Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře

(TV film)
  • Česko Bůh s námi (více)

23. května 1618 dochází na Pražském hradě k podivné události: představitelé českých protestantských stavů vyhodí z oken dva nejvyšší představitele králova úřadu. Incident, který vejde do dějin jako „pražská defenestrace“, odstartuje třicetiletou válku – nejstrašnější konflikt, jaký Evropa do té doby zažila. Česká televize v koprodukci s rakouskou ORF a francouzsko-německou společností ARTE natočila televizní film, který je věnován čtyřstému výročí této události. Náročné natáčení probíhalo v řadě historických objektů, např. na Pražském hradě,na zámcích Kratochvíle, Telč, na hradě Švihov a dalších atraktivních místech. V režii Zdeňka Jiráského ve filmu uvidíme celou plejádu skvěle ztvárněných historických postav, především vůdce povstání pražských stavů Jindřicha Matyáše Thurna (K. Dobrý), dále oba panovníky té doby, kteří se vystřídali na českém trůnu – Ferdinanda II. Habsburského (O. Malý) nebo Fridricha Falckého (Š. Kozub). Tito tři muži, stojící na počátku našeho příběhu, věří ve stejného Boha. Komu z nich ale bude Bůh nejvíce nakloněn? (Česká televize)

sahe

Kamera byla opravdu zvláštní. Občas se mi pletly postavy, kdo je kdo. Každopádně kostýmy byly velmi přijatelné. Vypravěčku jsem moc nepobrala, připadala mi jako zadrhnutý gramofon nebo se mi to jen zdálo, že dost často omílala to samé? ()

Honzua

Nemáme prachy na pořádný výpravný film, ale chceme mermomocí natočit výpravný film, a protože nemáme prachy na pořádný výpravný film, uděláme z toho výpravný film bez příběhu s psychedelickým posouvání děje a s neexistujícím komparzem schovaným za mlhou z jednoho kanónu. Na televizi to bude dobrý! ()

Krustyburg odpad!

Události okolo defenestrace a Bílé hory z vyprávění jedné paní, která si říká "Co to ti chlapi, hlavně ten můj, jenom blbnou?". ()

klima777

Domnívám se, že o davové scény, kostýmy atp. příliš nešlo.------- ČT se pustila na poněkud neprobádané území a nemyslím si, že selhala.------- Trocha hořkosti a melancholie, neb tehdejší bolest nelze zprostředkovat.-------- Dvě hvězdy jsou málo, tří moc (IMHO). ()

Casablanca

Krásná výprava a typový výběr herců... A ještě... Počkat, už vlastně nic. Film by byl ideální jako základ pro dokument, jen ho doplnit voiceoverem... ()

Vitoraz

Musím přiznat že je docela těžké hodnotit tento film. Obsazení,kostýmy a výprava je skvělá. Má to i zajímavou atmosféru.Děj je trošku divoký. Potěšilo mě že na celou historickou věc je pohlíženo realisticky a nezasahuje tam element republiky (žalář národů a podobné kraviny a lži - zrada krále nekatolických stavů). Docela mě mrzí že celý film nedoprovází dobová hudba - určitě by to celé podtrhla. Určitě lepší než Jan Hus a asi na stejné úrovni jako Hlas pro římského krále. Ale celkově v tom vidím posun a určitý návrat k české klasice historických filmů (Spanilá jízda,Královský omyl,Královský gambit,Slasti otce vlasti a pod.) ()

velkyvezir

Po celou dobu vysílání jsem googloval, co se to tehdy vlastně stalo, protože z filmu mi to nebylo jasné. Neskutečná nuda a vyhozené peníze České televize. ()

Lexion69

Pokus zpracovat látku jinak. Místo laciné televizní inscenace... laciná, schizoidní hříčka? Možná, ale už jen pokus udělat to "jinak" si zaslouží ocenit. Nevzpomínám si, kdy naposledy dialogy v historické "fresce" od čtéčka nešustili papírem. Netvrdím, že to bylo scénáristické kdovíco ale z úst výborného obsazení, jmenovitě především naprosto uhrančivého Karla Dobrého, to alespoň nekousalo do uší. O ději nemám nejmenší ponětí ale to je u nás v tomto žánru standardem. Všudypřítomný ambientní hlas hraběnky Thurnové měl sral, to nepopírám, ovšem alespoň držel tu kakofonickou koláž, jejíž rámec se tvůrcům zjevně rozpadl pod rukama (pokud se kdy vůbec obtěžovali jej tvořit), pohromadě. Spíš než jako film, působí dílo dojmem autorského cvičení (za konsesionářské poplatky...) ale NENUDILO MĚ ()

Stromovous87

Souhlas s předchozími komentáři. Kostýmy nádherné, ale měli to zpracovat jako hraný dokument s komentářem, takhle jako film to moc nefunguje. ()

Roman Albach

Asi budu opakovat, co už napsali mnozí... Na film jsem se těšil, trailer vypadal slibně, samotné téma je velmi výživné a dramatické... ale to co předvedli tvůrci, tak to byl jedním slovem (slušným) průšvih. Nechápu, jak je možné z dramatického tématu defenestrace a bitvy na Bílé Hoře udělat nudný, pomalý, uspávací film. Jednu hvězdu dávám za kostýmy, druhou za exteriéry. ()

cepice

V tom filmu se nic nedělo. Špatná kamera, špatně zrežírované scény. Prostě to nestojí za to se na to podívat. Neztracejte tím čas. Přečtěte si radši na Wiki bitvu na Bílé hoře, stavovské povstání a exekuci 27 českých pánů a budete mít lepší zážitek. Jo a hlavní vypravěčka má fakt nepříjemný hlas a mluví furt zcesty. ()

Dzonysek

Hvězda za výpravu - kostýmy a masky super. To je asi všechno - Bůh s vámi, pokud na to koukáte. Jinak Kosatík je sice uveden jako autor scénáře, ale veřejně se od toho distancoval, že to takhle nenapsal. Prý mu scénář zásadně překopali. Docela tomu věřím, tohle je totiž fakt paskvil. ()

ArthasKarfa

Výpravné televizní drama o událostech Stavovského povstání, který ovšem není nějakým základním shrnutím událostí, které vedly českou šlechtu k defenestraci, až po exekuci na Staroměstském náměstí. Většina uživatelů píše nuda a nebo, že museli googlit události, které film popisuje. To ovšem není chyba poměrně nedynamického výpravného filmu, ale chyba lidí, kteří nemají pokročilou znalost této doby a od každého filmu čekají velkolepý akční válečný film, které jim servírují zahraniční televize. Všechny historické filmy takové být prostě nemusí a tento film je toho důkazem, myslím, že Česká televize a její produkce odvedla dobrou práci v mapování nepříliš známých událostí z období před konfesní válkou tímto televizním snímkem, který nedlouho po skončení většina negramotné populace zkoupala svou neznalostí a touhou po akčních scénách, kterými tento snímek, už čistě z podstaty ani disponovat nemůže. Za mě čtyři hvězdičky a víra ve více takových filmů, které mají lid v Čechách učit vlastní historii. ()

Mikino00

Velmi povedené a působivé zpracování klíčových události z historie zemí Koruny české s jednou velkou výhradou. Je totiž zcela nutné znát historické události ve filmu popsané a to včetně souvislostí a možná i osobních profilů jednotlivých aktérů. Tvůrci totiž zcela rezignovali na jakkoliv historický výklad či návaznost scén a vybrali jen klíčové okamžiky, ve kterých jednání postav symbolizuje proměny historických událostí a nálad. Ostatně symbolismem a gesty je film prosycen, často velice trefně vypovídají o situacích a osobnostních rysech či dilematech postav, které z historického hlediska neunikly zkreslení. Uznání je třeba také vyslovit za dialogy, netradiční režisérské pojetí, herecké výkony (zejména K. Dobrý), ale také kostýmy či zvolené lokace. ()

mira007

Co to bylo? Těšil jsem se na historický tv film se zajímavým tématem a byl bych ochotný přehlédnout že se tisícihlavé bitvy točí o dvou lidech, ale proboha něco tak nudného úplně debilně vyprávěného jsem už dlouho neviděl od ČT. Obsazení, kostýmy i atmosféra doby za dvě hvězdy, ale vyprávění voiceoverem unylým hlasem manželky Matyáše to dorazilo. Těžké zklamání roku pro mne. ()

janabel

Dočkám se někdy toho, že uvidím naše české dějiny natočené na způsob Tudorovců? Myslím, že nuda, na rozdíl od tohoto snímku, by to opravdu nebyla. Dvě hvězdy za kostýmy a herce, kteří hráli, ač neměli pořádně co, velmi dobře. ()

laepus

Neuvěřitelně promarněná příležitost. A to to vypadalo podle upoutávek velice zajímavě. I přes špatné recenze jsem tomu chtěl dát šanci. A zrovna dávám. Jsem kousek za polovinou a už vím, že bohužel víc než jednu už si to nezaslouží. To by snad bitva na Bílé hoře musela být natočena líp než vylodění na Omaze ve vojínu Ryanovi. A to určitě nebude. Totálně mě vytáčí to neustále žvanění Thurnovy ženy, ty divné prostřihy, ty několikaminutové pasáže bez mluvení, to čecháčkovské házení všeho špatného zas na všechny okolo, jen ne na sebe. Takže jako největší dement z toho vychází Fridrich Falcký, jako největší megera jeho žena a jako nejhorší záporák jejich pastor. Proč proboha už u nás někdo nenatočí pořádné dokudrama, které bude vycházet opravdu z historie. Copak je nutné tu historii neustále nějak vylepšovat? Jo a ta jedna hvězda je ze slušnosti za krásné lokace a kostýmy, to je vše, víc v tomhle nehledejte. Tak dodíváno a skončilo to ještě hůř, než jsem očekával. Thurnova manželka musela být přinejmenším dost velká kráva, anebo ji takhle aspoň vykreslili. Někdo tak debilní snad ani nemohl existovat. No a ty brutality na závěr? Proboha proč?! Ukončil bych to asi slovy: Bůh s námi, jestli se televizní tvorba bude ubírat touto cestou. ()

Kamas

Podle upoutávek jsem čekala trochu něco jiného. Za nádherné kostýmy a lokace tedy dávám dvě hvězdy, ale jinak to působilo hodně unyle a monotónně, hlavně vnitřní hlas Alžběty Thurnové "trochu života do toho umírání" a její herecký projev (kdybychom měli čekat než umyje Matyášovi i záda, možná bychom tu seděli dodnes). Uvítala bych i podrobnější popis postav, kdy jsem občas tápala, kdo je kdo. Film jako takový, by mohl najít uplatnění, kdyby se pouštěl beze zvuku jako kulisa někde na středověkých hradech a tvrzích nebo v čekárně u zubaře ( kde by rovnocenně nahradil ty vlnky moře osvícené letním sluncem s ambientní muzikou..) ()

gonga

Vždy jsem si myslel, že film především vypráví příběh, co se vypráví v tomto filmu, se mohu dočíst v knihách o historii a vždy to bude zábavnější než toto bezkrevné dílo. Ano, postavy mají krásné kostýmy a hrají v moc pěkných kulisách, ale co? To se divák neznalý historie absolutně nedozví. Nebo snad tvůrci čekají, že průměrný divák CT1 zopakuje dějepis, aby aspoň zhruba věděl o co jde? Zklamání obřích rozměrů. Průšvih, když si člověk uvědomí kolik to stálo peněz a kolik skvělých herců v tom hrálo. Blamáže jako je tato jen poskytují munici odpůrcům České televize. Ne každý umí točit jako Terrence Malick. ()