Absence blízkosti

Josef Tuka

Jan Cabalka

Asmara Beraki

Šimon Hájek

Film s náročnou cestou k divákovi aktuálně bojuje o pozornost, jeho nasazení v kinech je velmi řídké. Nutno ale dodat, že finální zážitek, ke kterému se dostanete, pokud se vám film podaří zachytit, je nadmíru dobrý a zajímavý. Psychologické drama pojednává o vnitřním světě hrdinky, která prochází zásadní proměnou. Onu proměnu nastartovalo její nové mateřství a ona si tak poprvé klade nové otázky ve vztahu ke své matce, respektive nachází paralelu mezi odcizením, které panuje mezi ní a její matkou a které plíživě začíná i mezi ní a její tříměsíční dcerou. Absence blízkosti přináší téma tabuizované, nelehké, věnuje se tomu pohledu na mateřství, které není populární. A zpracovává ho velmi citlivě, dialogy mezi dcerou a dospělou matkou jsou syrové a nepříjemné, nicméně realistické, stejně jako pokusy obou o usmíření, které ale ani jedna nemá šanci plně docenit. Jana Plodková v titulní roli po sérii několika slabých výkonů a kompromisů tentokrát hraje výtečně niterně, pocitově, což je poloha, kterou jsem od ní už neočekávala. Ostatní herci jí zdatně přihrávají, zejména Anna Cónová, která ve filmech pro kina hraje jen výjimečně, a Luboš Veselý, na jehož drobnokresby na libovolně malém prostoru je často radost pohled, protože jsou přesné jako hodinky. Celkově minimalistické pojetí, jež je cele podřízeno vyniknutí vnitřního světa hlavní hrdinky, je zvoleno ideálně v pastelových barvách s důrazem na modrou, v pozvolném temnu s dobrou kompozicí, takže film je příjemné sledovat i ve chvílích klidu mezi výraznými posuny v ději.(9.11.2017)

• Marze

Plodková má elegantní, jakoby odtažitý vzhled modelky, který však pod povrchem skrývá tušené drama a spoustu emocí. Na začátku je její povaha apatická, bez energie, přičemž Hedvika netuší příčinu. Pak dojde na hlavní zápletku - stav, kterému psychologové obecně říkají babyblues. Plodkové Hedvika je chladná a odtažitá. Má absenci blízkosti ́ k partnerovi a dceři. Nedokáže s nimi v podstatě navázat bližší vztah. Tváří se, že je všechno v pořádku, ale není. Její partner je mladší než ona a ona je bohatá, může to svádět k domněnkám, že je s ní právě jen kvůli jejím penězům.Ale myslím, že to tak není. Spousta chlapů se někdy tváří, jako že všechno zvládají, a nechtějí vidět, že to tak úplně není. Film vznikl ve skromných, nízkonákladových podmínkách, bez státních grantů nebo podpor televize. „Třikrát jsme žádali o podporu Fondu kinematografie, ale nikdy jsme ji nezískali, přestože jsme dostali celou řadu velmi dobrých expertních posudků." říká tvůrce Josef Tuka. "Hodně nám pomohla i Filmová kancelář Karlovarského kraje, protože právě na Karlovarsku film vznikl.“(22.5.2020)

• Prubner

Minimalistický komorní film. Režisér zdařile buduje atmosféru odcizení, ale proměna hlavní hrdinky je poněkud náhlá a nepřesvědčivá. Což je spíš záležitost scénáře a krátké stopáže, než herečky. Co mi ale vadilo nejvíc, byla špatná práce kameramana, který neumí pořádně zakomponovat postavy do obrazu (nebo to byl záměr ?), což působí rušivě.(14.11.2018)

• xxmartinxx

I kdyby to nebyl jeden z nejošklivějších filmů, co jsem za dlouho viděl, utopený v hnusné samoúčelné artové šedi, tak by to dobily ty dialogy.(20.12.2017)

• Benigni

Velmi podprůměrné, odlidštěné, chladné, špatně vystavěné, slabě zahrané, nudné, zbytečně pseudoartové, nezrežírované, obsahově nevyřešené. Nemůžu najít žádná pozitiva a je mi to líto, že další miliony skončily v kanále, škoda těch dobrých herců, asi se museli hodně trápit, na Janě je to vidět, a i pan Goldflam, Veselý či Beretová působili trochu nejistě. Jak je to možné? Mám pro takové filmy ovšem pochopení, tak dávám jednu hvězdu za snahu a za možnost tvořit za každou cenu, i když není úplně co a o čem.(8.4.2018)

• Jana Plodková

• - Chata, kterou použili filmaři, se nachází u obce Nejdek u Karlových Varů. (Brtniik)