Nastávající šestnáctiletá dívka Samantha Baker (Molly Ringwald) na jejíž narozeniny zapomněla většina příbuzných z prostředí americké školy, touží, jako mnoho dalších po chlapci jménem Jake Ryan. Na školním večírku se snaží upoutat jeho pozornost, ale místo toho se spíše stane obětí sázky. A navíc zjistí, že Jake má jinou dívku, která se na něj lepí jako klíště. Aby toho nebylo málo, tak domů na návštěvu jí přijeli prarodiče a na výměnný pobyt Číňan Long Duk Dong. (Lenarek)

ink flo

Možná nejlepší teenage komedie vůbec. Společně s Breakfast Club a Ferris Bueller's Day Off Hughesova 80´s svatá trojice. ()

Olík

Nejprve je třeba si říct, že Snídaňový klub to rozhodně není. Dokonce ani Ferris Bueller ne.....vlastně rámcově jde, co se týče žánru, o klasickou šablonu bez jakéhokoliv invence navíc (tedy nepočítáme li Longa Duka Donga). Ale také musíme brát v potaz, že vlastně jde o režisérský debut.....debut potvrzující nástup Molly Ringwald, debut podkreslený atmosférou osmdesátých let, debut startující Hughesovu svatou teen čtveřici, debut metoucí cestičku kultovnímu Snídaňovému klubu, debut sice bez nápadu, ale debut ozářený šestnácti svíčkami na dortu nevinnosti, dospívání a prvních zamilování.......k..ňa, to jsem se rozněžnil :D ()

Ben Nevis

Asi jsem čekala něco vkusnějšího, protože jsem se za protagonisty většinu filmu styděla. Nakonec pobavila akorát "veselá" nevěsta. Každopádně nebýt alkoholu či drog, není odkud brát zdroj vtípků, protože hrdinové jsou spíše únavní než zábavní. Nejsympatičtější je nakonec hezoun Jake: krásný, bohatý a nerozmazlený. Beru to jako další pohádku na téma Princ a Popelka. ()

helloween93

“Throwback Thursday #69” - Film Sixteen Candles odstartoval kariéru komediálního hitmakera Johna Hughese, který režíroval nebo psal scénáře úspěšných teenage komedií v 80’s. Díky tomuto snímku se z Molly Ringwald na pár let stala teenage hvězda. Banální děj dává na 24h nahlédnout do života středoškolačky Sam, která řeší typické problémy dívky jejího věku. Navíc její rodina řeší svatbu její sestry a zapomene na Samanthiny narozeniny. Celý den je jeden velký fuckup a více či méně do jejího dnu zasahují další vedlejší postavy. Nejlepší z nich je Anthony Michael Hall v roli vůdce klubu totálních geeků a loserů. Film s lehkostí provádí jedním hodně hektickým dnem a tvůrci ukazují všechny stereotypy typické pro 80’s dobu, jako generační neporozumění, neopětovaná láska nebo divoká party. V Česku jde o televizemi ignorovaný film, ale v USA má Sixteen Candles kultovní status, protože reflektuje události, které se v dané době staly téměř každému. John Hughes dokázal točit feel good filmy s nenuceným humorem, chemií mezi postavami, kde se toho mnoho nestane, ale vás film bude i tak zajímat. Nesmím opomenout nabušený soundtrack, který chrlí jeden dobový hit za druhým a dělá z některých scén kultovky (Spandau Ballet - True na školní party nebo Rebel Yell při noční jízdě Rollsem). Viděno na SkyShowtime. 4* ()

JimiH

Hughes píše skvělé dialogy a posouvá hranici nadsázky vysoko. Některé dějové zákruty už by dnes byly příliš kontroverzní, ale pracuje se s nimi naštěstí spíš v duchu hyperboly. To, že si Molly Ringwald a Anthony Michael Hall kradou film pro sebe asi nepřekvapí, ale i herci ve vedlejších rolích se velmi snaží vytřískat maximum ze svých scén. Pestrý soundtrack je příjemným bonusem. ()

Trifi

Takový předkrm od Johna Hughese před Breakfast Club... Místy neskutečně vtipné, po celou krátkou stopáž pak minimálně zábavné a příjemné. Silně nadprůměrná romantická komedie, která i po těch téměř třiceti letech bez námah smázne většinu dnešní produkce... A body navíc za úžasně přirozenou Molly Ringwald. S klidnou duší 85 %. ()

neo93

Příjemná osmdesátková romantická komedie s typickou hudbou těchto let. Mladá dívka Samantha nemá zrovna svůj den. Má své 16 narozeniny, které jsou pro ni velmi důležité. Jenže nikdo z její rodiny si na ni ani nevzpomene, všichni mají oči jen pro její sestru Ginny, která se bude vdávat. Kromě toho, že v jejím pokoji jsou nastěhovaní její prarodiče, kteří si navíc přivezou jednoho čínského studenta z výměnného pobytu, je po uši zamilovaná do jednoho staršího kluka ze školy. Ten však má přítelkyni a Samantha nedokáže k němu najít cestu. Ke všemu se kolem Samanthy točí jeden prvák, který chce zase ji. Nakonec ale vše dobře dopadne a ona může sfouknout svých 16 svíček na narozeninovém dortu. Jednoduchý děj, očekávaný průběh i předem jasný konec, přesto velmi slušná zábava, která pobaví některými vtipnými scénami a fórami. Starají se o to, jak Anthony Michael Hall jako sebevědomý mladík Geek a jeho dvojce potrhlých přátel, v podaní John Cusack a Darren Harris, tak i celá rodinka, která se motá kolem hlavní hrdinky. Povedený oddechový film, u něhož člověk nemusí přemýšlet. ()

Sagisia

Jak bývám k osmdesátkám tolerantní, tak tohle už byla vážně dizástr... Jedna hvězdička za Molly a Anthonyho a druhá za ten slušnej osmdesátkovej soundtrack, konkrétně Spandau Ballet - True a Thompson Twins - If You Were Here ;) ()

Blazkowicz

První režie od Hughese, ale musím říct že hrůza. Komedie nikde, jen samá nuda. Hovadina je to. Já věděl, že to moje první hodnocení jsem přestřelil. Taky kvůli tomu jsem se na to díval podruhé. A obsazovat ty stejné herce pořád dokola, z toho mě už bolí oči. Ano, takhle jsem o tom referoval podruhé, ale nedalo mi to a musel jsem se o tom hodnocení ujistit potřetí. Všichni to vychvalují, jen já házím špínu. No a nakonec musím hodnocení zvýšit. Není to zas tak špatné, alespoň do hodiny. Poslední půlhodina je už doopravdy nudná, ten nerd mi lezl krkem a byl otravný. 3* ()

Hawaj

Nesouroudá teenage komedie s pár sušnými nápady, super gagay v druhém plánu, dírama ve scénáři i v režii a úplně nepoužitelným hezounem, který se ani nepokoušel hrát. Rozjede se to docela slušně, ale pak to ztratí dech i nápady a konec už je k ničemu. Molly vypadá úchvatně, ale to film nezachrání. Zajímá je účast Johna Cusaka, který zde má roli jen do počtu, ale zato je to z celýho filmu asi jeden herec kterej je dnes známej a měl i velmi solidní kariéru. Ale nesmíme zapomenout ani na jeho ségru Joan Cusak, která zde vyšvihla parádní roličku nemotorné ošklivky s kovovou ortézou kolem krhu. ()

PlysovyMacko

Prijemna teen komedia. Vsetci zabudnu na Samanthine narodeniny a ona sa zatial brani naliehaniu jedneho nadrzaneho geeka a tuzi prehodit par slov so skolskym krasavcom. To, ako to pre nu dopadne je sen vsetkych pubertacok. ()

dudo24

Napriek tomu, že príbehu bolo málo a dej bol nekonzistentný to fungovalo celkom dobre. Molly Ringwald bola skvelá. Dávam tomu silné tri hviezdy. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 8/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

Werewolf2

Šestnásť sviečok je dobrá komedie se spoustou hlášek. Několik z nich už z hlavy jen tak nedostanu xD "What's happening hot stuff?" ()

Nellie Lovett

Příjemná osmdesátková "teenager" komedie s místy hloupými trapasy (prarodiče). Jediné, co nechápu je, co Jacka na Samanthě začalo tak najednou fascinovat, vždyť spolu promluvili dohromady tak tři slova a on ani nevěděl, jak se jmenuje... P.S. Pozorovat začátky známých herců je zábava :) ()

Royaldell

Tak tohle je nejvíc! John Hughes je prostě skvělej,vytvoří z ničeho nic a ještě do toho obsadí skvělý herce,do kterých se prostě zamilujete. Vtipné.svěží a krásné!! ()