Perinbaba

• Rakousko

Frau Holle

Pohádka

Československo / Západní Německo / Itálie / Rakousko, 1985, 89 min

Perinbaba aneb příběh jedné dávné klimatoložky, která když si šla ustlat peřinu, začalo sněžit. Jedna z těch lepších pohádek, ve kterých triviální a ohrané prvky fungují překvapivě dobře. Není to sice nejlepší, celé je to strašně uřvané a přežvaněné, ale kouzlo to má kupodivu. Jakub mi spíš připomíná přerostlého puberťáka a Alžbětka je aspirantka na uťáplou ženu v domácnosti stojící u sporáku obložena sedmero krkavci, pardon - dětmi. Škoda, že i zubatá (Jakubisko se asi nedíval na Honzu málem králem, kde Valerie Kaplanová excelovala) je vykreslena jako bláznivá pomatená stařenka, co máchá samovystřelovací kosou. Trochu více démoničnosti by jí neuškodilo. Perinbaba je usměvavá babka trousící moudra. Ale i přes zjevné neshody mezi mým a Jakubiskovým pohledem na věc je snímek magický, dobře natočený a solidně zahraný. Dokonce se našlo několik brilantních momentů, které činí ze snímku trochu víc, než jen lehce nadprůměrnou pohádku. Např. když obě záporačky hupsnou do černé lázně, slova sedící Smrtky berou dech...a to nejen obrazně (teda aspoň těm dvěma).(5.10.2008)

Až taká hrôza ako som si myslel to v žiadnom prípade nebola. Klasická filmová československá, vlastne skôr slovenská rozprávka s pekným dejom, príjemnými postavami, slabým scenárom, ale veľmi milým stvárnením. A hlavne je taká skokovíta, že z leta sa tam rozprašovaním peria prechádza do zimy, takže sa dá pozerať aj v lete, takže nie je úplne ako Mrázik len typická zimná. Aby som ju však hodnotil inak musela by ma zaujať od detstva a neviem prečo mi vždy pripomínala nepekné veci u nás v obci, divných ľudí a nepekné životné situácie.(31.5.2012)

Dnes som si vyrovnal svoj dlh z detstva, naozaj som Perinbabu videl prvý krát. Miestami rozprávka, miestami rozprávka trochu pre dospelých, ale detskej duši asi neublíži jemný erotický náboj, ale skôr náboj hororový občas až brutálny (hodenie do studne). Možno práve preto som to v detstve ani nepozeral alebo som to videl a úplne všetko som zabudol.(24.12.2012)

• swamp

Tento příběh vyprávějící o malém Jakubovi, který přebývá u Perinbaby a následně se dostane do normálního světa, kde se zamiluje má jednu hlavní chybu. A tou chybou je režisér Juraj Jakubisko! Režisér je to výborný, ale už odmalička se mi tato pohádka nelíbila a ani téměř ve dvaceti letech se mi nelíbí. Zkrátka, jeho "podpis" je čitelný na první pohled, ale k pohádce se mi vůbec nehodí.(10.5.2006)

Tak toto je nejoblíbenější československá pohádka mého dětství, bez debat. Jak já se chtěla proskočit na té peřině! Nádherná poetika slovenského venkova podaná jakubiskovým způsobem, tajemno, Valerie kaplanová jako smrtka - snad nejlepší smrtka ve filmové historii - jak ta měla blyštivý zlatý úsměv a krásnou mladou podobu :) dotažené do detailu, včetně nádherné hudby Petra Hapky a krásného výtvarného pojetí Josefa Vyleťala(1.10.2007)

• - Pri lete na balóne herci viseli iba na tenkých nitkách z Ameriky, ktoré sa občas pretrhli. Ako poistka bežal pod balónom rekvizitár s nafukovacím matracom od hasičov. Sám bezpečnosť otestoval a zlomil si ruku. (Raccoon.city)

• - Jaskyňa s vodopádom a obrovskou perinou, kde sa prevažne odohráva príbeh, bola postavená v ateliéri na Kolibe. (Greenpeacak)

• - Režisér musel smrtkinu kosu otestovať sám. Zubatú (Eva Horká a Valerie Kaplanová) museli pre nemecký trh označiť ako sestru Perinbaby, keďže v nemčine je smrť mužského rodu. (Raccoon.city)