Je rok 1985. Saljut 7 je sovětská orbitální stanice, která obíhá Zemi v bezpilotním režimu. Náhle však přestane reagovat na signály pozemního řízení. Pád této stanice, pýchy sovětské vědy a vesmírného průmyslu, by nejenom poškodil obraz země, ale také způsobil tragédii, stejně jako ztráty na životech. Na stanici proto musí být vysláni astronauti, aby zjistili, co způsobilo poruchu a zabránili katastrofě. Nikomu se však dosud ještě nepodařilo spojit s neovladatelným objektem ve vesmíru. Dodnes se jedná o technicky nejsložitější misi v historii vesmírné navigace. (Cinemax)

Kodousek

Nebylo to úplně nejhorší, určitě mě to zaujalo více jak Gravitace. Celé to však na mne působilo dojmem jakéhosi " slepence ". ()

ZekiZeki

Ruské Apollo 13. Když vidím, že to stálo jen 7 miliónů dollarů (v roce 2017!), najednou mi přijdou všechny americké filmy předražené. Zde by si měli vzít soudruzi ze západu příklad z účelnosti vynaložení finančních prostředků! ()

Kleinbauer

Sovětskou misi k záchraně mrtvé vesmírné stanice někteří z filmových fanoušků, kteří přispívají na ČSFD, zažili jako děti nebo hodně mladí. Pamatuji si na to jako náctiletý, který lapal informace od těch šťastnějších, kteří poslouchali BBC, Voice of America a Svobodnou Evropu a pak útržky informací donekonečna probíral s kamarády, co se to tam vlastně děje. Oficiální zdroje mlely donekonečna, že je vše v pořádku a socialismus kvete všude, i na orbitální stanici je vše zalito sluncem. To, co dva kosmonauté Vladimir Džanibekov jako velitel Sojuzu T-13 a jeho letový inženýr Victor Savinik dokázali, je v historii dobývání vesmíru dodnes zcela unikátní a těžko uvěřitelné a provedené s ohromnou dávkou vůle a opravdového hrdinství, které si někteří pisálci ani nejsou schopni uvědomit. Mám za to, že někteří z nich film srovnávají s dílky od Marvela nebo Universal Pictures. Ale tohle se opravdu stalo a ti dva frajeři posadili na prdel celý odborný svět. Je hrozná škoda, že událost do dnešního dne provází celá řada dezinformací, polopravd a bájí. Bohužel ani filmové zpracování se neubránilo uhlazování a zamlčování faktů, pýcha velké Rusi se prostě nezapře. Je to hrozná škoda a kreditu tvůrců to nepřidává. Ani dnes prostě v Rusku nedokážou 32 let starou událost oprostit od stranického mlžení, jakoby aparátčíci soudruha Putina schvalovali scénář a předtočené scény. Ale záběry vesmíru, lodě a stanice jsou perfektní, a když opomenu politické pletichy, které podle mého názoru vznik filmu provázely, tak je to výborný kus, kterému nechybí úžasné „exteriéry“, napětí a gradaci jak z filmové školy. Jsem rád za takový film, dávám 5*. ()

Ruslan

I takto atraktivne může vypadat pocta sovětským hrdinům. Čeští reziseri by si mohli vzít příklad, jak se dělají filmy o národních hrdinech... 85%. ()

pvlkohout

Od Ruského filmu jsem čekal všechno možné, ale nakonec jsem byl mile překvapený. Lidi jej srovnávají s Gravitací, ale to podle mě není zase tak přesné. Saljut 7 je natočený podle skutečné události a je realistický. A taky je mnohem lepší. Spíše bych jej přirovnal k Apollu 13. Vlastně je to chvílemi taky takové drama... Celkové zpracování, herecké výkony i CGI jsou na velmi dobré úrovni. Ve filmu není ani nějaká propaganda, které jsem se bál. Za "hollywoodský" konec strhávám 10 %, takže hodnotím 90 %. ()

Brouk.Pytlik

Zpracování na úrovni (s přihlédnutím k rozpočtu je dokonce velmi zdařilé), odklon od reality taktéž značný, ale nikde jsem neviděl noticku, že by se jednalo o film podle skutečných událostí. Vlastně taková Gravitace na ruský způsob. Pro fanouška kosmonautiky se tam sice najdou nějaké ne zrovna malé nesmysly, ale celkový dojem z tohoto filmu mám velmi kladný. ()

medveed

Vizuálně podmanivá podívaná, u které je celkový dojem umocněn faktem, že předlohou filmu jsou skutečné historické události. 75% ()

PatrikTM

Jelikož miluji filmy ohledně vesmíru tak se nedivím že mě to překvapilo, ale veškeré detaily, herecký výkon, hloubka myšlenky filmu jsou luxusní, to je to co mě na tom hlavně dostalo. Doporučuji. ()

Hombre8

Ale jo. Dobrý. Poněkud hollywoodské, ale to asi jinak nejde. Ještě že to nepojali moc realisticky. Ve skutečnosti pracovali na stanici ve tmě. Točit to nějaká severská produkce... ()

Sa.sa

Kvalitní film natočen podle skutečnosti, samozřejmě byla upravena pro film, ale to se dá očekávat... Jinak holt byli to hrdinové v dřevní době kosmonautiky, to se musí nechat... Jj vodka se vše lék a s ní se dá přežít cokoliv... Jinak to čištění lodi od vody a mrazu a následná kontrola všeho musela být opravdu řehole...! ()

FiVe

Impozantní kosmická kinematografie obzvlášť, když si uvědomíte, že se jedná o ruský snímek. Nicméně dávám - STAR za propagandu a ten raketoplán:) ()

Joachim36

Rozdělil bych to na na několik částí. Část technická obrazová - zachycující vesmír, kosmonauty ve stavu beztíže, orbitální stanici, vodu jak se ve stavu beztíže shlukne do tvaru koule a hlavně planetu Zemi, plující vesmírem. Tady má film za mě pět hvězd. Jedno z top provedení. Působí to realisticky, přenáší to ten moment, kdy člověk musí ztichnout, mysl se zklidní a jen s údivem na to vše hledí a cítí ten neuvěřitelný pocit... krásný pocit... vesmírný pocit. Část technická zvuková - uhhh... jako proč slyšíme zvuky, které se ve vesmíru šířit nemohou? Část umělecká zvuková - uhhh... jako proč je ta hudba tak přepálená. Ufff... ještě že u nás nemusíme poslouchat ruský pop. Část příběhová... samotná záchrana stanice by asi v Rusku nestačila. Tak tam přidáme emotivní scény, hlavního hrdinu zindividualizujeme a uděláme z něj takovýho jako bad malčika, lehce netypického sovětského geroje. Ale to by nestačilo, tak tam přidáme americký raketoplán, který tam letí, aby ten sovětský šrot naložil a jako trofej si odvezl domů do JůEsEj. Taky se dozvíme, že to není jen šrot na orbitě, ale že to je symbol SSSR. No a místo kritiky toho úžasného režimu, který sice dokázal postavit vesmírnou stanici, ale jinak neuměl pořádně vyrobit ani auto, se dočkáme kritiky v Rusku neoblíbeného Gorbačova prostřednictvím narážek na suchý zákon. Sovětská (Ruská) televize tady lže jako o závod, ale to každý Rus ví, tak to je v pohodě, proč bychom se o tom bavili. A jako vrchol všeho, sovětští gerojové zachrání stanici ... áno... kladivem. Tak jako žiguli, tak i Saljut opravíš kladivem, protože čím větší síla, tím tvrdší beton a tolik našich rybjat pagyblo... škoda jen že se neuplatnil ve vesmíru i srp. ()

KarolMalina

Hodnotím film s českým prekladom slova. Videl som už ozaj veľa filmov,  ale tento film bol doslova niečo nové, ohromujúce. Ponúka niečo ako tematické napätie s dotykom s dokumentaristiky, ale tá vytvára tiež neskutočné žánrové napätie a je akoby skrytá v tichých záberoch s hudbou. Čistý realizmus navyše, vynikajúce efekty, dotvárajúce realitu , nenásilný a prirodzený prejav postáv zapadajúcich do normálneho civilného života a kontinuálne prechádzajúcich do profesionálneho života kozmonautov. Dejové napätie dotvára priam hororové situácie aj bez žánru scify. ()

jarmar

Džanibekov: „Natočili hollywoodský trhák s prvky nevyčerpatelné fantazie a množstvím technických chyb. To není o nás“ Savinov: „Chtěli jsme, aby se autoři ke kosmonautice chovali uctivěji. Scénář napsali podle mé knihy, ale mnohé z toho bylo prezentováno zhruba a nepravděpodobně.“ ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate