Vědecko-fantastický snímek Jaroslava Balíka podle scénáře Josefa Nesvadby vypráví příběh z futuristické Prahy 20. let minulého století. Na výstavě Futurum představuje hosteska Věra, dcera významného továrníka, řadu nových mechanických robotů do domácnosti, kteří by efektivně dokázali zastat lidskou práci. Vynálezce Petr pozve půvabnou Věru k sobě do laboratoře, kde ji seznámí s o něco odvážnější myšlenkou – tvorbou „golemů“, dokonalých lidských dvojníků. Jeho pokusy byly zatím neúspěšné, to se však změní ve chvíli, kdy se Věra k jeho stroji přiblíží a mimoděk přivede na svět svou dvojnici, prvního golema, nebo spíše golemku. Věřina identická kopie je zprvu velmi pracovitá, silná a poslušná, ale brzy se u ní projeví nekontrolovatelná touha po bohatství… (Česká televize)

HonzaBez

"My stroje budeme pracovat pro člověka, dokonaleji než člověk. Pro jeho dobro." Jedna z celku typicky ztřeštěných československých komedií (např. Pane vy jste vdova, Zabil jsem Einsteina pánové) zpracovávající (v dosti odlehčeném stylu) čapkovské téma o vzpouře robotů. Přesto možná nikdy nebylo toto téma tak aktuální jako v posledních letech. Vždyť kolik lidí by dnes souhlasilo s tím, že "jedině v technice a technickém rozvoji je budoucnost lidstva". "Golemka" či-li "oživlá kalkulačka" je od skutečné Heleny v podstatě k nerozeznání. Jen ty slzy ji jaksi nejdou...Jana Brejchová tyhle role krásných a zábavných slečinek uměla ve své době vskutku dokonale. Naproti tomu Jan Tříska si takovýchto komediálních rolí myslím moc nezahrál. Po většinu doby jsem se každopádně moc příjemně bavil (viz třeba několik vtipných hlášek Golemky jako např. "Peníze jsou prospěšné, škoda utrácet"). Jen ta závěrečná honička skutečné Heleny ve svatebním mi už připadala ztřeštěná až moc. A ti "imperialističtí" zlosynové byli přeci jen pojati poněkud prvoplánoví. Ale když vezmu na druhou stranu v potaz příhodnou hudbu Karla Mareše, tak ty čtyři hvězdičky dám vcelku s klidným svědomím. ()

A.L.E.S.

Mám takový dojem, že tvorba Josefa Nesvadby je neprávem opomíjená, stejně jako některé jeho filmy. Byla to trochu divočina, nicméně na pět hvězdiček to ten nápad a náboj má. Někde se děj vleče, tady jsou některé scény záměrně zrychleny, dokonce tak rychle, že jsem měl dost práce to stíhat. Jinak by film měl aspoň 2,5 hodiny. V každém případě jde, jak jsem u Nesvadby zvyklý, o snímek, který svým námětem předběhl svou dobu. Kdo si netroufne na knihu, může v kompaktním balení zkousnout tento film, který se nám snaží objasnit další úskalí moderní techniky. ()

pytlik... odpad!

U tohoto díla by řval nadšením jen Karel Čapek, že on to přeci říkal, že nás roboti ovládnou (a jemně by zamlčel, že ostatní předpovědi mu poněkud nevyšly, krakatit je stále jen sopkou v tichomoří, nemoc existuje pouze černá a navíc pouze u včel a v případě mloků se dá doposud hovořit maximálně o fackované u rybníka). Nám ostatním si nezbývá než povzdechnout, na této "komedii" není dobré vůbec nic, snad s výjimkou pěkných veteránských automobilů. Maximálně připouštím, že se jedná o dobrou sbírku všemožných socialistických klišé - život v luxusu je fuj, morální lidé přeci žijí někde bez peněz v garsonce a nechají dělat všechny práce dvojníka (Brejchová), snažit se vydělat peníze na vynálezu, na výsledku práce své vlastní hlavy taktéž není pěkné, patrně ho měl zdarma poslat do SSSR, aby ulevil tamním pracujícím (Tříska), atd. Mimochodem mi není jasné, proč onen Třískův golem zabil Brejchové golema, když museli vyznávat stejné hodnoty, logičtější by bylo, kdyby se spojili. Co se týče herců, o Brejchovou si už nehodlám brousit svůj parůžek ostrovtipu, protože už jsem to párkrát udělal... anebo... přece jen... jestli mělo být tohle sexsymbolem, nebo-li nejpřitažlivější ženou šedesátých a sedmdesátých let, tak se divím, že jsme nevyhynuli. Alespoň já bych tedy s ní žádného rozmnožování nebyl schopen, ani kdybych se hóóódně snažil. ()

Master19

Námět výborný, realizace však značně pokulhává. Pastelové barvy jakoby evokují 60. léta, ale nazakryjí šeď let 70. Hrabavého magnáta hraje "dvorní imperialista českého filmu" Martin Růžek, jinak nikdo moc nevyčnívá... Škoda nevyužitého potenciálu, "Slečna Golem" se klidně mohla zařadit někde po bok "Pane, vy jste vdova", nebo "Zabil jsem Einsteina, pánové". Nicméně Somrova balící hláška "Mám doma gramofon" nemá chybu. :-) ()

minus

Řekl bych, že půjde o jeden ze zdařilých snímků Jaroslava Balíka. Díky půvabné stylizaci do naivní retro sci-fi (papundekloví roboti, namalovaná kosmická plavidla, frankensteinovský mechanismus na výrobu dvojníků, retrostylové kostýmy a masky...) prominete filmu i jistý "ideologický" podtext, hanobící z principu kapitalistické společenské struktury. Snímek je zábavný a Janě Brejchové to v něm s Janem Třískou vskutku moc sluší. ()

Chřástal

Na papíře to vypadá dobře, ale ve filmu je to nakonec málo uvěřitelné i málo bláznivé, ve výsledku docela nudné. Zajímavé je neobvyklé zasazení do 20. let a místy pobaví různé bonmoty, ale jinak nepomůže ani honička ve veteránech, která, stejně jako řada dalších věcí, jako by se děla bez nějakého hlubšího důvodu a bez šťávy. Brejchová v poloze milionářské dcerky i v poloze klonu působí stejně - jako robot. ()

Vesecký

Tahle sci-fi je především varující a bohužel, obavy, aby se právě klonování nezvrhlo v existenci tvorů (nejen lidských)ú, kteří nám přerostou přes hlavu, se v dnešní době hodně objevují. Ukázka ze hry R.U.R. nastiňuje, k čemu i slečna Golem (v té chvíli ještě neexistující) bude směřovat. Její bezcitnost se bude spojovat s chladnou vypočítavostí, která nakonec nebude převahy a nebude se štítit ani vražd, protože u ní morálka neexistuje. Naprosto ale souhlasím s tím, že právě bezcitná kapitalistická společnost takovému směřování napomáhá. Ta se nikterak nemění. Brejchová ani Třísk mě herecky nijak nenadchly - a vlastně jsem ani nenašel nějaký herecký výkon, který by přesahoval průměr. ()

mh.mail

40% - Docela mě to překvapilo, čekal jsem to horší. Nicméně film přece jenom nedosahuje kvalit a zábavnosti jiných vědeckofantastických komedií té doby. Ke konci poněkud nepřehledné, hlavně z pohledu „kdo je kdo“. Taky mi přišlo, že nazvat golemku „oživlou kalkulačkou“ je vzhledem k době, kdy se má děj odehrávat, anachronismus. Ale jinak to docela šlo. Jo a nějak mi to evokovalo ovečku Dolly. ()

MickeyStuma

Ideově zprasený sci-fi snímek z české provincie s námětem k zamyšlení. Hrozba klonování tu je představena v tom nejpoklidnějším pohledu. Její neotesanost a místy nudnost však značně přečnívá nad veškerými aspekty snímku. Komediální sekvence se zcela vytrácí, byť je snaha viditelná. Dramatizace už není vůbec. Moralita a kritika touhy po bohatství tu pochopitelně nesmí chybět a o to tu asi jde především. Gangsterský motiv na konci příběhu je už úplně mimo mísu. Tvůrci to zřejmě mysleli dobře, ale když tomu chybí patřičná šťáva a smysluplnost, nelze tento počin považovat za přijatelný. ()

analog

pripomina mi to film Zabil jsem Einsteina, pánové... oficialny text distributora mi nepripada nezaujaty.chcem uverit,ze je to zly film,pokusam sa o to,ale nejak sa mi to nedari...ale sebakriticky uznavam,ze chyba je vo mne. ()

Pitryx

No že by mne to čertvíjak zaujalo, to tedy ne. Navíc z hlavní herecké dvojice nemusím ani jednoho. Neznám originál, ale asi by to nebylo nic pro mne. Hodnotím to malým plusem jen proto, že to podle mne nepatří do šrotu. ()

Prubner

Tak z tohoto námětu by Macourek s Vorlíčkem vytěžili mnohem, mnohem víc. Balíkovi s Nesvadbou z toho vyšla jen málo vtipná a nudná ideologická obžaloba prohnilosti buržoazních kruhů. ()