Rok 1892. Na cestě k odpuštění není nikdo v bezpečí. Lze v zemi divochů najít lidskost? ... Vydejte se spolu s hrdiny na klopotnou cestu nenávisti, vykoupení a přežití... Po téměř dvou desetiletích bojů s domorodými Šajeny, Apači a Komanči, dostane kapitán americké kavalerie a válečný hrdina Joseph Blocker poslední rozkaz. Kapitán má doprovodit churavějícího šajenského náčelníka Žlutého jestřába, svého nejopovrhovanějšího nepřítele, do jeho domoviny v Montaně. Nechtěný úkol před odchodem do výslužby se ještě více zkomplikuje, když se kapitánova skvadra bude muset ujmout ovdovělé osadnice Rosalee Quaidové. Smečky všudypřítomných loupeživých Komančů jsou přitom stále na válečné stezce a touží po krvi; dokáže zkušený kapitán naposledy splnit svou povinnost? (Česká televize)

RumbleFish

Melancholický, existenciální a hloubavě plynoucí film, který se snad do doby laciné zábavy, rychlých střihů a všemožných superhrdinů ani nehodí. Christian Bale opět jednou dokázal, že se člověk občas může na hereckou profesi dívat i s jistým respektem, na což si divák z naší provenience díky "hvězdné" kupě místních kašparů, které média prezentují jako herce, již jaksi odvykl. Technická stránka snímku je excelentní a hudbu Maxe Richtera neocení snad jen člověk s absencí sluchu či vkusu. ()

LizianShaw

To divošské intro nastavilo perfektně mrazivou atmosféru, že moje očekávání o tomto filmu vystřelila ihned hodně vysoko. Hvězdou je samozřejmě Bale, jehož Joe je v jednu chvíli fakt velký bastard, kterého chcete nenávidět, jindy to zase směřuje k tragickému charakteru, kterému byste ''trochu'' té divočiny odpustili. Poněkud se mi ale nelíbil způsob exprese jeho postavy napříč filmem. Zezačátku je několikrát popisováno, jaký je to krutý člověk, který mnohdy spáchal více zvěrstva, než nepřátelští Comanche, ale jeho brutální nátura nikdy nebyla nijak ukázána. Naopak napříč cestou se čím dál více polidšťuje (kdo by taky nemohl, vedle Rosamund Pike), a ke konci filmu je až láskyplný, což bylo pro mě trochu ochuzení jeho zpočátku krásně špinavého vykreslení charakteru. I přesto je na co se dívat, není to typický hrdinský western, a vždy se najde něco co překvapí (radil bych nevybírat si oblíbence, protože si u nikoho nemůžete být jisti, že to přežije do konce filmu). ()

venca163

To byl dobrej fór - film nejdřív chviličku předstírá, že půjde o jakýsi sypání si popela na hlavu za ty šarvátky s indošema, ale hodně brzo se vybarví. Za všechno zlo vlastně mohli Komančové, jinak to vesměs byli - bílý nebo červený - hrozně sluníčkový charaktery se správáním Mirka Dušína. Pocitu, že se film hrozně vleče, napomáhá i fakt, že spoustu scén začíná tam, kde předchozí skončily. Ale v žánru pomalejch westernů to je spíš lepší podívaná. #mffkv (65%) ()

zsn

Dokonalost. To nelze ani nějak komentovat. Miluju tyto filmy. Miluji napjaté chvíle a nelítostnou smrt ve filmech. Ten zobrazený život. Přírodu kolem. Ty rekvizity. Danou dobu. Staré národy. Koexistenci neslučitelného. Filosofii uprostřed tichého bojiště na život a smrt. Christiana Balea. Pomstu. A ten lacině romantický konec. Prostě dokonalé. Toto Američanům ku*va jde. A Cooper? - Crazy Heart, Out of the furnace a teď toto - co chcete na jeho tvorbu říct... Amen. ()

Maynard.

Nůůůdááá jak Brno. Už jen kvůli tomu, že sem u toho nekecám 3x usnul a dokoukával sem to na počtvrtý. Snaží se to vypadat jako syrovej western, něco jako Brimstone, ale tím jak se tam za celou dobu vlastně skoro nic nestane je to nuda k zešílení :o)). Začátek teda hodně přísnej -zlý indiání (Komančové) sejmou celou rodinu včetně dětí uplně bez okolků, to jako mazec. Není se pak čemu divit, když někdo naprosto nenávidí indiány a taky samozřejmě naopak. A právě o tomhle to celý je. Není to film o bouchačkách a o přestřelkách, ale o vnitřním boji proti něčemu neznámýmu. Ale každopádně sem se těšil a nedočkal sem se ani z půlky toho co sem chtěl :o( ()

BMAJTZ

Snímek z cyklu "Evrybody must suffer". Jistě hodně meditativní western, s tempem, které mnohé uspí a rozhodně to není film pro každého. Napětí to přesto má. ()

srbak

Scott Cooper natočil bravúrny spirituálny western zaoberajúci sa životnou cestou a zmierením viacerých, povrchovo drasticky sa líšiacich ľudí. Hlavná postava Christiana Balea sa viac-menej prvú polovicu filmu iba nadute mračí na všetkých naokolo seba, Rosamund Pike zasa zlomene plače a Wes Studi sa len ticho a skľúčene prizerá udalostiam, ktoré nemôže ovplyvniť. Osudy postáv a ich emočné vykreslenie je ozaj niečo, čo tento film dokázal absolútne bezkonkurenčne predať a podať. Takmer za každým jedným účastníkom výpravy sa skrýva dlhý životný príbeh, ktorý dokázal režisér prakticky celý zhrnúť behom jednej scény, kde dokonale vykreslil povahu a myslenie daného jedinca. Ako bonus vás naprieč celým filmom sprevádza krásne duchovno a dychberúca scenéria Severnej Ameriky. Určite jeden z najlepších westernov, aké som kedy videl. ()

Forsberg11

Divoký road trip americkým stredozápadom koncom 19. storočia. Občianska vojna sa už dávno skončila a väčšina indiánov je zavretá v rezerváciách. No krajina je to stále extrémne nebezpečná a smrť striehne doslova na každom kroku. Skvelý námet, ktorý by nebolo radno odfláknuť. A chválabohu Scott Cooper sa s tým vôbec neserie a predkladá nám mimoriadne brutálny život tej doby v celej jej hrôzostrašnosti. Už dávno sa v jedom filme nekopalo toľko hrobov. Silné sú aj neakčné scény, Cooper ma prekvapivo bavil aj v dialógoch a veľmi sa mi pozdávali jednotlivé hlavné aj vedľajšie postavy, z ktorých konečne ani jedna nepôsobila ako preafektovaná, od reality odtrhnutá opica. Chrisitan Bale ako večne zamračený armádny kapitán a vojnový veterán bol perfektný a zase raz dokázal, že westerny sú jeho parketa. Skvelá bola však najmä Rosamund Pike a potešila prítomnosť Jesseho Plemonsa a Bena Fostera. Dej miestami málinko stráca tempo, ale celkovo som viac než spokojný. Rozhodne odporúčam... 80 %!! ()

herr_carter

asi jediný western (8 hrozných nepočítám), kde uděluji podle mě po právu plné hodnocení. Tak strašně dlouho jsem se tomuhle filmu vyhýbal a teď vidím, jaká to byla osudová chyba. Bale se i díky tomuhle filmu pro stává plnohodnotnou hereckou superstar. Nikdy by mě nenapadlo, že film, kde bude prakticky v 90 % stopáže absentovat jakákoliv akce, může být tak silným zážitkem. Sledovat to postupné sblížení američana s indiánem bylo dechberoucí. Momenty jako omluva jednoho z vojáků směrem k indiánům, co se jim způsobilo za příkoří a jaké zločiny byly američany páchány díky zisku území.....náhlý odchod jednoho člena Baleovy kaválerie uprostřed chladné deštivé noci s odůvodněním, že už prostě nic necítí a že odchází.....pověšení komančové a kamenné výrazy čejenů, a mnoho dalších momentů utváří tenhle skvělý, silný, brutální a smutný film..............................moje hodnocení = 9 z 10. ()

sedm.1

Filmovou tvorbu Scotta Coopera mám skutečně rád, jelikož veškeré jeho filmy doslova zdobí netradičnost, vizuální výraznost, většinou i působivá atmosféra a především i silné, originální příběhy, no a ve všech těchto ohledech na tom Hostiles vlastně není jinak. Do obvyklosti tak má vážně daleko, jeho vizuální podoba je úžasná a v tomto případě zde tvoří možná i jeden z těch nejdominantnějších prvků, atmosféru lze též jen těžko popsat jinak než jako opravdu výraznou a co se týče zápletky, tak ta obsahuje emoce, napětí, mnoho skutečně silných a intenzivních scén a závěr pak musí pohnout s dušičkou nejednoho diváka, prostě moc povedený konec, co zanechá stopu. Tím naprosto nejzásadnějším prvkem Hostiles jsou ovšem veškeré postavy a samozřejmě i jejich herečtí představitelé, kteří tu vesměs působí skutečně ojedinělým způsobem, až je škoda, že většina z nich tu nedostane příliš prostoru, i tak se ale jedná o plejádu výrazných a zajímavých figurek, na kterých stojí celý tento film a nutno přiznat, že se to osvědčilo. Tato podívaná tak zkrátka sice nabízí opravdu spoustu pozitivních dojmů, které by jí mohli povyšovat do vážně nadprůměrných vod, jenže tu je jedno velké ale, a to je opravdu až neskutečně pomalý a utahaný spád filmu, kdy tedy sice nemohu tvrdit, že bych se při tom byť jen na chvíli nudil, ale přeci jen ta rozvláčnost a prakticky nonstop zádumčivost všeho a všech je tu po celou dobu fakt tak nezanedbatelná, že ji nelze ignorovat a za mě osobně opravdu hodně ubírá na jinak silném výsledném dojmu. ()

Michelle75

Jak tady už někdo píše, potenciál to má veliký,ale dohromady to moc nefunguje. Začátek nabudí, nabuzenost pomalu opadává, začíná nuda, těsně před koncem mě to naštve a úplný konec se dá. :) Nemocný indoš s rodinou v pohodě, Bale hraje dobře,ale někdy to na mě působilo až komicky a někdy křečovitě, takže si jistá nejsem. A Rosamund Pike to se svým strnulým alá JOker výrazem zazdila. Ke konci jsem si však na ni celkem zvykla.....co, znám lepší westerny, podruhé již ne. ()

KoRner

Ten najlepší a najzmyselnejší film, čo som tohto roku videl. Nádherné prostredie, skvelé herecké výkony a zaujímavý dej, ktorý dáva ranu všetkým romantickým predstavám o nebojácnych kovbojoch bez bázne a hany, spokojných so svojimi životmi v prériách. ()

bari68

Tichý westernek, ktorý upozaďuje akciu a prestrelky nad zamyslenie sa nad pochopením a porozumením odlišnej rasy. Veľmi podarený snímok, 4,5* ()

-Dawe-

Snímek, který by mohl trochu přidat na tempu, ale za tu odvahu režiséra hned v úvodu filmu musím dát 4* (70%). [KVIFF2018] ()

Zagros

Již od prvních minut vás dokáží Nepřátelé strhnout a nepustit. Hned v několika úvodních scénách vám ukáží, jakým způsobem budou silný příběh vyprávět a že to nebude žádná romantika a ani sentimentální či banální dobrodružství z Divokého západu, který nám byl většinou zkresleně podsouván. Drsné a syrové vyprávění a k tomu spousta silných momentů, kdy je mlčení silnější než sebelepší dialogy, to vše dává dohromady dusnou a těžkou atmosféru plnou depresí, frustrací a totálního vyhoření. Nepřátelé rozhodně nejsou lehkým snímkem, při jeho sledování vyplyne až mnoho nepříjemných otázek a tísnivých pocitů, nicméně jsou skvělým filmem. A to jak po obsahové, tak po řemeslné stránce. Nedokáži pochopit to, že film vůbec neprošel našimi kiny. Je to obrovská škoda. V záplavě komiksů, animáků a vztahových drama/komedií by byl vítaným osvěžením. ()

Nassau

Sometimes I envy the finality of death. The certainty. And I have to drive those thoughts away when I'm weak. (7/10) ()

M.Niccals

oh my god, tohle bylo tak přesílené, až jsem musel některé utahané melodramatické scény zrychleně přeskákat. asi jako takové ty indické smažené kuličky, které jsou extrémně sladké a podávají se ještě namočené v takové té cukrové vodě a dostanete je po tom co jste se narvali hlavním chodem. při psaní scénáře se trochu zapomnělo na příběhovou logiku ale o to více se težilo z každého strnulého výrazu, dramatické smrti, pohledu na panenskou krajinu a stékající slzy. "ser na logiku, hlavně zaber tu slzu!" kdyby se ubralo z přehnaného tlaku na emoci a někdo trochu soudný revidoval scénář a například by se věnoval pozadí dvou ústředních postav, filmu by to jedině prospělo. Verbal to tentokrát vystihl neobyčejně přesně. ()

klukluka

Po mně furt všichni chtějí angličtinu a chlápek, kterej ji má coby mateřskej jazyk, ji stejně nepoužívá a i Otík Rákosník je proti němu ukecanej mluvka. Christian Bale je bez debaty mimořádnej, vynikající herec, ale ta ponurost, která se tady po něm chtěla, už byla možná až trochu za hranou. Kolikrát z té zamračenosti vystoupil? Jednou za celej film? Road movie o tom, že střílením do lidí se na území USA bavili od nepaměti a proto se při zprávách o dalších takto zemřelých není třeba vzrušovat- je to pouze jejich národní kolorit. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz