Princezna Fantaghiro: Jeskyně Zlaté růže

(TV film)
  • Česko Princezna Fantaghiró (více)

Protagonistkou talianskej filmovej rozprávky je prekrásna, múdra ale tvrdohlavá princezná Fantaghiro. Svet rozprávky možno mnohým pripomenie náš "ľudský" svet. Lenže hlavným hrdinom v boji so Zlom pomáhajú dobré víly a iné rozprávkové bytosti. Osud však zasiahne nielen do života odvážnej princeznej Fantaghiro, ale aj do osudov dvoch znepriatelených kráľovstiev... (oficiální text distributora)

Tom_Lachtan

Je to nebeská hovadina nezměrných mezí? Ano. Je to zároveň neskutečně zábavná guilty plesure (tak nějak mě nenapadá žádný český ekvivalent, který by nezněl vrcholně odpudivě)? Ano! Celá série je pro mě osobně jedním z prvních nakouknutí do nšjského fantasy světa (byť divného a pofiderního), kterému neublíží ani infantilita v první linii doprovázená zjevná hloupostí a afektovaností, ať žije starej dobrej závoj mlhy z dob kdy jsem viděl poprvé, jako malá ploutev... ()

noriaki

V mé chatrné paměti byl film epické fantasy, jenže ona je to nenápaditá pohádka o lásce. V hlavních rolích je princezna tak nádherná, že jsem na ni nezapomněl ani po třiceti letech, a princ tak sličný, že bych mu nejradši dal pěstí. Hodně z atmosféry ukradl nepříliš povedený dabing, ale velkou část mu vrátily čarokrásné tóny Amedea Minghio. Hudba je neskutečná paráda, která sama vytáhla hodnocení nad průměr. ()

Agatha

Princezna Fantaghiró je legendou mého dětsví a zůstává jí dodnes. Kdo by si i po letech nevybavil tu atmosféru plnou kouzel, temna a úkladů. Zároveň taky tu paličatost a umanutost nesmrtelné hlavní hrdinky, která si vždycky dělala co chtěla - jak sympatická vlastnost pro každé nezbedné dítko. A její klukovský sestřih podle hrnce také nesmím opomenout. Dále udatný lamač dívčích srdcí Romualdo (to je přímo na disertační práci), mluvící husa a kámen, bílá čarodějka atd. Koho zajímalo že triky jsou dnešním měřítkem nedostatečné? Mělo to duši, srdce a příběh - to zas zoufale chybí současným trikově dokonalým veledílům. Vadou na kráse je skutečně ozvučení a dabing. Hraje zde spousta českých herců a snad žádný nemluví svým hlasem, což je škoda a nedbalost. Ale i přesto jsem si Fantaghiro v iVysilání České televize rád po dlouhých letech připomněl. Svým celkovým pojetím a vzezřením se to nepodobá žádné české či zahraniční pohádce či fantasy příběhu. V dnešní akční době už to sice není taková pecka jako tenkrát, ale pro staré nostalgiky jako jsem já není pomoci. Jen zaznělo pár tónů proslulé ústřední hudební linky a byl jsem lapen. ()

liberita

Aj po mnohých rokoch zostáva pre mňa prvá Fantaghiro jednoznačne najlepším a najprepracovanejším filmom celej série ako i jedným z najdôležitejších filmov môjho detstva. Je rozprávkou, v ktorej je všetko, čo k správnej predstaviteľke tohto žánru patrí : krásna a odvážna princezná, ešte krajší a odvážnejší princ, nadprirodzené bytosti, romantika, ale aj humor a štipka strachu. Všetko je doplnené pekným prostredím a nádhernou hudbou Amedea Minghiho. Priznávam, že s odstupom rokov sa k nej staviam o niečo kritickejšie než v detstve (hlavne k občas rozvláčnemu scenáru), ale nostalgické spomienky strávené v prítomnosti Fantaghiro sú silnejšie. ()

Santino7

Fantaghiro, tak krásne nenáročná rozprávka. Primitívny scenár plný vecí, nad ktorými sa väčšine ľuďom rozum zastavuje... Je to tak, táto rozprávka z talianskej produkcie (s množstvom českých hercov vo vedľajších rolách) je naozaj fantasy. V pravom slova zmysle. Samozrejme ak tým daný žáner neurazím :-) Možno to nepatrí k skvostom žánru po umeleckej stránke, má to však sebe vlastnú charizmu, to sa nedá uprieť. Takú, ktorá vás buď pohltí alebo budete z toho absolútne znechutení. Ja som patril asi skôr k tej prvej skupine a dobrodružstvá princeznej Fantaghiro a všetkých naokolo som si proste obľúbil. A rád sa k nim ešte v budúcnosti niekedy vrátim, ak to bude možné. Príjemná rozprávka na pohodové dni určené na relax. Dni, keď sa nechcete nadmerne zaťažovať. 4/5 ()

• Natáčalo sa aj v slovenských Bojniciach. (KazzaK)
  • Pohádka se natáčela mimo jiné i na mnoha zámcích a hradech v České republice, konkrétně také na hradě Bouzov na Olomoucku. Dále se štáb během filmování podíval také do Itálie. (Lynette)
  • Herečka Lenka Kubálková si v prvním díle zahrála roli malé princezny Caroliny (sestra Fantaghirò) a v dalším díle hrála pomocnici černé čarodějce (Brigitte Nielsen). (vilusinska)