Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře

(TV film)
  • Česko Bůh s námi (více)

23. května 1618 dochází na Pražském hradě k podivné události: představitelé českých protestantských stavů vyhodí z oken dva nejvyšší představitele králova úřadu. Incident, který vejde do dějin jako „pražská defenestrace“, odstartuje třicetiletou válku – nejstrašnější konflikt, jaký Evropa do té doby zažila. Česká televize v koprodukci s rakouskou ORF a francouzsko-německou společností ARTE natočila televizní film, který je věnován čtyřstému výročí této události. Náročné natáčení probíhalo v řadě historických objektů, např. na Pražském hradě,na zámcích Kratochvíle, Telč, na hradě Švihov a dalších atraktivních místech. V režii Zdeňka Jiráského ve filmu uvidíme celou plejádu skvěle ztvárněných historických postav, především vůdce povstání pražských stavů Jindřicha Matyáše Thurna (K. Dobrý), dále oba panovníky té doby, kteří se vystřídali na českém trůnu – Ferdinanda II. Habsburského (O. Malý) nebo Fridricha Falckého (Š. Kozub). Tito tři muži, stojící na počátku našeho příběhu, věří ve stejného Boha. Komu z nich ale bude Bůh nejvíce nakloněn? (Česká televize)

me_george

Škoda. Kostýmy dobré, a herci někteří také, ale zbytek toho, co tvoří film filmem už ne. V podstatě nulový děj, rádoby hluboké monology a dialogy (viz komentář "flanker.27"), nedá se u toho udržet pozornost. Pokud někoho zajímá toto období, pusťte si Lékaře umírajícího času. Nejlépe seriál, kde se tomuto období věnuje jeden nebo dva díly. ()

majky19

Očekávání od tohoto televizního snímku byla bezesporu vysoká, pochopitelně i s ohledem na to, že vznikl coby projekt v koprodukci tří zahraničních štábů. Musím bohužel však konstatovat, že ve mě nyní převládá spíše mírné zklamání. Celý tento počin na mě působil velmi chaoticky, neuspořádaně a celkově to ve mě vyvolávalo dojem, že to bylo ušité velmi horkou jehlou. Jedná se přece jen o jednu z nejvýznamnějších historických kapitol nejen v kontextu českých zemích, ale i v rámci celého středoevropského areálu, protože tato událost byla spouštěčem třicetileté válečné mašinérie, konfliktu, který Evropa předtím nezažila. I z tohoto úhlu pohledu si myslím, že tvůrci si s touto problematikou mohli dát přece jenom více práce. Zvláště, když vezmeme v potaz fakt, že porážka na Bílé hoře a poprava českých stavů uvrhla naše země do habsburského područí bezmála na příštích 300 let. V každém případě velmi oceňuji skutečnost, že tvůrci přišli s něčím novým, neomílali stejnou látku pořád dokola, a snímek oceňuji dvěma hvězdičkami, tak druhá náleží mému velkému oblíbenci Karlu Dobrému, jenž roli Jindřicha Thurna ztvárnil vskutku velmi přesvědčivě. U ostatních účinkujících jsem bohužel takového dojmu nenabyl. ()

Frog.cz odpad!

I když jsem dopředu o filmu neslyšel,tak nějak jsem tušil co ČT vypotí za shit když jsem ho uviděl v programu a nemýlil jsem se,opravdu mne čím dál víc štve že musím přispívat na něco co nechci a co sleduji jen v krajním případě anebo jako v tomto případě,abych si potvrdil že bezedná žumpa jménem česká televize zahnívá čím dál víc.Za mne odpad jak sviňa. ()

ACDCKL

Bohužel pokračuje bída českých historických témat od českých tvůrců. Chvilkama se mi zdálo, že snad koukám na Sci-fi, jak probíhali ty debaty mezi manželem a manželkou a výkony některých herců, Jesus, naprostá hrůza. Zase se musí nechat, že konečně se někdo vrhl na zfilmování tohoto tématu, jen to vzali za špatný konec. 2* a to jsem ještě hodný. ()

brzozin odpad!

Zaplať pánbůh za to, že o stavovském povstání něco vím. Z filmu bych se totiž nedozvěděl nic. Nemá to scénář, smysluplné dialogy ani postavy. Jsou tu jen surrealistické živé sochy, které někdo naaranžoval, aby nehybně stálý na odiv divákům, kteří jsou zmatení z toho, co si mají o celém tom poetické melodramatu myslet. Herci nemají co hrát a tak se celou dobu tváří tak sterilně, že po čase přestanete vnímat, kdo je kdo. Jedním slovem sračka. Víc k tomu není co dodat. I tak jsem toho v těch několika řádcích sdělil více, než celé toto veledílo. ()

Coliseum odpad!

Proč tolik liknavě zádumčivých a teatrálně vážných pohledů, proč tolik špatných hereckých výkonů a proč do toho neustále Hofová manýristicky hýká? Protože takhle tvoří televize rychle kvasná výroční díla. Ta marnost a útrpné čekání, kdy to celé přestane být zajíkavě otravné a něco se stane, skončilo až při závěrečných titulcích. Bez smyslu, bez příběhu bez očekávání, naplněno beze zbytku. ()

AgnesDee

Na takový námět to má velmi malou stopáž, což zapříčiňuje to, že děj je v divákových očích zrychlený, zkrácený a tím pádem nemůže chápat, co se děje, pokud o tehdejší situaci neví první poslední. Natočeno je to krásně, vypadá to, že to má i nějaký umělečtější záměr. Ale umělečtější záměr se dá zakomponovat i do pořádně propracovaného příběhu nasáklého informacemi. Nemyslím tím zrovna, aby z toho byl dokument, ale stačily by ty nejnutnější informace, aby divák pochopil, na co se to vlastně dívá, proč se děje to, co se děje, a aby si k postavám získal nějaké sympatie, když už nic jinýho. Divák může tak maximálně vidět natočené události, o kterých se učil v dějepise, a to je tak vše. Divákovi se film nijak nepřibližuje a ani se o to nesnaží, což je mrhání zajímavým námětem i penězi. ()

heavy66

Tato historická doba tak bohatá na události si zaslouží tříhodinový velkofilm s bitevními scénami, historické osobnosti a detaily musí být podány polopaticky pro diváky, kteří ve škole při dějepise nedávali pozor! Televizních 77 minut, s mlhou, otravnou manželkou, bez vysvětlení souvislostí je málo. Líbili se mi herci v hlavních rolích - Matyáš Thurn, Ferdinand II., Fridrich Falcký, jejich dámy v krásných kostýmech, i závěrečná, tak trochu artově pojatá poprava. Dluh ale zůstává, potřebujeme nového Otakara Vávru! ()

pafka

Kdyz se objevi neco, co me muze obohatit, pripomenout historii, kterou clovek uz jaksi pozapomnel ze skoly, zajasam a cekam, co dalsiho se jeste k tomu dozvim. Ovsem ouha, nedozvite se zhola nic. Naopak - musite si otevrit fakta a zacit se diky dalsimu mediu orientovat v deji. Nakonec se nejak zorientujete, ale to je maximum, co se vam povede. Nic vas neobohati, ani dej, snad malinko atmosfera. Vse je silene zkratkovite a nez se dopidite, o co vlastne jde, mate dalsi zkratku v deji. Naprosto promarnena sance a kupa penez. ()

jungewolf

Tvůrci filmu si to blbě nastudovali :1) povstání započaté defenestrací bylo namířené proti císaři Matyášovi, zemřel až na jaře 1619. Až po jeho smrti nastoupil Ferdinand II. Na tom nic nezmění ani to,že Ferdinand byl už r.1617 přijat za příštího českého krále, čili za Matyášova nástupce. 2) ani císařovna Eleonora na Ferdinanda II. ani Alžběta Stuartovna na Fridricha Falckého určitě neměly takový vliv jak je to ve filmu. Takže jen 3 hvězdy a 40 % za K.Dobrého a nádherné kostýmy+brnění apod. ()

sharka.68

hvězdu za kostýmy a jinak bych realizačnímu týmu dala pár facek. Kosatík měl mít větší koule na to,aby se zasadil o nenatočení tohoto paskvilu, a ne se jen distancovat. Nechal si zneuctít své dílo. (připomíná mi to Svěráka v Trháku) Zlatí Španělé v Praze, na to se dalo koukat i opakovaně...na tohle chci zapomenout...... ()

Vivian

Kostýmy a masky - nádhera, jako oživlé obrazy. Ale jakkoliv si nelibuju ve filmových tricích, nějak jsem nedokázala skousnout, že slavnou velkou bitvu na Bílé hoře, střet desetitisíců vojáků, natočili tvůrci s 28 lidmi (a mračny mlhy, která to měla zamaskovat). Vypadalo to jako ráno po mejdanu. Přitom to byl monstrózní masakr. Nějaký trik by se hodil. _ Obsah filmu? Zaujala mě až jedna z posledních scén - čekání odsouzených na popravu. Scéna beze slov, a přece člověk jako by cítil, jak jim bylo. Jenže to byla jediná scéna s nějakým jasným obsahem. Jinak to bylo jako polévka bez chuti. Vizuálně zajímavé, ale obsahově jaksi chatrné. Kontext a zařazení některých scén mi vyloženě nedávaly smysl, stejně jako chaotické čtení z dopisů (?) paní z Thurnu, která si ve filmu snad dopisovala se svým manželem plus s králem Ferdinandem, a tak člověk neví, ke komu ta osoba právě promlouvá - a o čem vůbec mluví. Nebo to nebyly dopisy, ale jen její myšlenky? To bylo pořád - já jsem vám věřila, věřila jsem vám... já vás varuji, varuji vás před sebou samým... Ne, tuto osobu jsem bohužel naprosto nepochopila. Stála za svým mužem, nebo ne? Jaká vůbec byla její úloha v celém tom příběhu, ať už ve filmu nebo ve skutečnosti? ()

honzic

Jediné, co lze u tohoto filmu pochválit jsou vydařené kostýmy a jejich přehlídka, herci jsou tam jen figurky, které se tváří a celé to provází psychologický monolog jedné z hlavních postav. Z historie se tam člověk pořádně nic nedozví a celé je to značně zkreslené a moc to neodpovídá realitě, režisér se vyžívá v obrazu padajících hlav. Aspoň, když už se šetřilo, tak ta kvalita obrazu není špatná a hudba se dá taky zvládnout. Co je však hrůzné je samotný děj, dialogy, totální figurkovatění postav, ne moc vyvedené střihy a matoucí sledy obrazů. K historickému filmu se to moc dávat nedá, jde spíše o psychologický film napojený na dvě hlavní postavy. Velká škoda, ale u ČT poslední roky běžná věc, že dostanou peníze a natočí nějaký brak. Hodnocení: 35 % ()

ZHODNOTITEL odpad!

Film, ve kterém jsem se vůbec neorientoval. Čekal jsem, že se něco dozvím, že to bude film, který se bude dát pustit i dětem ve škole, ale místo toho jen hatmatilka. Kamera bez hezkých celků, samé detaily, detaily a zase nudné detaily. Příběh utopený v nevábné kameře a nepřehledném střihu. A víc než film, to na mě působilo jako jeden z dílů nějakého historického seriálu. Taky špatného. ()

Spielbergo odpad!

S nadějí jsem doufal, že někdo konečně natočil historický velkofilm o jednom z nejzajímavějších období české historie. Dostal se mi naprosto nekoukatelného paskvilu bez hlavy a paty, kde se snad orientuje jen ten, kdo má toto období do detailu nastudováno. Pro běžného diváka musí jít o naprostý chaos. Tohle je snad ještě větší tragédie, než byla svého času Bílá hora... ()

Ikewoo

Tak já nevím, buď mám úplně zvrácený vkus nebo jsem viděl úplně jiný film než ostatní. Bůh s námi proti vůli davu, ale tohle se mi líbilo. Ano, není to dokument a rozhodně to nevede za ručičku. Určitou znalost věcí a dějů to k pochopení a vychutnání vyžaduje, to se mi líbí. Vedle toho se film snaží především ukázat rozpolcenou dobu, nejistou dobu. Naděje a pády... ()

krivkin

Odpad to není v žádném případě, na to je vizuální stránka filmu až příliš působivá. Opravdu nádherné kulisy, kostýmy, scény. Ale chtělo by to hlubší ponor do celého děje, prostě krátká stopáž tomuto dílu dost škodí. Zpracování je příliš zkratkovité, chybí ztotožnění s postavami. Vlastně hlavní probém asi je, že pro takové pojetí je nutná mnohem větší výpravnost a prostředků asi mnoho nebylo... opravdu působivé ztvárnění bitvy na Bílé Hoře prostě potřebuje přispění Industrial Light & Magic nebo nevím jak to popsat :-) U nás asi nikdo jen tak nesežene stovky milionů na opravdu epické historické drama. ()