Perinbaba

The Feather Fairy

(festivalový název)

Pohádka

Československo / Západní Německo / Itálie / Rakousko, 1985, 89 min

Heuréka! Heuréka! Heuréka! ...konečně jsem viděla Perinbabu. Až teď, v dospělosti, jsem si odžila a odslzela celý překrásný počin Juraje Jakubiska. Jeho filmy mám moc ráda, ale tento mě míjel. Snad kdysi dávno, v dětství...? Zírala jsem na výpravu, kostýmy, vlky, lokace, peří, kožešiny, pávy, Tatry, bubliny, koně, výšivky, sníh, zuby, kapry, šperky, holubice, směsici erotiky, hororu, života a smrti.... Vím, Jakubiskova tvorba není pro každého, ale Heuréka! Ten pán je génius. Klobouk dolů před scénářem, hudbou, před každým veskrze dokonalým záběrem, jako z obrazů, před všemi vymakanými detaily, které spojil v něco tak působivého. Není to pohádka, on je to sen. „Mládí být krásné! Chtěl bych to ještě jednou zažít! Hergot!“ P.S.: Chystá se pokračování. A já doufám, že stejně jako Anděl Páně, bude důstojné a hodné úcty.(1.1.2017)

• Frajer42

Ani nevím, co to přesně mělo být, ale bylo to nekonečně divné. S Jurajem Jakubiskem jsme si naprosto nesedli do noty. Tohle byl druhý "skvost", který jsem měl tu smůlu od něj vidět a podruhé uděluji nejnižší hodnocení. Zřejmě mám velice málo slovenského původu ke vstřebání takových filmových skvostů. Celý tento počin měl neskutečně divnou a nepříjemnou atmosféru. Příběh pojednává o krajně otravném Jakubkovi s květákem místo vlasů, kterého už nebavil pobyt v nebi s peřinovou tetou a vyhlídl si na zemi čerstvou cicinu. Dabing cizích herců a hereček byl v tomto snímku krajně otravný a na první poslech zaznamenatelný. Nechce se mi věřit, že by se do hlavních úloh nenašli herci slovenského původu. Zřejmě si nepřál mít nikdo nic s touto sračkou společného. Během sledování jsem tak nějak postupně polevoval v pozornosti. Jen sadista rodič by tohle pustil svým dětem. Tenhle paskvil by měl sloužit budoucím pohádkářům jako vzorový odstrašující případ, jak by pohádka za žádných okolností neměla vypadat. Fuj! Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka harfuska.(1.1.2017)

"A čia je to smola? ..Čia? Čia? ..Vaša, vaša." Málokterý z režisérů dokáže tak přirozeným způsobem zachytit krásu hor a atmosféru života ve vysokohorské vesnici jako "slovenský Fellini" J. Jakubisko. Sílu zážitku z jeho díla zde ještě umocňuje nádherná hudba skladatele P. Hapky (mráz mi při ní běhá po zádech). K dokonalosti nevšedního prožitku napomáhají i přesně obsazení herečtí představitelé v čele s hvězdou italského filmu G. Masinou v roli Perinbaby. Nejkrásnější slovenská pohádka.(27.12.2004)

"Ďakujem Ti, Perinbabka." Děkuji Juraji Jakubiskovi a Ĺubomíru Feldekovi za krásný poetický scénář. I když v pohádce nevystupuje žádná princezna, ani princ, tak mě dostala kouzelně odvyprávěným příběhem. Zubatá v podobě Valerie Kaplanové (či při metamorfóze Evy Horké) má opravdu uhrančivý úsměv a její reakce na Jakubkovo dovádění "Já z tebe budu mít snad smrt." odzbrojí. "Heuréka!" Podobně jako Jakubko jsem také okouzlen pohledem na tatranská panorámata, hlavně z Volovca.(13.2.2009)

• GILLWANDER

Krásna rozprávka z tých lepších 80.rokov, ktorú som ako malý miloval. Proste ma unášala boh vie kam a mne to nevadilo. Dnes, keď už pletený pulóver s námetom Mickey Mousea nenosím a mlieko mi už dávno po brade netečie mi príde Perinbaba ako nudná rozprávka. Súčasne si samozrejme rád pozriem nejakú tú rozprávku, ale táto by medzi ne žiaľ nepatrila...60%(22.10.2014)

• - Giulietta Masina (Perinbaba) prišla na Slovensko iba na krátky čas, a preto režiséra veľmi zaskočilo, že pre nedostatok klincov ešte neboli hotové dekorácie. Tak prekvapenú herečku zobral na výlet do Tatier a na Oravu pod zámienkou, že je to u nás zvykom, aby zahraničný herec lepšie prenikol do duše krajiny. (krasomama)

• - Giulieta Masina (Perinbaba) a Emanuel Hason (Jakubko) sa spoločne delili o šatňu. Hoci každý rozprával iným jazykom, rozumeli si perfektne. (Raccoon.city)

• - Za Alžbetku si vybral režisér Petru Vančíkovú z prozaického dôvodu. Pripomínala mu krásnu kaučukovú bábiku, ktorá sa za jeho detstva vyrábala iba v Amerike. (Raccoon.city)