Před čtyřmi lety, na natáčení komedie Spikea Jonzeho V kůži Johna Malkoviche, začíná vyprávění, jehož hrdinou je scenárista Charlie Kaufman. Po úspěchu filmu nemá Charlie o pracovní nabídky nouzi: nakonec přijme adaptaci non-fiction bestselleru spisovatelky Susan Orleanové Zloděj orchidejí. Protože však jde o knihu, která se nevyznačuje klasickým přehledným příběhem, dostává se Charlie do problémů, které rychle přerůstají v mučivou tvůrčí krizi. Situaci nevylepšuje ani Charlieho dvojče Donald, které bratrovi začne fušovat do řemesla: absolvuje totiž příslušný kurz a hravě napíše scénář komerčního thrilleru o sériovém vrahovi s mnohačetnou identitou, který Hollywood okamžitě nadšeně koupí. Do rohu Charlieho tlačí i stále komplikovanější platonický vztah k autorce knihy a jejímu protagonistovi Johnu Larocheovi, takže není divu, že vznikající text se stále výrazněji odchyluje od zadání: k prosté adaptace se mění v příběh o scenáristovi v krizi a o fantómech, které ho pronásledují.

Hollywoodský scenáristický zázrak Charlie Kaufman se po filmu V kůži Johna Malkoviche už podruhé spojil s režisérem Spikem Jonzem, aby opět rafinovaně smísil realitu s fikcí. Hrdinou vyprávění tentokrát udělal sám sebe: sluší se však podotknout, že Kaufman ve skutečnosti nemá žádné dvojče a že se v realitě nijak nepodobá Nicolasi Cageovi. Zároveň je však pravda, že Charlie Kaufman získal cenu BAFTA za scénář (pod nímž je však podepsán s Donaldem Kaufmanem!), Chris Cooper za svůj herecký výkon obdržel Zlatý glóbus a Oscara, Meryl Streepová byla oceněna Zlatým glóbem a Spike Jonze si odvezl Stříbrného medvěda z MFF v Berlíně. (oficiální text distributora)

kagemush

Zase jsem se přesvědčil,že když má Cage co hrát a má za zadkem dobrého režiséra tak vono to jde.Tentokrá obstál tak,že nezapadl ani vedle parádně hrajících Streep a Coopera. ()

easaque

Tento film jsem dlouho odkládal, protože jsem tušil, že to nebude nic lehkého. Co taky čekat od schizofrenního Charlieho Kaufmana, že? Kromě toho, že je ve filmu hezky zpodobněné tvůrčí úsílí při psaní scénaře, tak je film zajímavý i svým zpracováním a hereckými výkony. Trvalo mi ale dost dlouho, než jsem se do něj pronikl a tak jsem si ho nejvíc užil až ke konci. Zopakovat ho zatím však nemíním. Přece jen to téma je těžko uchopitelné a nijak blízké mi taky nebylo. Doporučovat ho můžu snad jen složitějším osobnostem, ať si nemyslí, že jsou na tom světě sami. Pro "nás" to jsou momentálně tři hvězdy, [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Sareen

Jak bychom mohli porozumět smyslu našeho světa z mikroperspektivy, kterou máme k dispozici? Fungujeme a děláme jen to, k čemu jsme byli stvořeni? Jediným barometrem, který máme je naše srdce. A pak... stane se něco velkého. Milujeme, toužíme, dychtíme. To je naše přirozenost. Důvodem proč stojí za to mít nějakou vášeň je prý to, že zmenšuje ten obrovský svět na jakousi přijatelnou velikost. Existuje tolik nápadů a věcí a lidí, až příliš mnoho směrů kterými se dá jít. Miliónů malých světů uvnitř jednoho velkého. Tento film je o pochopení. Sebe, světa a sebe ve světě. Nádherný. ()

Martin741

Tento film je podla mna len priemerny so vsetkymi svojimi atributmi /scenar, rezia, strih, herecke vykony.../ a od Spike Jonza mam radsej V kuzi Johna Malkoviche. 60 % ()

roorybacky

Napotřetí jsem to konečně docenil na plnej knédl, na plnej knedlík! Neskutečně bizarní a přitom hluboce lidský. Konec skutečně dojemnej a solidně deziluzivní. Nemám moc slov, je to pecka, podobně kvalitní jako Malkovich. Cage umí, a ne že ne. Tímhle filmem to dokázal asi nejvíc ze všech. ()

dezorz

skvele scenare sa nerodia sami od seba, da to sakra pracu a vyzaduje to talent od boha. ked dochadza insipracia, najlepsie je pisat sam o sebe, pisat film o filme,respektive scenar o pisani scenaai a vymyslat si pri tom a ked uz to ma tu spravnu podobu, zabavat sa pri doladovani detailov. na oko tazkopadnejsie nez malkovich, v skutocnosti spravne chaoticky roztrusena az jazzova filmova melodia a dokonca eklekticky ulet v zavere filmu. a k tomu spravne vedeny cage, druhy krat vo svojom zivote naozaj HRA! ()

shyster

Teď už chápu smyslu slov scénáristická onanie. Charlie Kaufman si tenhle film napsal nejspíš jen proto, aby ukázal jak skvělý scénárista je a jaký skvělý dialogy umí psát. Proto mu odpouštím i ten trochu akčnější závěr, který se k předešlému vůbec nehodí. ()

selviskhed

S Charliem Kaufmannem si nerozumíme a toto setkání bylo obzvláště rozpačité. Slíbil, že mi bude vyprávět o scénáristice a o evoluční biologii. O dvou věcech, které mě docela baví. "Adaptace" je totiž jak to, co dělá scénarista když z knížky dělá scénář, tak také to, co dělá živočišný druh v čase. A o obou věcech skutečně mluvil, ale já jsem mu opět vůbec nerozumněl. Přesněji řečeno, vůbec jsem nepochopil jaký druh radosti a potěšení mi měl film bez struktury o nesypatickém a neschopném člověku poskytnout. ()

Streeper

Scénář je dokonalý a zpracování filmu docela ujde. Nicolas Cage velice překvapil, stejně tak jako všichni ostatní herci, ale dle mého názoru ani jeden výkon nebyl na 100% oscarový. Nominace na Oscara mají všichni ale zcela zaslouženě. Meryl Streep mě velice překvapila v některých nečekaných momentech a role Chrise Coopera mi byla velice nepříjemná. Každopádně scénář je skvělý a zpracování filmu se mi líbilo. ()

ad

Tentokrát si daleko více cením režijného přístupu, díky kterému si film udržuje solidní tempo (že to ale muselo dát práci) a který zručně převádí i ty nejbláznivější nápady do reálu (obě bouračky), než hereckých výkonů (Streepová je dobrá, ale Cage jsem měl mnohdy problém rozeznat - ale i tak je to jeho nadstandart) a v podstatě mi ani ten scénář nepřišel TAK geniální,jak všichni básní... prostě mi daleko lépe sedla krize a lá Felliny v 8 1/2...takže 3.5 a rychle pryč, než si to rozmyslím.... ()

Crawler-D

Tohle je přesně film, před kterým ho Robert McKee varuje, takže aby se takovým nekoukatelným filmem nestal, obrací se v závěru Charlie Kaufman vstříc těm proklatým lákavým věcem jako honička, zbraně apod. Je to dobře? Pokud je to hra s možnostmi filmu, což činí celou dobu, tak spíš ano. Charlie Kaufman je hodně smutný a depresivní člověk, který ale skrze svoje psaní obohacuje standardy kinematografie. ()

clementinka

"In loving memory of Donald Kaufman" - tak sa s nami lúči Spike Jonze. Donald si veru veľa slávy neužil. Jeho život trval 114 minút, vďaka ktorým bol nominovaný na Zlatý Glóbus, bol mu venovaný film a vôbec, vo filme sa javí ako absolútny hrdina, ktorý nemá problém napísať trhák po absolvovaní kurzu pre scénaristov. Na rozdiel od jeho brata Charlieho, ktorý nie a nie dojsť na to, ako napísať scénar ku knihe od spisovateľky Susan Orleanovej Zlodej orchideií. Charlie, teraz reálny, si napísal skvelý scanár a Spike ho perfektne natočil. Je to skvelá dvojka, ktorá ak sa spojí, zaručuje to kvalitnú prácu. Aspoň môžeme vidieť, ako nemuís byť zrovna najľahšie napísať scenár k filmu a ako je daný scenárista dôležitým človekom. A samozrejme netreba brať celý film až tak vážne, všakže? :) A nakoniec pesnička od The Turtles - Happy Together sa mi sem absolútne hodí a scéna, kedy sa Donald rozhodne špehovať Susan a keď ju Charlie spieva Donaldovi boli naj! ()

tomtomtoma

Vlastně je to vynikající nápad, pokud se nám nedaří, neumíme, či nechceme pojmout příběh bez příběhu a vyprávět tradičním stylem. Je inovativní, když do výsledného celku zapojíme sebe sama. Nejen skrze postavy z příběhu, ale i všechny své pochybnosti, představy, krize a hledání. Propojování reality a fikce, spojování příběhu a úvahy, serióznost s rozkošnou sebeironií. Nejsilnějším článkem se tak stává scénář. A herecké výkony. Nicolas Cage je velmi dobrý ve své dvojroli scénáristy Charlieho Kaufmana a jeho dvojčete Donalda. Myšlenky létají a neodbytně bzučí v uších rytmem pochybností. V moři jedné i všech hlav se převalují vlny představ, reality a příběhu. Jedna přes druhou, bez předem určeného schématu, bez varování, živelně až výsměšně si pohrávají se slovy a stavem duší. A tak finále nemůže být ani jiné, podtrhává svou vlastní ironii a vlastní přístup a práci. A tak spisovatelka Susan Orlean (Meryl Streep) je nespokojenou stárnoucí ženou, nalézající své naplnění v náruči nekonformního zahradníka Johna Larocheho (zajímavý Chris Cooper). Nechybí zde ženy: produkční Valerie Thomas (Tilda Swinton), platonická Charlieho láska Amelia Kavan (Cara Seymour), servírka Alice (Judy Greer), nebo Donaldova přítelkyně Caroline Cunningham (Maggie Gyllenhaal). A nesmí se zapomenout na učitele scénáristů Roberta McKeeho (Brian Cox). Sjíždět se přírodou je nejpřirozenější. Ale i to nám může zatemnit mysl. Aneb všechno je jen o sexu a sexuálních představách. O nenaplněných touhách. O pocitu méněcennosti. O naději. O boji. O nepoddajnosti. A o originálním nápaditém přístupu. ()

danecek24

60. Zlatý Glóbus za rok 2002 - cena (2) - *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Meryl Streep, *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Chris Cooper + nominace (4) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Nicolas Cage, Nejlepší režie - Spike Jonze, Nejlepší scénář - Charlie Kaufman ()

MarekT

Sunset Boulevard, Americká noc, Adaptace. Film o filmu, to je jedna z mých největších cinefilských vášní a ani tenhle kousek není výjimkou. Nadto se ještě vyznačuje tím, že na dnešní poměry je doopravdy originální, a nejen na ně, myslím si, že i ve srovnání s mými oblíbenými klasickými klenoty by uspěl. Téma "jak si žije a pracuje scénárista" mě dokázalo velmi upoutat a špatně se nevedlo ani jinde... zrovna scénář je dobře a s vtipem napsaný, styl vyprávění pomocí flashbacků sice více proslavil Tarantino, ale zde je využit chytřeji. Kromě satirického pohledu na filmovou branži jsem si z filmu odnesl jedno poučení - nikdy nesuďte snímek jen podle jeho části, jelikož jakákoli další scéna zadupe váš původní názor v prach. To například jsem poznal na postavě spisovatelky Orlean - v první polovině působí celkem neškodně, v té druhé... to by se neobešlo bez spoilerů. Řeknu k tomu akorát to, že díky té proměně jsem si uvědomil, nakolik je Meryl Streep všestranně talentovaná a co bych do ní nikdy neřekl (kromě charakteru také to, že jí to zde slušelo). Zajímavé je, že ve stejném roce excelovala i v Daldryho "Hodinách", ovšem v úplně jiné herecké poloze. Stejný chameleon jako ona byla už snad jen Ingrid Bergman, a to už je co říct. Ale jen o ní to tady určitě nebylo a třeba takový Nicolas Cage si zasluhuje stejné množství oslavných vět na jeho osobu, protože mě tady opravdu překvapil. Je škoda, že se filmový svět zaměřuje stále na ty známější tvůrce a jejich každý krok, přitom režisér Jonze a scénárista Kaufman některé jejich výtvory na míle daleko překonávají. I zde je vidět, že ročník 2002 byl za poslední léta nejsilnější a já nemohu dát po druhém shlédnutí nic jiného než pět hvězd. P.S. Dobře se na film koukalo, i když byl dabovaný, ač na originální projevy známých herců bych byl podstatně zvědavější. ()

lakikaki

Na Adaptáciu som vôbec nemal náladu ani predtým než som si ju pustil, ani keď som ju pozeral. Prečo som si ju vôbec púšťal presne neviem, ale prečo som ju nevypol viem veľmi dobre – Kaufman, Jonze a Kaufman. Kaufmanov scenár je geniálny, Jonzova réžia síce celkovo nijak nevyniká (ak si odmyslím perfektné zvládnutie Cagovej dvojroly), ale mnoho scén ma absolútne rozcitlivelo a do tretice, Kaufmanovi sa podarilo v scenári nádherne zachytiť život. Fakt nádherne. Konkrétnejšie sa o tom rozpisovať nebudem, odporúčam pozrieť si Adaptáciu na vlastné oči. A existuje vari lepší kompliment ako keď film úprimne odporučí človek, ktorý mal po celú dobu jeho trvania chuť vypnúť ho? [85%] ()

Spike Jonze a jeho noční můra

Spike Jonze a jeho noční můra