Saljut-7

Салют-7. История одного подвига

(pracovní název)

Akční / Drama / Historický

Rusko, 2017, 119 min

Ja nemam dovod dat horsie hodnotenie. Film je natoceny skvele. Ci uz za to moze vizual, soundtrack, atmosfera, je to jedno lebo mna to fakt bavilo. Na zaciatku som sa trochu bal, ze dej na Zemi ma nebude bavit, ale opak bol pravdou. Ten popolnik nemal chybu. Ako spominaju viaceri, jedinou chybou bol prilis Hollywoodsky zaver. Ale tak kaslat na to, Rusi maju svoj "blockbuster", ktory vacsinu urcite zaujme. Musim pozriet dalsie ruske filmy s vesmirnou tematikou.(11.3.2018)

Film ako taký Ok. Len by som mu nedal podtitul "podľa skutočnej udalosti", čo kritizovali aj samotní kozmonauti. Niektoré podstatné fakty tam chýbali a iné fakty (čo je horšie), ktoré boli prezentované ako skutočné, boli vymyslené. Ako zásadnú chybu považujem nedostatok odvahy priznať, že za "pagibnutie" Saljutu 7 mohla chyba obsluhy pozemného letového strediska. Pri správnom postupe v reakcii na prevádzkovú závadu mohol korabl v pohode s menšími obmedzeniami fungovať do príletu nasledujúcej posádky, ktorá by vymenila chybný ovládací panel (bol už dokonca pripravený na lodi). Ale... Ruskij čelavek bol potrestaný vždy aj za chyby, za ktoré nemohol a tento strach ho nutkal robiť neštandardné kroky, veď možno to bude dobré (Vot davaj, éto búdet charašó). A presne takto buchol aj Černobyľ. Vôbec nechcem spochybniť hrdinstvo kozmonautov. Dokonca si myslím, že komunizmus v spojení s "ruskou dušou" má vytváranie hrdinov priamo v génoch, inak by tak dlho neprežil. Spochybňujem len hranie sa na realitu a tendenčnosť. Pozrel som si aj ruský dokument, ktorý uviedla Rossija 1 a ten sa mi zdal ešte tendenčnejší. Ale s tým sa ráta, no filmári si mohli dovoliť viac. Takže film ako taký Ok, dokonca slušný nadpriemer, ale len ak ho vnímam ako sci-fi. Podobné to bolo aj pri "Vremia pjervych", takže poučenie z krízového vývoja nenastalo. Škoda.(20.2.2018)

Hodně, hodně dobré! To, že Rusové točí kvalitní snímky, je možná pro někoho překvapení, ale já už je sleduju pár let a jejich filmy jsou naprosto srovnatelné s těmi hollywoodskými. Tentokrát nám naservírovali vesmírné dobrodružství o vesmírné stanici Saljut 7. Příběh, efekty, herecké výkony i hudba jsou na skvělé úrovni. Je to také dost emotivní, opravdu se to povedlo.(13.6.2018)

Velmi povedené dílo hlavně. Velmi se mi líbil vesmír, který vytvořili. Co se mi až tak nelíbilo byly střihy a useknuté scény. Mně by nevadilo, kdyby byl třeba o 30 minut film delší. Mám rád vesmírné filmy a tento bude patřit mezi ně. Teď se vyjádřím k politické scéně. Ve filmu jde vidět, jak jsou chamtivci na obou stranách. Američané se chtěli zmocnit stanice a Rusové by zabili vlastní lidi, aby se jí nezmocnili. Proč se sakra nespojili? Protože si měřili ti nejvyšší, kdo má větší penis a jadernou zbraň. Je to ostudné, že se studená válka znovu vrací. Místo, aby jsme se, jako Země sjednotili, tak se rozdělujeme, a to je smutné. Kdy už konečně těm šílencům nahoře dojde, že tu jde o záchranu planety a ne o měření svého ega. Nejde o to, kdo je eurohujer, rusofil, amerikofil. Spíše o to, co jsme za lidi a jakými lidmi budeme.(1.4.2018)

Od Ruského filmu jsem čekal všechno možné, ale nakonec jsem byl mile překvapený. Lidi jej srovnávají s Gravitací, ale to podle mě není zase tak přesné. Saljut 7 je natočený podle skutečné události a je realistický. A taky je mnohem lepší. Spíše bych jej přirovnal k Apollu 13. Vlastně je to chvílemi taky takové drama... Celkové zpracování, herecké výkony i CGI jsou na velmi dobré úrovni. Ve filmu není ani nějaká propaganda, které jsem se bál. Za "hollywoodský" konec strhávám 10 %, takže hodnotím 90 %.(29.7.2018)