Perinbaba

The Feather Fairy

(festivalový název)

Pohádka

Československo / Západní Německo / Itálie / Rakousko, 1985, 89 min

Tak toto je nejoblíbenější československá pohádka mého dětství, bez debat. Jak já se chtěla proskočit na té peřině! Nádherná poetika slovenského venkova podaná jakubiskovým způsobem, tajemno, Valerie kaplanová jako smrtka - snad nejlepší smrtka ve filmové historii - jak ta měla blyštivý zlatý úsměv a krásnou mladou podobu :) dotažené do detailu, včetně nádherné hudby Petra Hapky a krásného výtvarného pojetí Josefa Vyleťala(1.10.2007)

Můj první Jakubisko a hned taková perla - tedy pokud si pod perlou představíte něco typu Princezna koloběžka - učesaná/neučesaná, oblečená/neoblečená... pohádka-nepohádka. Ze začátku mi film přišel jako něco z produkce České televize pro víkendové odpoledne na čt2 nebo ještě lépe špatnou rozhlasovou hru z Českého rozhlasu. Chvíli mě v této doměnce ještě Perinbab utvrzovala, ale pak náhle se na pohádku dalo dívat, a i když místy byla podivná a i když místy připomínala Popelku a Mrazíka v jenom, tak jsem se do ní nějakým způsobem dostal. Ale kdo se má v těch pohádkových bytostech vyznat. Nejenže jich je přehršel, ale ještě se chovají vážně podivně. Třeba takovou Smrtku bych chtěl za kmotru, když jsem viděl, jak se ke svému kmotřenci chová. Ale konec dobrý všechno dobré, objektivně lepších 70% a vezmu-li v uvahu závěr ("Čí je to smola? Vaše!"), tak dám tedy ty 4*.(4.1.2009)

Pravdepodobne najoriginálnejšia rozprávka z našich končín. Jakubisko chrlí nápadmi (zasneží aj v Afrike) a plne využíva krásu našich hôr, prírody aj folklóru bez toho, aby vyznel otravne. Aj po rokoch ma milo prekvapuje temnejšie pozadie, máme tu chodiacu smrť, zákerný močiar so smolou i zvieratká s nepriaznivým osudom. Skrátka nefalšovaná slovanská romantika, kde sa okrem lásky, povinného happy endu poukazuje na ľudskú slabosť a všadeprítomnú depresiu.(28.10.2014)

Zatiaľ čo deti žasnú nad nezvyčajným príbehom o Jakubkovi a Alžbetke, dospelí sa kochajú úžasným spracovaním, réžiou či kamerou. Spoločne sú ale určite unesení ojedinelou atmosférou, ktorú medzi rozprávkami asi ani nenájdete, podporenú prenikavou hudbou. Jakubisko to jednoducho vie a svoj prejav v tejto rozprávke rozvinul naplno...........až tak, že v niektorých momentoch nie je jasné, či ide ešte o rozprávku.(20.7.2008)

Zďaleka najlepšia slovenská filmová rozprávka. Takmer mystická atmosféra, kultové fóriky ("Vaša, vaša...!), výborní herci. Niektorí tu tvrdia, že ich baví ten drsný, občas skoro hororový názvuk. Na mňa zase z tohto filmu dýcha erotika. Všimnite si to. Jakubisko mal vždy zmysel pre "šťavnatosť", a ani v rozprávke se tomu nevyhol. Tie vášne sú tam naozaj horúce a preto to celé tak jedinečne funguje.(24.12.2007)

• - Perinbaba je nakrútená na motívy rozprávky "Pani Zima" od bratov Grimmovcov. (Raccoon.city)

• - Keď sa Jakubko s Perinbabou pozerajú na zem, vidia kostol sv. Anny z Větřkovic, ktorý sa nachádza v českom Rožnove pod Radhoštěm. Od natáčania sa vôbec nezmenil. (Zdroj: topky.sk) (martin1m2)

• - Keďže film vznikal v spolupráci s nemeckou filmovou spoločnosťou, muselo sa zdôrazňovať, že meno Perinbaba je iba náhradou nepreložiteľného mena starogermánskej bohyne. (Raccoon.city)