Topaz

Topaz

Thriller / Krimi / Drama

USA / Velká Británie, 1969, 143 min

Zde úplně nerozumím slabšímu hodnocení. Podle mě je Topaz vynikající špionážní thriller pojednávající o zajímavých událostech kolem kubánské krize. Hitchcock se tentokráte držel při zemi, že film jako jeden z jeho tvroby považovat za téměř autentický. Co se týče provedení filmu, tak to považuji za vysoce kvalitní. Za vyikající například považuji realistickou špionážní pasáž z New Yorského hotelu, či napínavé scény z Kuby. Místo honiček zde převládá řešení problémů diplomatickou cestou či intrikami (viz. závěr). Vzhledem k tématice asi film ani nemohl mít ambice oslovit tolik lidí jako klasické kriminálky, ale slovo slabší mi k Topazu tedy nesedí.(15.5.2012)

Alfred Hitchcock se po neúspěšné Roztržené oponě nechal přinutit studiem k filmu, který mu nebyl příliš blízký a Topaz podle toho taky vypadá. V prvé řadě jde o otevřeně politický film, který brojí proti Rusku a Kubě a mapuje činnost „západních“ špionů.. Nemá však příliš společného s elegantními špionážními thrillery, jaké Hitchcock točíval dřív, třebaže se zřejmě snažil dodat těžkopádnému příběhu šmrnc. Trpí především nevýrazným hlavním hrdinou, který má na hony daleko do Caryho Granta a připomíná spíš špatnou variaci na Conneryho v bondovkách. Přes značně politické vyznění ale Hitchcock nezapomněl, jak se mají filmy točit a i tentokrát dojde na výborné scény plné napětí nebo filmařské invence (výborná „němá“ sekvence rozhovoru agenta s tajemníkem kubánského guru).(15.11.2005)

Topaz rozhodne nepatrí medzi majstrove najlepšie kúsky, ale v mnohých jednotlivostiach ma potešil tak, že mu odpustím aj viaceré nedostatky. Neustále sa mení prostredie. Začíname v Dánsku, ocitáme sa na Kube a pochopiteľne v USA. Potešilo ma, že Hitch pracuje s nedôveryhodnosťou aj na úrovni manželských vzťahov. Milostné pletky hlavnej postavy s krásnou kubánkou poza manželkin chrbát sú iba zrkadlovým odrazom politickej paranoje a dvojitých agentov, atď. Alebo naopak. No a keďže som si nečítal, kto všetko tu hrá, tak ma v záverečnej tretine potešili dvaja známi francúzski herci vo veľmi dôležitých úlohách. No a aby som nezabudol, to, že sa dej stáča stále iným smerom, mi pripadalo v rámci všeobecnej paranoje ako celkom logický ťah. Nie, ako celok to nijak zvlášť nefunguje, ale Hitch dokáže kúzliť pri mnohých scénach. Topaz pôsobí síce fragmentárne, ale mne osobne ubehol vcelku rýchlo.(19.5.2017)

Asi nejslabší Hitchcock... V rámci politických filmů jde o to lepší, co jsem dosud viděla, ale když jde o Hitche, mám asi vyšší nároky. A (byť je to možná malichernost) vadilo mi, že se Francouzi mezi sebou bavili anglicky, stejně tak Kubánci a Rusové. Pochopím angličtinu, když se ve skupině vyskytuje anglicky hovořící jedinec, jinak by podle mě určitě neměla být používána univerzálně, v tomto případě bych dokonce řekla až politicky nekorektně.(15.2.2015)

Spise prumerny Hitchcock / politicko-spionazni thriller, ktery bohuzel i pres dobre herce / zapletku propojujici Kubu, francouzske, ruske i americke tajne sluzby vs love story pusobi trochu mdle, na muj vkus malo nebo nefunkcni napeti, nejak to na mistra nekope... jako kulturni vlozka roztomile prehravane romanticke scenky/aferky, vysledkem je neutralni film, co nenadchne ani neurazi...(22.6.2012)

• - Původní scénář napsal Leon Uris, ale Hitchcock se na poslední chvíli rozhodl jeho verzi nenatočit, a tak zavolal Samuela A. Taylora (scénář k Vertigo), aby scénář od začátku přepsal. Některé scény tak byly napsány jen pár hodin předtím, než byly natočeny. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Alfred Hitchcock natočil dva různé konce. Oba se nacházejí na DVD reedici. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Snímek se natáčel v Kodani, Wiesbadenu, Paříži, Washingtonu, New Yorku a ve studiích Universalu v Hollywoodu. [Zdroj: Vždyť je to jen film] (Pavlínka9)