Pod vodou

• Kanada

Akční / Thriller / Horor / Sci-Fi

USA, 2020, 95 min

• mzss1

(40%) Viděno v kině. Letošní rok 2020 jsem zahájil návštěvou kina tímto počinem, na který jsem se vcelku těšil. I když jsem předpokládal, že to bude asi jen taková neškodná jednohubka, nečekal jsem, že mě to bude tak nudit. Dostal jsem o dost méně, než jsem čekal, ale nic nadělám. Co jsem si četl v zajímavostech, tak tento snímek se točil už někdy v roce 2017 a nějakým způsobem se to distribucí dostalo až nyní do kin – Ha, teď už vím proč. ;) No co, trochu sarkasmu. A nyní k věci. Myslím si, že hlavním problémem bylo, že se šlo hned od úvodu na věc. Selhání systémů, následné výbuchy a poškození podvodní stanice atd. Je sice hezké, že to nebylo dialogy a seznamováním postav od začátku zdlouhavé, ale v tomto případě to byla velká chyba. Zaprvé: Neměli jsme absolutně čas se seznámit s postavy, takže jejich osud mi byl naprosto ukradený a skoro nikdo mě nebavil. Zadruhé: Námět je výborný, takže by bodlo zezačátku vysvětlit co obnáší práce Pod vodou, životy jejich pracovníků, nějakou legendu povyprávět, aby se divák chytil – to zde vůbec nebylo a rovnou se šlo na ostro, kdy postavy postupovali z bodu A do bodu B, poté do bodu C, D atd atd. Bylo to hodně výbušné, takovým způsobem, že jsme si akční sekvenci ani moc neužil. Kamerou to bylo docela roztřesené a hlavně v té tmě pod vodou bylo hovno vidět. To bych moc nechtěl kritizovat, ale i tak to mohli lépe osvětlit. Snad jen několik scén s neznámými vetřelci se mi líbilo, ale také to nebyla žádná sláva. Nejen, že jsme se ve finále o nich nic nedozvěděli, ale ani jsem z nich neměl strach. Prostě občas něco rychle a zmateně zaútočilo a to bylo celé. Vyjma finále, kdy už byly docela přehledně vidět, včetně jeho „gigantického krále“,který byl docela k smíchu. Celá AKCE byla dost chaotická, urychlená, že jsem se v ní nestačil moc orientovat. Jak tak o tom přemýšlím, tak jsem z filmu víc a víc zklamanější. Nečekal jsem extra nálož, ale zábavnou jednohubku. Jako jo, dokážu zde pochválit, že to mělo tempo, stále se něco dělo, ale mě to vůbec nebavilo. Herci – s nimi jsem neměl problém, ale nikdo mě extra neuchvátil. Ústřední Kristen Stewart s kratším sestřihem nebyla nejhorší, dokonce mě ještě o něco víc bavila Jessica Henwick, ostatní už moc ne. Pochválit se dá ještě solidní hudba od Beltramiho a Robertse. Nebudu dávat horší hodnocení, ty 2* jsou tak adekvátní. Žádnou velkou nelogiku film neměl. Mě to prostě nesedlo a téměř celé nebavilo a to to mělo jen stopáž 95 min. Je mi líto, už nikdy víc.(14.1.2020)

"Underwater" sa nakoniec ukazuje ako dobrý thriller, ktorý vie budovať atmosféru a prináša celkom solídny survival horor/thriller. Ako chcete. Veľmi zaujímavý bol pre mňa už hneď úvod. Žiadne zoznamovanie sa s postavami, žiadne scénky, kde všetci nadšene ideme do práce a začína sa šichta. Hneď v prvých dvoch minútach už ideme do akcie. Stačíme len vidieť ako si Norah (v podaní Kristen Stewart) umyje zuby, zachráni jedného pavúka, chystá sa obuť a od toho momentu to so stanicou ide dole vodou. Našťastie, s filmom nie. V prvom rade je treba povedať, že Kristen Stewart je skvelá vo filme. Možno jej niektorí nevedia zabudnúť jej začiatky, no každý herec sa môže ocitnúť v zlých filmoch a postupne sa prebojovať do dobrých. Niektorí ľudia len potrebujú dostať šancu. Ale nie vždy im ju diváci opätovne dajú. Ja osobne ju nemôžem kritizovať. Myslím si, že tu dala maximum čo mohla. A jej postava sa mi páči. Je chytrá, nestráca hlavu, bojuje až do konca a chce zachrániť čo najviac ľudí. Atmosféra filmu je dosť dobrá, neustále čakáme čo sa stane, a keď sa prvýkrát objaví kreatúra, s ktorou bude treba bojovať, je to celkom silné. No keby sme aj tento element odtiaľ vytiahli, tak už úvodné časti, kde sa borila celá stanica a čokoľvek nás mohlo zabiť boli silné. Myslím si, že keď sa už ale dostanú naši hrdinovia za určitú časť, veci idú trošku monotónnejšie. Hlavne je tu časť, keď sa dostanú von z druhej stanice a kapitána niečo chytí. Prečo? Lebo si musí ísť po zbraň. Toto sú scénky, ktoré nie sú moc dobré. No záverečné finále stojí za to. Myslím si, že Norah urobila veľmi dobré rozhodnutie a čo sa mi na tých postavách (všetkých) páči je práve tá nesebeckosť. Nikto nemyslí ani tak výrazne na seba... ako chce aby sa odtiaľ dostali živí ostatní. Najmä keď už toho toľko stihli prežiť. Ako celok film môžem odporúčať. Atmosféru má a pôsobí to ako keby tvorcovia chceli priniesť niečo podobné ako bolo "Gravity". Len sa z vesmíru presunieme pod morskú hladinu. Nemôžem povedať, že by film bol až na tak skvelej úrovni a vizuálna stránka "Underwater" nemôže konkurovať. Ale tá atmosféra, prechádzanie z jednej stanice do druhej a snaha prežiť tam funguje rovnako. Ak to znie ako film pre vás, čeknite si ho. Myslím, že budete spokojní. Hodnotenie: B+(18.1.2020)

Pod vodou v sobě mísí prvky osmdesátkových hororů jako Leviathan, Věc či Vetřelci, akorát už má k dispozici pokročilejší vizuální efekty, kterými kompenzuje skutečnost, že jde v podstatě o kompilaci výše zmíněných snímků. Vzhled podvodních monster měl něco do sebe a musím pochválit, že si tvůrci na závěr v tomto ohledu připravili menší překvápko. V průběhu děje měl divák strach spíše z "nekonečné" atmosféry hlubin než ze samotných příšer, což mně osobně vyhovuje víc, čímž však nechci říct, že by typické lekačky nefungovaly. V neposlední řadě jsem vcelku byl rád, že Kristen Stewart ve filmu moc nemluvila - méně je více.(12.1.2020)

Pod vodou naprosto splnilo moje očekávání. Šel jsem do kina na sci-fi, u kterého nebudu muset přemýšlet, a přesně toho se mi dostalo. Kdybych u toho totiž přemýšlel, tak to budu muset hodnotit hůř, protože logiky scénář moc nepobral. Herecké výkony lze také hodnotit jen stěží, protože kromě T.J. Millera tam v podstatě nikdo nemá co hrát. Ale na druhou stranu v kině se na to moc dobře dívá, i když tak půlku stopáže se postavy pohybují v temnotě na mořském dně, a kromě nich skoro nic není vidět. Popravdě, kdybych to neviděl v kině, tak asi budu muset jít s hodnocením ještě níž, protože jedině tam vynikne ta vizuální stránka, která film drží nad vodou podprůměru. Jako "odpočinkový" sci-fi horor ale Pod vodou funguje ideálně, stačí nemít přehnané nároky. 60%(10.1.2020)

Za mne hodně spokojenost. Žánr hlubinného hororu tu vlastně byl už 30 let, kde se po The Abyss od Camerona rychle za sebou vynořily snímky jako Deep Star Six, Leviathan nebo The Rift. Od Eubanka jsem viděl jak Love, tak The Signal, kde už ukázal, že umí pracovat s malým rozpočtem. Má dobrý napad, ale přiběhově nebyly úplně dotáhnuty. Underwater je opravu plytké, ale na nic si nehraje. Je to řemeslně povedené, rychle to odsýpá. Člověk je napjatý jak struna ve scénách, kdy je jen světlo skafandru a kolem dokola tma a čeká se odkud potvora skočí. Za konec taky a finální monstrum palec nahoru. A PG-13 tomu vůbec neškodí. Vůbec mi nikde nepřišlo na mysl, že se tvůrci někde museli drželi zkrátka. Za mne lepší, než Life, protože taky nikde jsme si neříkal, že nějaká postava udělala něco dementního. Objektivní 7/10, ale dám to na 8. Protože tento žánr mi chyběl a snad se to nějak zaplatí a Eubank bude točit dál.(11.1.2020)

• - Film byl natočen v New Orleans v Louisianě. (Stoka)

• - Kristen Stewart se pro tuto roli ostříhala celá dohola. (Sykii)

• - Snímek byl natočen už na jaře roku 2017, ale po té, co Disney převzal 20th Century Fox, bylo uvedení odloženo. (Stoka)