Louskáček a čtyři říše

• Austrálie

• Nový Zéland

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2018, 100 min

"The Nutcracker And The Four Realms" je najnovším filmovým produktom z diele obrovského štúdia Disney. A myslím si, že nám urobili vizuálne nádherné dielo, do ktorého sa vrazilo obrovské množstvo peňazí, no rozhodne to neplatí o story a postavách. Nemôžem povedať, že by ma na filme niečo výsostne otrávilo, alebo pôsobilo gýčovito, no aj tak som mal pocit, že niektoré veci mohli byť trošku viac dotiahnuté, alebo mohli byť spracované kvalitnejšie. Plusy filmu sú jeho vizuálna stránka. Neustále som mal pocit, že v tejto krajine skutočne sme a mohol som tam s týmito bytosťami priamo byť. Hudobná stránka je tiež skvelá. Mám rád hudbu k baletu "The Nutcracker" a tým pádom sa tu nemôže nič pokaziť. Mackenzie Foy je podľa mňa dobrá hlavná hrdinka a z postáv celkom zaujímavá. Helen Mirren je tiež celkom zaujímavá a jej postava pôsobí asi najviac tajomne. Okrem toho poviem, že úvodná časť v skutočnom svete ma úprimne bavila. Spoznávame našich hrdinov, a potom ideme do domu krstného otca Drosselmeyera, ktorý necháva poschovávať darčeky po celom dome a deti si ich majú nájsť sledovaním šnúrky na rôzne miesta. Ten nápad sa mi páči a film má v sebe podľa mňa dobrú vianočnú atmosféru. No potom prídu problémy. Je to v rámci týchto fantasy filmov napísané veľmi Disneyovsky a to bez akéhokoľvek reálneho prekvapenia. Vieme odhadnúť ako to je v skutočnosti, vieme kto bude zloduchom filmu a čo všetko môžeme vo filme očakávať. Pár postáv je celkom okey, no podľa mňa nemajú dostatok priestoru na to, aby sa mohli nejako reálne preukázať a dať filmu niečo viac. Keira Knightley sa tu náramne bavila, no miestami som mal pocit, že svoju "Sladkastú" rolu trošku preháňala a pôsobilo to až komicky. Okremo toho je tu sova, ktorá sa celý čas vo filme nejako objavuje, no reálne nemám pocit, že jej rola tam má nejaký význam. Myslím si, že keby sa scenár trošku prepracoval, bol tam potenciál na niečo silné, no reálne z toho príbehom nevyťažili moc. Záverečný boj pôsobí veľmi zvláštne a nevedel som čo na to popravde povedať, lebo je to skoro ako keby sa nič nedialo. Na jedno pozretie to možno bude stačiť a vaše deti si pri tom oddýchnu a zabavia sa. A ak je to to, čo hľadáte, tak to stačí. Neviem, či by som sa k filmu vrátil, ale to jedno pozretie neľutujem. Hodnotenie: B(3.11.2018)

• Streeper

Pro mě obrovské zklamání, jakmile jsem viděla trailer, věděla jsem, že na to musím do kina a jsem si jistá, že nejsem sama, ale bylo to strašný. Po vizuální stránce je to dobré, ale místy až moc přeplácané, jediné, co je na tom nejlepší je hudba, ta se naštěstí nedala nijak zkazit, jelikož použili původní z baletu Louskáčka. Herci jsou přemalovaní a oblečení v přezdobených kostýmech. K příběhu se moc říci nedá, ale myslím si, že by se to dalo zpracovat jinak a lépe a pokud možno i tak, aby divákovi nedošla zápletka už na začátku filmu. Mackenzie Foy hrála překvapivě skvěle a dle mého názoru svým herectvím předčila i růžovou kouli Keiru nebo oscarovou Helen Mirren, který ale nedostala tolik prostoru, jak jsem doufala. Za mě zatím nejhorší zpracovaná "live disneyovka".(2.11.2018)

Súhlasím s názorom, že najslabším ohnivkom je v Luskáčikovi scenár.. žiaľ, na ňom stojí a padá všetko. Samotný príbeh mohol byť úplná pecka, keby si s ním dali trochu námahy a investovali viac do nápadov, nie do výpravy. (Hoci niekoľko naozaj dobrých režijných počinov tam bolo a párkrát sme sa v kine dokonca zasmiali :) Čo sa týka všade zmieňovanej politickej korektnosti, v tomto prípade sa dalo nad ňu povzniesť. Škoda, že celkový výsledok je taký nemastný neslaný, že Luskáčik isto nebude patriť do zložky: srdcovky..(11.11.2018)

• hygienik

Na Luskáčikovi ma zaujala hlavne výprava, ktorá sa mi nezdala prehnaná a herecký výkon Keiry, ktorá tam ako jediná skutočne hrala. Foy mi pripadala taká unilá, už len obliecť do mníšskeho habitu a Mirren s Freemanom tam ako postavy skoro ani nemuseli byť, tak málo času dostali. Scenár bol úbohý až nasierací, Hnevám sa, že sa Hallstrom podpísal pod tak málo muziky za tak veľa peňazí. Komukoľvek kto sa na tom podieľal to akurát v očiach divákov ublíži.(5.11.2018)

Asi by som nemal dávať také vysoké hodnotenie, ale rozprávku som pozeral zo synom a jeho detské komentáre a pripomienky a občas otvorené ústa a zadívane oči ma trošku viac vtiahli do deja. Je to moderné prevedenie, kde Luskáčik je čiernej pleti, triky a výprava hollywoodska a nechýbajú pekné kostými a pekné masky.(15.12.2019)

• - Natáčelo se od října 2016 do ledna 2017 v Londýně, Minley Manor a ve filmových studiích Pinewood v Anglii. (BMW12)

• - Joe Johnston se přiznal, že musel věnovat 32 dnů přetáčení některých scén. (Stoka)

• - Celosvětová premiéra proběhla 29. října 2018 v Los Angeles. (Varan)