Perinbaba

The Feather Fairy

(festivalový název)

Pohádka

Československo / Západní Německo / Itálie / Rakousko, 1985, 89 min

Solidní pohádka s autorskou pečetí Jakubiska. Nádherná vizuální stránka, příběh poměrně originální a k tomu luxusní dojímavý soundtrack od Petra Hapky (který naštěstí vyšel na jeho kompilaci V obrazech). Nechybí dvorní herečka Valerie Kaplanová a jako smrtka nemá chybu, až vám je líto, že toho rozmazleného hlavního parchanta nesejme a je pořád ponižovaná, i když jen dělá svou práci. Docela by mě zajímalo, jak se mu lišácky podařilo přitáhnou do hlavní role manželku Felliniho. Za speciální zmínku stojí, že Jakubiskův talent pro symboliku a vytváření dávno zaniklých světů (v tomto případě slovenské vesnice s tradicemi a do puntíku vypilovanými dobovými rekvizitami i domy) se tady vyřádil. K tomu samozřejmě klasické snové nadpřirozené prvky a přítomnost smrti a pohřbu, to by snad jinak nešlo. Prostě atmosférická zvláštní pohádka s Jakubiskovou poetikou.(20.8.2009)

Jediné, čo Perinbabu robí rozprávkov, je happyend. Inak je to ďalšia s režisérových snových, vizuálne a hudobne fascinujúcich a nie veľmi optimistických pohľadov na svet. Áno, rozprávkové motívy to má, no mne v hlave vždy utkveli hlavne scény, ktoré mi svojim neútešným, ba až depresívnym pojatím spôsobujú zimomriavky. Nájdu sa však aj scény, ktoré ohúria svojou pozitívnou krásou - napr. starý cirkusant, ktorý za letku prenádherne povie "Mládí je krásná věc. Jak já bys to zkusil znovu hergot". Na záver výstižný úrivok z jedného komentára na IMDB - "Beautiful on every level -- visually,emotionally, and as an unfettered act of imagination". (10/10)(9.8.2007)

• Prochy38

Tak já teda nějak nestíhám věřit svým očím. Opravdu takové nadšení? Tak snad se neurazíte, když se nezúčastním. Snad to má žena jednou pochopí, ale tohle dětem nikdy nepustím. Do chvíle, než se z Jakubka stal ten "chlap" jde jen o debilní reklamu na to, jak se neumět chovat a být co největší malej grázl. Potom už to konečně začalo vypadat alespoň trochu jako pohádka. Ale stejně to bylo jakési divné. Každopádně herecké výkony na bodu mrazu a příběh jako takový ani za řeč nestojí. * za V. Kaplanovou jako smrtku a * za nádhernou tatranskou přírodu. Slovenské pohádky jsou evidentně tam, kde ty naše...(16.1.2012)

"A čia je to smola? ..Čia? Čia? ..Vaša, vaša." Málokterý z režisérů dokáže tak přirozeným způsobem zachytit krásu hor a atmosféru života ve vysokohorské vesnici jako "slovenský Fellini" J. Jakubisko. Sílu zážitku z jeho díla zde ještě umocňuje nádherná hudba skladatele P. Hapky (mráz mi při ní běhá po zádech). K dokonalosti nevšedního prožitku napomáhají i přesně obsazení herečtí představitelé v čele s hvězdou italského filmu G. Masinou v roli Perinbaby. Nejkrásnější slovenská pohádka.(27.12.2004)

Heuréka, hľa „slovenský Fellini” nakrútil právoplatnú, legendárnu, rozprávkovú snímku, ktorá sa už stihla stať nesmrteľnou klasikou, s geniálnou hudbou českého skladateľa Petra Hapku, s bravúrnym obsadením manželky slávneho talianskeho režiséra FEDERICA FELLINIHO, Giulietty Masiny, ďalej s bratislavskou rodáčkou Petrou Vančíkovou v úlohe Alžbetky, čo mi pripomínalo akúsi alternatívnu verziu Popolušky, aj v tomto prípade som sa pozeral na typickú MACOCHU a nevlastnú sestru, ktoré jej za každú cenu chceli zle urobiť, robiť niekomu na prieky, bolo ich každodennou výsadou, ale aj zištnosťou, keď sa JAKUB konečne odhodlal zísť dolu na matičku ZEM, tak zbadali, že pri ňom by sa mohla jedna z nich mať, „ako prasa v žite” , len majú takúto smolu, že Kubo pozná Betku už od mladých liet, keď ju z VRCHU pozoroval s paní Zimou, a chcel sa s ňou oženiť... Čoraz častejšie naň dýcha i OSOBNE samá Zubatá, ktorá si naň zasadla, a ony dve nezbednice sa spolčia s jedným plánom, že bude donútený podstúpiť sobáš, aby si krk zachránil... Skrátka, Ďurko nakrútil výnimočnú rozprávku s ústrednou melódiou, ktorá sa zopakuje niekoľkokrát, samotné režisérske cítenie sa približuje svojmu veľkému vzoru, alebo s miestom nakrúcania vo výnimočnej Dobšinskej ľadovej jaskyni, kde sa vytvárajú fascinujúce interiéry, ale samozrejme nebudem iba „doma zavretý” , pôjdem aj von s doprovodom odborníka Doda Šimončiča, a taktiež stretnem cirkusantov, či vlkov, a to predovšetkým v pútavo krásnych maliarskych záberoch z dedinskej krajinky. Nemca Tobiasa Hoesla, hádam ani nemusím nikomu predstavovať, v reálnom živote je dokonalé, pravé opozitum svojej postavy Jakuba z Perinbaby. Zahrali si tu aj zaslúžilí slovenskí herci, ako sú p. Mikulík alebo p. Valentová, ale každý už dnes veľmi dobre vie, o kom to celé je. Film, ktorý som nedocenil spočiatku, tak ako si zaslúži byť docenený.(27.12.2017)

• - Spálňu Alžbetkiných rodičov, ako aj zvyšok príbytku, si môžete pozrieť na vlastné oči. Scény sa natáčali v skanzene Rožnov pod Radhoštěm, ktorý je prístupný verejnosti. (Zdroj: topky.sk) (martin1m2)

• - Keď mala Giulietta Masina (Perinbaba) hrať na klavíri, kvôli efektu zobrali čisté sklo, potreli ho vazelínou a dali ho pred kameru. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)

• - Perie ako sneh robili filmári tak, že zospodu fúkali ventilátory a na strope ho odsávali vysávače a púšťali zase dnu. Stačilo vraj pol vankúša peria. (Raccoon.city)