Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře

(TV film)
  • Česko Bůh s námi (více)

23. května 1618 dochází na Pražském hradě k podivné události: představitelé českých protestantských stavů vyhodí z oken dva nejvyšší představitele králova úřadu. Incident, který vejde do dějin jako „pražská defenestrace“, odstartuje třicetiletou válku – nejstrašnější konflikt, jaký Evropa do té doby zažila. Česká televize v koprodukci s rakouskou ORF a francouzsko-německou společností ARTE natočila televizní film, který je věnován čtyřstému výročí této události. Náročné natáčení probíhalo v řadě historických objektů, např. na Pražském hradě,na zámcích Kratochvíle, Telč, na hradě Švihov a dalších atraktivních místech. V režii Zdeňka Jiráského ve filmu uvidíme celou plejádu skvěle ztvárněných historických postav, především vůdce povstání pražských stavů Jindřicha Matyáše Thurna (K. Dobrý), dále oba panovníky té doby, kteří se vystřídali na českém trůnu – Ferdinanda II. Habsburského (O. Malý) nebo Fridricha Falckého (Š. Kozub). Tito tři muži, stojící na počátku našeho příběhu, věří ve stejného Boha. Komu z nich ale bude Bůh nejvíce nakloněn? (Česká televize)

EddieIron

Moje babička by řekla :"A na tohle peníze jsou". Já po pětačtyřiceti minutách odcházím, protože je to neskutečná nuda. ()

Hamar

Ten film se opravdu nepovedl. Kdybych o následujících událostech nic nevěděl, nedozvěděl bych se po jeho zhlédnutí "lauter" nic. Jako, určitě, ne zcela laciný film, snímek vůbec nesplnil zadání, o daných událostech poučit neznalého diváka. Což by mělo být u projektu placeného veřejnoprávní televizí samozřejmostí. Třeba z filmového znázornění bitvy na Bílé hoře jsem vydedukoval, jen to, že se odehrála v mlze a zemřel v ní asistent Tondy Blaníka Žížala . :-) Tvůrci se také zřejmě řídili heslem - "Když nevím jak to natočit, tak si o tom aspoň pokecáme!" Jak jinak vysvětlit neskutečně toporné a škrobené proslovy mluvících hlav, v tomto vynikaly hlavně paní Thurnová a habsburská císařovna. Jeden bod dávám za tu plejádu skvělých herců, kteří bohužel neměli co hrát. ()

belmonďák

Psát tu další komentář asi nemá smysl, protože to podstatné jsem našel u Šandíka, s tím rozdílem že mé hodnocení jde o jeden řád dolů. Odpad to rozhodně není, z pohledu celosvětové televizní tvorby je to tak na dvě hvězdy, ovšem v našem českém zatuchlém filmovém rybníčku je to spíš za čtyři, takže zaokrouhleno je to na tři hvězdy. Když to porovnám s Janem Husem, Hlasem pro římského krále a v neposlední řadě Marií Terezií, tak tenhle sedmdesátiminutový filmový gulášek patří k tomu lepšímu. Je vidět že i za pár babek se dá natočit dobová atmosféra, včetně perfektních kostýmů a i filmová hudba byla sice decentní, přesto účel splnila na výbornou (když vzpomenu na to "hýkání" od Kocába v Janu Husovi...). Škoda jen že hlavní postava Jindřicha Matyáše Thurna byla tak upozaděna i přesto že ji Karel Dobrý zahrál skvěle. To se týkalo ale i ostatních. Otázkou tudíž zůstává - má vůbec smysl točit polovičaté dílo když nejsou finanční prostředky, nebo to zkrátka risknout? Risk by se určitě vyplatil být tam lepší režisér s větší osobností prosadit kvalitnější zpracování než jen splnit bezduché představy producentů jak utopit peníze a zaměstnat pár spřátelených cateringových a dopravních společností. ()

kokofek

Atmosféra a snaha o přiblížení pocitů doby.Vysvětlovat divákovi vše dopodrobna zde není žádoucí.To si přece každý může zjistit sám. ()

Scaevola

Chvályhodný námět a snaha vyprávět důležitý bod evropských dějin bez nutnosti nacionalistického nátěru bohužel ztrácí svým zpracováním. Nejenže věčné čtení dopisů/komentářů nudí a nedokáže navodit ani tvůrci touženou intimní náladu, navíc příběh sám se rozpadá do nesrozumitelných fragmentů jakéhosi introspektivního hodnocení dějů, které běžný absolvent školního dějepisu není schopen pojmout a které vedou odnikud nikam bez náznaku scénáristické gradace a vypravěčské interpretace složitých zákrutů politiky a náboženského běsnění. Potom už je lhostejné, že herci zvládají svůj part bezchybně a že věčná mlha dovedně skrývá fatální nedostatek prostředků. ()

rigby odpad!

Tak tohle se opravdu nepovedlo. Komentář myšlenek říkaných v duchu mě vyloženě iritoval od prvních chvil. Bohužel byl jediný, co posouvalo děj nějak dopředu. Jinak šlo jen o nicneříkající šoty, ve kterých se ukazovali perfektně namaskovaní okostýmovaní herci. Tohle si diváci opravdu nezasloužili... ()

Pan.Antonin

Bohužel, co se dalo zkazit, to se zkazilo. Ani s výbornými kostýmy, maskami, obsazením i námětem z toho tvůrci neudělali dobrý film. Ženský hlas stále dokola opakující jméno Matyáš mi neskutečně lezl na nervy. Hudba o nic lepší nebyla. ()

Pepi74

Takže přátelé pro ty co tady na tento tv film plivou. Pokud jste někdy viděli kultovní papundeklové Hříčky o královnách či velice vydařený na svůj věk tv film Záviš a Kunhuta - v tomto případě jste viděli jeho následovníka. 80 minut melodramatu o začátku třicetileté války ovšem vylepšený o opravdové kamenné stavby. Nic víc nic míň. Jediné co mi chybělo a to tady má leckdo pravdu, pro diváka laika, trochu uvedení do problému, nejen představení hlavních figur v titulcích. Ale stejně pochybuji, že by fotr v trenclích s lahváčem na pivasu řekl - Stará večer dávaj něco o té válce kdysi, pojdme se na to mrknout.. Takže není to film pro každého, stopáž je ideální, kostýmy nádherné a pro ty co o TOM něco vědí je krásné vidět postavy co o nich zatím jen četli, oživlé na obrazovce. Za mě pět hvězd jelikož jsem nečekal Vojnu a mír od Bondarčuka ale právě něco takového s hlasy manželky v pozadí a sice stále stejným ztrápeným pohledem Karla Dobrého ale tady mu hodně seděl. ()

HiroM

Nádherné kostýmy a masky, za to bych dal metál. Dějově trochu rozbité a nepřehledné, klidně by to mohlo být na 2 díly. Za mě však dobrý počin, tato historická událost se naší historie tak dotkla a ovlivnila ji a je o ni tak málo známo. ()

Teachman

Námět a zápletka: 2/10 ... Vizuální stránka: 3/10 ... Soundtrack: 2/10 ... Didaktický potenciál: 3/10 ... Celkový dojem: 2/10. ()

klara.leb

Celkově se jedná o film docela zbytečný. Nedá se z něj pochopit historie a sled událostí pro ty, kteří by si přáli, dozvědět se něco víc, nebo pravdu jinak, než čtením. Dialogy jsou nicneříkající, rádoby hlubokomyslné, ale ve výsledku plitké. Ovšem po vizuální stránce se jedná o jeden z nejpovedenějších počinů české kinematografie. Kostýmy, spolu s maskérskou prací, jsou bezesporu nejkrásnější a nejvěrnější, jaké jsme kdy měli v kostýmovém dramatu čest spatřit. Kamerová práce patří taky mezi ty nejlepší u nás. Ovšem, kdyby se film sestříhal na ty nejlepší záběry a udělal se z něj klip k titulní písni, posloužil by asi lépe. Škoda. ()

Winster

Hodnoceni na vyliz, ale ok bracha tomu dal...4 hvezdy tak se jako kouknu. Jde to, ale ta septanda do dialogu je hnus. Podle meho, kdyz uz chce nekdo tocit film kde se obcas i bojuje, tak by na to mel mit lidi a nebo to tocit jako tocili driv ty komorni dvou pokojove filmy historicke, no jooo ale na to zase nejsou tak kvalitni herci. ()

Igy007

36% ? Vám už opravdu definitivně hráblo, lidi ? Vždyť jen kostýmy jsou na plnej počet. Super kamera, hra se světlem. Dnes už se takové věci skoro netočí, což je veliká škoda. Moc se mi to líbilo, každý záběr. Jiráský a jeho štáb oživili baroko. ()

evangelik

Od tohoto filmu jsem nic neočekával a nebyl jsem překvapen (ani příjemně ani nepříjemně). Herci, pro mě naprosto neznámí, mi rozhodně neusnadňovali orientaci, kdo je kdo. Rozhodně si ale myslím, že ohodnocení "odpad" si film nezaslouží a že takto můžou známkovat pouze ti, co je ve škole nebavil dějepis a nic o té době nevědí. Ti musí být zcela dezorientováni. Příležitostně zapátrám "v pramenech" nakolik je historická realita či naopak fikce, že k drakonickým exemplárním trestům "přemluvila" císaře Ferdinanda II jeho krutá manželka.... ()

Drussus odpad!

Takhle zkurvit film o nejtragičtějších dnech českých dějin to se jen tak nevidí! Ty vole o čem to bylo? Chápu to dobře, že podle filmu vlastně jak císař, tak Matyáš Thurn, tak Fridrcich Falcký dělali jen více méně to, co po nich chtěli jejich ženský? Doparoma film z počátku 30-leté války se dal udělat teda sakra koukatelnější, než tahleta 77 minutová esence NUDY! Taková prasácky pokožená hovadina se jen tak nevidí ani u dnešní české tzv. tvorby. Jak se dělá film z tohoto období by tvůrci tohohle paskvilu viděli například u "Posledního údolí" ()

Trescha

Nějak jsem to celé nepobral.... Na 77 minut dlouhé až až.... Většinou se snažím české filmy vytáhnout ze sraček,ovšem tenhle tam žel bohu asi fakt patří... ()

Peddro

O tomto díle snad ani nelze nic napsat. Od cca 20. minuty jsem ten film měl puštěný jen jako pozadí. Mám rád historické filmy, ale toto se vážně nepovedlo... ()

robbez

Celkem se mi líbí, že to není ani tak ztvárnění či rekonstrukce určité historické události, jako spíše stylizovaná mozaika myšlenek a pocitů několika osobností spojených se stavovským povstáním. Možná je film celkově až příliš "artový", rozvláčný a tedy i poněkud nudný. ()

Slahy94

Po technické, výpravné či kostymérské stránce opravdu prvotřídní, excelentní práce. K tomu lze přičíst obstojné herecké obsazení v čele se skvělým Karlem Dobrým. Jak už to tak u nás obvykle bývá, scénář a dramaturgie občas pokulhávají. Především je celý složitý historický konflikt velmi zestručněn, 77 minut je opravdu málo, nezasvěcený divák myslím získá jen velmi mlhavou představu, o co přesně šlo. A vyprávění je pomalé, vleče se, i přes tu bohatou výpravu film postrádá větší dynamiku a akci. Přesto oceňuji tvůrce za odvahu pustit se do historické látky, která se netočí kolem husitů nebo Rudolfa II. V rámci současné tuzemské televizní tvorbě tento film patří k tomu lepšímu, co se natočilo. 70 % ()