Perinbaba

• Československo

Perinbaba

Pohádka

Československo / Západní Německo / Itálie / Rakousko, 1985, 89 min

„Len sa predčasne neraduj. O šťastie treba bojovať.“ Jakubisko za svoj život stvoril niekoľko pozoruhodných filmov, ale keďže ho mám rád, musím skonštatovať, že jeho láska k impozantnej dĺžke (štvordielna televízna mini-séria „Tisícročná včela“, 150-minútová NEJASNÁ SPRÁVA O KONCI SVETA) si vyberá krutú daň: vo všetkých tých inak nádherne nakrútených hodinách a hodinách sa skôr či neskôr vytráca to, v čom je najlepší a to herecké výkony a fascinujúca atmosféra. Tomuto filmárovi paradoxne robia najväčšie problémy scenáre. Sila PERINBABY je v tom, že netrvá ani hodinu a pol, takže všetko odsýpa tak, ako má. Výprava je neopísateľná, herecké výkony magické, dialógy hladia srdiečko a nechýba hororový a sexuálny motív (plus podmanivá hudba). Paradoxne práve „tá správna“ minutáž má za následok, že nestarnúcu slovensko-nemeckú Perinbabku môžeme s čistým svedomím pokladať za jedno z najdospelejších a najlepších diel Juraja Jakubiska. Mám rád tento druh "takmer hororových" rozprávok (ďalej napr. NEKONEČNÝ PRÍBEH)(22.12.2004)

Krásný obraz, zajímavé exteriéry, výborná režie, ale ten příběh... Jako malý jsem Perinbabu nikdy nedokoukal, jako dospělému se mi to již podařilo, ale bez většího efektu. Také mě nemile překvapilo, jak ten film stárne. Co bývalo svěží a neotřelé, působí dnes trochu unaveně a naaranžovaně. Jakubisko jistě srší nápady, ale povětšinou je neumím ocenit, což pochopitelně není chyba filmu. Nicméně je to pohádka a měla by být tedy primárně určená pro děti. A já si nejsem jistý, zda pro děti skutečně je. Anebo nemám smysl pro slovenské pohádky? Nicméně Perinbaba je jistě tou nejosobitější, jakou jsem viděl. V závěrečných titulcích jsem pak také dočetl, že hudbu k filmu složil Petr Hapka. Zřejmě mu v tomto případě chyběl nápad, protože třeba v Létu s kovbojem nebo v žánrově podobnějším Krakonošovi a lyžnících odvedl mnohem lepší práci. U Perinbaby neurazí, ani nepotěší. Jednu hvězdu dolů za příběh, jednu za pomíjivost.(30.12.2016)

Neviem prečo sa zaužívalo Perinbabu púšťať na Vianoce? Však nemá s Vianocami nič spoločné, ale je pravda, že si bez nej Vianoce predstaviť neviem. Táto rozprávka sa stala nesmrteľnou, pretože je vhodná azda pre každého. Jakubisko vedel čo robí. Avšak po X pozretí stráca na čare. Obrovskú rolu tu však zohráva jeden z najznámejších soundtrackov.(5.12.2009)

Perinbaba na 228. mieste v hodnotení československých filmov? Kde sú hodnotenia tých miliónov divákov, ktorí si túto najklasickejšiu slovenskú rozprávku nenechajú utiecť žiadne vianoce? Jakubisko v najlepšej režisérskej forme natočil (nevedomky) temnejšiu alternatívu ku klasickým českým rozprávkam. V jeho tradičnom vizuálnom poňatí. Všetci vieme, že z toho vytřča Fellini viac, ako zubatá, ale koho to trápi. Tu je zase cítiť z českých divákov slovenský syndróm, keď nedokážu vstrebať našu temnosť, absenciu humoru a určitý chlad. Netvrdím, že sa im čudujem.(14.8.2012)

Zďaleka najlepšia slovenská filmová rozprávka. Takmer mystická atmosféra, kultové fóriky ("Vaša, vaša...!), výborní herci. Niektorí tu tvrdia, že ich baví ten drsný, občas skoro hororový názvuk. Na mňa zase z tohto filmu dýcha erotika. Všimnite si to. Jakubisko mal vždy zmysel pre "šťavnatosť", a ani v rozprávke se tomu nevyhol. Tie vášne sú tam naozaj horúce a preto to celé tak jedinečne funguje.(24.12.2007)

• - Scénku, keď Jakubko (Emanuel Hason) vyletel z neba od Perinbaby (Giulietta Masina), nakrúcali so žeriavom a riadne chlapca obúchali o skaly, čo ho aj dosť bolelo. (Raccoon.city)

• - Na filme spolupracoval nemecký filmový štáb "Omnia Film München". (Raccoon.city)

• - Zábery z Jakubovho väzenia sa natáčali v skanzene Martin. Väzenie predstavovala usadlosť z Vyšného Kubína. Zrubový dom je najstarším objektom v Múzeu slovenskej dediny. Pochádza z roku 1748. (Zdroj: topky.sk) (martin1m2)