Čínský režisér John Woo (nar. 1946) se prosadil v osmdesátých letech sérií akčních filmů (Lepší zítřek, Killer, Hard-Boiled aj.), jež mu vynesly hollywoodské angažmá. Svou zálibu v pečlivě choreograficky připravené akci a ve zpomalených scénách brutálního násilí zdařile přenesl s výrazně vyššími rozpočty do západního prostředí. Ve svém třetím americkém snímku Tváří v tvář (1997) proti sobě postavil člena protiteroristické jednotky FBI Seana Archera (John Travolta) a psychopatického zločince Castora Troye (Nicolas Cage). Jejich vzájemný souboj, jenž je živený letitou nenávistí, ozvláštňuje speciální lékařský zákrok, při němž si oba protagonisté v podstatě vymění své totožnosti. Režisér se spoléhal především na vlastní vyzkoušené postupy (např. působivá akční scéna s holuby v kostele) a také na herectví obou hlavních představitelů, kteří přesvědčivě zvládají obě polohy svých rolí. Nicolas Cage tímto titulem uzavřel volnou trilogii, v níž ztělesnil neohroženého akčního hrdinu (předtím Skála a Con Air). Není bez zajímavosti, že motiv transplantace nové tváře zločinci byl využit už před lety v českém fantastickém filmu Ztracená tvář (1965), natočeném režisérem Pavlem Hoblem podle námětu Josefa Nesvadby. (Česká televize)

Trailer

KevSpa

Nejlepší americký film Johna Woo. Dva protivníci, kteří si v průběhu filmu vymění identitu - to neuvidíte v každém druhém akčním filmu. Originální zápletka a dokonalé zpracování, především po té vizuální stránce. Jediný jeho film natočený v Americe, který se celý nese v duchu jeho nezaměnitelné hongkongské akce. Zběsilá akční jízda a pro mne nejlepší akční film hned po Skále. ()

POMO

Až kým som nezhliadol FACE/OFF, som si myslel, že skrátka neviem pozerať akčné filmy. DIE HARD, SPEED, THE ROCK... všetky tie masovo uznávané klenoty žánru na mňa pôsobili tak nejak plytko. Boli efektne natočené, dalo sa pri nich príjemne odreagovať, ale stále to nebol plnohodnotný emociánalny zážitok. A potom pišiel FACE/OFF a moje obavy z vlastnej „nekompetentnosti“ hodnotiť akčné filmy opadly. John Woo ma presvedčil, že aj efektne nakrútená akčná pecka môže disponovať silným dramatickým potenciálom, že jej hlavné postavy nemusia byť len figúrky, pobehujúce po zadymenom plátne a že aj v akčnom filme môžem pri scénach, v ktorých sa nestrieľa, pociťovať potešenie z prítomnosti pred filmovým plátnom. Fantastický námet výmeny tvárí, elegantne zasadený do súčasnosti tak, aby nevyznel smiešne nerealisticky, nepredvídateľný vývin príbehu s prekvapujúcimi zvratmi a v rámci žánru doslova unikátne herecké výkony. A to všetko samozrejme spestrené prekrásnymi wooovskými akčnými scénami, ktoré sú už samé o sebe pohľadením po duši každého milovníka efektne štylizovanej akcie. Keďže som pred FACE/OFF videl iba Wooove "hollywoodske aklimatizáky" HARD TARGET a BROKEN ARROW, toto jeho majstrovské dielo pre mňa znamená to, čo pre niekoho iného znamenajú HARD BOILED alebo THE KILLER. FACE/OFF je v mojich očiach zatiaľ najlepším hollywoodskym akčným filmom a mojím najmilovanejším akčákom vôbec. Díky John! Bolo to ako prvé milovanie po oslobodzujúcom objavení vlastnej sexuality! ()

Gemini

Nejlepší Hollywoodský kousek Johna Woo, aneb takhle volné ruce při práci už nikdy nedostal a taky to podle toho dopadlo. Osobně mám dojem, že záporná role Cageovi seděla líp, ale Travolta byl minimálně tak dobrý jako v Operaci: Zlomený Šíp (to znamená hodně dobrý). A Pollux Troy byl prostě kouzelný, na to že to byl paranoidní sociopat:) Bez váhání bych tady udělil Oscara za design zbraní, ty dvě zlaté krásky mě provázejí v myšlenkách na zbrojní pas už pěkně dlouho;) A když je řeč o kráskách - komu se nelíbí Gina Gerschon, ať jde k šípku. Takže... Čau, brácho, a napiš mi někdy...:) PS: OST=John Powell=klasa. PS2: Po deseti letech je to pořád stejná palba jako tenkrát, když mi bylo nějakých patnáct. Ne snad zlatá klasika, ale rodinné stříbro akčního žánru rozhodně;) 80% ()

Lima

Psychologický akční film. To zní, pravda, trochu divně, ale lepší vystižení mých pocitů z tohoto snímku mně nenapadá. Je to akční jízda s rukopisem Mistra Woo, ale přitom i emocionálně silná se zajímavým dějem. U Pulp Fiction jsem původně napsal. že by Travolta by měl Tarantinovi líbat nohy, ale Johnu Woo by měl rovnou sloužit :o). Tohle byla jeho poslední zajímavá role a společně s Cageem předvádí herecký koncert. Velmi dobrý film. ()

Galadriel

Povedenou a celkem originální zápletku a jinak skutečně čtyřhvězdičkový akčňák u mě zkazila jedna věc - totiž konec. Pan režisér měl zřejmě pocit, že jsme si výbuchů a střelby neužili během zbytku filmu dost, tak se nám to pokusil vynahradit ještě "trochu" a na můj vkus už to trochu přehnal. Takže ode mě 70%, ale nejsem zklamaná. John Travolta i Nicholas Cage byli odpovídající a nebýt toho konce... Ale dost :-) prostě jestli se chcete podívat na dobrý akční film, neváhejte. ()

• Studio chtělo, aby z názvu filmu (Face/Off) zmizela šikmá čára, což John Woo odmítl údajně proto, aby si diváci nemysleli, že je film o hokeji (face off je v angličtině výraz pro vhazování puku). (-bad-mad-wolf-)
  • Když ze začátku filmu pronásleduje policie letadlo s Castorem (Nicolas Cage) a jeho bratrem na palubě, Castor zastřelí pilota a pomocí kniplu navede letadlo do kolize s hangárem. Jenomže knipl ovládá klapky na křídlech, které se používají k manévrování ve vzduchu a na zemi by s nimi směr měnit nešlo. Od toho jsou vertikální směrovky na ocase ovládané pedály. (Thommy91)