Hrdinou vědeckofantastického příběhu je lékař chudých a zároveň také nadaný vědec dr. Bartoš (Vlastimil Brodský), který objeví novou metodu dokonalé transplantace lidské tváře. Sám podstoupí operaci v okamžiku, kdy je pod nátlakem donucen změnit obličej gangsterovi Urbanovi Kráječi, který je podezřelý z loupeže a vraždy. Bartoš na sebe bere podobu zločince, ve kterého se poté sám postupně proměňuje. Nejprve ztrácí svou tvář fyzickou a později i mravní. Děj příběhu, který vznikl podle námětu a scénáře Josefa Nesvadby, se odehrává v pražském podsvětí 30. let minulého století, v temném prostředí plném honiček s přestřelkami, hrůzných chirurgických zákroků i komických milostných scén.

Režisér Pavel Hobl vynalézavě a s napětím buduje překvapivé dějové zvraty, stejně dobře pracuje s herci, u kterých respektuje jejich dispozice. Janu Brejchovou zobrazuje jako hvězdu, zajímavé typy vytvářejí vedle Vlastimila Brodského také Martin Růžek či německý herec Fred Delmare. Svůj film obdařil také nezbytným hororovým napětím, sadisticky si počíná zejména v okamžicích, kdy s notnou dávkou naturalismu zobrazuje lékařské pokusy dr. Bartoše. Hlavní důraz však klade především na morální poslání příběhu, ve kterém hledá odpovědi na základní otázky: Co určuje člověka? Jeho tvář, nebo prostředí, ve kterém žije? Je naše povaha neměnná, nebo jsme schopni korigovat své jednání a spoluvytvářet charakter? (oficiální text distributora)

MickeyStuma

Tento snímek o výměnách tváří se dá považovat jako skromnější předchůdce bláznivé komedie ´Pane, vy jste vdova!´ (1970), ve které se už vyměňují rovnou celá těla. A obdobné snímky by se našli i v Hollywoodu, z nichž asi nejznámější je z akčního žánru ´Tváří v tvář´ (1997). Příběh na základě povídky literárního autora Josefa Nesvadby, spolupracující také na scénáři, není nijak nezajímavý, jen připadá jakoby nerozhodný ve svém pojetí. Z jedné stránky se to tváří jako gangsterka a z té druhé jako komedie. Obojí se však drží na uzdě a tak jakoby to balancovalo na hranici mezi sebou. Dějový vývoj krapet obsahuje i něco z grotesky, ale taktéž jen ve své skromnosti. Zkrátka se celá koncepce dané atmosféry dosti drží při zemi, což je ve výsledku ohromná škoda. Takový námět v oblasti bláznivé komedie by obstál a snímek by se stal vyhledávanou komediální klasikou, jako mnohé obdobné snímky pozdější. Bohužel, nepovedlo se. Stal se po zapomenutým, čímž se dá považovat za zázrak, když se někde objeví. ()

BigBang

Pár záběrů jsem zahlédl jako dítko a bál jsem se těch scén pokoutních plastických operací a mrzáků v kostele ještě léta. ()

Lupes

Ono je to takové moc šestákové, naivním ztvárněním podsvětí i společenských vrstev to připomíná Osvobozené divadlo a filmy V+W. Herecky ovšem vedeno spíš jako němá groteska, herectví bez přehrávání si udržel jen Brodský. Ocenění si zaslouží nápad a především odvaha jej realizovat. A kdo viděl Face/Off, jen si cimrmanovsky potvrdí, že "zlaté české hlavičky opět pomohly k úspěchu filmařům jiných zemí..." :) ()

xxlch

Na svou dobu je tento filmík hodně nadčasový,a jakby taky né,když je na námet pisatele sci-fi.Role klaďáka i padoucha byly vybrány velmi dobře a nádech parodie je perfektní. ()

Jehan

Výborný úlet, neobvyklý film! Kráječ je nezapomenutelný. A ty skvostné reálie, které nebyl v roce 65 žádný velký problém najít. Vynikající Filipovský, úplně jiný než "obvykle". Mystické záchvaty podkreslené psychedelickými hudebními orgiemi. Dobrá podívaná se vším všudy. ()

Pitryx

To kecání do kamery bylo zbytečné. Celkově je to takové míchané nic moc, s občasnými veselými okamžiky. Ale že by jich tam bylo mnoho, to se říci nedá. ()

SirGawain

Velice nadčasová a hluboká komedie. Ty zloději z Hollywoodu to ukradli a udělali taky pěknej film ( Tváří v tvář ). Originálu se ale nic nevyrovná. ()

Cascabel

Žánrově schizofrenní a nemožně natočený film. Jedna hvězdička za Růžka, jeho hlášky a za nápad, který se bohužel nepodařilo využít. ()

blekekeke

Zprvu máte chuť tento film přepnout, ale nějakým důvodem jsem to dokoukal. Jo v celku to má to své ano, hlavně díky hereckému obsazení a přijatelným scénářem. Jen bych si to dal klidně v provedení stylem tady ručník, tady ručník, bych se aspoň zabavil :o) ()

rozum i cit

Trochu horor, trochu parodie, špetka absurdity, špetka bizarnosti a špetka komedie. Film, který ve mně zanechal rozporuplné pocity, kdy jsem se po jeho shlédnutí nemohla tak úplně rozhodnout, zda je dobrý, či nikoli. První půlka je veskrze originální, vtipná, monolog hlavního hrdiny a přímý kontakt s divákem výborný, spousta skvělých, komediálně pojatých a dobře zahraných momentů, ve druhé půli či poslední třetině ale snímek tak nějak ztrácí dech a je tu řada scén, které na mne působily poněkud přehnaně a nevhodně, a raději bych je vystřihla, některé flashbacky mi také vadily. Konec je relativně nečekaný a na rozdíl od ostatních komentátorů mi nijak nevadil. Celkově tomu jaksi chybí šmrnc některých našich pozdějších parodií a crazy komedií, je to taková zkouška nanečisto. Snad je to způsobeno určitou žánrovou nevyvážeností filmu, nevím. Ostatně možná, že po dalším shlédnutí ještě změním názor. Námět filmu je ovšem veskrze originální a filosofická linka povaha vs. tvář takřka wildeovská, akorát trochu naruby. A našim tvůrcům lze opět zatleskat za to, jak předběhli dobu, neboť transplantace tváře z mrtvol je dnes už možná. Vynikající Brodský, ve zcela nezvyklé roli se objeví Filipovský, výborná Vášová, skvělí Marvan, Růžek a Vala, dobrá Brejchová. V menší roli se tu mihne i prvorepublikový milovník Schránil. Zajímavý film, který svou zvláštností dovede na jednu stranu diváka lehce znejistět, na druhou stranu pak překvapit, leckdy i mile. ()

petrkocou

Benevolentní čtvrtá hvězdaza vtipnou postavu profesora (Martin Růžek) a krásné exteriéry. Právě ty a občas zajímavá práce s kamerou pomáhá místy probouzet tajemnou atmosféru a přidat tak určitý rozměr této jinak celkem ploché a veselohře. Schématičnost žánru brakové detektivky se zde nedaří parodovat tak účinně jako v pozdějších komediiích (4 vraždy), a tak místy vystupuje silně na povrch. Přes jmenované nedostatky velmi příjemný film. ()

P/\/EL

tenkrát slabší - nudnější scifi, ačkoliv zápletka je výborná a umístění do 30. let originální a vlastně ani né uplně scifi, protože o tomhle nejspíš snili lékaři již mnohem dříve, dneska už je transplantace obličeje sice né úplně dokonalá, ale možná a dokonce česká medicína má v téhle oblasti jisté úspěchy, Face/Off s Travoltou, jojo, tak to raději, jinak nevím.......proč se dnes již nedělají scifi, tady je vidět, že prostředků tolik netřeba, náročné výpravy(ikdyž tady by to chtělo víc, máte to sice obsazené hvězdně, ale....), je to o nápadech, ty Češi dřív měli, scifi komedie 60. a 70. let, možná i trošičku ty 80ky, co se stalo, že to šlo do kytek......je to škoda ()

eoj

Na to abych to bral jako dobrou taškařici, jsem se smál moc zřídka. Vážnější linie moc nefungovala, díky humorným i rádobyhumorným vložkám. Celkově nevyrovnané a na to abych mohl dát víc hvězd, bych se nesměl (u 72 minutového filmu!) tak často koukat, kdy už bude konec. ()