Outland

Třetí měsíc Jupitera

Outland

Akční / Krimi / Sci-Fi / Thriller / Western

Velká Británie, 1981, 109 min

Trochu starší zapadlé sci-fi, které díky svému nadčasovému designu nezastaralo ani po třiceti letech. Vidět Seana Conneryho ve westernovém rámci pobíhajícím po měsíci Jupitera je hodně originální... i když trochu schematická zápletka dělá z Hyamsova filmu vlastně tak trochu béčko. Pokud očekáváte film bez silných ambicí, budete spokojeni. 65 %(24.12.2012)

Sci-fi variace na western V PRAVÉ POLEDNE přenášející spravedlivý osamocený boj jednoho proti přesile z Divokého Západu do vesmíru může překvapit příjemnou civilností, ale zároveň se divák neubrání otázce proč. Co z toho, když z žánru vytěží jen pár pěkných úmrtí (dekomprese) a nadmíru efektní finále? Krom toho filmu hodně dává tradičně dobrý Connery a výborná výprava, nad kterou musí (nejen) každý sci-fista zaslintat. Přesto OUTLAND ani dnes neurazí a svého času dokonce přihrál Hyamsovi režii pokračování 2001: VESMÍRNÉ ODYSSEY.(26.11.2007)

Mesiac IO (Eye-Oh) je tretia obežnica planéty Jupiter. Má priemer dvetisíc dvesto sedemdesiat tri míľ. Od Jupitera je vzdialený dvesto šesťdesiat dva tisíc míľ. Príťažlivosť na povrchu je jedna šestina zemskej gravitácie. Na IO je vybudovaný rozsiahly komplex na ťažbu titanu so stovkami zamestnancov. Dĺžka letu zo Zeme je jeden rok. Vzdialenosť najbližšej kozmickej stanice je sedemdesiat hodín. Frekvencia zásobovacieho raketoplánu je raz za týždeň. V takýchto podmienkách musí bezpečnostný šerif William T. O´Niel objasniť niekoľko znepokojujúcich úmrtí robotníkov. ***(26.12.2016)

Western z toho čiší na světelné roky daleko, a představa, jak by asi jednotlivé scény v tomhle zasazení vypadaly (respektive čím by se dali nahradit dělníci ve skafandrech, kterým z fetu začíná šplouchat na maják), je asi nejzábavnější složkou při sledování filmu. Connery ujde, jeho netypický sidekick je fajn, můžete se ujistit, že Raymondův táta byl už za mlada psychopat, a hlavně je na co se dívat, pokud je vám blízká estetika lodí Nostromo a Sulaco;) Bohužel westernové téma se promítá i do pomalejšího rozjezdu a v zásadě zbytečně natahované závěrečné "přestřelky", ale netrpěl jsem. I když přiznávám, že jsem při prvních záběrech na Io a prvních tónech Goldsmithovy hudby měl poněkud vyšší očekávání. 60%(31.12.2018)

Objektívne skôr za tri, ale kto má podobné sci-fi, odohrávajúce sa na cudzích vesmírnych telesách rád a kochá sa pohľadom na nejaké tie pozemské stavby na nich, bude nadšený. A to aj napriek pomerne nezáživnému záverečnému zúčtovaniu, kde sa Connerymu darí nejak príliš hladko a celkovo som očakával od finále väčšiu vynaliezavosť. Ale film je správne "špinavý", kto videl Mesiac 44 tak ten bude hneď doma. Nepremýšľajte príliš nad scenárom a logikou a nechajte sa ponoriť príťažlivým fikčným svetom tohto filmu. Hyamsovi komerčné scifíčka išli. Do určitej doby...(13.4.2018)

• - Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films - Saturn ´82 (USA): - Cena pro nejlepší herečku ve vedlejší roli (Frances Sternhagen). (Terva)