prúser, skôr o nevyužitý potenciál... a toho je škoda! ()

Legas 

všechny recenze uživatele

Předchozí politický thriller, ovšem stále z čitelným Hitchcockovým podpisem, Roztržená opona, vyzněl ve světle dobových reálií poněkud směšně. Topaz už je na jiné úrovni. Krom vtípku s racky unašejícími vydlabané bagety, kde byl ukryt fotoaparát, se jedná o zcela seriózní film, u kterého je ztěží poznat, že s ním má Hitchcock cokoli společného. Připadlo mi, jako by ho mistr "udělal" na zakázku. ()

Galerie (100)

Zajímavosti (9)

  • Snímek se natáčel v Kodani, Wiesbadenu, Paříži, Washingtonu, New Yorku a ve studiích Universalu v Hollywoodu. [Zdroj: Vždyť je to jen film] (Pavlínka9)
  • Film byl Hitchcockův největší komerční neúspěch. S počátečním rozpočtem $4,000,000 vydělal pouze $1,000,000. (ČSFD)
  • Podle Alfreda Hitchcocka byl tento film jen další z jeho experimentálních pokusů. Kromě dialogů se snažil zápletku odhalit používáním určitých barev (převážně červené, žluté a bílé). Poté přiznal, že to nevyšlo. (ČSFD)

Reklama

Reklama