Saljut-7

Салют-7. История одного подвига

(pracovní název)

Akční / Drama / Historický

Rusko, 2017, 119 min

Rusové se snaží kopírovat snad všechny západní sci-fi blockbustery posledních let, nejvíce snad gravitaci, kterou připomíná nejen velmi podobnými scénami, ale také hudebním podkresem. Moc se jim to ale nedaří, a špatným scénářem trpí zejména postavy, dialogy postav a jejich chování často postrádá logiku, tedy alespoň pro diváka zvyklého na západní produkci. Technicky to ale celkem ujde, kamera pokud zrovna "Bayovsky" něco neobíhá, umí být i nápaditá a občas vykouzlí i nádherné scenérie a ta hrstka speciálních efektů má slušnou kvalitu. Slabší tři.(8.10.2018)

• aquiver

Ruský snímek podobný třeba Gravitaci, ale na rozdíl od podařeného Cuarónova díla mě tento poměrně minul. Příliš jsem mu nevěřil a nedokázal ho filmově prožít. I když vizuál není špatný, působí na mě televizním dojmem, mezi největší chyby patří nevhodné použití akční rychlé hudby prakticky v průběhu celého filmu. Navíc bídná realističnost jako šíření zvuku ve vesmíru mi u těchto snímků vadí. To patří do Hvězdných válek pro děti, ne do dramatu, které má historické prvky. Mladý režisér zjevně potřebuje o něco více zkušeností... 45 %(17.12.2017)

Film ako taký Ok. Len by som mu nedal podtitul "podľa skutočnej udalosti", čo kritizovali aj samotní kozmonauti. Niektoré podstatné fakty tam chýbali a iné fakty (čo je horšie), ktoré boli prezentované ako skutočné, boli vymyslené. Ako zásadnú chybu považujem nedostatok odvahy priznať, že za "pagibnutie" Saljutu 7 mohla chyba obsluhy pozemného letového strediska. Pri správnom postupe v reakcii na prevádzkovú závadu mohol korabl v pohode s menšími obmedzeniami fungovať do príletu nasledujúcej posádky, ktorá by vymenila chybný ovládací panel (bol už dokonca pripravený na lodi). Ale... Ruskij čelavek bol potrestaný vždy aj za chyby, za ktoré nemohol a tento strach ho nutkal robiť neštandardné kroky, veď možno to bude dobré (Vot davaj, éto búdet charašó). A presne takto buchol aj Černobyľ. Vôbec nechcem spochybniť hrdinstvo kozmonautov. Dokonca si myslím, že komunizmus v spojení s "ruskou dušou" má vytváranie hrdinov priamo v génoch, inak by tak dlho neprežil. Spochybňujem len hranie sa na realitu a tendenčnosť. Pozrel som si aj ruský dokument, ktorý uviedla Rossija 1 a ten sa mi zdal ešte tendenčnejší. Ale s tým sa ráta, no filmári si mohli dovoliť viac. Takže film ako taký Ok, dokonca slušný nadpriemer, ale len ak ho vnímam ako sci-fi. Podobné to bolo aj pri "Vremia pjervych", takže poučenie z krízového vývoja nenastalo. Škoda.(20.2.2018)

Sovietska vesmírna stanica sa nehlási, Rusi vysielajú mechanikov, Amíci z obavy, že im môže dačo spadnúť na hlavu zas Challenger. Téma a spracovanie sú dobré, hlavne bolo fajn si pozrieť ne-hollywoodsky, neamerický film z toľko obľúbeného obdobia Studenej vojny. A boli bádať rozdiely. Zaoceánski patrioti idú viac do hĺbky či už naozaj alebo len na oko. Tu to bolo chladnejšie, miestami uveriteľnejšie, občas až príliš tempom bezváhové a tak sa môže stať, že napínavú scénu otupí konverzačná, prípadne emotívna. Hlavne finále si žiadalo slzy, ale práve ten chlad v kokpite a pred obrazovkou to nedovolil. No nakoniec všetko dobre dopadlo, veď CSKA vyhral na Spartaku, tak prečo by sme sa z toho netešili :) Film určite za pozornosť stojí, Rusi tu dokázali, že vedia kráčať s dobou, vedia byť moderní, a preto sa nemajú za čo hanbiť.(19.5.2018)

Jak si Rusové hrají na Hollywood. 1) Film tak trochu neví, čí je. Je natočen podle skutečnosti anebo není? Sami zúčastnění kosmonauté snímek kritizovali. Scénář byl napsán podle Savinyčovy vzpomínkové knihy, ale filmaři se místy nechali příliš unést fantasií a nerespektovali technické možnosti. Vztah kosmonautů k Bajkonoru se na vlas podobá ambivalentnímu vztahu amerických astronautů k NASA. 2) Český (potažmo ruský či anglický) internet je plný podrobných informací o celé záležitosti. Zvídaný čtenář si může vše potřebné najít bez potíží sám. 3) O ruském původu svědčí i naivní, těžkopádný humor. 4) Druhá půlka snímku je výrazně lepší. 5) Výstižný koment: Niktorius.(12.6.2018)