Zabijáci z maloměsta

Small Town Killers

Komedie / Krimi / Drama

Dánsko, 2017, 90 min

• Georgex

Začínalo to jako fajnová bláznivá komedie, bohužel se to po velmi vtipném, ale také velmi krátkém, úvodu změnilo ve standardní nezáživnou frašku s pár dobrými momenty a absolutně nesympatickými hlavními hrdiny. Naštěstí to čas od času od úplného dna zachraňuje Marcin Dorociński v roli věčně opilého ruského zabijáka. Moje hodnocení 45%.(4.8.2017)

Nemůžu se rozhodnout, jestli jde o sebereflexí prostoupenou komedii nebo o dánskou národoveckou variaci na Troškovy Babovřesky, kde pohodu, nudu a malé problémy dánského maloměsta získají nebezpečný rozměr až s migranty, kteří se do věci vloží. Tyto tupě archetypální postavičky z narušené ciziny, kde se afektovaně vraždí a neustále chlastá, se ale naštěstí beztak vybijou mezi sebou a Dánský člověk tak může pokračovat dál ve svém poklidném životě malých dějin.(10.6.2017)

Jízda v taxíku by klidně obstála v mé oblíbené Noci na zemi :-D Hodně dobře jsem se pobavil, což se mi dlouho u nových filmů nestává. Odkazy na Coeny či Tarantina je místy zjevná, ale snímek je pořád relativně originální, tváře neokoukané a partnerské interpersonální vztahy uvěřitelné. (minispoiler: Po příhodu obživlé Oldwomenkilller do restaurace s ksichtem Michela Meyrse, kdy kytce v květináči opadly rázem všechny listy, jsem si málem cvrnkl smíchem do gatí).(14.2.2019)

Dánskou kinematografii mám hodně v oblibě, ale tahle ulítlá černá komedie mi moc nesedla. Nejde zrovna o scénáristickou perlu a některé fórky vyzněly dost trapně. Ovšem vidět Nicolase Bro tančit salsu, to byl vskutku nevšední zážitek. Málem jsem se potrhala smíchy. Zkrátka a dobře, hereckému obsazení nelze nic vytknout, všichni zúčastnění předvedli, že mají komediální potenciál. A Søren Malling v roli „důvtipného” kriminalisty mě mistrně utvrdil v tom, že z hlediska inteligence si dánská policie v ničem nezadá s tou naší. (55%)(17.6.2020)

Tak tohle mi sedlo, ale přiznávám, že to rozhodně není pro každého. Ujetý film s černým humorem. Viktor mě několikrát neskutečně pobavil, hlavně scéna s Arabem v taxíku neměla chybu, nečekal bych, že něco takového dá někdo v dnešní době do filmu. Je vidět že na severu umí nejen kriminálky, ale i komedie.(25.11.2020)