Pod vodou

USA, 2020, 95 min

William Eubank

Bojan Bazelli
  • verbal

Hm, hm, co tak odborně napsat k filmu, ve kterém se naprosto prkenná slizká lesba 90 procent hrací doby unyle plazí skřípajícím tunelem a producíruje se od ničeho k ničemu po mořském dně, až na ni v té tmě nakonec na dvě minuty bafne rozmazaný zubatý megahadr na podlahu, co jim asi zdrhnul z Clovershitu? K filmu, v němž když někdo otevře hubu, zní to jako žádost chovance downího stacionáře o více jogurtu k rozmazávání si po držce o svačině? Tak snad jen: Ahoj Júbenku, zabij se! A co tak odborně napsat k bande převkusných buzniček, co tu dštily odpady a panické pižmo na stokrát sysluplnějšího a zábavnějšího Megalodona a tisíckrát lepší a svižnější Godzilu 2, a tuhle tupou, plytkou, nudnou, otravnou a lacinou megasračku hystericky nadhodnocují? Tak snad jen: Ahoj klucí, že vám dal ošetřovatel na sváču málo Dobrý mámy?!(29.3.2020)

Zábavný podmořský béčkový horor, který od začátku do konce šlape a hlavně skvěle vypadá. Když ale občas trošku zbrzdí, ukáže se, že všechny postavy jsou strašně jednoduché a ploché a člověku je vlastně jedno, kdo se dožije závěrečných titulků. Většinu času to má ale hodně solidní tempo a výsledkem je nadprůměrná podmořská variace na Vetřelce. Pokud vám něco podobného v kině chybí, rozhodně se Pod vodou nebraňte. Revoluci nečekejte, nadprůměrné řemeslo ale taky není málo.(10.1.2020)

Eminem v hlavnej úlohe, aspoň myslím, nebol som si celkom istý. Ani neviem prečo som dal 3 hviezdy, je to skôr na dve ale pop*či ELECTRO hudba pri záverečných titulkách ma neskutočne nabudila. Ak nerátam retrowave, synthwave a spacewave, tak electro je môj najobľúbenejší štýl hudby a túto pieseň som si vypiekol na maximum, že sa skoro prišli sťažovať susedia, lebo sa blíži nočný kľud. Každopádne začiatok je veľká kvalita, tešil som sa veľmi, ale akonáhle oblečú skafandre a pôjdu prvý krát pod vodu, tak neskutočná blbosť a nuda. Neviem či sa niekto nehral na Aliena. Čakal som niečo iné. Ani ten Cassel nemal čo hrať. Veľa dier. Aspoň že to nevyzeralo lacno. Príšerky na vysokej úrovni a aj všetko pod vodou. Ale nudný dej, odpudivé postavy, žiadny frajer alebo drsniak, všetci potentovaní od strachu. Skla-ma-nie.(26.4.2020)

V momentě, kdy se podmořská stanice otřese a dovnitř začne prosakovat voda, se film rozjede a v podstatě se zastaví až na konci. Akce stíhá akci, v temných hlubinách číhají ostré zuby a chapadla a cesta do tři kilometry vzdálené základny se zdá býti nemožnou. Přesto se malá skupinka přeživších vydá na strastiplnou výpravu, která připomene snad všechny filmy s VETŘELCEM, i když je jasné, že oběti budou. Asi nemá cenu sepisovat seznam filmů s podmořskou tematikou, které se možná staly inspirací, včetně Propasti, Koule či 20 000 mil pod mořem, jelikož vymyslet něco nového v mořských hlubinách není zrovna jednoduché. Já mám podmořská dobrodružství rád, ať už to byl levnější Znak Neptuna z Kanady, nebo katastrofické Dobrodružství Poseidonu, či žraločí Útok z hlubin. Napětí, atmosféra, akce a cosi ve stínech mne bavilo. A že mnohdy člověk nevěděl, co se tam skrývá? To je právě ono! Fantazie pracovala na plné obrátky. Snad jen monstra mohla být nápaditější, a nebo se dalo rovnou vsadit na Cthulhu. Ať tak či onak nevím, jak zbývajících osm diváků na premiéře u nás, já si ale film užil.(17.1.2020)

"Cynismus v sobě nese útěchu." Oceňuju, že se film nezdržuje s nějakým dlouhým úvodem. Vlastně vnímám i pozitivně to, že ohledně atmosféry a strachu je to spíše klaustrofobní než vyloženě bubákovské. Když si tak čtu některé komentáře, toho Vetřelce jsem v tom měl vidět jako kde? Vlastně jsem i docela spokojený, víc než jsem čekal jsem nedostal, ale ani méně.(26.11.2020)

• - Snímek byl natočen už na jaře roku 2017, ale po té, co Disney převzal 20th Century Fox, bylo uvedení odloženo. (Stoka)

• - Kristen Stewart se pro tuto roli ostříhala celá dohola. (Sykii)

• - Spoiler: Monstrum, které se vlivem těžby ropy probere, je prastarý bůh Cthulhu, jenž je ústřední postavou mýtu Cthulhu spisovatele H.P. Lovecrafta. Informaci potvrdil přímo režisér William Eubank. Skica monstra lze také vidět, když Norah (Kristen Stewart) prohledává skříňku kapitána Luciena (Vincent Cassel). (Darth Revan)