Saljut-7

• Nizozemsko

• Belgie

Akční / Drama / Historický

Rusko, 2017, 119 min

Jak si Rusové hrají na Hollywood. 1) Film tak trochu neví, čí je. Je natočen podle skutečnosti anebo není? Sami zúčastnění kosmonauté snímek kritizovali. Scénář byl napsán podle Savinyčovy vzpomínkové knihy, ale filmaři se místy nechali příliš unést fantasií a nerespektovali technické možnosti. Vztah kosmonautů k Bajkonoru se na vlas podobá ambivalentnímu vztahu amerických astronautů k NASA. 2) Český (potažmo ruský či anglický) internet je plný podrobných informací o celé záležitosti. Zvídaný čtenář si může vše potřebné najít bez potíží sám. 3) O ruském původu svědčí i naivní, těžkopádný humor. 4) Druhá půlka snímku je výrazně lepší. 5) Výstižný koment: Niktorius.(12.6.2018)

Ruská kinematografie už nejednou překvapila a trvá to i nadále. Jejich snímek ´Saljut-7´ se může s přehledem svojí kvalitou zařadit mezi ty hollywoodské. Svým zaměřením, atmosférou a dramatizací vlastně velice silně konkuruje právě hollywoodskému snímku ´Gravitace´. Je tu jen jeden jediný rozdíl. Děj ´Gravitace´ je smyšlený, Rusové sáhli po skutečné události. No, alespoň to tvrdí. Hollywoodem se však inspirovali velice striktně a tak zlí jazykové mohou mluvit dokonce i o vykrádání. Vesmírné scény na začátku dějství skutečně po technické stránce a atmosférou připomínají zmiňovaný snímek ´Gravitace´. Máme tu třeba i citovou scénu z řídícího vesmírného centra loučení manželky s astronautem. No jasně, ´Armageddon´ a loučení dcery s otcem. A když jsme v tom řídícím centru a události v něm, co snímek ´Apollo 13´? A takto by se dalo pokračovat dál. Příběh se odehrává za studené války a tak se podle toho odvíjí dramatizace. O to více překvapí konec, který se právě na tu dobu stává nepochopitelným. Týká se to samozřejmě americké posádky v raketoplánu a vzájemné reakce obou stran. Nebo je vtom myšlenka, že jsme jen lidi a v těžké situaci by jsme si měli všichni pomáhat? Tak či onak, po delší době tu máme ruský vesmírný snímek velice povedený, který rozhodně stojící za úvahu.(15.12.2017)

Velmi povedené dílo hlavně. Velmi se mi líbil vesmír, který vytvořili. Co se mi až tak nelíbilo byly střihy a useknuté scény. Mně by nevadilo, kdyby byl třeba o 30 minut film delší. Mám rád vesmírné filmy a tento bude patřit mezi ně. Teď se vyjádřím k politické scéně. Ve filmu jde vidět, jak jsou chamtivci na obou stranách. Američané se chtěli zmocnit stanice a Rusové by zabili vlastní lidi, aby se jí nezmocnili. Proč se sakra nespojili? Protože si měřili ti nejvyšší, kdo má větší penis a jadernou zbraň. Je to ostudné, že se studená válka znovu vrací. Místo, aby jsme se, jako Země sjednotili, tak se rozdělujeme, a to je smutné. Kdy už konečně těm šílencům nahoře dojde, že tu jde o záchranu planety a ne o měření svého ega. Nejde o to, kdo je eurohujer, rusofil, amerikofil. Spíše o to, co jsme za lidi a jakými lidmi budeme.(1.4.2018)

• rigby

Výborný film. Rusové se snažili natočit americký trhák ve stylu tolik módních filmů ze života ve vesmíru. Osobně nemám tento boom vůbec rád, ty filmy mi nic neříkají, ničím mě neoslovují. Nejinak tomu bylo i u tohoto snímku. Ale neříkám, že je to špatný film, je hodně koukatelný pro mnohé diváky. Jen mi vůbec nic neříká.(8.12.2017)

Začínám milovat ruskou kinematografii. Za poslední roky se mi nestalo,že bych narazil na nějaký brak. Tenhle film je napínavý od začátku do konce a byť nahodnocuji, za přímý dojem si to 5* zaslouží - parádní film z kosmu, zbytek světa může jenom závidět....................moje hodnocení = 9 z 10.(1.4.2018)