Reklama

Reklama

Peřinbaba

  • Československo Perinbaba (více)

Obsahy(1)

Pohádková bytost Perinbaba (G. Masina) řídí ze svého jeskynního světa počasí na Zemi. S pomocí obří peřiny, na které skáče jako na trampolíně, spouští v pravý čas sněhovou vánici, s pomocí kouzelných varhan zase ovládá vichr nebo vánek. Jednoho dne zachrání před kmotrou Zubatou (V. Kaplanová) malého Jakoubka, dítě potulných komediantů. Odvážný chlapec, který se Smrtky ani na okamžik nezalekne, jí pomáhá s vyráběním sněhu. Zároveň skrze kouzelná zrcadla pozoruje, jak lidé na zemi žijí a umírají. Zaujme ho malá dcerka vesnického rychtáře Alžbětka, které Zubatá odvede maminku a která potom vyrůstá s chamtivou macechou. Jakubovi to nedá a přes zákaz Perinbaby uteče do světa lidí. Tímto okamžikem doroste v dospělého mladého muže a stane se opět smrtelníkem. Jenže kvůli lásce je tento odvážný mladík schopen i větších obětí… (Česká televize)

(více)

Recenze (295)

gogo76 

všechny recenze uživatele

Ťažko spočítať koľko krát som tento slovenský kult videl, ale zvlášť v zimnom období má svoje čaro. Jakubisko sa tu so svojím dvorným skladateľom Hapkom stretli vo vrcholnej forme. Jakubisko dodal fantastický príbeh a svoj pohľad a Hapka to korunoval miestami až božskou a kvalitnou hororovo-mrazivou hudbou. Zvlášť dobrá je v scéne pred popravou Jakuba, ale zbožňujem aj scénu, kde sa Jakub pozerá prvý krát na svet a vidí krásne Tatry. Táto postaršia dvojica dokázala svoju formu zužitkovať ešte v jednom z najlepších československých filmov- v Tisícročnej včele, ale to je už iná káva. Perinbaba je taký mix žánrov rozprávka-horor-komédia, ale funguje dokonale aj po X-tej repríze. Myslím, že bude mať stále , čo povedať ďalším a ďalším divákom, ktorí ešte nemali tú možnosť. Alebo mali a nevyužili ju? Ale čia je to smola, čia? Vaša, vaša...100%. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Až na ten nekvalitný postsynchrón, ktorý je tak typický pre Jakubiskove filmy, sa podľa mňa jedná o jednu z najlepších kinofilmových slovenských rozprávok (aj keď vlastne ide o nemecký námet). Keď nie najlepšiu. Tie vznikali práve v 80. rokoch aj vďaka západonemeckej koprodukcii. Nechýba Jakubiskova poetika, vtipné či legendárne hlášky a geniálna Hapkova hudba. Po rokoch vidím chyby v spracovaní, resp. laxnosť v určitých postupoch, ale kedže je to určené mladšiemu publiku, nie je to až také mínus. ()

Reklama

honajz2 

všechny recenze uživatele

Ten Jakubiskův šílený vizuál se podle mě nehodí nikam líp, než právě do pohádek. Sice i tady mi to přišlo chvílemi krapet přeplácané (ačkoli mi spíš vadila přesvětlenost některých záběrů) a rozhodně nemůžu říct, že by mě to bavilo po celou dobu a že tu nebylo pár nudných míst (které jsou hlavně v prostředku), ale celkový dojem z toho mám překvapivě příjemný. Ten vizuál do toho docela seděl, zápletka se mi taky líbila, protože drobátko vypadá jako hodně pohádková verze Nezvratného osudu a líbila se mi i ta atmosféra. A taky ještě herecké výkony a hudba Petra Hapky. Tak jako tak bych spíše dal jen silné tři, ale vzhledem k účasti Giulietty Masiny v hlavní roli Perinbaby mile rád tu čtvrtou hvězdičku přidám. Ona mě totiž dokáže potěšit snad vždy, všude a v každém věku a hlavně díky ní Perinbaba dobře funguje, protože do toho příběhu vnáší určité pozitivní kouzlo... Slabé 4* ()

Disk 

všechny recenze uživatele

Jakubiskův audiovizuální klenot, který každým rokem zraje jako svěží víno a bez něhož si lze stěží představit slovenské Vánoce. Drsná pohádka, a přece plná kouzelné poezie. Nádherná hudba Petra Hapky a půvabná kamera Doda Šimončiče. Láska Jakubka a Alžbetky překoná i nástrahy Zubaté. Právem jde o absolutní klasiku. ()

suicide 

všechny recenze uživatele

Můj první Jakubisko a hned taková perla - tedy pokud si pod perlou představíte něco typu Princezna koloběžka - učesaná/neučesaná, oblečená/neoblečená... pohádka-nepohádka. Ze začátku mi film přišel jako něco z produkce České televize pro víkendové odpoledne na čt2 nebo ještě lépe špatnou rozhlasovou hru z Českého rozhlasu. Chvíli mě v této doměnce ještě Perinbab utvrzovala, ale pak náhle se na pohádku dalo dívat, a i když místy byla podivná a i když místy připomínala Popelku a Mrazíka v jenom, tak jsem se do ní nějakým způsobem dostal. Ale kdo se má v těch pohádkových bytostech vyznat. Nejenže jich je přehršel, ale ještě se chovají vážně podivně. Třeba takovou Smrtku bych chtěl za kmotru, když jsem viděl, jak se ke svému kmotřenci chová. Ale konec dobrý všechno dobré, objektivně lepších 70% a vezmu-li v uvahu závěr ("Čí je to smola? Vaše!"), tak dám tedy ty 4*. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (84)

  • Premiéra filmu sa konala 12.9.1985 v Bratislave v kine Domu ROH. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)
  • Juraj Jakubisko spomína: "Výsledný film bol značne odlišný od podkladu, ktorý mi zadali. V Nemecku totiž existuje inštitút, ktorý sa zaoberá iba tvorbou Grimmovcov, a len čo videli Perinbabu, vrhli sa na mňa v domnení, že som objavil niečo pre nich doteraz neznáme. Musel som ísť s pravdou von, že Perinbaba je môj výmysel, a napokon sa nad môj prehrešok povzniesli." (krasomama)
  • Když Perinbaba (Giulietta Masina) zachrání Alžbětku (Petra Vančíková) řekne: "Budou Vánoce a já ještě nesněžila, pojď pomůžeš mi". Potom, co opustí sněžnou peřinu, pohladí Perinbaba kouli a řekne: "Podíváme se, kolik mají sněhu". V kouli se však objeví koledníci převlečeni za Tři krále a zpívají "My tři králové jdeme k vám", což je 6. ledna. (pávek)

Související novinky

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

25.02.2023

Československá kinematografie přišla o jedno ze svých velkých tvůrčích jmen, ve věku čtyřiaosmdesáti let totiž v pátek 24. února v Praze zemřel legendární slovenský režisér, scenárista, výtvarník a… (více)

Filmová ocenění benátského festivalu

Filmová ocenění benátského festivalu

26.04.2017

Nejstarší filmový festival a jeho ocenění je nyní už i na ČSFD. Festival v Benátkách patří mezi tzv. "Velkou trojku", kterou tvoří festivaly v Benátkách, Cannes a Berlíně. Založen byl už v roce 1932… (více)

Reklama

Reklama