Trpká mozaika líčí konec druhé světové války na moravském venkově očima malého kluka. Olin má od svého otce za úkol převést do bezpečí jejich kobylu. Tu mu seberou ustupující němečtí vojáci a hrdina se začne obávat otcova hněvu. Potká se i s přicházejícími Rusy... Jednoduchou zápletku obestírá předivo vzpomínek, představ a snů. Lyrické i syrové obrazy ukazují ústrky, jež Olin zažívá od svých vrstevníků, jeho nevraživost vůči surovému otci i jeho lásku k matce. Úvaha o pokřivené české mentalitě se objevuje hlavně ve finále, kde venkované doženou k sebevraždě údajného kolaboranta. V jiné přízračné scéně Olin uvidí své rodiče s nakradeným majetkem... Film byl také uváděn jako "Já a Julina a konec veliké války". (oficiální text distributora)

DonFrolimo

Procházka patří bezesporu k jedněm z největších literárních talentů šedesátých let. Jeho citlivý a přitom expresivní jazyk dokázal mistrně uchopit jak hrubost tak poezii venkovských námětů. I ve svém románu Ať žije republika (který miluju už od dětství) staví proti neotesaným, krutým, buranským a hamižným - ale také proto tím lidským - vesničanům malého odstrkávaného kluka, který však svým vnímavým pohledem a velkým srdcem zjemňuje tragické vyprávění o vykloubeném čase konce války. Kachyňa nejenže dokáže jazykovou obrazivost i stylistickou svižnost předlohy převést do řeči filmu, aniž by ztratila cokoli z původní síly výrazu, nadto ještě několika vynikajícími zkratkami za pomocí jednoduché střihové koláže umocňuje lehkou ironii, nutno však říci, že i on ji dokáže podat velmi civilně, tak že vlastně vzbuzuje naši smířlivost s nešvary, poklesky, grobiánstvím a hloupostí lidí. Je to proto výrazně terapeutická ironie, neomlouvající, ale ani neodsuzující. Nebál bych se říci, že něčeho takového dneska pouze pomocí smyslu pro záběr není nikdo schopný. Škoda je, že už se nikde neuplatnil představitel dětské role Lstibůrek, který předvedl na svůj věk neuvěřitelně přesvědčivý výkon. V sumě nádherný příběh, mistrovská filmařina. Jediné co by se dalo snad vytknout je možná zbytečná délka či spíše jistá nepřehlednost daná množstvím a objemem retrospektiv a snových představ, nešť patří to k autorskému stylu. ()

aannemer

Filmařsky bezchybné, brilantní herecké výkony hlavních představitelů i fantastický výkon Z. Lstibůrka v hlavní dětské roli. Místy možná trochu zdlouhavé. ()

Dvojirakri

Jedno z Kachyňových vrcholných děl s asi nejkrásnější kamerou vůbec, opravdu, kdo se vyžívá v obrazech tak si zde přijde na své! Třeba ta louka nekonečně pokrytá bílým prádlem a vedle stohy dalšího prádla, díky kterým si uvědomujeme jak moc malý hrdina miluje maminku a vnímá jak se dře(moc hezká Naďa Gajerová), jak rád vzpomíná na chvíle kdy byl jeho despotický táta šťastný, ale i momenty velikého dětského očekávání vystřídané zármutkem všech(smrt hříběte), a další a další, hlavně snové vize a vzpomínky hlavního hrdiny...! Děj je podobnými prostřihy doslova prošpikován a filmu dodávají nadpozemskost, na mě nejvíc zapůsobila scéna kdy okolo chlapce dopadají bomby a on se schovává v roští a v představách vidí svůj hrob ke kterému maminka v černém závoji s pláčem dává svíčku, aby ji hned po jejím odchodu jeden ze sígrů ukradl. V tom je možná jeden z důvodů proč není tento snímek tolik známý nebo u většiny národa oblíbený - ukazuje v plné nahotě to jací Češi opravdu jsou, a to my umíme přijmout jen když je to zkarikované a té karikatuře se můžeme vysmát a tvrdit že je to vlastně srandovní. Ten malý kluk předvádí famózní výkon! Na tehdejší dobu šlo o skutečný velkofilm a životní a národní pravdy se z něho dají čerpat dodnes! Vynikající, nadčasové dílo! ()

PSyk

Velmi zasloužených 4*. Podle mne nejlepší Procházkův příběhový scénář - Kočár do Vídně je přece jen spíše situace, než příběh. A z Ucha občas trčí konstrukce. Kachyňa se zde projevil jako mimořádný "technik" filmu - v tomto směru patřil dlouhodobě ke světové špičce, a když se k té jeho perfektní technice přidalo zvenku skutečné umění, pak to vždy dopadlo dobře. (BTW: díky té technice se dá koukat dnes i na jeho Robinsonku...). Pátou hvězdu od mne tento film ale nedostane, protože příběh je především v poslední třetině - stále - rozmělňován "nereálnem". Olinovy představy, myšlenky, vzpomínky a "vzpomínky", které velmi dobře fungují do okamžiku, kdy mu ukradnou Julinu, v závěru film retardují - a navíc se divák nemůže více účastnit skutečných Olinových prožitků (např. smrt sovětského vojáka), protože není jasné, zda to není jen zase nějaká představa... Kdybych tenkrát v roce 1965 mohl film dramaturgovat, tak bych panu režisérovi nařídil toto: Od okamžiku, kdy se Olin setká s válkou (krádež Juliny), už žádné nereálno - běžte tvrdě za příběhem. A hrňte ho před sebou co nejrychleji! Kdyby mne pan režisér poslechl, pak bych filmu dal bez otálení maximum. Zdeněk Lstibůrek je nezapomenutelný, Vlado Müller standardně výborný - zvláště ve snových scénách, ostatní nezůstávají pozadu - až na jednu výjiimku - když se (SPOILER) Olinovi rozjede motorka :-) ()

vojta033

Nevím proč, ale pořád se nemůžu zbavit pocitu, že dříve se u nás točily kvalitní filmy. Zase jiný pohled na konec války. Místy jsem se ztrácel ale stejně šlo o dobrý film. ()

Mates Hradecky

Kdyby se Zdeněk Lstibůrek narodil poblíž Los Angeles, byl by dnes slavnější než pahvězda Kulkin. Však jako Čech jest pouze hvězdou jedné role, ale zato s megahereckým výkonem převyšující všechny dětské hvězdy té doby (včetně Jeníka Krause). ()

gizi

Pro mě jeden z nejlepších Kachyňových filmů. Je tak živý, plný, že divák jen sedí přikovaný k obrazovce a kouká. Skvělý herecký výkon hlavního hrdiny je podpořen výbornou kamerou i krásně zapadající hudbou. Snímek perfektně vystihuje tehdejší dobu a také "malého českého člověka". Je to také zrcadlo našeho národa. 90% a 5*, 28.8.2014. ()

maara666

Něco na tom filmu je, protože jsem ho musel dokoukat. Jinak by film potřeboval sestříhat, protože při své délce chvílemi nudí. ()

the_weaver

Právom zabudnutý film.↵  Taká konina! Doslova - veľmi otravný príbeh s koňom v dôležitej roli. Režisérovym zámerom totiž bolo asi čo najviac otráviť diváka.↵  Keďže príbeh nebol dostatočný na film, tak ho režisér pretkal absurdnými asociáciami hlavného hrdinu k prebiehajúcemu deju, oddelenými len obyčajným strihom. Tieto asociácie začali byť otravné tak v polovici filmu. Žiaľ, ich frekvencia sa neustále zvyšovala, takže na konci filmu sa z toho divák môže zošalieť. Asociácie sú navyše úmyselne prestrelené, niekedy pripomínajú skôr halucinácie, takže divák na konci filmu pochybuje o svojom i režisérovom psychickom stave.↵  Film sa síce vyhýba prvoplánovej glorifikácii Červenej armády, ale na druhú stranu masívne pranieruje cirkev a jej praktiky, takže sa divák neubráni dojmu, že ideologické zadanie plní nadmieru horlivo.↵  Vadilo mi i to, že nebolo vôbec vysvetlené, prečo došlo k tak zásadnej veci ako kameňovanie Cyrila.↵  Film je tak úspešný najmä v portrétovaní hlavného hrdinu Olina ako vrcholne nesympatického zakomplexovaného outsiderského spratka, ktorého úplne pochopiteľne jeho rovesníci nemajú radi a vyvršujú sa na ňom. ()

magnifique

na film se velice obtížně dívá...a to dívání hlavně není zrovna příjemné....každopádně jiný a zajímavý pohled na válku u nás ()

JSYSMHJF

Skvělý Zdeněk Lstibůrek! Kachyňou perfektně přečtení malí rošťáci s něžnou duší, asi býval také malým klukem ;-) Drsné, působivé, napínavé, svým způsobem dokumentární, dojemné...Zvířata jsou lepší než lidi. ()

Widlicka4

Nedá se svítit, budu za kulturního barbara, ale mě tenhle film prostě neoslovil. To neznamená, že by to byl špatný film. Zobrazit období konce druhé světové války a osvobození formou pohledu na těžké dětství kluka na moravském venkově je netradiční a velmi funkční, velmi se mi líbilo mísení reálného děje s "předivem vzpomínek, představ a snů", které film povzneslo o hvězdičku výše. Problém je, že toto předivo ve skutečnosti nahrazuje velmi jednoduchý děj, který by vystačil tak možná na hodinu filmu. Výsledkem pak je neadekvátní stopáž, která film naopak sráží minimálně o hvězdičku dolů. Druhý problém pro mě pak představoval hlavní hrdina, který mi byl s každou minutou stále více a více nesympatický. Ke konci už jsem film sledoval jen ze zvědavosti, jestli dostane pořádnej výprask za to, že ztratil koně... ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+