Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře

(TV film)
  • Česko Bůh s námi (více)

23. května 1618 dochází na Pražském hradě k podivné události: představitelé českých protestantských stavů vyhodí z oken dva nejvyšší představitele králova úřadu. Incident, který vejde do dějin jako „pražská defenestrace“, odstartuje třicetiletou válku – nejstrašnější konflikt, jaký Evropa do té doby zažila. Česká televize v koprodukci s rakouskou ORF a francouzsko-německou společností ARTE natočila televizní film, který je věnován čtyřstému výročí této události. Náročné natáčení probíhalo v řadě historických objektů, např. na Pražském hradě,na zámcích Kratochvíle, Telč, na hradě Švihov a dalších atraktivních místech. V režii Zdeňka Jiráského ve filmu uvidíme celou plejádu skvěle ztvárněných historických postav, především vůdce povstání pražských stavů Jindřicha Matyáše Thurna (K. Dobrý), dále oba panovníky té doby, kteří se vystřídali na českém trůnu – Ferdinanda II. Habsburského (O. Malý) nebo Fridricha Falckého (Š. Kozub). Tito tři muži, stojící na počátku našeho příběhu, věří ve stejného Boha. Komu z nich ale bude Bůh nejvíce nakloněn? (Česká televize)

malle_babbe

Film má jednu velkou výhodu: je možné ho bez ztráty v prekladu prezentovat zahraničním kolegům, protože jazyk recitace prkenných hesel je tak patetický, že mizí jazyková bariéra. Možná právě bez porozumění jazyku (a diváckého očekávání děje) film poskytuje největší zážitek - přestože zvolený formát vizuálně nápaditých obrazů, které by se na místě daly každý zvlášť rámovat (vcetně velmi individualizovaného pojetí staroměstské exekuce, odhlížejícího od jejího veřejného charakteru), by se spíše hodil na jiné místo než televize. Češtinou nevládnoucí divák se krom toho může spolehnout, že pokud je něco důležité, obdrží k tomu popisek, jako v každé správné učebnici. Fajnšmekrům se navíc tvůrci rozhodli ukázat, že mají načteno, a tak zařadili zlověstnou kometu, Elisabethin copánek a mnicha pobíhajícího po bitevním poli s obrazem Panny Marie. To zásadní se ale do oživlého obrazu nevešlo: odpověď na otázku proč (si postavy rozbíjejí hlavu, intrikují, trpí). Nelze si nevzpomenout na slavný výrok přední české specialistky na raně novověké Public History (která tentokrát figurovala na straně tvůrců), jež v komentáři k velkofilmu Marie Terezie prohlásila, že je to pro historika asi podobná podívaná jako když se gynekolog dívá na porno. Nabízí se otázka, zda má tedy smysl místo porna točit anatomické učebnice... ()

Muttinka

No, tak začnu plusy. Kostýmy byly nádherný (za ně dávám jednu hvězdu), ale to je všechno, co se na tomhle dá pochválit. Jinak by mě zajímalo kdo vymyslel, že se v tomhle filmu nebude mluvit. Smyslu plné dialogy se nedají nahradit záběry herců, kteří se jen koukají a když už někdo začal mluvit tak šeptal. Navíc film postrádal dějovou linku, aniž by řádně vysvětlily co vedlo k defenestraci, tak to odbyli krátkým popiskem na začátku a pak je vyhazovali z oken. Bitva na Bílé hoře na kterou jsem čekala odbyly asi tak pěti, šesti komparzisty a pak už jen ukazovaly K. Dobrého jak se rozhlíží ze strany na stranu. Já chápu, že v našich poměrech se nemůžeme vyrovnat americkým velkofilmům, ale vždyť to i ty naše pohádky mají víc komparzistů. Čekala jsem od toho hodně, ale bylo to velké zklamání. Škoda, když už investovaly do kostýmů tak mohli zaplatit o něco více komparzistů a vyměnit scénáristu. ()

Nick321 odpad!

Bože fakt ty režiséry přetáhni něčím těžkým po hlavě, protože tak zajímavé téma tak nudně zpracovat, to je čistá hereze. ()

vroubek

Téma jak hrom. Dobrý-Thurn charismatický. Kostýmy skvělé. Tempo zbytečně pomalé. Ale něco na tom je, co zajímá. Pro většinového diváka to však není. Škoda. Bylo by to zajímavé jako seriál, ale v jiném podání. ()

IGATY

O co tam vlastně jde? Za 20 minut to končí a kromě několika vypadlých lidí z okna se toho o historii a kontextu zas tak moc nedozvídám. Zápisky z dějepisu dcery ze 6. třídy mi daly víc. Marie Terezie byla výpravnější, škoda, jedna hvězda za kostýmy ()

angel7464

Jediné pozitivum : Karel Dobrý v hl. roli. Jen za něj dávám 3 hvězdy. Jinak zpracování děs...Děj zmatený, nesouvislý, škoda kostýmů a výpravy. ()

pupidup

Já bych to neviděla tak zle... bylo na co koukat... je to prostě politické drama.... ne akčňák. Ale to tempu mohlo být trošku svižnější... ()

aadis

Co to má být?!?! Myslel jsem, že se přiučím něco z dějepisu. Ale je to jeden velký nudný zmatek (nebo zmetek?) Tvůrci se chtěli umělecky realizovat, tak vymysleli tento paskvil. Prostě budeme vytvářet umění za každou cenu, i kdyby se na to neměl nikdo dívat. Celkově, prostě katastrofa. Byla tam vidět nějaká snaha o bojové scény, ale byla to jen snaha. Hlavně, aby to moc nestálo... Jedna hvězda za kostýmy. ()

malet

Ooops. Tak to je teda nuda k usnutí. Kdybych aspoň trochu naznala dějiny, tak se po dvaceti minutách ztratím. Dlouhé, rozvleklé, nudné. Nebo jsem to prostě nepochopila. Ta hvězda je za kostýmy a výpravu. ()

davidh76 odpad!

Pokud se chcete dozvedet, zda se hlavni hrdina koupal a jestli mel papouska, tak je to film presne pro vas! Spoiler: koupal a mel. Uz se nemusite divat. ()

yarca

Výprava, kostýmy a obsazení na jedničku. A tím to bohužel končí. Nuda. Nuda. Nuda. Manžel se mi omluvil za moje obsedantní neustálé sledování Viasat History. Protože tam to má kupodivu šťávu 😊... ()

krysarr

Jednu za kostýmy, režie a kamera na malinu, obzvlášť režie je špatný vtip, nuda nuda nuda bez začátku a konce ()

Pedro72

Ještě jsem neslyšel, že by takto někdo postupoval: Napřed si zkusmo natočit obrázky a pustit to do televize se záznamem čtené zkoušky, to je super nápad. Teď aby k tomu někdo napsal scénář, sestříhal to a předaboval prozatímní texty. Ale počkat, on to je finální produkt?! ()

Gerry.S

Jedna jediná hvězdička za kostýmy a casting (herci vypadali ve svých rolích opravdu věrohodně, bohužel ale jen vypadali) a možná i za nečekaně drsně (na české poměry) natočenou popravu stavovských vůdců. Jinak, jak praví klasik Jára Cimrman, nuda, nuda, šeď šeď. Opět jedno velké zklamání ...a přitom tohlke by bylo téma na oskarový velkofilm. Ach jo, proč každý historický film musí u nás vypadat jako těžce filosofické dílo?????? ()

Rustik

Když dávali poutač na film, tak jsem si říkala týý jo další historický film - super (soudila jsem aj po pěkném historickém filmu Marie Terezie)...ale vlastně celou dobu jsem akorát prolustrovala celou wikipedii, protože bez ní bych už vůbec nevěděla o čem ten film vlastně je...první hvězdička za výběr herců a druhá za kostýmy...režie a scénář nedotažený!!! a jak paní Thurn psala ty dopisy, tak to bylo zmatené jak blázen..tak s kým si psala - s císařem nebo s Matyášem nebo s oběma nebo s každým?.. ()

Johny44 odpad!

Křečovitá snaha o umělecký film.Tato snaha film totálně zabila.Škoda peněz,škoda času dobrých herců a škoda času diváků.Film,který hodně sliboval a neukázal nic.Nešťastně pojatý doprovod filmu navozující atmosféru podobné té,jako když v lese potkáte bludičku či rusalku.Názorná ukázka jak z velkého tématu udělat velké nic. Nakonec mě utěšuje,že to je jen nepovedený film,a ne instruktážní video o Českých dějinách! ()

ianw

Jedna hvězdička za kostýmy. Celkový děj je velká mizérie. Pokud na tohle kouká člověk který všechno z dějepisu zapomněl, nebo se o historii nezajímá, je ztracen. Všechno jsem po shlédnutí musel vysvětlovat. Někdo by se měl zamyslet jestli filmy tohoto formátu má vůbec cenu točit. ()

elery

Peklo v praxi. Možná k tématu vyhodila Česká televize tolik peněz oknem, ačkoli hliněné pilíře tohoto "díla" musely být předem zjevné: Špatný scénář, slabý režisér bez slibné historie, obsazení pod psa. Co se asi tak dalo čekat... Snad jen pochvala za kostýmy vyrušené bohužel ovšem některými maskami jasně z 21. století. Označení "odpad" nedávám jen proto, že je zde často příliš často u jiných děl tak arogantně rozdáváno... ()