Dovlatov (festivalový název)

Dowłatow

(festivalový název)

Drama / Životopisný

Rusko / Polsko / Srbsko, 2018, 126 min

Ale jo, režijně určitě na výši, ale já už jsem z toho ruského marasmu trochu unavenej. Navíc jim nestačilo, že jsou v něm po krk sami, museli ho i exportovat...(30.6.2018)

• Biopler

Hodne nezáživne podaná látka a navyše film je neuveriteľne roztečený. Nečudujem sa odchodu polovice divákov zo sály. Pekný je len letmý hold velikánom ruskej literatúry.(11.7.2018)

Ruská kultura vždy fungovala jako společenské fórum - a Dovlatov není výjimkou. Kontrast mezi hodně doslovnými dialogy a typicky "germanovskou" mizanscénou, tentokrát však snímanou v dusivém detailu, je v něčem lehce iritující - jako by Dovlatov byl stejnou měrou nepřístupný jako přehnaně rétorický kus. Divák neznalý reálií se může v té mlze a záplavě útržků ztrácet. Pokud ale máte o téma vztahu spisovatelů a moci v Rusku aspoň trochu zájem, je Germanův film apartní, podmanivou, i když trochu rozvleklou podívanou se skvělým protagonistou, který zápolí s nepochopením, vnitřní slabostí i pokušením zaprodat se režimu.(17.2.2018)