Perinbaba

• Československo

Perinbaba

Pohádka

Československo / Západní Německo / Itálie / Rakousko, 1985, 89 min

Dnes som si vyrovnal svoj dlh z detstva, naozaj som Perinbabu videl prvý krát. Miestami rozprávka, miestami rozprávka trochu pre dospelých, ale detskej duši asi neublíži jemný erotický náboj, ale skôr náboj hororový občas až brutálny (hodenie do studne). Možno práve preto som to v detstve ani nepozeral alebo som to videl a úplne všetko som zabudol.(24.12.2012)

Zaujímavé... keď som túto rozprávku videl, ako malý, tak sa mi vôbec nepáčila. Dlhé roky som sa jej potom vyhýbal. No, a keď som si ju teraz konečne znova pozrel, neveril som vlastným očiam, ako sa môj názor zmenil. Z toho možno vyplýva, že táto "rozprávka" nie je ani tak veľmi pre deti. Celkom slušné... z 2* na 4* :)... a Smrtka 4ever! :)(24.12.2007)

Krásný obraz, zajímavé exteriéry, výborná režie, ale ten příběh... Jako malý jsem Perinbabu nikdy nedokoukal, jako dospělému se mi to již podařilo, ale bez většího efektu. Také mě nemile překvapilo, jak ten film stárne. Co bývalo svěží a neotřelé, působí dnes trochu unaveně a naaranžovaně. Jakubisko jistě srší nápady, ale povětšinou je neumím ocenit, což pochopitelně není chyba filmu. Nicméně je to pohádka a měla by být tedy primárně určená pro děti. A já si nejsem jistý, zda pro děti skutečně je. Anebo nemám smysl pro slovenské pohádky? Nicméně Perinbaba je jistě tou nejosobitější, jakou jsem viděl. V závěrečných titulcích jsem pak také dočetl, že hudbu k filmu složil Petr Hapka. Zřejmě mu v tomto případě chyběl nápad, protože třeba v Létu s kovbojem nebo v žánrově podobnějším Krakonošovi a lyžnících odvedl mnohem lepší práci. U Perinbaby neurazí, ani nepotěší. Jednu hvězdu dolů za příběh, jednu za pomíjivost.(30.12.2016)

Rezie a kamera krasna a osobita. Vizualni stranka, doplnena hudbou Petra Hapky a prostredim je urcite tim nejlepsim na cele pohadce. Pohadka, ktera je urcena starsim divakum, umi zaujmout i pribehem. I kdyz par slabsich mist a hereckych vykonu se zde najde, urcite se jedna o nadstandartni pocin a ja jsem rad, ze jsem na ni v TV konecne narazil i v dospelosti.(27.12.2015)

Jako dítě bych tuto pohádku dozajista ráda neměla, ale teď jsem ráda, že jsem ji mohla vidět. Atmosféra je - jak jste tu někdo napsal: "hustá", hudba skutečně způsobuje až husí kůži, některé momenty jsou až hororové. A úplně nejraději jsem za Giuliettu Masinu, kvůli níž jsem na tento film koukala. Giulietta má jeden z těch nejmilejších obličejíků, tahle hezoučká paní působí ohromně dobrosrečně a mile.(12.8.2011)

• - Režisér Jozef Medveď odhováral Miladu Ondrašíkovú od stvárnenia zlej Dory so slovami: „Nie je to dobrá postava, urobí ti to hanbu na celý život, lebo Jakubisko je veľmi sugestívny režisér." (Raccoon.city)

• - Když Perinbaba (Giulietta Masina) zachrání Alžbětku (Petra Vančíková) řekne: "Budou Vánoce a já ještě nesněžila, pojď pomůžeš mi". Potom, co opustí sněžnou peřinu, pohladí Perinbaba kouli a řekne: "Podíváme se, kolik mají sněhu". V kouli se však objeví koledníci převlečeni za Tři krále a zpívají "My tři králové jdeme k vám", což je 6. ledna. (pávek)

• - Keďže film vznikal v spolupráci s nemeckou filmovou spoločnosťou, muselo sa zdôrazňovať, že meno Perinbaba je iba náhradou nepreložiteľného mena starogermánskej bohyne. (Raccoon.city)