Louskáček a čtyři říše

• USA The Nutcracker and the Four Realms (více)
Trailer 7

Klára (Mackenzie Foy) chce jediné, a to je klíč – takový, který otevře skříňku, ve které se skrývá dar od její zesnulé matky. Zlatá nit, kterou napne její kmotříček Drosselmeyer (Morgan Freeman) o Štědrém večeru, ji k tomu klíči zavede – jenže ten v mžiku zmizí do záhadného a fantastického paralelního světa. Právě tam se Klára setká s vojákem a louskáčkem Filipem (Jayden Fowora-Knight), armádou myší a regenty, kteří spravují tři říše: Říši sněhových vloček, Říši květů a Říši sladkostí. Klára s Filipem musí vstoupit do Čtvrté říše, kde panuje krutá Perníkářka (Helen Mirren), získat Klářin klíč a pokud to bude možné vrátit nestabilnímu světu harmonii. (Falcon)

Trailer 7

iXtr3m3

Slabšie tri hviezdy. Po technickej stránke samozrejme takmer dokonalé, ale to uchopenie látky veľmi zvláštne. Nasilu tam zasa kvôli rovnoprávnosti napchať afroameričanov ála Netflix, tomu podľa mňa len a len ublížilo. Príbehovo nič extra, taký slabší mix Narnie a Alici v krajine zázrakov. Dcérke sa to páčilo, ale ja musím byť kritickejší. Dlho mi to ležalo na HDD a síce zhliadnutie neľutujem, ale s kľudným svedomím to nemôžem ani odporučiť na zhliadnutie. Len čistým priaznivcom Disneyho a jeho hraných podôb známych rozprávok. ()

kingik

Patřičně produkčně honosné. Pizdney koketuje s baletem, na to jedno baletní číslo, co film obsahuje, ale nemusíte hned vyndávat baletní piškotky, s úžasně sexuchtivou Keirou Knightley a s Alenkou v říši divů. A skandálního Morgana Freemana přísní cenzoři z filmu neodstranili, patrně i tak došlo k razantnímu seškrtání jeho účinkování, takže ve výsledku dostal jen minimum prostoru. Hellen Mirren sice nikoho sexuálně neobtěžovala, ale i ona je v ději dost opomíjená. Pizdney nemálo zariskoval, když nalil do filmu nemalé finanční prostředky, jejichž návratnost byla hodně nejistá, jelikož masivní příliv diváků se určitě konat nemohl. Přece jen balet není zrovna komerční tahák, "Louskáček je s ním přece jen úzce spjat, ovšem odpolední tréninky s Harapesem naštěstí odpadly, neb výsledek je divácky příjemně svižnou jízdou a výpravně a vizuálně vycizelovanou podívanou. Fantasy procházku pro celou rodinu za záhadným klíčem, co odemyká ještě záhadnější posmrtný dar s neznámým obsahem, vede mladá hvězdička Mackenzie Foy, která je obklopena patřičně honosným výtvarným zpracováním, které vyhrává všemi špičkovými aspekty a z jehož útrob se co chvíli na diváka valí trikově pěkně vyvedené myši, oživlí cínoví vojáčci i různé další prazvláštní podivnosti a bytosti. Rozdělení fantaskní země do Čtyř říší je vlastně poněkud odbytě definované, neb pro účely zápletky je stejně jen podstatné zabývat se a zaměřit se na Čtvrtou říši, které vládne zlá Pernikářka (Helen Mirren), a s jejím panováním je třeba zatočit. Vojáčka Louskáčka ztvárnil černoch, což je rarita i tak trochu bizár, předchozí verze tohle nepamatují. Film si uprostřed dovolí i nemístný zvrat, /SPOILER/ kdy se mimořádně hodná postava otočí proti hlavní hrdince a i celé říši. Natáčení se neobešlo bez problémů, náhle se muselo obejít bez Lasse Hallströma, ovšem povolaný náhradník Joe Johnston má režijních zkušeností na rozdávání, tudíž na výsledku produkční represálie nejsou příliš znát. Finále sice mohlo být mnohem explozivněji pojaté, všechno k tomu směřovalo, ale i tak to stačilo. Rodinný večer ve stylu "Alenky v říši divů" je tímto filmem zajištěn. 8/10 ()

Bozvav

Tento Louskáček je vizuálně přeplácaný, multikulkurní, barevný a místy i dosti kýčovitý. Nebudu komentovat hudbu, ta je krásná, ale příběh je dosti neucelený. Navíc mu chybí pohádková atmosféra, takové to kouzlo. Hlavní hrdinka je půvabné děvče, ale ostatní jsou díky maskám bizardní. Louskáček sice fešák, ale osobní kouzlo pod bodem mrazu. Motivy Švestkové okřídlené povidelnice nejasné, ostatní mírně infantilní. Baletu málo. Co mne se týče, čekala jsem něco jiného, dívat se na to dalo a dětem se to i vcelku líbilo, byť v dle nich se to nedá s baletem vůbec srovnávat. Za mne jedna a půl hvězdy za film a jedna za myšky. ()

Dado

Úvod filmu zasadený do zasneženého viktoriánskeho Londýna je jedným slovom očarujúci, no potom, čo sa s ním rozlúčime, nastáva veľmi nepríjemné rozčarovanie. Vstupom hrdinky do gýčovo spracovaného paralelného sveta totiž započne otupné dobrodružstvo s predvídateľnou zápletkou a otravnými postavami, ktorým už podľa očakávania vyvolaného trailerom kraľuje Sladkastá víla, zakončené absolútne nezvládnutou akciou v závere. V období Vianoc by ma atmosféra filmu spolu s hudbou, ktorá vychádza zo svetoznámeho Čajkovského baletu, možno dokázali pri hodnotení obmäkčiť. Koncom februára, kedy sa mi film podarilo zhliadnuť, však podobné zahmlenie zmyslov nehrozí. (45%) ()

Nach

Musím přiznat, že jsem od Disneyho tak prázdný a nudný film nečekal. Pokud to pozitivní, co o filmu mohu říci je, že měl krásné kostýmy, je tu něco špatně. Netvrdím, že jsem fanoušek Louskáčka, vlastně ta pohádka nikdy nepatřila k mým oblíbeným, ale tato duchaprázdná slátanina, kde jsou čtyři říše spíše jen pro okrasu než regulérními světy, mě nudila nejen svou kýčovitostí, ale hlavně myšlenkovou prázdností, kdy vše stojí na tolikrát omývaných klišé, až se mi protáčely panenky. A finální zvolání "já jsem to všechno co potřebuji!" byl WTF moment srovnatelný s Jupiter vychází a scénou, kdy si hlavní postava uvědomí, že vlastně ráda štětkou protahuje záchody. Naprostý pohádkový podprůměr a skoro i příběhové dno, které pohádka může mít. A též důkaz, když většinu rozpočtu vyplácáte na kostýmy a rekvizity a pro scénáristy zbudou jen nitě. Nedopadlo to dobře. 50% ()

• U filmu se vystřídali dva režiséři. Je oficiálně zdůvodněno, že Lasse Hallstrom neměl mezi hlavním natáčením a postprodukcí čas, a tak ho zaskočil Joe Johnston. (ČSFD)
  • Joe Johnston se přiznal, že musel věnovat 32 dnů přetáčení některých scén. (ČSFD)
  • Natáčelo se od října 2016 do ledna 2017 v Londýně, Minley Manor a ve filmových studiích Pinewood v Anglii. (BMW12)

Související novinky

Vánocům kraluje Aquaman

Vánocům kraluje Aquaman

24.12.2018

Aquaman Jamese Wana (V zajetí démonů) konečně doplaval do amerických kin a za první víkend z toho bylo včetně předpremiér 72 milionů dolarů. To je sice v aktuální sérii DC filmů nejméně, pro co si… (více)