Tchyně a uzený (TV film)

Česko, 2011, 84 min

• Malarkey

Zpracování klasicky televizní, herecké výkony Sandry a Jitky na pohodu. Problém mám ale s Monyovou, která má ty svoje lidský příběhy tak strašně našponovaný, až je to k neuvěření. V podstatě Sandra dostávala příšernou sodu a tchýně byla zralá na pěstí. Humor jsem v tom nenašel, spíš jsem výkon tchyně vnímal jako osobní trýzeň a sebemrskačství.(6.12.2015)

Kdo to nezažije na vlastní kůži, nemá sebemenší šanci takové strasti pochopit. Jakmile je v domácnosti i tchyně, vždy jsou na povrchu různé roztržky velmi často končící až rozvodem. Spisovatelka Simona Monyová si toho byla plně vědoma a napsala jeden takový příkladný příběh jakoby ze života. A aby toho nebylo málo, zakomponovala do příběhu další postavu která by tam ani být nemusela, ale aspoň to dohromady dostává ty správné grády. Vše se pohybuje na hranici mezi vážností a humorem, takže není jednoduché pojmout vtipné situace v rámci dramatických situací a naopak. Vše se odvíjí velmi volně a tak je kuprospěchu věci netlačení na pylu v dramatičnosti. Zoufalost a strádání jedné z postav je ale přesto tak velmi cítit, že v divákovi, který zažil nebo zažívá něco podobného, budí plné pochopení a respekt. Pro televizi natočeno velmi dobře.(16.12.2015)

• gilmore_girl

Tak tohle mi drasalo nervy. Pitoma putka, co si vezme jeste pitomejsiho chlapa zavisleho na mamince. Ja bych s nim nezustala ani minutu, natoz u tchyne (ta byla fakt krasne na zabiti), takze jsem jen znechucene sledovala, jak nelogicky a trapne se ta nana chova, pricemz na konci jsem si malem rvala vlasy. Jasne, kdyby hned odesla, zbyla hodina filmu by nemela o cem byt... ale to by bylo na mou dusi lepsi reseni. S prichodem stetky Cvancarove uz jsem byla presvedcena, ze dam odpad, ale prece jen byla Svormova tchyne s velkym T. Hlaska "Tchyne a uzeny - nejlepsi jsou studeny" je to jedine, co jsem si z tehle blbiny odnesla.(19.1.2011)

• Fifer

O mrtvých jen dobře, říká se. Ale přiznám se, že ta mediální vlna opěvující zavražděnou autorku, mi je dost nepříjemná. To be fair, je možné, že knížka je dobrá a zprznily ji Papoušková s Wimmerovou. Každopádně pro mě to byl příklad filmu, který patří na Novu, ale na veřejnoprávní televizi nemá co dělat.(30.1.2012)

• Kozlowski8

Televizním snímkem dle předlohy nedávno tragicky zemřelé Simony Moniové byly zcela určitě nadšeny mnohé ženy feministického a „protitchýňovského“ smýšlení a ty, kterým byl tento příběh nahrávkou na smeč a které mohou se svými souputnicemi vrhat oheň a síru na celý mužský druh a jejich matky. Údajně příběh ze života. Myslím, že život s tchyní může být nepříjemný, ale tady tvůrci myslím až příliš tlačili na pilu a některé „vypjaté“ scény na mne začínaly působit spíše směšně a pokud by autoři zatlačili ještě o málo víc, mohl film sklouznout do povedené parodie. Když k tomu všemu připočtu , dle mého velice neodborného názoru, ne nijak oslnivé herecké výkony, (snad jen „tchyně“ paní Švormové snese lepší hodnocení), v jejichž projevech je až příliš afektu, nemůžu tento výtvor hodnotit lépe než jednou hvězdou.(27.9.2011)