Louskáček a čtyři říše

• Austrálie

• Nový Zéland

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2018, 100 min

Pravda je, že ztvárnění královského paláce a jeho obyvatel je fakt hodně sladký. Napomáhá tomu i vzhled hradu, který dost výrazně kopíruje nadýchanou podobu moskevského chrámu Vasila Blaženého v Kremlu. Že by šlo o alegorii říše, trpící pod domnělým nebezpečím, a tak sama začne nesmyslně zbrojit...? No nic. Lze se taky pozastavit nad překladem, dialogy jsou mnohdy kostrbaté, některé výrazy zbytečně knižní a obraty zastaralé, v dalším dialogu se rozhovor odehrává normálně a s moderními výrazovými prostředky... Ale mnohem důležitější je, že celé dílo je okouzlující tím správným disneyovským způsobem. Z plátna dýchá duch doby starých pohádek, první setkání s démonickým myším králem rozhodně stojí za to, a vůbec mě celý přeslazený kouzelný kraj jako z klasické disneyovky fakt bavil. Velkým plusem je fakt, že Mackenzie Foy je stejně stará skoro jako její postava, a Keira Knightley je ve všech svých polohách Cukrové víly rozkošná (ostatní herci předvádějí jen takovou rutinu, mám pocit, že třeba Helen Mirren to moc nebavilo). A úplně nejlepší je, že film naladí na blížící se Vánoce. I díky melodiím z Čajkovského - škoda, že neměly větší prostor. PS: Na nářky chytrolínů, že louskáček Filip nebo kmotříček ve viktoriánském Londýně jsou ztvárněni černými herci, lze říct jen to, že v pohádkovém syžetu, kdy nikomu nevadí, že se hrdinka setká s myším králem a pobývá ve světě hraček, vyhlížejí tyto stížnosti minimálně nepatřičně.(17.11.2018)

• Streeper

Pro mě obrovské zklamání, jakmile jsem viděla trailer, věděla jsem, že na to musím do kina a jsem si jistá, že nejsem sama, ale bylo to strašný. Po vizuální stránce je to dobré, ale místy až moc přeplácané, jediné, co je na tom nejlepší je hudba, ta se naštěstí nedala nijak zkazit, jelikož použili původní z baletu Louskáčka. Herci jsou přemalovaní a oblečení v přezdobených kostýmech. K příběhu se moc říci nedá, ale myslím si, že by se to dalo zpracovat jinak a lépe a pokud možno i tak, aby divákovi nedošla zápletka už na začátku filmu. Mackenzie Foy hrála překvapivě skvěle a dle mého názoru svým herectvím předčila i růžovou kouli Keiru nebo oscarovou Helen Mirren, který ale nedostala tolik prostoru, jak jsem doufala. Za mě zatím nejhorší zpracovaná "live disneyovka".(2.11.2018)

• MrHlad

Klára objeví podivnou zemi plnou kouzel a barev a zjistí, že se má stát její královnou. Nejdřív ale musí zastavit Perníkářku, která chce celou říši zničit. Louskáček a čtyři říše je po všech směrech průměrná pohádka, která má funkční, ale okoukaný příběh, často zbytečně přeplácaný a skoro až kýčovitý vizuál a herce, kteří pod tou hromadou makeupu a v divných kostýmech nemůžou pořádně hrát. Prachy na tom jsou vidět, ale to je tak všechno. Průměrná pohádka, která neurazí, na první ligu ovšem ani zdaleka nemá.(1.11.2018)

Hrôza typu Wrinkle in Time sa našťastie nekoná ale pod režisérskym dohľadom Joea Johnstona (Jurský park 3) a Lasse Hallstroma (Pravidlá Muštárne) som prúser ani nečakal. Predne musím vypichnúť nádhernú vizuálnu stránku, už prvé sekundy dokážu aj vďaka pôsobivému 3Dčku priniesť tú pravú vianočnú atmosféru a v kombinácií s nádhernou hudbou je to pohladenie po duši. Príbeh je síce jednoduchý a priamočiari a scenár patrí k najväčším mínusom filmu no tento deficit zase zachraňuje celkom fajný casting a vôbec celá rozprávka mi pripomenula vianočnú atmosféru prvej Narnie čo beriem ako kompliment. Pravda niektoré kostýmy zaváňali gýčovitosťou a v druhej polovici už filmu dochádzal dych, napriek tomu mám z neho pozitívne dojmy a to aj vďaka vydarenému slovenskému dabingu. V telke by to bolo za 3 ale na veľkom plátne s 3D verziou to bolo naozaj čarovné za čo dávam 1* navyše.(4.11.2018)

"The Nutcracker And The Four Realms" je najnovším filmovým produktom z diele obrovského štúdia Disney. A myslím si, že nám urobili vizuálne nádherné dielo, do ktorého sa vrazilo obrovské množstvo peňazí, no rozhodne to neplatí o story a postavách. Nemôžem povedať, že by ma na filme niečo výsostne otrávilo, alebo pôsobilo gýčovito, no aj tak som mal pocit, že niektoré veci mohli byť trošku viac dotiahnuté, alebo mohli byť spracované kvalitnejšie. Plusy filmu sú jeho vizuálna stránka. Neustále som mal pocit, že v tejto krajine skutočne sme a mohol som tam s týmito bytosťami priamo byť. Hudobná stránka je tiež skvelá. Mám rád hudbu k baletu "The Nutcracker" a tým pádom sa tu nemôže nič pokaziť. Mackenzie Foy je podľa mňa dobrá hlavná hrdinka a z postáv celkom zaujímavá. Helen Mirren je tiež celkom zaujímavá a jej postava pôsobí asi najviac tajomne. Okrem toho poviem, že úvodná časť v skutočnom svete ma úprimne bavila. Spoznávame našich hrdinov, a potom ideme do domu krstného otca Drosselmeyera, ktorý necháva poschovávať darčeky po celom dome a deti si ich majú nájsť sledovaním šnúrky na rôzne miesta. Ten nápad sa mi páči a film má v sebe podľa mňa dobrú vianočnú atmosféru. No potom prídu problémy. Je to v rámci týchto fantasy filmov napísané veľmi Disneyovsky a to bez akéhokoľvek reálneho prekvapenia. Vieme odhadnúť ako to je v skutočnosti, vieme kto bude zloduchom filmu a čo všetko môžeme vo filme očakávať. Pár postáv je celkom okey, no podľa mňa nemajú dostatok priestoru na to, aby sa mohli nejako reálne preukázať a dať filmu niečo viac. Keira Knightley sa tu náramne bavila, no miestami som mal pocit, že svoju "Sladkastú" rolu trošku preháňala a pôsobilo to až komicky. Okremo toho je tu sova, ktorá sa celý čas vo filme nejako objavuje, no reálne nemám pocit, že jej rola tam má nejaký význam. Myslím si, že keby sa scenár trošku prepracoval, bol tam potenciál na niečo silné, no reálne z toho príbehom nevyťažili moc. Záverečný boj pôsobí veľmi zvláštne a nevedel som čo na to popravde povedať, lebo je to skoro ako keby sa nič nedialo. Na jedno pozretie to možno bude stačiť a vaše deti si pri tom oddýchnu a zabavia sa. A ak je to to, čo hľadáte, tak to stačí. Neviem, či by som sa k filmu vrátil, ale to jedno pozretie neľutujem. Hodnotenie: B(3.11.2018)

• - Natáčelo se od října 2016 do ledna 2017 v Londýně, Minley Manor a ve filmových studiích Pinewood v Anglii. (BMW12)

• - Celosvětová premiéra proběhla 29. října 2018 v Los Angeles. (Varan)