Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Čínský režisér John Woo (nar. 1946) se prosadil v osmdesátých letech sérií akčních filmů (Lepší zítřek, Killer, Hard-Boiled aj.), jež mu vynesly hollywoodské angažmá. Svou zálibu v pečlivě choreograficky připravené akci a ve zpomalených scénách brutálního násilí zdařile přenesl s výrazně vyššími rozpočty do západního prostředí. Ve svém třetím americkém snímku Tváří v tvář (1997) proti sobě postavil člena protiteroristické jednotky FBI Seana Archera (John Travolta) a psychopatického zločince Castora Troye (Nicolas Cage). Jejich vzájemný souboj, jenž je živený letitou nenávistí, ozvláštňuje speciální lékařský zákrok, při němž si oba protagonisté v podstatě vymění své totožnosti. Režisér se spoléhal především na vlastní vyzkoušené postupy (např. působivá akční scéna s holuby v kostele) a také na herectví obou hlavních představitelů, kteří přesvědčivě zvládají obě polohy svých rolí. Nicolas Cage tímto titulem uzavřel volnou trilogii, v níž ztělesnil neohroženého akčního hrdinu (předtím Skála a Con Air). Není bez zajímavosti, že motiv transplantace nové tváře zločinci byl využit už před lety v českém fantastickém filmu Ztracená tvář (1965), natočeném režisérem Pavlem Hoblem podle námětu Josefa Nesvadby. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (844)

Spiker01 

všechny recenze uživatele

Bomba. Devadesátky jsou vrcholem filmařské tvorby a vzniklo v nich mnoho legendárních filmů. Face/Off do té skupiny možná tak úplně nepatří, ale rozhodně se jedná o velmi nápaditou žánrovku (točil to skvělý John Woo, tak aby ne), ale fanoušky určitě má a i v dnešní době stojí za zhlídnutí. Co dodat, Nicolas Cage v devadesátkách válel, John Travolta taky a vzájemně se skvěle doplňují...70% ()

CrypzzXD 

všechny recenze uživatele

Špičková práce! Nevím jak vy, ale podle mého názoru si v devadesátých letech akční žánr sáhl na pomyslný vrchol (Skála, Tváří v tvář, Con Air, Nebezpečná rychlost, první Matrix, ...). Tohle období vyplodilo, alespoň pro mě, spoustu kultovních záležitostí, mezi které patří i zmíněný Face/Off Johna Woo, jehož zbytek hollywoodské produkce mi jinak není moc po chuti. Zde však předvedl absolutní vrchol akčního žánru, který je zkrátka nedostižný i po dvaceti letech od své premiéry. A jsem přesvědčen, že doteď nikdo ani nepřekonal dynamiku dvojice Travolta/Cage (démonický pár zastižen v životní formě; společně předvádějí doslova herecký koncert). Abych to shrnul, Face/Off má originální, chytře vyprávěný příběh a exceletní herce, je plný prvotřídní akce, cool zpomalovaček a emocí... víc si ani přát nemohu :-) Avšak jestliže je pravda, jak píše kolega MrHlad, že „k tomu, co Woo předváděl v Hongkogu, to má ještě kousek cesty“, měl bych si urychleně doplnit pár restů. V dnešní době CGI omalovánek se takové filmy už netočí a je to zatracená škoda. John Wick ani béčková produkce Netflixu, ať se snaží sebevíc, mi tohle nikdy nenahradí... 10/10 ()

Reklama

choze 

všechny recenze uživatele

Co chybělo do dokonalosti Operaci Zlomený šíp (originálnější a fatálnější zápletka a funkční chemie postav), to tady Woo dorovnal a výsledkem je vrcholný biják jeho hollywoodského období a jeden z nejlepších akčňáků vůbec. Scénář s rozměry antické/shakespearovské tragédie, Travolta i Cage mají co hrát a oba jedou na max a akční scény jsou wooovsky infernální, vizuální a nápadité, včetně několikerých cool mexican stand-offů (letecký hangár, zrcadlová síň a Wooův nejepičtější na pohřbu) a závěrečné, vůbec nejlepší filmové honičky motorových člunů. Rád bych ten námět viděl přetavený do quality TV seroše, který by samozřejmě musel ubrat na akci, ale zase by přidal na realističnosti a ještě víc vytěžil boží zápletku. ()

sniper18 

všechny recenze uživatele

Druhá polovica deväťdesiatych rokov sa síce už prakticky zbavila klasických akčných hrdinov, ale zase ponúkala jeden vydarený akčný veľkofilm za druhým, na čom mal čiastočný podiel aj John Woo a Tvárou v tvár patrí medzi tie najvýraznejšie. Len tentoraz musím povedať, že zápletka výrazne prekonáva akciu. Zo všetkých amerických filmov Johna Woo má tento najlepšie fungujúce chémiu medzi kladným a záporným hrdinom, Nicolas Cage a aj John Travolta tu predstavujú jedny zo svojich najlepších úloh, pričom ten sci-fi motív s výmenou tvárí sa využil perfektne a obaja majú vďaka nemu ešte väčšiu možnosť vyniknúť. Dejovo ma Tvárou v tvár mimoriadne baví, film má aj napriek nadpriemernej dĺžke skvelé tempo, žiadnu hluchú scénu, ale vlastne ani žiadnu výraznejšiu gradáciu, film ma jednoducho rovnako baví po celý čas. Úvod skvelo predstaví postavy, celá fáza vo väzení je výborná, ako to aj väčšinou býva a následne sa mi mimoriadne páči to hranie záporáka na kladného hrdinu, ktorý si užíva, ako je obľúbený a všetko zachraňuje. Tu nemám čo vytknúť, film ma veľmi baví od prvej do poslednej minúty. A pomáhajú mu v tom aj postavy, okrem spomínaného hlavného dua ma bavili aj rodinní príslušníci a priatelia každého z nich, v tomto filme je tá chémia medzi postavami veľmi silná a motívy rodiny a priateľstva majú veľký priestor. Trochu sklamaním je ale predsa len tá akcia. Je jej tu dosť, očakávane je vynikajúco natočená, John Woo to ani inak nevie, pomerne veľkolepá, plná efektných spomaľovačiek, odohráva sa v atraktívnych lokáciách a aj celkom rozmanitá, ale väčšinou ju tvoria presne také tie akcie, ktoré ma pri Johnovi Woo nikdy moc nebavili, len také to ostreľovanie sa pár ľudí množstvom nábojov, ale s minimom obetí. Toto už pôsobí tak zbytočne preakčnelo a to až tak nemusím. Samozrejme všetka akcia si drží nadpriemernú úroveň a väčšina žánroviek sa jej ani nepriblíži, ale od Johna Woo po tejto stránke uprednostňujem úplne iné filmy a to aj v rámci americkej produkcie. Tu ma vlastne skutočne baví len útek z väzenia. Inak tu režijne očakávane nemám žiadnych výhrad, film vyzerá skvelo a funguje po všetkých stránkach. Takže po akčnej stránke je Tvárou v tvár pre mňa trochu sklamaním, ale inak je to veľmi dobrý akčný film hodný opakovaných pozretí a jedna z klasík deväťdesiatych rokov. 77% ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Chybí ti zábava, viď? Dej se k nám. Zkus terorismus za prachy. Výbuchy. Je to sranda." Neznám platové tarifní tabulky FBI, ale jsem si poměrně jistý tím, že by mi nezaplatili dost na to, abych si nechal namontovat cizí ksicht. Agenta Archera však utáhli na vařené nudli zvané terorismus a mě ta výměna identit dost bavila. Bouchalo to, napínalo to, občas to sarkasticky kouslo a taky mě to trošku zmátlo. Já totiž vždy stojím na straně práva, ale tady jsem si nebyl jist, jestli mám fandit Archerovi hrajícího Troye nebo Troyovi hrajícího Archera. Oba totiž byli skvělí a patová situace před závěrečnou akcí mě dostala. ()

Galerie (50)

Zajímavosti (34)

  • Při přestřelce na letišti střelí Castor Troy (Nicolas Cage) jednoho z policistů brokovnicí. Ten je vymrštěn dozadu zpětným rázem, přičemž jsou vidět lana, ke kterým je připevněn. (Corpsegrinder)
  • Pri naháňačke na mori preletí Sean Archer (Nicolas Cage) svojím člnom cez policajnú loď, ktorá vybuchne, čo zapríčiní zapálenie jeho člnu v zadnej časti. Pri zábere, kedy jeho čln dopadá na more, však žiadne plamene ani ohorenie nevidno. V zábere, kedy je čln späť na vode, opäť horí. (Lukoh)

Související novinky

John Woo remakuje svůj nejslavnější film

John Woo remakuje svůj nejslavnější film

05.05.2022

Čínský filmař John Woo známý pro své kultovní snímky jako Hard Boiled, Tváří v tvář či Killer se po letech konečně dostane k režii remaku svého dost možná nejzásadnějšího filmu. Je jím právě poslední… (více)

Další film ze světa monster na obzoru?

Další film ze světa monster na obzoru?

29.04.2021

Studio Legendary to s Godzillou vs. Kong překvapivě vyhrálo. Jak se ukázalo, hlad po nových blockbusterech v kinech je i navzdory stále trvající pandemii dost velký na to, aby si na sebe mohly filmy… (více)

Adam Wingard chystá vlastní verzi Tváří v tvář

Adam Wingard chystá vlastní verzi Tváří v tvář

12.02.2021

O rebootu či remaku populárního akčního snímku Tváří v tvář z roku 1997, v němž si John Travolta a Nicolas Cage vyměnili tváře a šli jeden druhému po krku, se mluví už několik let. Nyní se však zdá,… (více)

Vrcholný Nicolas Cage

Vrcholný Nicolas Cage

17.11.2019

Nicolas Cage ztvární Nicolase Cage v tom nejvíc nicolasocageovském filmu o Nicolasi Cageovi vůbec. Kultovní herec známý například z filmů Tváří v tvář, Con Air nebo 8 MM se čerstvě upsal snímku The… (více)

Reklama

Reklama