Zákon Helena

Česko, 2016, 78 min

Petra Nesvačilová

Jan P. Muchow

• tron

„To je otázka. Ty máš rád peklo.“ Nudáááááá. Zákon Helena má vo veľa veciach pravdu. Mnohí kriminálnici si svoje krváky ospravedlňujú tým, že ubližovali len tým zlým. A mnohí policajti sa zašpinia, bez toho to pri najhorších zločinoch nejde. Inak je ale film povrchný, režisérka nič moc (viackrát som si vravel „a teraz sa spýtaj na toto, to je veľmi zaujímavé“ – a myslíte, že sa spýtala?) a vlastne ani neviem, o čom bol. O temnej dobe? O policajtoch? O mafiánoch? O všetkom z toho... a v konečnom efekte o ničom. Nervózne a neskúsene behá od jedného bodu k druhému, pri každom sa na chvíľku zastaví, ale nestačí to. Škoda, dosť som sa na to tešil.(30.11.2017)

Slavný Berdychův gang jsem v podstatě neznal, takže jeho představení v tomto dokumentu mě velice oslovilo. Nedokážu přesně určit, nakolik je to tím, že příběh je sám o sobě zajímavý a nakolik je to tím, že je v tomto díle kvalitně zpracován. Mám spíše pocit, že jde o to první. Petra Nesvačilová si počíná tak nějak normálně, trochu mě iritují ty její stupidní dotazy na peklo/ráj, ale obrovský obdiv a dík za to, že dokázala něco takového vytvořit. Pokud se začínající a/nebo mladí filmaři pustí do něčeho takového, vážím si toho nesrovnatelně více než hipsterské masturbaci nad artovými sračkami při studiu bezvýznamných filmových škol. :) 7/10(18.4.2017)

Typický český módní dokument, který těží hlavně z odhodlání Nesvačilové. Nejsem si úplně jistý, jestli výsledný materiál nemohl být sestříhaný o kus zajímavěji, vypointovaněji.(27.10.2016)

70% velice dobré téma a postavy. Zároveň si myslím, že systém vyprávění není zcela nejšťastnější. O Berdychově gengu se toho až tak moc nedozvíme - viděl bych jako přínosné, kdyby se divák více (hlavně na začátku dokumentu) dozvěděl a tom, co všechno mají za sebou, co všechno provedli apod. Ale proč, když se to jmenu Zákon Helena - takže bych předpokládál, že dokument bude věnovat hlavně velmi zajímavé a odvážné policistce Heleně. Avšak ani tato linka není příliš silná - něco málo na záčátku, pak skoro vůbec nic (divák skoro zapomíná na vyšetřovatelku) a až na konci zase výrázná postava. O Heleně se toho také moc nedozvíme, jsou zde náznaky, ale spíše jako u vedlejší postavy. Tou hlavní jsou členové Berdychova gangu. Myslím, že by snímku pomohlo, kdyby Helena procházela stále celým dokumentem (už ten název naznačuje, že to je hlavně o ni) a více vyprávěla a komentovala svým postojem a pohledem děj - což by jistě mohlo být zajímavější a ucelenější, nežli několi míst, kdy autorka komentuje, že se bojí a že k tomu má jistě důvod. Nic proti Petře Nesvačilové, respekt a uznání za natáčení se skutečnými členy gangu apod., udělala kus dobré práce - jen dramaturgie trochu pokulhává, aby to bylo ucelenější a ve výsledku i silnější.(23.1.2017)

Petra Nesvačilová možná neumí pořádně vést investigativní rozhovor a i ten filmový tvar se dal ukočírovat lépe, ale nemůžeme jí upřít, že šla za lidmi, na které nikdo jiný neměl koule. Je potřeba, aby i takovéhle snímky vznikaly, a chybama se člověk učí. Tak třeba příští film bude lepší...(13.11.2016)

Za filmem je vidět velké množství práce. Škoda, že všichni neukazují tvář Všichni zpovídaní zločinci vykazují stejnou motivaci - mít hodně peněz. Překvapuje, že si hrají na jakousi stavovskou čest zlodějů a že se velmi rádi předvádí. Káju z Chebu potkat v noci by bylo asi dost děsivé. Autorka říká, že se bála i ostatních. Při výpovědích ji laskavě přezírají. Své zločiny si racionalizují a ospravedlňují. Autorka se snaží zjistit i sebemenší detaily. Něco tak paradoxně ukazuje o sobě. Film je trochu neurovnaný, ale pravdivý od srdce.(31.8.2018)

• BoPo

Je to hlavne o Nesvačilovej. Vybrala si priveľké sústo a neúspešne s ním bojovala. Jej rozhovory sú plné otázok na ktoré nemohla ani prísť divácky zaujímavá odpoveď. Asi to spôsobil ten strach, ktorý tak často spomínala. Bála sa dať otázku na telo, aby jednak nestratil kontakt s dotyčným a hlavne aby ju niekto "neskrášlil". Pôvodná hlavná hviezda dokumentu Helena? Tak tá je v hierarchii dokumentu až č. 3. Po Nesvačilovej sú na druhom mieste Samopalník a spol. Zaujímavá kauza z ktorej však skrz neskúsenosť vyšla len akási 78 minútová "upútavka". Princípom upútavky je naznačiť, nalákať, ale nič dôležité neprezradiť. A tak to presne aj so Zákonom Helena dopadlo.(29.6.2019)

• Othello

Jmenuje se to Zákon Helena, ale o Helené Káhnové je to minimálně. Snaží se to mluvit o podsvětí 90. let, ale když se k němu autorka dostane, přizná, že se bojí jít dál. Je to o vině, trestu, šílených devadesátkách a deziluzi z policejní práce, ale režisérka věnuje první a poslední záběr sama sobě jak jde po náměstí. Kde se v člověku najde taková egocentrická arogance obtočit takto zásadní témata a příběh kolem sebe? Nesvačilová je totiž archetypem špatného dokumentaristy, protože se nedokáže ve všech načatých tématech odrazit od ničeho jiného krom sebe ("Já bych..." "Teda já nerozumim..." "Pro mě je to..."), přičemž se snaží věnovat době a situaci, kterou "nezažila" (v roce 96 jí bylo 10 let). V dialozích obvykle mluví častěji než ten, s kým rozhovor dělá, neobratně tlačí aktéry do nějakých pozic, kde by je chtěla mít a fyzickou bolest jsem zažíval prakticky kdykoli, když byla ve vzduchu nějaká otázka typu "Myslíš, že skončíš v nebi nebo v pekle?" Přičemž zkorumpované a morálkou naprosto nedotčené struktury českého podsvětí 90. let jsou nepřebernou studnicí varovných témat, jimž se dá dnes jen těžko věřit. Koho alespoň trochu zajímá, jak to vypadalo v devadesátých letech za plentou, ať zkusí třeba dokument Tělo bez duše.(19.9.2018)

Ze začátku to vypadalo jako celkem zajímavé nahlédnutí do známé kriminální kauzy, ale nakonec se ukázalo, že je to místy skoro osobní dokument o tom, jaký má autorka strach. Na jednu stranu emotivnější, na druhou mi to přišlo skoro až samoúčelné. Ale je celkem fajn vidět, jak se některé životy vyvinuly.(4.3.2018)

Takový smutný, depresivní...(23.7.2017)

• halogenka

Tema zajimave, bohuzel provedeni dost pokulhava, zejmena zasluhou samotne Nesvacilove, ktera si zjevne ukousla vetsi sousto, nez zvladla spolknout, a pusobi ve filmu tezce pritrouble, predevsim ve chvilich, kdy se jednotlivych akteru neustale pta, jestli se neboji, ze prijdou do pekla.(30.5.2020)

Nejsilnější a zároveň nejsmutnější je to, jakou odezvu a "podporu" paní Helena za svoje úsilí od policie sklidila :-(. Pokud jde ale o vyznění celého dokumentu, tak je to spíš zklamání. Paní režisérce se sice podařilo sehnat pár lidí z temné strany před kameru, což je jistě úspěch, ale tím to skoro skončilo. Nějak se jim nedokázala pořádně dostat pod kůži, snad jen trochu Samopalníkovi. A nepřišlo mi ani, že by to bylo nějak vnitřně strukturované. Je to málo vypointované. Škoda, že tak zajímavý nápad zabředl v průměru... A jen si tak říkám, co by vzniklo, kdyby se do toho obul třeba Janek Kroupa nebo jak by to uchopila H. Třeštíková....(12.11.2016)

• LadyPupu

Čtyři roky práce, téměř 300 hodin natočeného materiálu a na výsledku to ve finále není poznat. Škoda.(18.1.2017)

70 %. Na jednu stranu smutné, jak je nastaven systém ohodnocení policie, kdy za prokázáním viny stojí hodiny a hodiny tvrdé práce a odměna opravdu stojí za to a onen výsledný trest v řádku stovek let odnětí svobody se nakonec výrazně krátí, a usvědčený a odsouzený muž se těší velkému zájmu médií. Na druhou stranu vtipné, že pak sama policistka a tento muž navážou zajímavé přátelství.(8.11.2016)

ko exkurzia do českeho podsvetia fajn. Podané vecne, možno trochu stroho, ale na štýl, akým to bolo točené, to stačí. Veľa sa divák dozvie a to je hlavné. Záver nech si spraví každý sám. 3 z 5(30.5.2019)

Statečná děvčata... zločin je pro mě zajímavý hlavně z psychologického hlediska... "takže vy jste byli takoví robinhůdové...??? no jako že jste bohatým brali a chudým dávali,...to ne, my jsem si všechno nechali...." :-)(16.9.2018)

Místy jsem se ocital v dokumentu o Petře Nesvačilové a to mi upřímně dost vadilo..stejně tak pochlebování a vykreslování některých aktérů / muklů by do podobného žánru patřit prostě nemělo....(9.11.2016)

• DonQ

Velké zklamání , třetina dokument je exhibice paní režisérky, která doslova narušuje atmosféru . Očekával jsem něco úplně jiného . Žádné mapování zločinu , žádné detaily z vyšetřování - pouze několik rozhovorů bez hlubší pointy .(8.11.2016)

Slečna režisérka mala slušnú dávku odvahy, keď do toho vôbec išla. Pretože aj zločinci majú svoje dni a tak raz sa s ňou kľudne rozprávajú, vytiahnu kadejaké zážitky a inokedy jej pošlú vyhrážky, že si ju raz nájdu a zrátajú jej to. Sčasti je film o jej vzťahu s grázlami a sčasti o policajnej vyšetrovateľke Helene. Keďže šmejdi sú aj medzi policajtami a celý právny systém je nejako šmejdový, tak policajtka dostane za dlhoročnú prácu odmenu 10000 Kč, povýšenie, a potom poníženie a ide merať rýchlosť na diaľnicu. Nonsens. O nejakej následnej osobnej ochrane môže len snívať a nech sa spoľahne na svojich troch milých ale ostrých psov. Osobne neznášam, keď sa robia z kriminálnikov celebrity. Aj v tomto dokumente toho nahovorili dosť, a keď niekto kradne a zabíja, prečo by mal hovoriť pravdu do nejakej kamery, takže všetko brať s rezervou. Napriek tomu je film zaujímavý a pozerateľný. Trochu som nechápal priateľský vzťah Heleny s Berdychom po prepustení, posedenie pri víne, psíčkarenie, že by prerod zločinca a nápravné zariadenie splnilo svoj účel? Alebo len trápne píár? Odpoveď o pár rokov v ďalšom dokumente. –––– Já jsem okrad šmejdy. A bodka.(8.11.2016)

Čekal jsem dokument o mafiánech, který vznikl jako apendix k profilu statečné policistky Kahnové, ale dostal se mi dokument o tom, jak jedna mladá dokumentaristka točí dokument o mafiánech. Nicméně vzhledem k unikátnímu tématu dávám hvězdy i za tu odvahu. PS: Fascinuje mne jak si ti borci myslí jací byli pašáci a ještě si to omlouvají jak byli spravedliví, že ubližovali udajným jiným gaunerům. Jejich životy jsou asi dobrý na zfilmování, ale jinak jsou to hovna, který v reálným životě nemaj šanci. PS č.2: Škoda že se petra Nesvačilová nezeptala Káhnové jaký to je pocit, když o ní někdo natočí nejdražší seriál TV Nova - to je větší pocta než těch ubohých 10.000,- ( to něco vypovídá o systému )(23.11.2016)

Líbilo, díky moc. Samopalníkova schopnost vyvolávat v lidech strach není v podsvětí ničím neobvyklým. Tím neříkám, že se nebylo čeho bát. Kdyby tomu ale podléhal Berdych, tak by nemohl vylézt z postele. Helenina ztráta ideálů není jen smutná. Je alarmující. Policie z ní měla dávno udělat ideálně třeba policejní pedagožku, pokud už ji z nějakého důvodu nenechali pokračovat v její práci. Pojetí dokumentu sympaticky neználkovské a naivní, divákovi jistě blízké. Přitom za tím byla vidět poctivá dokumentaristická práce - vyjádřili se všichni stěžejní respondenti, díky mnoha prostředím a patrně dlouhé době natáčení dostali neobvykle lidskou tvář.(8.11.2016)

• Shaleman

Po tvůrčí stránce bude zřejmě sbírka reportáží z Navlastních očí zajímavější, ale pokud divák přihlédne k jednotlivým svědectvím, je mi trochu záhadou, že většina národa má strach z migrace a ne z korupce a postavení nás občanů ve společnosti. Jak řekl Kája z "Berdychova" gangu: "Jak vyděláš prachy? Prací? Ne. Řekněme, že vyděláš dvacet tisíc měsíčně. Zaplatíš nájem, energie... Když ušetříš pět tisíc, tak seš hodně dobrá. To máš za rok šedesát tisíc. My jsme vydělali milión a půl za dvacet minut."(9.11.2016)

Dokument těžící z atraktivity tématu. Připadalo mi, že Helena Káhnová je tam trochu na vedlejší koleji. Působilo to na mě spíše jako dokument o Petře Nesvačilové zpovídající účastníky případu Berdychova gangu. Helena Káhnová a Tomáš Gregor, kteří za rozbití Berdychova gangu dostali zdrcující odměnu 10 000kč, by si za svoji statečně vybojovanou a vítěznou bitvu ve válce se zločinem rozhodně zasloužili lepší dokument.(10.11.2016)

• bearmeedek

Vůbec mě to neoslovilo. Asi hlavně zpracování. Další můj postřeh je, že šlo 3.11.2016 do kin a 8.11.2016 bylo v televizi. Slušně řečeno podraz. Kdo stihnul vidět v TV, už nemusí jít na novinku do kina.(9.11.2016)

Hodne slusnej dokument, Nesvacilova urcite talentovana je no.(8.11.2016)

Pro mě zajímavé téma na dokument, se kterým si Petra Nesvačilová dle mého názoru poradila velice dobře. Líbilo se mi, jak do filmu vkládá i své pocity a obavy z celého natáčení. Velký obdiv za odvahu, že do něčeho takového vůbec šla a nakonec i vypustila na světlo!(15.12.2016)

Samotný film má spíše tradiční televizní formát dokumentu a nesnaží se ničím osvěžit. O to více vyniknou mrazivé výpovědi samotných zločinců, kteří jsou přesvědčeni o tom, že to, co napáchali není hřích a vlastně jednali správně. Strach Petry Nesvačilové byl asi skutečný, proto oceňuji, že se nevydávala za hrdinkou a z filmu ho nevystřihla.(19.6.2019)

Dokument vzhledem k mládí režisérky není špatný,ale ani kvalitní. Působí neuceleně a amatérsky hlavně těží pro lidi atraktivního tématu. Nikomu neprospívá, akorát k exibionizmu některých aktérů. Primitivní hlášky samopalníka,finální výsledek dlouholeté práce policistky Heleny Káhnový a následná ztráta motivace je ale alarmující.(11.11.2016)

O Berdychově gangu a statečné blondýně, ale hodně taky o paní režisérce. Hledat v pokřivené morálce gaunerů nějaký smysl je předem prohraný.(12.11.2016)

Petra Nesvačilová nehraje v žádném nekonečném seriálu a tak na sebe chtěl víc upozornit. Svoje čudlíky už ukázala před lety v Pusinkách (2007) a nějak zvlášť jí to nemohlo, by se dalo říct... Tenhle dokument vnímám tak, že tu máme elitní poctivou policistku a její pohled na věc. Příklad toho, jak špatně a demotivačně je pro kriminalisty nastavený celý systém. Získané povýšení na plukovníka jí zase sebral nový zákon. Pochytala řadu kriminálníků, které už mezi tím pustil. A jak na sama říká, je to všechno/bylo to všechno na hovno.(10.12.2016)

Od dokumentu jsem čekal více vyprávění z vyšetřování, prostě znát fakta a nejaké ty autentické záběry. Ale asi jen často čumím na Netflix. Otázky mnohdy vyloženě stupidní, Petra Nesvačilová působila dojmem, že sama neví na co se ptát. A ten Kája z Chebu mega sympaťák, ten nikomu ublížit nemohl :-)(24.2.2020)

Dokument o "přitažlivém" tématu,který zase něco ukazuje o české povaze...Škoda absence některých postav..75%(8.11.2016)

Finálním pocitem po shlédnutí Zákonu Helena je jedno velké smutno. Smutno, které vyústilo hned z několika ve filmu odvyprávěných příběhů. Člověka mrazí při představě, že lidé, kteří unášejí, mučí a zabijí mají pro obhajobu svého počínání přichystanou historku o tom, že ti, kterým bylo toto způsobeno nejsou také žádní svatoušci. Staví se tedy do pozice jakýchsi samozvaných soudců s tím, že jim z toho tak nějak na okraj poměrně dost káplo? Lidé jako Berdych nikdy neměli vylézt z basy. Člověka mrazí i při slovech Heleny Káhnové při popisu svého současného postoje k výkonu její služby. Prostě si odhákovat nějakým způsobem svojí službu a konec. Všechno je na hovno na všechno se patří vysrat. A přitom při samotném vyšetřování a dopadení Berdychova gangu se muselo jednat o zcela jiný postoj. Dostanete deset tyček, povýšení a nazdar. Za pár let již stojíte s radarem u cesty měříte rychlost. Jeden se nediví, že potom práce u "pomáhat a chránit" už nemůže přinášet pocit uspokojení. Prostě smutno.(9.11.2016)

• Leník

Spíše zklamání. Sice se trochu podíváme do hlavy těchto kreatur z polosvěta, ale daly se jim snad klást i jiné otázky než "myslíš, že skončíš v pekle?". Navíc mě dost iritoval slovní projev autorky.(13.3.2017)

Velmi zajímavé téma a odvaha poodkrýt zákulisí českého mafiánského prostředí. Z celého dokumentu mi přijdou nejsmutnější 2 věci: Zaprvé fakt, že pachatelé jsou vnitřně přesvědčeni, že se toho zas tolik nestalo, přece peníze se jinak vydělat prostě nedají - to, že je pak stejně vyhodili z okna za blbosti je další věc. A za druhé skutečnost, že osoba, která celé kauze evidentně obětovala značnou část života a především soukromí, nedostala žádného uznání. Jak sama říká, byla kapkou v moři. Je smutné, že lidi, kteří pracují ve víře konání dobré věci jsou za své skutky spíše pokáráni či jim jsou minimálně házeny klacky pod nohy a ve výsledku se na ně totálně kašle. Končí to pak ztrátou víry, motivace, vyhořením... A kriminálníci jsou po návratu z vězení vlastně v pohodě. Co je to za spravedlnost? Smutné. Absurdní mi ještě přišel závěr, kdy vyšetřovatelka Helena s propuštěným Berdychem kamarádsky cvičí psy. Nevím, jestli si to mám vykládat jako fajn věc, že se Berdych ve vězení poučil nebo to zavání jeho psychopatickou chladností, které je vše jedno. K dokumentu samotnému: stále jsem čekala na nějakou vrcholnou akci, když je neustále zmiňován strach, jenže ono nic. Je tam znát velký odstup od lidí a především nešťastně volené otázky při rozhovorech, které nikam nevedou. Na druhou stranu oceňuji snahu zpracovat takovéto téma jakou svou závěrečnou školní práci. Pokud bude autorka tímto směrem pokračovat, příští dokumenty by mohly být opravdu zajímavé, stačí více zapracovat na dramaturgii a výpovědní hodnotě.(27.4.2020)

• Moretti

Jednoznačně nejhorší dokument který sem kdy viděl ...nic se o tý kauze vlastně nedozvíte .. Režisérka podává naprosto debilní otázky u dialogů který nemají vůbec žádnou logiku nevíte v podstatě nic nového jen co jsme přečetli v novinách + debilní komentář mukla který se víc než kauzy týká jeho pocitů pak střih záběr na režisérku která řekne hrozně se bojím už to nedávam - tak proč točíš dokument o podsvětí ty krávo ... Hnus nuda hnus a to mě to fakt zajímalo ...(12.12.2016)

• xentrixx

Nehodnotím. Holčinu lze na jedné straně pochválit za to, že se rozhodla vkročit do dosti smrdutých vod, na které nemá hned tak někdo žaludek, zároveň z toho však místy čiší přístup typu "wau, mafiáni, podsvětí, tvl to nejsem v akčním filmu, to je skutečný." Vyčítat jí to ale není úplně fér. Z tzv. Berdychova gangu se totiž během let stala médii notně přifouknutá a přikrášlená legenda, jakýsi mýtus vyvolávající skoro dojem, že šlo o hierarchizovanou zločineckou organizaci s přísnými interními pravidly, kde to byl samej Tony Soprano, Bugsy Siegel nebo John Gotti a kde se ctila omerta a zrádci se trestali vendettou, přičemž nemalý podíl na tomto barvitém obrazu mají literární počiny Janka Kroupy a seriál Expozitura. To, že došlo ke všem těm zločinům, je nepopiratelné. Nespáchali je však žádní charismatičtí mafiozové, ale obyčejní křupanští čeští drbani, kteří měli v dané době kliku v tom, že nad nimi někdo chvíli držel ochrannou ruku. Nebylo to žádné kriminální bratrstvo, ale týpci, co se mezi sebou někdy dobře a někdy jen povrchně znali a občas udělali "ránu" s jedním, jindy s druhým kámošem. Vyhazovači, dealeři, bitkaři, bývalí policajti, žádné extra mozky. Prachy, co rychle nabyli, taky rychle pozbyli, většinou správně po lopaťácku - kurvy, fet, zlato, auťáky. Nakonec se navzájem -nemafiánsky- napráskali. Něco si potom odseděli a dnes žijí v přesvědčení, jací to byli frajeři, zločinci velkýho formátu. Nic víc přitom nevystihuje jejich celkový "level " jako scény vytírání bytu mopem nebo idylka umolousaného a uťápnutého Davida Berdycha s malým pejskem v rozhovoru s policistkou, která ho dopadla..Dokáže si někdo takto představit Johna Dillingera, Carmina Galanteho nebo Jacquese Mesrina..?(2.1.2017)

Dle názvu bych čekala, že bude dokument věnovaný víc Helen Káhnové. Bohužel si myslím, že měla málo prostoru a film se zbytečně příliš věnoval bývalým gangsterům, kteří se plácali furt v tom samém. Především mi přišla zbytečně přehnaná pozornost gangsterovi karatistovi. Škoda, že to nebylo spíš o jejím vyšetřování a podrobnějšímu popisu toho, jak to probíhalo celých 7 let. Obdiv Petře N. za odvahu, ale po několika dnech si z dokumentu pamatuji pouze karate a potetovanou ruku.(12.1.2017)

O Berdychově gangu jsem slyšela poprvé v legendách české kriminalistky (což velmi vřele doporučuji), kde byla celá minulost gangu popsána velmi konstruktivně a jasně. Na rozdíl od dokumentu Petry Nesvačilové. Zákon Helena ve mě nezanechal vůbec nic, ani informace o jednotlivcích, ani informace o fungování tohoto gangu v dobách jeho největší slávy. Všechny informace byly pouze okrajové a pochybuji, že někdo, kdo nikdy neslyšel o téhle partičce se z dokumentu vůbec něco dozví. Když už byla slečna Nesvačilová v přímém kontaktu s některými členy, mohla využít situace a ptát se jich na mnohem "hlubší" otázky než pouze na: Bojíte se pekla? ... Na druhou stranu si myslím, že volba zrovna tohoto gangu nebyla úplně šťastná, možná by mnohem zajímavější byl dokument o Kolínském gangu. Každopádně, jsem si vědoma toho, že mnohem důležitější byly rozhovory s paní Kánskou - u které mi přišlo, že mnoho prostoru nedostala. Připomínala mi většinu vyšetřovatelů, kteří se aktivně podíleli na dopadení největších zločinců 90. let (Orličtí vrazi, Kolínský gang, Otto Biederman) - klidná, rozvážná, bez unáhlených soudů a příliš rychlých závěrů. Dokument sám o sobě se mi nelíbil, nepřišel mi plnohodnotný - jako zamyšlení pro autorku asi dobré, jako něco, co bych s čistým svědomím pustila do světa nikoli. Mám-li se zamyslet nad jednotlivými členy gangu ... opakuje to opět onen známý vzorec: Touha po penězích zaslepila jakoukoli morálku či hodnoty člověka. Bagatelizování a omlouvání svých činů svědčí o nepříjemných výčitkách svědomí - což je dobře, na druhou stranu strach z toho, že jim budeme muset jednou čelit a naše potřeba se stavět do lepšího světla před námi samotnými může vést k něčemu mnohem nebezpečnějšímu...staneme si mistry v nalhávání si fikcí o sobě samých. Nakonec se z těchto fikcí stanou fakta a můžeme směle pokračovat ve své dosavadní činnosti. Nemyslím, že pánové se napravili, možná se jen bojí protože dostali přes prsty. (19.2.2021)