Vraťme se nyní do dětských let. Skoro každý z nás měl tenkrát duhovou kuličku a přes její něžné barvy vídal svět podivuhodně ztřeštěný. S podobnou kuličkou se setkáme i v dnešním křehkém příběhu, který vypráví o životní moudrosti a laskavosti. Začíná docela všedně – zaneprázdnění rodiče (J. Brousková a P. Pospíchal) vezou svého syna (F. Novotný) k příbuzným do jižních Čech. Milan je zvědavý především na dědečka (L. Tokoš), o němž doma hodně slyšel – nejčastěji to, že se chová jako „malej“. Pokud jde o první dojem, určitě ho nezklamal. Přijede s rodiči do nejlepšího, právě když strýc Václav s tetou (A. Kohuth a M. Špánková-Hozová) honí po dvorku čuníka. Ferda totiž není jen obyčejné prase na vykrmení, ale i dědův kamarád. Proto ho také děda občas vypustí z chlívku, aby se proběhl. Tady se začínají odvíjet nitky příběhu o tom, jak stáří, které „chodí špatně, ale radí dobře“, pomáhá mládí učit se radovat z každého dne, učí je vidět a rozpoznávat krásy (třeba právě s pomocí duhové kuličky), které jiní nevidí nebo vidí jinak. (Česká televize)

Stružák

To se tak hezky poslouchá, tak hezky se na to kouká, skoro jako na každej Kachyňův film, co jsem viděl. Ztvárněním to je neskutečná pohádka, roztomilá, milá, veselá i smutná zároveň. Jitrnice i tlačenku mám rád, ale kamarády radši. 😊 ()

ursinko

Neopakovateľný filmový zážitok...Pan Tokoš s Pánom Kachyňom sa predviedli v plnej ľudskej kráse. Úsmevné, múdre a nesmierne ľudsky vtipné. ()

xxxvodnikxxx

O problémech mladých i starých , o tom, jak je někdy člověku zle, protože nemá důvod aby si myslel, že je jinak, a o tom, že všechno končí v nejlepším. ()

Chudobka

Kachyňa je pro mě vždycky zárukou kvality a filmového zážitku. Lubor Tokoš v hlavní roli je výborný. Krásný zážitek, který se hodí pro dnešní sváteční den. I když jsem film viděla několikrát, ráda se podívám znovu. ()

J R C Pecuchet

Tento film na mne zapůsobil velmi lidsky. Již tradičně velmi kvalitní scénář, obsazení i režie. Hudba : Luboš Fišer. Spolupráce pana režiséra Karla Kachyni a hudebního skladatele Luboše Fišera nejen na tomhle filmu bylo velmi šťastné rozhodnutí ! ()

zdeny99

O něco slabší Kachyňa než ho běžně známe. Chybí tu dramatičnost příběhu, který je u něj zvykem. Na druhou stranu je tento film ještě lidštější než jakýkoliv jiný. Tentokrát v příběhu starého dědy žijícího na vesnici, který se chvílemi chová jako malý kluk. O to více se doplňuje se svým vnukem, který vyrůstá ve městě a přijede za ním na prázdniny. Celý film kazí jen nevýrazní herci s výjimkou Lubora Tokoše, který naopak podal vynikající výkon a film stojí převážně na něm. [1586. hodnocení, 59. komentář, 78%] ()

tranquill

Úsměvný ale i smutný příběh o krátkém doteku světa dětského a světa uctivého stáří. Samozřejmě vrcholem je charismatické herectví Lubora Tokoše, které mi zde připomenulo Jana Wericha, ale i přirozené vyprávění Karla Kachyni. ()

Tiiso

Hezkým způsobem podaná konfrontace rozdílných generací, v tomto případě konfrontace příjemná a pro obě strany přínosná. Film je nenásilný a pěkným způsobem vyprávěný. ()

Rodin

Tento film mě velmi potěšil a pohladil po duši. Jen jsem zíral, že jde o stejného Lubora Tokoše, který hrál dálkově vystudovaného veterináře ve 4 vraždy stačí, drahoušku. ()

xenopus

My chlapi prostě nikdy nevyrosteme. A různé skopičiny zkrátka máme tendenci dělat ať je nám jedenáct nebo sedmdesát - teda pokud nám to zdraví dovolí. A určitě je lepší z tohoto světa odejít v plné síle a z naší mladosti ducha nechat něco dalším generacím, ať se z ní radují i po naší smrti. Lubor Tokoš ve své nejlepší roli a Kachyňa v obvyklé formě (obnažená dívenka je skoro jeho poznávacím znamením). "Akorát mně trošku vadí ten kravál. To má bejt muzika? Takový šumaře by u nás v hospodě vyhodili oknem." Odpouštím televizní zpracování, poetičnost filmu je okouzlující a celkový dojem naprosto odzbrojující. "Vyšla hvězda jasná..." ()

Mykhaluu

Hurááá! Konečně jsem našel tenhle film!! Vždyť to byla naprostá bomba! Smutné! Veselé! Přirozené! Díky CSFD si také více všímám motivů mladistvé erotiky, která skutečně asi byla blízká panu režisérovi, jenž se o ni s diváky rád sdílel... :) ()

eFOXsize

Jako by mi to vyprávěl strýc od vedle, natolik to bylo přirozené, lidské, emocionální. Dalo se to i nedalo odhadnout. Výborné výkony, perfektní výkon Lubora Topoše. Jeden z nejhezčích, nejprozaičtějších českých filmových příběhů. ()

maoc

Nemám rád české a ČS filmy pro jejich malost, ale někdy si prostě nemohu pomoci a odzbrojí mne. Svou obrovskou malostí a malým gigantstvím. Nezapomenutelný snímek s dokonalými dialogy, přirozeným herectvím, odzbrojujícím humorem, megatunami lidskosti a estetické lehkosti a velmi cool kamerou. ()

ostravak30

Příběhy natočené Karlem Kachyňou jsou většinou lyricky poetické. Umí znázornit krásné venkovské prostředí a charaktery lidí zobrazit s takovou dobrotou. I děda je takto zobrazen. Kdo by nechtěl takovéhoto dědečka. Kdyby si podobně užívali penze i současní senioři, nejspíš by toho více zažili a měli lepší úsměvnější stáří. Děda se s tím nemaže. A i když zde nehraje zrovna prim hudba i scénář, jinými "pohlednými" vlivy se to dá omluvit. I mým oblíbeným jemným decentním humorem v hezkém prostředí. ()

Phex

...nejvíc jsem se zasmál když se tam kolem 36 minuty filmu mihne David Novotný, tak 15ti letý rezatý a hubený, a to v roli kibice na pouťové střelnici. Přitom tento film chybí v jeho filmografii. Jinak příjemný letní rodinný film, žádná stupidita. ()

Max Q.

V dětství mě to teda nezaujalo, tak jsem byl zvědavý, co teď. A musím říct, že překvapení se konalo. Krásný lidský film o rovnocenném přátelství malého kluka a jeho dědy. Malý kluk nebyl otravný, děda byl skvělý, ale asi nejvíc se mi líbila role jeho strýce - to byl takový kliďas, zahraný pěkně civilně. ()