Pohádková bytost Perinbaba (G. Masina) řídí ze svého jeskynního světa počasí na Zemi. S pomocí obří peřiny, na které skáče jako na trampolíně, spouští v pravý čas sněhovou vánici, s pomocí kouzelných varhan zase ovládá vichr nebo vánek. Jednoho dne zachrání před kmotrou Zubatou (V. Kaplanová) malého Jakoubka, dítě potulných komediantů. Odvážný chlapec, který se Smrtky ani na okamžik nezalekne, jí pomáhá s vyráběním sněhu. Zároveň skrze kouzelná zrcadla pozoruje, jak lidé na zemi žijí a umírají. Zaujme ho malá dcerka vesnického rychtáře Alžbětka, které Zubatá odvede maminku a která potom vyrůstá s chamtivou macechou. Jakubovi to nedá a přes zákaz Perinbaby uteče do světa lidí. Tímto okamžikem doroste v dospělého mladého muže a stane se opět smrtelníkem. Jenže kvůli lásce je tento odvážný mladík schopen i větších obětí… (Česká televize)

Jeff_Geiger odpad!

Totálně úděsné psycho, které nemá s pohádkou nic společného. Jakubiskova tvorba mi přijde odporná a Perinbaba to jenom podtrhuje. ()

ezop1012

Scenár je veľmi dobre napísaný a viac sa to podoba na film ako na rozprávku, napríklad, kde hlavný predstaviteľ Jakub, si vymysli príbeh o Perinbabe a Zubatej. Ďalší rozmer filmu dáva hudba, ta sa veľmi vydarila. Škoda že sa nepoužila lepšia technika a širokouhlý formát videa. Mimochodom, Dorka bola krásna žena až ju museli zo-škarediť. ()

rudka

Podľa môjho názoru najkrajšia rozprávka, aké kedy bola v bývalom Československu natočená. Ani do dnešných dní nepoznám žiadnu, ktorá by ju prekonala...Na rozdiel od iných rozprávok má výrazný umelecký rozmer vďaka nezameniteľnému rukopisu maestra Jakubiska, vynikajúci hudobný doprovod pána P.Hapky a skvelý typologický výber hlavných protagonistov, ktorí herecky excelujú. Toto všetko korešponduje s nádhernou prírodnou scenériou. Som si istý, že keby film videl nebohý manžel pani J.Masini, bol by hrdý, že jeho manželka hrala v takom skvelom filme. ()

PachoSK

Absolútny filmový diamant slovenskej kinematografie. Bezkonkurenčne najkrajšia rozprávka spomedzi našich končín. Najväčšia konkurencia 3 oříšok pro Popelku. Nevieme si predstaviť Vianoce bez tejto rozprávky, nech to už vidíte aj 26 krát, stále vás to dojme. Petr Hapka = český Hans Zimmer, česť jeho pamiatke. ()

Hansolo35

Klasická slovenská ohovnovka. Takřka nulový příběh proložený smrtí, pohřby, křivdami. Dialogy nudné. Nudilo mě to už když jsem byl dítě a teď tedy musím jen potvrdit, že na Slovensku žádné veledílo nikdy nevznikne. Jejich způsob vyprávění, humoru... všechno je jiné. ()

Karo2220

Skvelá rozprávka, ktorú si rada pozriem každé vianoce dodnes. Tiež dodnes žasnem nad tým, ako za bývalého režimu vznikali filmy takejto kvality pri vtedajšom rozpočte a podmienkach, či technike. Nádherná hudba, krásne prostredie, pekný rozprávkový príbeh v odeve slovanského folklóru. Nevadia mi ani zahraniční herci, Giulietta Massina aj Tobias Hoesl odviedli dobrý výkon, obaja sympatickí a do role im sadli. V rámci žánru rozprávky je to kvalitná klasika, ktorej tvorba slovenských rozprávok v súčasnosti nesiaha ani po členky. Jednu hviezdu dole za "spravodlivého",  richtára, ktorý na svojej svatbe nechal vlastnú dcéru zemiaky šúpať a nevlastnú dcéru zabávať sa a tancovať.  Príliš prehnané aj na rozprávku. ()

Nellaron

Rozprávky vždy dotvárali naše detstvo a každý z nás má k nim svojský vzťah. Každý má “tú svoju”. Mojou najobľúbenejšou bola a je Perinbaba. Ide o tak nezabudnuteľnú rozprávku z viacerých dôvodov. Originálny príbeh, démonickosť niektorých postáv (Valerie Kaplanová, nech je jej zem ľahká, by vyplašila aj v dnešnej dobe nie jedného dospeláka) a špecifické rozprávkové prvky, ktoré vo mne ostali dodnes (premena tváre Zubatej zo starej na mladú). Vo mne však Perinbaba rezonuje aj vďaka strašidelnej hudbe a chrapľavému hlasu Ľudovíta Reitera. Všetky tieto elementy sa spájajú vo zvláštnej atmosfére, ktorú dokáže vytvoriť asi len Jakubisko. Pre mňa ide o vrcholný film Vianoc. ()

milos.bradik

Tento film mohl mít všechno. Herecké obsazení, bohatou výpravu a propracovaný námět, ale je to příliš zahraniční. Německo-italská koprodukce se na tom podepsala natolik, že je to více německé a italské než československé. Naše pohádky mají v sobě vždy i humor a to těm německým nebo italským chybí. Za mne pouze 50 %. ()

Ed.

Pro mne úžasná málo hraná pohádka, dnes už asi i kultovní. Je jako pohádka panna a netvor, vymyká se zažitým formátům, pro konzumenty je neuchopitelná. Přitom tak krásná a vyzývavá. Já ji dávám pět hvězd, vždy se k ní rád vracím. ()

Mirec111

Prvý krát som videl danú "rozprávku" pred mnohými rokmi. Doslova ma desila. Keď boli moje deti menšie, zakázal som im to pozerať. Aby nemali traumy. Asi pred rokom, dvomi sme si to pozreli celá rodina. Aj s deťmi. Celé zle. Pred mnohými rokmi som si myslel, že tomu nerozumiem. Že som ešte nedozrel. Teraz viem, že som sa mýlil. Jakubiskova tvorba, totiž skoro celá slovenská tvorba bola vždy ťažká, zádumčivá až depresívna. Psychicky nestály človek by takúto tvorbu vôbec nemal pozerať. Mohol by dospieť k logickej samovražde. ()

ferika

Jakubiskove filmy - aj rozpravky, boli pre mna take - studene. A o perinbabe mam ten isty nazor. Navrch, Petra Vancikova sa podla mojho nazoru ani nevedela tvarit milo. Mozno je to fyziognomiou, ale ja to tak citim. Slovenske rozpravky (a komedie) ak boli nejake, tak s ceskymi sa to neda porovnat. ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko