Saljut-7 (festivalový název)

Салют-7. История одного подвига

(pracovní název)

Akční / Drama / Historický

Rusko, 2017, 119 min

"Na zemi by som toho chrobáka rozmačkol, tu je mi ho ľúto..." Rusi ukázali, že naozaj vedia držať krok i s tou najkvalitnejšou US produkciou. Ruská odpoveď na film Gravitácia sa vydarila, nemám veľmi čo kritizovať, snáď len ten často spomínaný americký záver, ktorý vadí väčšine užívateľov. Dobrá scéna s napojením Sojuzu, požiar, pitie vodky a pobaví letiaca hra z našich detských komunistických čias-" No počkaj". S malými úpravami to mohol byť kult. 80%.(3.2.2018)

Ruská kinematografie už nejednou překvapila a trvá to i nadále. Jejich snímek ´Saljut-7´ se může s přehledem svojí kvalitou zařadit mezi ty hollywoodské. Svým zaměřením, atmosférou a dramatizací vlastně velice silně konkuruje právě hollywoodskému snímku ´Gravitace´. Je tu jen jeden jediný rozdíl. Děj ´Gravitace´ je smyšlený, Rusové sáhli po skutečné události. No, alespoň to tvrdí. Hollywoodem se však inspirovali velice striktně a tak zlí jazykové mohou mluvit dokonce i o vykrádání. Vesmírné scény na začátku dějství skutečně po technické stránce a atmosférou připomínají zmiňovaný snímek ´Gravitace´. Máme tu třeba i citovou scénu z řídícího vesmírného centra loučení manželky s astronautem. No jasně, ´Armageddon´ a loučení dcery s otcem. A když jsme v tom řídícím centru a události v něm, co snímek ´Apollo 13´? A takto by se dalo pokračovat dál. Příběh se odehrává za studené války a tak se podle toho odvíjí dramatizace. O to více překvapí konec, který se právě na tu dobu stává nepochopitelným. Týká se to samozřejmě americké posádky v raketoplánu a vzájemné reakce obou stran. Nebo je vtom myšlenka, že jsme jen lidi a v těžké situaci by jsme si měli všichni pomáhat? Tak či onak, po delší době tu máme ruský vesmírný snímek velice povedený, který rozhodně stojící za úvahu.(15.12.2017)

Bomba! Rusáci zabodovali! Dlouho jsem někomu ve filmu tak nefandil jako těmhle dvěma kosmickejm gerojum a mlátil s ovladačem do vzduchu jako oni s tím kladivem, takže mě ten konec tentokrát ani nevadil. Každý to tu srovnává s Gravitací, takže jo...trikově možná Gravitace o něco lepší, ale jen o chloupek, zato dějově, emočně tohle o ten chloupek zase lepší, přikovalo mě to k obrazovce a napětí se dalo často krájet, ale taky se člověk pobavil u ikonické hry osmdesátek nebo originálního popíjení vodky. Super kosmické dobrodrůžo a jdu hledat jak to bylo doopravdy.(4.2.2018)

• rigby

Výborný film. Rusové se snažili natočit americký trhák ve stylu tolik módních filmů ze života ve vesmíru. Osobně nemám tento boom vůbec rád, ty filmy mi nic neříkají, ničím mě neoslovují. Nejinak tomu bylo i u tohoto snímku. Ale neříkám, že je to špatný film, je hodně koukatelný pro mnohé diváky. Jen mi vůbec nic neříká.(8.12.2017)

Ruská varianta na sci-fi filmy obstála na výbornú. Peripetie sovietskej družice Салют-7 ( Saljut-7 ), ktorá stratila spojenie s ústredím a hrozilo, že nekontrolovateľne padne na Zem. To sa pochopiteľne nemohlo stať, a dôvody neboli v prvom rade ohrozenie ľudí, ale politický boj s američanmi o nadvládu vesmíru... Ruská kinematografia ide v posledných rokoch míľovými krokmi dopredu a tento film je toho dôkazom. Triky, družica, otvorený vesmír... technicky dokonalé a potešil aj samotný príbeh, ktorý má v sebe humor, vypäté scény aj dramatickosť počas celého filmu.(27.12.2017)