Perinbaba

• Československo

Perinbaba

Pohádka

Československo / Západní Německo / Itálie / Rakousko, 1985, 89 min

Mať rád túto rozprávku ako dieťa a zároveň, čím starším byť a čoraz viac uznávať jej umelecké kvality - to sa na Slovensku nepodarilo asi žiadnej rozprávke (a neviem či filmu vôbec). Najlepšie soft hororové rozprávkové dielo (s najlepším mrazivo hudobným soirée), aké som videl a tá nostalgia z detstva ožíva každým pozretým razom.(14.12.2014)

Réžia: J. Jakubisko, Námet a scenár: Ľubomír Feldek a J. Jakubisko na motívy rozprávky bratov Grimovcov „ Pani Zima“, Kamera: J. Šimončič, Hudba: Petr Hapka, Architekt: V. Gruska, Návrhy kostýmov: Š. Hejnová, Strih: P. Pašš, Zvuk: Csaba Torok, Vedúci výroby: P. Drobka, EXTERIÉRY- Lomnický štít- Martin(skanzen)-Orava- Rožnov pod Radhoštem- Súľov, PREMIÉRA: 1.10.1985, OCENENIA(výber): Cena Gondola- Osobitné uznanie poroty Katolíckeho filmového strediska (42. Biennale Benátky 1985), Cena za výtvarnú stránku pre Viliama Gruska, J. Jakubiska a J. Šimončiča (24. Festival čs. filmu- FČSF Mariánske Lázne 1986), Grand Prix UNICEF a Diplom diváckej poroty ( 16. FEST Belehrad 1986), Prvé uznanie poroty (1. Medzinárodná prehliadka filmu pre deti a mládež Buenos Aires 1987), Hlavná cena –Camerio(Medzinárodné filmové stretnutie Rimovski Quebec 1987) .... Napriek všetkému ja Perinbabu nemusím hoc uznávam jej kvalitu, no u mňa za tri.(6.9.2007)

Tak toto je nejoblíbenější československá pohádka mého dětství, bez debat. Jak já se chtěla proskočit na té peřině! Nádherná poetika slovenského venkova podaná jakubiskovým způsobem, tajemno, Valerie kaplanová jako smrtka - snad nejlepší smrtka ve filmové historii - jak ta měla blyštivý zlatý úsměv a krásnou mladou podobu :) dotažené do detailu, včetně nádherné hudby Petra Hapky a krásného výtvarného pojetí Josefa Vyleťala(1.10.2007)

Dnes som si vyrovnal svoj dlh z detstva, naozaj som Perinbabu videl prvý krát. Miestami rozprávka, miestami rozprávka trochu pre dospelých, ale detskej duši asi neublíži jemný erotický náboj, ale skôr náboj hororový občas až brutálny (hodenie do studne). Možno práve preto som to v detstve ani nepozeral alebo som to videl a úplne všetko som zabudol.(24.12.2012)

• Prochy38

Tak já teda nějak nestíhám věřit svým očím. Opravdu takové nadšení? Tak snad se neurazíte, když se nezúčastním. Snad to má žena jednou pochopí, ale tohle dětem nikdy nepustím. Do chvíle, než se z Jakubka stal ten "chlap" jde jen o debilní reklamu na to, jak se neumět chovat a být co největší malej grázl. Potom už to konečně začalo vypadat alespoň trochu jako pohádka. Ale stejně to bylo jakési divné. Každopádně herecké výkony na bodu mrazu a příběh jako takový ani za řeč nestojí. * za V. Kaplanovou jako smrtku a * za nádhernou tatranskou přírodu. Slovenské pohádky jsou evidentně tam, kde ty naše...(16.1.2012)

• - Milada Ondrašíková (Dora) sa kvôli hraniu v Perinbabe naučila jazdiť na koni. (martin1m2)

• - Zábery z Jakubovho väzenia sa natáčali v skanzene Martin. Väzenie predstavovala usadlosť z Vyšného Kubína. Zrubový dom je najstarším objektom v Múzeu slovenskej dediny. Pochádza z roku 1748. (Zdroj: topky.sk) (martin1m2)

• - Predstaviteľka Alžbetky (Petra Vančíková) sa po Demänovskej ľadovej jaskyni prechádzala len v nočnej košieľke. (martin1m2)