Stvoření světa

• Francie La Création du monde (více)

V Písmu svatém se praví, že na počátku všeho života na Zemi byla tma a Pánbůh. V případě tohoto animovaného snímku Pánbůh roztomile roztržitý, který měl před sebou spoustu práce. Aby na ni nebyl sám, pořídil si vejce, jež poctivě zahříval, až se z nich po čase vyklubali andílci. Jenže z posledního vejce, které bylo pěkně kropenaté, se vyloupl neposedný ďáblík. Poté, co měl pomocníky pohromadě, potřeboval Pánbůh ke své další práci světlo. Marně však škrtal zapalovačem. Jako vždy totiž nefungoval. Stvořitel proto musel použít slavného triku se zvoláním: Budiž světlo!. Světlo bylo a Pánbůh se mohl s pomocí andílků pustit do tvoření, jež mu s nevyčerpatelným vtipem a nekonečnou řadou skvělých nápadů kazil neposedný ďáblík. Nejvíce se samozřejmě vyřádil ve chvíli, kdy Pánbůh začal tvořit člověka. Adama si ještě Stvořitel ohlídal, ale Evu ďáblík okamžitě zkazil tím, že ji naučil trsat rocknroll (a je to vůbec první rocknroll, jaký kdy zazněl v českém filmu)... (oficiální text distributora)

Ruut

Stvoření světa Bohem v šesti krocích. Počínaje "Budiž světlo" a konče "výrobou" Evy z Adamova žebra. Výborné nápady na straně jedné. Množství agitačních socialistických písní na straně druhé. Tohle mi hodně zkazilo zážitek z celého filmu. ()

Aidan

Jako kluk jsem se velmi bavil, ale už se tak nebavím, protože vidím, co mi dříve unikalo a co mi teď nemohlo nepřekážet (i když jsem se snažil, aby nepřekáželo). Nad laskavým filmem se vznáší démon 50. let, který nechává pánaboha (v tomto případě opravdu spíš než Pána Boha) učit stromy spartakiádní rozcvičce a Adama s Evou vykročit vstříc lepším zítřkům. Poznámky o levici a pravici, o rovnosti, svobodě a bratrství mě rušily a "budovatelský chorál" též. Leckdy mi to všechno připomnělo spíš dobové filmové týdeníky než příběh o stvoření. Nemám nic proti zjednodušením pro malé, ale tento bůh na obláčku působí příliš jako karikatura. Co dítě asi pomine - okouzleno vtipem příběhu - už sám pominout nedokážu. Docela hezky je uchopeno alespoň téma zla - ďábel, ať dělá co dělá, svým mařením tvůrčího díla nakonec přispěje jen k jeho větší kráse. ()

Snorlax

Krásné animace doplněné perfektním českým dabingem. A čert je sviňa, pro nemoravsky mluvící = úžasný darebák... ()

kingik

Pane Eduarde Hofmane, že jste neuměl kreslit a soudruzi Vám neumožnili natočit porno, to jste mohl sdělit rovnou a neoblažovat diváka animací jak od pětiletého chlapce s mentální retardací Hugh Hefnera. Dívat se na obludné naháče v rámci celovečerního filmu je docela síla. Ruku v ruce se do toho přimísilo náboženství, sice z jiného náhledu a s nadhledem, ale pořád je to náboženství. Co si z toho vybrat, že jo. Animace opravdu neoslní, kypré tvary Evy a Adamovo jablko nezvednou tyč a celé bych to dal nejraději pryč. Takhle si stvoření světa nepředstavovala ani Marie Majerová, když ve své reedici Robinsonky připsala řadu erotických scén a nejbarvitěji a na třiceti stránkách popsala, kterak nadržená patnáctka souloží s oddílovým vedoucím. To byl aspoň camp, ale tohle je pěkná píčovina, kdy sice šanci uzřít píču je poměrně vysoká, ale to jen proto, že fantazie odborového předáka fachčila naplno. Jinak se není čím zabavit, protože zábavný tón ve spojitosti s pánbíčkařením opravdu vyzdvihovat nehodlám. Werich je ovšem dobrý ve svém hlasovém projevu. Jeho zásluhou se film nenese v tak odporně popisném a iluzorním duchu. Animace mě vůbec nebavila. Nebavil jsem se ani nad výroky z Bible. "Milujte se a množte se" už dávno neplatí. I když na tu dobu je to výrok téměř pornografický. A ta animace má nějaké styčné rysy s animovanými pornáči, které jsou vesměs stejně malebně jalové jako je tato trapná blbost. 20% ()

Anderton

Bez charizmatického "voiceoveru" Jana Wericha by to bolo síce polovičné, ale keďže tu je, nemá zmysel sa nad tým zamýšlať. Stvorenie sveta podľa svetových náboženstiev je tak smiešne, že si o takéto vtipné spracovanie priam tisícročia hovorilo. A možno to aj bolo presne takto, kto vie:) A možno je Jan Werich boh:) ()

Frajer42 odpad!

Jo, tenhle film, že měl být filmem pěkným? Řekněte mi, a tentokrát už mi nelžete, co k sakru berete? Nepěkný sled snímku, které na sebe navazují tak hloupě, že tohle opravdu za animaci považovat nelze. Několikrát jsem měl silné nutkání tento nesmysl vypnout a jediné co mě přesvědčilo, abych to nedělal byl snad komentář Jana Wericha, kterého mimo jiné uznávám a chovám vůči němu určitou úctu. Sem tam zazní melodický song, a to je všechno. Jakýsi vousatý stařík neustále tvoří svět a bezpohlavní ďáblík mu jeho tvorbu neustále upgraduje, což se staříkovi nelíbí, tak ho taky čas od času napomene. Bibli a podobné zbytečné nesmysly vycházející z lidové tvořivost znám asi jen tak, aby se neřeklo. Přesto tenhle film se s ní rozchází snad na každém kroku. Tudíž se prostě neubráním dojmu, že je to naprosto zbytečná a dnes už i divácky neatraktivní pohádka. Odpad! Jednoznačně! ()

stilgar1

Film Stvoření světa nabývá svých hodnot hlavně kvůli tomu, že jej svým vyprávěním doprovází naprosto perfektním způsobem Jan Werich. A ačkoliv je to jen pohádka, přesto se vám zaručeně zapíše do paměti. 9/10 ()

Sašenka165

Naprosto dokonalý animák, a když přihlédneme k době jeho vzniku, tak prostě v některých směrech nemá obdoby. Ač nejsem zastáncem církevních myšlenek, tohle je... nádherné. Obzvlášť pro děti. Navíc jsou v české verzi ty krásné komentáře pana Wericha. Prostě skvělé. ()

nascendi

Stvorenie sveta bolo v čase jeho uvedenia do kín veľmi populárne. Väčšina divákov sa výborne bavila na vtipnom výklade stvorenia, na jednoduchej ale príťažlivej výtvarnej stránke filmu a samozrejme na Werichovom komentári. Málokto postrehol, že vtedajší mocní použili film v rámci ideologického boja. Ale to je už za nami. V súčasnosti som tento film vnímal ako dobovú kuriozitu, ktorá pre dnešného diváka už nemá silu prekvapenia a ani potrebnú dynamiku. ()

WANDRWALL

Optimální pro děti, které se seznamují se životem. Díky tomuhle filmu se v nich možná probudí zájem o jiné obory. předně ale o to, nakolik je film pravdivý. Tedy v čem jo, v čem ne. Mojžíš nám zde zanechal ve starém zákoně desatero - A zde je porušené!!! Svaté a Boha - NEZOBRAZÍŠ. Dítě, které to neví, tak potom si může myslet, že Bůh je hodný a laskavý dědeček a kroužkem kolem hlavy. Ono NEZOBRAZÍŠ i jaksi vypadlo z desatera katolického. Ale důvody jsou tak obecně známé, že netřeba je zde opakovat. Zodpovědní rodiče dětí, ale ví jak to je, takže nemám strach, že by dětem nevysvětlili, jak se věci mají. ()

Šandík

Kouzelný film. Rozhodně není budovatelský, ale není to ani nějaký misijní materiál. Je to krásný kreslený humor pro poučené, lehonce parodující tu komunistický pochod a jindy zase velkoprůmyslníky v cilindrech... ()

BMW12

Film jsem v dětství neviděl, pustil jsem si ho až teď. A nezaujal mě. Myslím, že se dá pro děti natočit daleko lepší film (pohádka) o stvoření světa. ()