Perinbaba

(festivalový název)

Pohádka

Československo / Západní Německo / Itálie / Rakousko, 1985, 89 min

• swamp

Tento příběh vyprávějící o malém Jakubovi, který přebývá u Perinbaby a následně se dostane do normálního světa, kde se zamiluje má jednu hlavní chybu. A tou chybou je režisér Juraj Jakubisko! Režisér je to výborný, ale už odmalička se mi tato pohádka nelíbila a ani téměř ve dvaceti letech se mi nelíbí. Zkrátka, jeho "podpis" je čitelný na první pohled, ale k pohádce se mi vůbec nehodí.(10.5.2006)

Zatiaľ čo deti žasnú nad nezvyčajným príbehom o Jakubkovi a Alžbetke, dospelí sa kochajú úžasným spracovaním, réžiou či kamerou. Spoločne sú ale určite unesení ojedinelou atmosférou, ktorú medzi rozprávkami asi ani nenájdete, podporenú prenikavou hudbou. Jakubisko to jednoducho vie a svoj prejav v tejto rozprávke rozvinul naplno...........až tak, že v niektorých momentoch nie je jasné, či ide ešte o rozprávku.(20.7.2008)

Perinbabu som videl, keď som mal takmer päť krížikov na chrbte (preto tých päť hviezdičiek). Nemožno ma preto podozrievať, že som podľahol čaru rozprávky. Ono to vlastne ani taká pravá rozprávka nie je. Je to pravdepodobne nejaký žánrový guláš, ale jeho jednotlivé ingrediencie sú namiešané s majstrovstvom šéfkuchára. Preto v čase Vianoc, keď dochádza k návratu Perinbaby na obrazovky, a ja nemám nič súrnejšie na prácu, si bez problémov pozriem tento malý klenot už po x+1. krát. A neprekvapuje ma ani to, že ako jediný zo stovky mojich obľúbených užívateľov mám Perinbabu zaradenú v desiatke najobľúbenejších filmov(25.11.2008)

Solidní pohádka s autorskou pečetí Jakubiska. Nádherná vizuální stránka, příběh poměrně originální a k tomu luxusní dojímavý soundtrack od Petra Hapky (který naštěstí vyšel na jeho kompilaci V obrazech). Nechybí dvorní herečka Valerie Kaplanová a jako smrtka nemá chybu, až vám je líto, že toho rozmazleného hlavního parchanta nesejme a je pořád ponižovaná, i když jen dělá svou práci. Docela by mě zajímalo, jak se mu lišácky podařilo přitáhnou do hlavní role manželku Felliniho. Za speciální zmínku stojí, že Jakubiskův talent pro symboliku a vytváření dávno zaniklých světů (v tomto případě slovenské vesnice s tradicemi a do puntíku vypilovanými dobovými rekvizitami i domy) se tady vyřádil. K tomu samozřejmě klasické snové nadpřirozené prvky a přítomnost smrti a pohřbu, to by snad jinak nešlo. Prostě atmosférická zvláštní pohádka s Jakubiskovou poetikou.(20.8.2009)

Na Perinbabu som sa pred rokmi tešil, dnes ju už neupozerám. Je to smola ale tento film spáchal už asi pred 10 rokmi vianočnú televíznu samovraždu a vyzerá to tak že resuscitácia nehrozí. Včera som sa dokonca dozvedel že SFÚ (slovenský filmový ústav) prispel na digitalizáciu tejto mŕtvoly 100 000eúr. Viem si predstaviť že tie prachy sa dali využiť i lepšie... A teraz troška k filmu, keby som bol Jakub určite by som si vybral sestru Doru. Dora je oveľa viac sexy a narozdiel od nevýraznej Alžbetky nepôsobí zasnene.(25.12.2011)

• - Perie ako sneh robili filmári tak, že zospodu fúkali ventilátory a na strope ho odsávali vysávače a púšťali zase dnu. Stačilo vraj pol vankúša peria. (Raccoon.city)

• - Tobias Hoesl (dospelý Jakub) bol počas nakrúcania ubytovaný v mládežníckom hoteli Sputnik mimo Bratislavy a bol šokovaný, keď videl, ako si ľudia miešajú Coca-Colu s červeným vínom. (Raccoon.city)

• - Macochu mala hrať pôvodne manželka režiséra Deana Jakubisková, no práve čakala syna Yorika, a tak mu odporučila Soňu Valentovú. (Raccoon.city)