V českém prostředí zůstává jméno ruského spisovatele Sergeje Dovlatova zatím poněkud upozaděno. Nejinak tomu bylo v jeho vlasti, kde se během života nedočkal vydání žádného ze svých děl. Až v emigraci, která následovala sedm let po událostech ve filmu, se mu v průběhu dvanácti let podařilo publikovat po knize ročně a stát se jedním z nejzásadnějších ruských spisovatelů. Na počátku 70. let, do nichž Alexej German situuje děj svého pátého snímku, je Dovlatovovi třicet. Na krku má na rozvod a v šuplíku spoustu odmítnutých rukopisů, s nimiž obráží redakce časopisů. Jenže v normalizovaném Rusku Brežněvovy epochy „talent znepokojuje a genialita děsí“, jak zneuznaný literát sám trpce poznamenává. A pokud nepíšete básně o pracujícím proletariátu, je vůbec těžké prorazit. Jenže podobné verše se Dovlatovovi nedaří, a už vůbec ne tak, aby vyzněly upřímně a optimisticky, jak vyžadují redaktoři. A tak budoucí kultovní spisovatel zatím bloudí zamlženým Leningradem a existenciální splín si léčí v zuřivých diskusích literárních „salonů“, případně jej utápí na dně láhve. Kromě toho se snaží zachránit lásku dcery, napsat román, z posledních sil se vzpírá zaprodání a usilovně potlačuje naléhavý pocit, že se mu právě hroutí život. (Letní filmová škola)

Trailer

Biopler

Hodne nezáživne podaná látka a navyše film je neuveriteľne roztečený. Nečudujem sa odchodu polovice divákov zo sály. Pekný je len letmý hold velikánom ruskej literatúry. ()

Hwaelos

Nabubřelý a hloupý portrét ruského disentu s dialogy, které šustí papírem a působí jako výtah z učebnice. Za řeč stojí jen slovní fórky samotného Dovlatova. ()

pekl

Ale jo, režijně určitě na výši, ale já už jsem z toho ruského marasmu trochu unavenej. Navíc jim nestačilo, že jsou v něm po krk sami, museli ho i exportovat... ()

Fox85

O ústřední postavě jsem slyšel úplně poprvé a předpokládám, že nejsem jediný. To určitě nebyl problém si film užít, kdyby byl ale natočený více záživnějším způsobem. Nečekal jsem nic velkého, ale když se v popisu film mluví o konfrontaci s totalitním režimem, doufal jsem v trochu víc. [LFŠ2019] ()

Marigold

Ruská kultura vždy fungovala jako společenské fórum - a Dovlatov není výjimkou. Kontrast mezi hodně doslovnými dialogy a typicky "germanovskou" mizanscénou, tentokrát však snímanou v dusivém detailu, je v něčem lehce iritující - jako by Dovlatov byl stejnou měrou nepřístupný jako přehnaně rétorický kus. Divák neznalý reálií se může v té mlze a záplavě útržků ztrácet. Pokud ale máte o téma vztahu spisovatelů a moci v Rusku aspoň trochu zájem, je Germanův film apartní, podmanivou, i když trochu rozvleklou podívanou se skvělým protagonistou, který zápolí s nepochopením, vnitřní slabostí i pokušením zaprodat se režimu. ()