Saljut-7

Салют-7. История одного подвига

(pracovní název)

Akční / Drama / Historický

Rusko, 2017, 119 min

Ja nemam dovod dat horsie hodnotenie. Film je natoceny skvele. Ci uz za to moze vizual, soundtrack, atmosfera, je to jedno lebo mna to fakt bavilo. Na zaciatku som sa trochu bal, ze dej na Zemi ma nebude bavit, ale opak bol pravdou. Ten popolnik nemal chybu. Ako spominaju viaceri, jedinou chybou bol prilis Hollywoodsky zaver. Ale tak kaslat na to, Rusi maju svoj "blockbuster", ktory vacsinu urcite zaujme. Musim pozriet dalsie ruske filmy s vesmirnou tematikou.(11.3.2018)

Sovietska vesmírna stanica sa nehlási, Rusi vysielajú mechanikov, Amíci z obavy, že im môže dačo spadnúť na hlavu zas Challenger. Téma a spracovanie sú dobré, hlavne bolo fajn si pozrieť ne-hollywoodsky, neamerický film z toľko obľúbeného obdobia Studenej vojny. A boli bádať rozdiely. Zaoceánski patrioti idú viac do hĺbky či už naozaj alebo len na oko. Tu to bolo chladnejšie, miestami uveriteľnejšie, občas až príliš tempom bezváhové a tak sa môže stať, že napínavú scénu otupí konverzačná, prípadne emotívna. Hlavne finále si žiadalo slzy, ale práve ten chlad v kokpite a pred obrazovkou to nedovolil. No nakoniec všetko dobre dopadlo, veď CSKA vyhral na Spartaku, tak prečo by sme sa z toho netešili. Film určite za pozornosť stojí, Rusi tu dokázali, že vedia kráčať s dobou, vedia byť moderní, a preto sa nemajú za čo hanbiť.(19.5.2018)

Srovnávání s Cuarónovou Gravitací bych se vyhnul. Saljut-7 mnohem víc připomíná Apollo 13 Rona Howarda. S tím rozdílem, že snímek o nešťastné posádce Měsíční výpravy se až zbytečně umanutě drží historie, a film o opravě vzbouřené vesmírné stanice je až příliš volnou adaptací skutečné události. Rusové rezignovali na svou parádní disciplínu, totiž na schopnost dát neobyčejným událostem patinu neodbytné reality a syrovosti. Místo toho sem tam povolili uzdu fantazie, občas zahráli na emoce a když se pořádně odvázali, vytáhli patetickou scénu. Americkým filmů tohle rutinně odpouštím, protože ti už jiní nebudou. U ruské kinematografie mě to zamrzelo. Herecky je film skvělý, vizuálně podmanivý a napínavý. Jenže v kategorii, do níž se dobrovolně zařadil, soupeří s úplně jinou ligou a je to s bídou průměr. Jako evropské sci-fi je to extratřída.(23.10.2019)

Sovětskou misi k záchraně mrtvé vesmírné stanice někteří z filmových fanoušků, kteří přispívají na ČSFD, zažili jako děti nebo hodně mladí. Pamatuji si na to jako náctiletý, který lapal informace od těch šťastnějších, kteří poslouchali BBC, Voice of America a Svobodnou Evropu a pak útržky informací donekonečna probíral s kamarády, co se to tam vlastně děje. Oficiální zdroje mlely donekonečna, že je vše v pořádku a socialismus kvete všude, i na orbitální stanici je vše zalito sluncem. To, co dva kosmonauté Vladimir Džanibekov jako velitel Sojuzu T-13 a jeho letový inženýr Victor Savinik dokázali, je v historii dobývání vesmíru dodnes zcela unikátní a těžko uvěřitelné a provedené s ohromnou dávkou vůle a opravdového hrdinství, které si někteří pisálci ani nejsou schopni uvědomit. Mám za to, že někteří z nich film srovnávají s dílky od Marvela nebo Universal Pictures. Ale tohle se opravdu stalo a ti dva frajeři posadili na prdel celý odborný svět. Je hrozná škoda, že událost do dnešního dne provází celá řada dezinformací, polopravd a bájí. Bohužel ani filmové zpracování se neubránilo uhlazování a zamlčování faktů, pýcha velké Rusi se prostě nezapře. Je to hrozná škoda a kreditu tvůrců to nepřidává. Ani dnes prostě v Rusku nedokážou 32 let starou událost oprostit od stranického mlžení, jakoby aparátčíci soudruha Putina schvalovali scénář a předtočené scény. Ale záběry vesmíru, lodě a stanice jsou perfektní, a když opomenu politické pletichy, které podle mého názoru vznik filmu provázely, tak je to výborný kus, kterému nechybí úžasné „exteriéry“, napětí a gradaci jak z filmové školy. Jsem rád za takový film, dávám 5*.(26.5.2018)

Ruská kinematografie už nejednou překvapila a trvá to i nadále. Jejich snímek ´Saljut-7´ se může s přehledem svojí kvalitou zařadit mezi ty hollywoodské. Svým zaměřením, atmosférou a dramatizací vlastně velice silně konkuruje právě hollywoodskému snímku ´Gravitace´. Je tu jen jeden jediný rozdíl. Děj ´Gravitace´ je smyšlený, Rusové sáhli po skutečné události. No, alespoň to tvrdí. Hollywoodem se však inspirovali velice striktně a tak zlí jazykové mohou mluvit dokonce i o vykrádání. Vesmírné scény na začátku dějství skutečně po technické stránce a atmosférou připomínají zmiňovaný snímek ´Gravitace´. Máme tu třeba i citovou scénu z řídícího vesmírného centra loučení manželky s astronautem. No jasně, ´Armageddon´ a loučení dcery s otcem. A když jsme v tom řídícím centru a události v něm, co snímek ´Apollo 13´? A takto by se dalo pokračovat dál. Příběh se odehrává za studené války a tak se podle toho odvíjí dramatizace. O to více překvapí konec, který se právě na tu dobu stává nepochopitelným. Týká se to samozřejmě americké posádky v raketoplánu a vzájemné reakce obou stran. Nebo je vtom myšlenka, že jsme jen lidi a v těžké situaci by jsme si měli všichni pomáhat? Tak či onak, po delší době tu máme ruský vesmírný snímek velice povedený, který rozhodně stojící za úvahu.(15.12.2017)

• - Stanice Saljut 7 sestoupila díky zemské gravitaci do atmosféry a zde shořela dne 8. února 1991. Její zbytky dopadly na území Argentiny. Po oběžné dráze se pohybovala 3 217 dnů. Byla nahrazena větší vesmírnou stanicí Mir. (Zdroj: Wikipedia.cz)

• - Raketoplán Challenger obsahoval insígnie, ktoré sa na raketoplánoch začali používať až v polovici deväťdesiatych rokov. Posledný let raketoplánu sa odohral v roku 1986. (Enceladus)

• - Co ve filmu nebylo: Jídla bylo dost. Nejen zásoba, kterou si kosmonauti přivezli v Sojuzu T-13, ale přes zákaz řídicího střediska ochutnali z palubní zásoby stanice a zjistili, že v mrazivém prostředí se nic nezkazilo. Kosmická spižírna byla naplněna nejméně na několik měsíců pobytu. Horší to bylo s pitnou vodou. Spíše až kritické. V palubních zásobnících pitné vody systému Rodnik totiž zůstával led a zásoba, kterou si posádka přivezla, byla nanejvýš na osm dnů. Pokud by se zásobníky nepodařilo brzy rozmrazit, musela by posádka i přes slibné oživování Saljutu-7 stanici nakonec opustit. [Zdroj: iDnes.cz[ (klukluka)