Příběh Andriese Riphagena, spolupracovníka nechvalně proslulé SD v okupovaném Holandsku. Riphagen užíval získanou důvěru k pomoci pronásledovaným Židům. Jan van Liempd je holandský policista, který spolupracuje s odbojem. Zlikvidovat Riphagena se stane jeho životním posláním. Byl Riphagen hrdina, nebo zrádce? (bejkovec)

Tosi

Nemůžu říct, nakolik se film lišil od skutečnosti, ale je-li pravdivý, tak Riphagen byl dokonalé manipulativní monstrum bez morálky a svědomí. O co míň se šlo do hloubky, to se přidalo na napětí a hlavně představitel Riphagena byl natolik přesvědčivý, že mě ta vepřová hlava celej film tak štvala, až mě nakonec úplně nasrala. Ale jinak tenhle neobyčejný příběh vysoce doporučuji. 8/10 ()

netahlo

Bomba!!! Ten mladej uvedomelej ochrance Zidaku dostal co si zaslouzil a lez a nenavist zase jednou zvitezila nad pravdou a laskou :-) Predstavitel hlavni role famozni! ()

Disease

Příběh totálního malipulátora, kdy máte pocit, že tenhle týpek je fakt eso es v top10 válečných arcizmrdů. Hodnocení hlavně za herecký výkon hlavního představitele. ()

mira007

Hardcore verze Černé knihy od Verhovena? Kvalitně natočený realistický film o jednom manipulantském kolaborantovi, který se neštítil pomáhat židům, aby z nich dostal majetky a následně je udal gestapákům. Film neoplývá nějakými výbušnými americkými akcemi, a je celkem chladně popisně vyprávěný bez emocí ale přesto vtáhne do děje a až jsem nevnímal smrtelně dlouhou stopáž. Naprosto fantasticky zahrané a líbila se mi kamera, ikdyž oproti americkým věcem je to nízkorozpočtový film. Pokud srovnám Spojence s Bradem Pittem, tak tohle je tisíckrát lepší. ()

brumbrum

Vyborne zrezirovane a zahrane. Ta svina zila do 1973 vo Svajci. Jedina utecha po zhliadnuti filmu zostava, ze Bohu neutiekol, nech ho zem tazi. 5* ()

Rockerman

Kdyby to bylo jindy a za jiných okolností, tak bych Riphagenovi zatleskal, jak dokázal oblbnout spoustu lidí. Nechce se věřit, že mu na to všichni, včetně policisty Jana, který byl naprosto přesvědčen o jeho vině, skočili. Perfektní manipulátor s osudy lidí nakonec tedy vyhrál, ale to se povedlo, vinou azylů v Jižní Americe mnoha válečným zločincům. Vynikající film! ()

Kakho-oto

Kolaboranti a konfidenti se vyskytují v každém národě, to stejné platí o výskytu odbojářů a jiných hrdinů. V Nizozemsku byl poměrně silný protinacistický odboj, který se projevoval zejména v ukrývání různých osob včetně Židů. Ale zrovna Riphagen patřil k bestiím, jež se obohacovaly tím, že předstíraly Židům pomoc, ale poté je okradly a nechaly zlikvidovat (v naší  historii byly jejich obdobou osoby, které slíbily druhým pomoc při přechodu železné opony a poté je zavraždily a okradly). Na rozdíl od některých komentujících si nemyslím, že by náš národ byl horší než ty druhé, není však ani nijak lepší, proto i v naší novodobé historii nalezneme vedle hrdinů kolaboranty, udavače i profesionální konfidenty. Kdyby se měl točit příběh nějakého "českého Riphagena", nemuselo by jít o zrádného a slabošského parašutistu Karla Čurdu, jehož příběh je notoricky známý. Osobně bych upřednostnil Ferdinanda Čihánka, parašutistu z Východu, který brzy po seskoku zradil a stal se od sklonku září 1941 konfidentem olomouckého gestapa. Jeho činnost znamenala zkázu pro tři české výsadky ze SSSR a jejich pomocníky, ale také třeba pro komunistické odbojáře z Bučovicka (chtěli ho dokonce v lednu 1942 zlikvidovat, ale Čihánek se neskutečně vylhal a druhý den nechal zmíněné komunisty zatknout). Dále by mohlo jít o Františka Šmída vulgo Velkého Frantu z Chrlic u Brna, který také přešel z řad odboje ke gestapu. V únoru 1945 byl po zásluze zlikvidován hrdinným partyzánem Čestmírem Podzemným ve Valašském Meziříčí. Také mě napadá Jaroslav Nachtmann, který byl na straně Němců po celou okupaci. Velmi neblahým způsobem se zapsal jako "spolustrůjce" zkázy mnoha výsadků, z Velké Británie i SSSR. Dokonce snad osobně zatkl v dubnu 1941 slavného odbojáře Josefa Balabána. Nachtmann stejně jako Čihánek přežil válku a ani po ní nebyl popraven, nějakou dobu byl vězněn v SSSR, ale zbytek života strávil na svobodě. A stejně jako Riphagen byl i Nachtmann boxerem. Temné příběhy Čihánka, Nachtmanna nebo Šmída by se určitě daly převést na filmové plátno, případně na obrazovky televizí formou seriálu či vícedílného TV filmu. V posledních letech česká kinematografie zpracovala filmy o dvou jiných záporných postavách, a sice Rudolfu Tomanovi (v lecčems je jeho osud podobný jako v případě Riphagena, byť Toman nebyl zase až takový hajzl jako uvedený Holanďan) a Jiřím Arvédu Smíchovském. ()

ervina

Na každou svini se vaří kotel, ale někdy je kotlů málo. Začalo to celkem nenápadně, ale nakonec moc zajímavý film. ()

wick

Velmi dobré...zejména herecký výkon hlavní postavy stojí za to. České filmy z 2 sv. války Holandsko překonává o několik tříd výše. ()

Grázl83

Jeden z nejlepších filmů, co jsem v posledních pár letech viděl. Skvělá atmosféra a výborné herecké výkony. Film, od kterého jen tak neodsednete. ()

WUTEN

Konečně někdo kdo přechcal Žiďáky, komouše. O nějakém Riphagenovi jsem vůbec nevěděl ani neslyšel nikdy. Nemůžu ani posoudit jestli to bylo natočené podle skutečných událostí nebo ne. Co jsem četl jeho životopis, tak mi připadá že filmu vždycky něco víc přibarví aby to mělo větší napětí a upoutalo to víc diváka. Riphagen ochčije každého, za tohle by si zasloužil medaili. Příběh mě zaujal od začátku až dokonce, výborně zahraný Riphagen, vypočítaví, který má rád peníze, luxus, auta a rád přechčije každého Židáka. Zajímavé je, kde si Židáci nahrabali peníze, sice je Riphagen oškubal ale koho oškubali Židáci, o tom už se mlčí. Je zcela zřejmé, že si to vydělali těžkou prací, to je přece jasné. Tady je vidět co nosí pod tím šábesdeklem, prachy mají, diamanty, zlato ale začnou to utrácet až je chytí, proč se rovnou nevypakovali do jiného státu. Šetří i vzduch, toho je přece škoda. Brilantní koncovka, to bylo na Oscara. Za hudbu, příběh, napětí, scénář, Riphagena, dávám 5*. ()

frenkie

Výborně napsaný, natočený a zahraný příspěvek Holanďanů na téma odboje a pronásledování židů za druhé světové války. Film i přes delší stopáž (cca130min.) nenudí, pořád se v něm něco podstatného děje, děj je poměrně košatý, ale přehledný a srozumitelný. Jak dopadla titulní postava tohoto příběhu nebudu prozrazovat, ale jelikož jsem si nedělal dopředu žádné domácí úkoly, tak jsem na konci zůstal koukat jak blázen. Jenom dodám, že paní spravedlnost se musí ke svému cíli prodírat sakra klikatými cestičkami a někdy k němu nedorazí vůbec. Skvělá záležitost. Plný počet * . ()

TOPmoovie

pre zaujemcov o 2 svetovu fakt putavy film. nic tomu vlastne nechybalo, dlzka filmu vam ubehne bez pocitu , ze sa nieco natahuje. konecne aj nieco originalne, asi preto, ze je to fakt real story. snazite sa uhadnut koniec a stale je to inak. az tak, ze to neuhadnete, a fakt vas ten koniec nakoniec nastve. ()

semo99

Kde tu je dorici nejaka spravodlivost? Neexistuje! Karma je mrtva, ziadna bozie mlyny nemelu a najvacsie svine sa vzdy zachrania…. ()

goauld

Film o jednom neuvěřitelném manipulátorovi s nulovou shovívavostí. Brilantně natočen, po všech stránkách. Ano věřím, že tací lidé ve WW2 existovali. Bohužel ten konec fakt nasere každého, ale.... jen díky TUPOSTÍ onoho mladého náruživce, který si to po právu kvuli tomu zasloužil. (pokud opravdu tomu tak bylo...samozřejmě...) Závěr, že holadská vláda vydala zatykač až v roce 1988, ač daný zemřel o 13let dříve - tak tomu se říká diletantství ;-) Jeden nevěřícně kroutí hlavou...... ()