Topaz

Topaz

Thriller / Krimi / Drama

USA / Velká Británie, 1969, 143 min

Otvorene politicky film rezisera Alfreda Hitchcocka /Cizinec ve Vlaku, Psycho, Spellbound/. Film dost bojuje v ramci prebiehajucej Studenej Vojny proti ZSSR a Sovietskemu Bloku a nepochybne /po udalostiach rokov 1958 a 1959/ aj proti kubanskemu rezimu. Minutaz je natiahnuta na casto neznesitelnych 143 min a dej je zbytocne prekombinovany. Divak sa casto v dialogoch stracala a nekonali sa ani oslnive herecke koncerty - spoznal som iba francuzskeho herca Noireta. Dovodom k natoceniu filmu bola nepochybne kubanska kriza roku 1962, kedy sa svet s hrozou obaval vojenskeho stretu USA so Sovietskym Zvazom. Preto su tu take ingrediencie ako strach z neznameho nepriatela, strach z nekontrolovanej vojenskej moci a strach z anonymnych pricin novej moznej vojny. Plus filmu chybaju zvucnejsie herecke mena a poriadna davka napatia. 60 %(18.4.2015)

"Někdo mě postřelil, ale jenom trochu." A mě se někdo pokusil zaujmout, pobavit a napnout, ale taky jenom trochu. Tak úplně to Hitchovi nevyšlo, protože zaujmulo mě to skutečně jenom trochu, pobavilo o kousek víc, ale to napětí se nějak nedostavilo. Spíš jsem začal věřit ideám kubánské revoluce, volit Fidela a vítat ruské rakety s dozimetrem v ruce. A to patrně nebyl účel vzniku tohoto snímku.(4.5.2017)

Topaz rozhodne nepatrí medzi majstrove najlepšie kúsky, ale v mnohých jednotlivostiach ma potešil tak, že mu odpustím aj viaceré nedostatky. Neustále sa mení prostredie. Začíname v Dánsku, ocitáme sa na Kube a pochopiteľne v USA. Potešilo ma, že Hitch pracuje s nedôveryhodnosťou aj na úrovni manželských vzťahov. Milostné pletky hlavnej postavy s krásnou kubánkou poza manželkin chrbát sú iba zrkadlovým odrazom politickej paranoje a dvojitých agentov, atď. Alebo naopak. No a keďže som si nečítal, kto všetko tu hrá, tak ma v záverečnej tretine potešili dvaja známi francúzski herci vo veľmi dôležitých úlohách. No a aby som nezabudol, to, že sa dej stáča stále iným smerom, mi pripadalo v rámci všeobecnej paranoje ako celkom logický ťah. Nie, ako celok to nijak zvlášť nefunguje, ale Hitch dokáže kúzliť pri mnohých scénach. Topaz pôsobí síce fragmentárne, ale mne osobne ubehol vcelku rýchlo.(19.5.2017)

Tapaz má sice některé moc pěkné filmařské momenty (taky je od Hitchcocka, že), ale jako celek je moc upovídaný, těžkopádný a politický. Je na něm dobře poznat, že to nebyla Hitchova srdeční záležitost. Potěšila Karin "Ribanna" Dorová, hlavní hrdina moc výrazný nebyl. Vyloženě mě rozesmály alternativní konce na DVD, které ukázaly další dvě možnosti, jak skončí hlavní padouch. *** 1/2(27.12.2006)

• PetrPan

Převelice sterilní záležitost, kterou na chvíli prosvětlí jen Ribanna a její rozprostírající se šaty a několik dalších pohledných scén, kterých je však až po hříchu málo. S tím realistickým lookem to asi Hitchcock přehnal, jinak si neumím vysvětlit tu absenci u něj jinak typického napětí. U Rodinného spiknutí to vyvážil alespoň lehkostí, tady zůstává jen rozvleklá vata.(29.7.2014)

• - Film byl Hitchcockův největší komerční neúspěch. S počátečním rozpočtem $4,000,000 vydělal pouze $1,000,000. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Hitchcock se ve filmu ukáže na letišti, kde vstane z invalidního vozíku. (Němi)

• - Spoiler: Byly natočeny dva různé závěry filmu. V jednom z nich dojde mezi Devereauxem (Frederick Stafford) a Granvillem (Michel Piccoli) k souboji na prázdném pařížském stadionu a Granville je zastřelen odstřelovačem. Ve druhém případě Devereaux zahlédne Granvillea na letišti Orly před odletem do Ruska a oba se navzájem pozdraví. Nakonec byl použit závěr, ve kterém Henri Jarre (Phillippe Noiret) vchází do domu. Jelikož jeho postava chodila o holi, bylo nutné natočit pouze poslední fázi chůze dveřmi předtím, než zazněl sebevraždený výstřel z jeho pistole. Obecenstvo se s takovým zakončením příliš neztotožnilo, ale studio odmítalo jakýkoli závěr, kde by špion nebyl potrestán a jeho sebevražda tak skýtala určitý kompromis. [Zdroj: Vždyť je to jen film] (Pavlínka9)