Tváří v tvář

Tvár toho druhého

Tvárou v tvár

Akční / Thriller / Krimi / Sci-Fi

USA, 1997, 138 min

Jeden z tých (mála) akčných filmov, ktorý má pointu a od svojich kolegov sa líši i pomerne inteligentným námetom. Face/Off začína cestou klasického akčáku typu Die Hard. To pretrváva až do zmeny identít (nechcem spoilerovať, tak poviem len takto stroho). Cage a Travolta ešte zo starších čias, keď sa im dostávalo samých kvalitných rolí. Páči sa mi ako dal režisér priestor obom hercom na zahranie kladných i záporných rolí. Bohužiaľ, pre moju žánrovo-srdcovú odlišnosť nemôžem dať plný počet aj keď by si film takú poctu zaslúžil. Štyri solídne hviezdy by mohli stačiť.(28.4.2010)

"Chtěl bych mu odříznout tvář. Pokud dovolíte, musím se jít vylulat." - "Casi... Ty mu chceš odříznout..." - "Jo. Odříznout tvář. Oči, nos, kůži... Všechno pryč." Akční klasika Johna Wooa, kterou lehce kazí uplakaná Nicola Cageová. V každém záběru má uplakané oči, které mne nebavili. Naštěstí je tam démonický John Travolta, díky němuž je film koukatelný. Chválím akční sekvence, ale nemám pocit, že je to víc než průměrný film. - 60%.(3.3.2018)

Od dvojice Travolta - Cage jsem nějak nečekal nic kvalitního. Překvapení se dostavilo. Originální a povedený námět ale nepůsobí příliš důvěryhodně a sám se divím, proč autoři téměř všech filmů/seriálů si nedají pozor na logické podivnosti. Například jak upravili odlišné nosy nebo úplně jiné vzdálenosti očních jamek? Vím vím, že se to nedá brát úplně vážně, ale prostě něco takového mě vždycky trochu zamrzí. No nic - jinak vskutku zábavný akčňák, od kterého jsem se nemohl odlepit.(18.12.2005)

Jenda Woo svoje řemeslo umí, o tom žádný polemiky, soudruzi. Výtečné choreografie obyčejných stříleček (vyvražďovačka v Buzzově domě s podkresem romantické hudby je zkrátka perverzně krásná), efektní kamera, kompozice s Jendovými milenými holuby... kdo by odolal? To se pak ztratí i pouťová zápletka, která je ale rozehraná s takřka komediální lehkostí (výtečný úchylák Travolta a jeho výchovný styl) a na druhé straně s naléhavou zoufalostí (psí oči mukla Nicholase Cage). Celé to funguje brilantně až do posledních vteřin, které však doslova rozmázne pekelný happy-end s jednou z nejhorších Wooových zpomalovaček, co jsem kdy viděl (a to jsem přežil i Živý terč, prosím!). Pokud si odmyslím závěrečnou trapnost, je Tváří tvář hodnotný člen silného akčního trojlístku druhé poloviny devadesátých, bez problémů se vyrovná Con Air, ale na druhou stranu kvalit Skály zdaleka nedosahuje.(28.7.2005)

Finančně velkorysý film, až by se zdálo, že na režisérské sesli trůní smradlavec Bay. A to je jeden ze záporů filmu, těch výbuchů, honiček, vystřílené munice, mrtvých policistů (určitě pak v L.A. klesla nezaměstnanost, protože volná místa bylo nutno doplnit čerstvým masem z pracáku) bylo až přehnaně. Nápad s prohozenou facebook-identitou je vynikající, ovšem balí si k sobě ocelovými dráty připevněný za vlasy přitažený balast (začněme vlastní operací a skončeme u faktu, že jednou kulkou se dá zabít několik much najednou). Taktéž scénář občas sune děj kamsi do vod nesympatického béčka (zvláště předojemnělý konec mi způsobil mimické křeče). Konečný duel už je zoufale a hlavně zbytečně natahovaný, celá ta drahá honička na člunech se dala kompletně škrtnout (a nejen ona). ALE v globálu jsem se příjemně bavil, Cage s Travoltou předvádí TO, zač je tak dobře platí a Travoltova návštěva v base neměla chybu, takový obrat se jen tak nevidí....(6.7.2010)

• - Niektorí z väzňov sú skutočnými bývalými odsúdenými. John Woo vyhlásil, že chce "skutočných" ľudí. (chesterko)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 56. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ve scéně, kdy se Castor (Nicolas Cage) probudí po komatu a sundá si obvaz, šáhne si pravou rukou na obličej, načež následuje záběr, jak má prsty od krve. Poté se okamžitě otočí a jde se podívat na obličej, který je v nádobce s tekutinou a pravou rukou přejede přes žaluzie. Měla by se tam tím pádem objevit krev, ale žaluzie je čistá. (sury)