Saljut-7

• Nizozemsko

• Belgie

Akční / Drama / Historický

Rusko, 2017, 119 min

Asi nám začíná filmová studená válka. Amíci natočí něco z vesmíru plném hrdinů, tak Rusko taky. Jediný rozdíl asi v tom, že kosmonauty Vladimira Džanibekova a Viktora Savinycha, za hrdiny vcelku považovat jde. Zápletka jasná. To známe každý den - baterie a dobíjení. Klady: záběry země z toho nekonečného vesmíru. Zápory: i samotní autentiční aktéři se k filmu vyjádřili dost skepticky.(15.12.2017)

100x lepší než US produkce. Škoda toho patosu na závěr. Souhlasím s názorem, že je to lepší než Gravitace. Trošku vyfabulované (ten borec v řídícím centru do senzoru mlátit nemusel:), ale třeba sekvence s napojením Sojuzu na Saljut 7 je moc povedená. Pravda, mohli trochu ukázat, že Rusko je režimem určitě více svázáno, ten americký konec mi prostě nesedí.(23.12.2017)

• Lacike

Dejovo mi to skôr pripominalo Apollo 13 ako Gravitaciu, ktoru to pripomina trochu vizualne. Ale zdaleka to nevyzera tak pôsobivo. Triky ne su zle, len to pôsobi cely cas umelo a nemal som pocit, ze sledujem astronautov vo vesmre, ale len pekne triky. Dejovo to je strasne nevyrovnane. Neustale sa striedaju pokusy o maximalny realizmus so scenami, ked sa vsetko poserie a tak to rusky hrdina zoberie do vlastnych ruk a zazracne vyriesi. Samozrejme najlepsie zaberie stare dobre pobuchanie po nejakom pristroji. Stopaz je strasne prestrelena a tak sa tu najde kopa nudnych scen. Postavy vyznievaju skôr komicky namiesto toho, aby vo mne mali vzbudit strach o ich osud. Najfascinujucejsi na celom filme je pristup rusov k praci. Americania maju zakazdym pripravenych x premyslenych postupov ako pokracovat a pre istotu sa vsetko este raz overi. Rusi idu krok za krok bez premyslania s vierou, ze to nejak dopadne. Vo filmoch funguju obidva postupy rovnako. Nakoniec ma najviac potesil kratky vyskyt videohry No pockaj, co mi pripomenulo ako som ju tak 28 rokov dozadu drtil ostosest a pozbieral som v nej velku kopu vajec. 4/10.(27.3.2018)

Další z typických produktů moderní ruské blockbusterové kinematografie, kterou charakterizuje ambicióznost v oblasti technického zpracování, nostalgická idealizace sovětské minulosti a kontraproduktivní snaha být hollywoodštější než Hollywood - ta se negativně projevuje jednak v potlačování kulturních prvků, které by ruským filmům dodaly nějaký jasně rozpoznatelný "ruský" charakter a jednak v přepálené (melo)dramatičnosti, která nesedí ke zpracovávané látce. Právě příliš přehnaný tlak na emoce a velkolepost ze Saljutu-7 trčí obzvláště očividným a nepříjemným způsobem. Namísto toho, aby film z inspirace reálnými událostmi těžil ku svému prospěchu, působí nakonec daleko méně uvěřitelně a více vyfantazírovaně než kompletně smyšlená Gravitace, která byla očividně jeho největší stylistickou inspirací. Ještě více si Šipenko a jeho tým ublížili pokusy dodat filmu pseudo-hluboký, "duchovní" rozměr skrze několik výjevů, které mají blíž spíše k lacinému pulpu. Smutně nekritický pohled na Sovětský svaz se pak projevuje zejména ve stylizaci mizanscény - SSSR 80. let ve filmu vypadá jako docela moderní země s vysokou životní úrovní a mladší diváci, kterým nic neřeknou ikonické artefakty jako je medvěd Míša z moskevské olympiády roku 1980, podle mě musí mít docela problém s určením, v které době se vůbec příběh odehrává.(19.12.2017)

Rusové se snaží kopírovat snad všechny západní sci-fi blockbustery posledních let, nejvíce snad gravitaci, kterou připomíná nejen velmi podobnými scénami, ale také hudebním podkresem. Moc se jim to ale nedaří, a špatným scénářem trpí zejména postavy, dialogy postav a jejich chování často postrádá logiku, tedy alespoň pro diváka zvyklého na západní produkci. Technicky to ale celkem ujde, kamera pokud zrovna "Bayovsky" něco neobíhá, umí být i nápaditá a občas vykouzlí i nádherné scenérie a ta hrstka speciálních efektů má slušnou kvalitu. Slabší tři.(8.10.2018)