Je rok 1985. Saljut 7 je sovětská orbitální stanice, která obíhá Zemi v bezpilotním režimu. Náhle však přestane reagovat na signály pozemního řízení. Pád této stanice, pýchy sovětské vědy a vesmírného průmyslu, by nejenom poškodil obraz země, ale také způsobil tragédii, stejně jako ztráty na životech. Na stanici proto musí být vysláni astronauti, aby zjistili, co způsobilo poruchu a zabránili katastrofě. Nikomu se však dosud ještě nepodařilo spojit s neovladatelným objektem ve vesmíru. Dodnes se jedná o technicky nejsložitější misi v historii vesmírné navigace. (Cinemax)

adakraj

Velmi povedené dílo hlavně. Velmi se mi líbil vesmír, který vytvořili. Co se mi až tak nelíbilo byly střihy a useknuté scény. Mně by nevadilo, kdyby byl třeba o 30 minut film delší. Mám rád vesmírné filmy a tento bude patřit mezi ně. Teď se vyjádřím k politické scéně. Ve filmu jde vidět, jak jsou chamtivci na obou stranách. Američané se chtěli zmocnit stanice a Rusové by zabili vlastní lidi, aby se jí nezmocnili. Proč se sakra nespojili? Protože si měřili ti nejvyšší, kdo má větší penis a jadernou zbraň. Je to ostudné, že se studená válka znovu vrací. Místo, aby jsme se, jako Země sjednotili, tak se rozdělujeme, a to je smutné. Kdy už konečně těm šílencům nahoře dojde, že tu jde o záchranu planety a ne o měření svého ega. Nejde o to, kdo je eurohujer, rusofil, amerikofil. Spíše o to, co jsme za lidi a jakými lidmi budeme. ()

george82

Na Rusko velmi slušný. Obecně mám filmy podle historických událostí rád a podle mě je to na 3 hvězdy málo. Je to trochu jak podle Apollo 13, ale neva. ()

Arccos

Po technické stránce dobře zpracovaný film, který rozhodně stojí za zhlédnutí, a užijete si jej. Bohužel dramaturgie filmu je hodně poplatná ruským náladám. Gerojští kosmounauté zachraňují stanici (a spolu s ní i pomalu celou planetu), zatímco západní imperialisté kují pikle. Obzvláště celá zápletka s raketoplánem je trapná slátanina. Pokud by někdo námítal, že takový Armagedon nebo Mise na Mars jsou taky slátaniny, tak si plete žánry - Saljut-7 je totiž předkládán jako rekonstrukce historické události. Není divu, že kosmonauti Džanibekov a Savinych, skuteční protagonisté příběhu, z filmu nijak zvlášť nadšení nebyli. Ani já nakonec ne. ()

helrohir

Na ruskú produkciu opäť solídny vesmírny zážitok, ktorý si po technickej stránke môže kľudne podať ruky s Hollywoodom. Naviac je to nakrútené podľa skutočnej udalosti, čo ešte znásobuje finálny prežitok. Je jasné, že nejaký ten vlastenecký pátos a heroizácia postáv nesmú chýbať, ale to taktiež patrí k norme nie len v Rusku. Vizuál a triky sú skutočne vynikajúce zvládnuté (hlavne vzhľadom k rozpočtu), herci sú presvedčiví a dramatizácia deja je taktiež zvládnutá na úrovni. Možno zamrzí neoriginalita prednesu príbehu, nakoľko tvorcovia miesto svojbytnosti kopírujú zaužívané hollywoodske postupy, ale v podstate ide o slušný film. 65%. ()

Jadro

ABSOLÚTNY SKVOST svojho žánru !!! Celým priebehom nenájdete ani jednu chybičku , ani jedno zaváhanie ako réžite, tak scenáru, kamera, hudba priam dokonalá... Je to prvýkrát v histórii kinematografie kedy je officiálne priznané, že v tom kozme nie sme sami, takže otvorene tvrdím že už to dlho nepotrvá, pokial nepriznajú prvý kontakt. A to tvorbu od východných susedov vôbec nevyzdvihujem naopak, po dlhej dobe je to konečne niečo, od čoho sa nedá len tak odíjsť! 100% ()

pafka

Amici sice prvni v kosmu nebyli, ale jako prvni natocili technicky dokonale filmy z prostredi vesmirnych stanic. A jsou ty filmy skvele. Rusaci nezustali pozadu a natocili taky technicky uplne dokonaly film. Dejem zajimavy, ale tezko uveritelny. Oni si nejsou schopni priznat svoji blbou minulost, kde komous byl na prvnim miste a mel hlavni slovo a tohle nejsou schopni videt, natoz zkritizovat. Tim padem tomu nelze verit. Presto to byl zajimavy film, natoceny bezesporu podle osvedcenych hollywoodksych sablon a diky tomu to je srozumitelne na prvni dobrou. Ale evropsky film v tom nenajdete. ()

luciekout

ten směr, kterým se Rusko vydalo není špatný, trochu v tom cítím snahu dohnat hollywood, ale když se o to tolik nesnaží, vyznívá to líp. Rozhodně bych si přála víc takových počinů typu Salyut nebo Denní/noční hlídka ()

srolyma

Člověk nepřestává žasnout, v jak amatérských podmínkách fungoval slavný sovětský kosmický program. Když se pokazí orbitální stanice Saljut, tak tam pošlou dva týpky se šroubovákem, kladivem a vysavačem. A oni to fakt opraví. No kdyby ne, tak o tom asi nebudou točit film. Slušně zpracované. ()

harycek

Ze začátku jsem myslel , že to nedokoukám, ale po 30 té minutě to začalo mít šťávu a musím konstatovat , že ruský film po technické stránce vůbec nezaostává za ostatními zeměmi!!!Poznámka :nezpívala tam písničku "Harlekýn" Alla Pugačeva !?!?Nebo se mýlím???? ()

papuchalk

Když zapomenu na ty pasáže v druhé polovině, kde to strašně smrdí trenkama MIchaela Baye, tak je to fakt super vesmírná podívaná. Tolik exterierových záběrů z orbity nebylo snad ani v Gravitaci. Soyuz i Salyut dokonalé kopie, krása se dívat, ale nejen zvenku, i interiery jsou do detailů zobrazeny velice věrně a realisticky. Start rakety a dokovací manévr patří k top scénám vůbec. Tato mise byla velký úspěch sovětské kosmonautiky v době, kdy američanům shořel Challenger hnedle při startu. Jak ikonické. Ale podle mě to vystihuje, že přestože se svaz hroutil, sověti byli v 80tých letech v kosmu úspěšnější než američané, kteří tehdy neměli ani žádnou vesmírnou stanici. Sověti, jak číslo v názvu filmu napovídá, měli už sedmou verzi, a brzy po sedmičce nahoru letěl i MIR, což byl všeobecně velký milník v kosmonautice. Mimochodem na Salyut 6 se podíval i náš kosmonaut V. Remek. Kromě velké převahy ve vývoji vesmírných stanic měli rusové také dokonalejší koncept Spaceshuttle (název lodi Buran :), která se vyhnula základním koncepčním chybám jejich amerického protějšku. Přestože vypadají identicky, Buran byl v době svého prvního startu minimálně o 15 let dál než Challenger a Discovery. No a ty sovětský Soyuzy lítaj na ISS dodnes. Zpět k filmu - Po technický stránce fakt pecka. ()

rigby

Výborný film. Rusové se snažili natočit americký trhák ve stylu tolik módních filmů ze života ve vesmíru. Osobně nemám tento boom vůbec rád, ty filmy mi nic neříkají, ničím mě neoslovují. Nejinak tomu bylo i u tohoto snímku. Ale neříkám, že je to špatný film, je hodně koukatelný pro mnohé diváky. Jen mi vůbec nic neříká. ()

hufnagel

Prekvapivo dobrý ruský film v štýle Gravitácie.Skvelé nájazdy kamery a silný príbeh,okorenený vtedajším ruským vlastenectvom a dobou súperenia veľmocí o dobytie vesmíru.Vadil mi prehnaný pátos. ()

Saxos

Asi nám začíná filmová studená válka. Amíci natočí něco z vesmíru plném hrdinů, tak Rusko taky. Jediný rozdíl asi v tom, že kosmonauty Vladimira Džanibekova a Viktora Savinycha, za hrdiny vcelku považovat jde. Zápletka jasná. To známe každý den - baterie a dobíjení. Klady: záběry země z toho nekonečného vesmíru. Zápory: i samotní autentiční aktéři se k filmu vyjádřili dost skepticky. ()

Leenica

Vizuálně hodně povedený film. Celkově se mi líbil, po většinu času jsem se bavila. Dost mě ale překvapil závěr, který bych čekala spíš od hollywoodské scénáristické školy. Od ruské produkce jsem čekala střízlivější konec. ()

uhlerado

Ruska gravitacia. Ale nechcem porovnavat. Nebolo to vobec zle. Technicky prepracovane. Emotivne miestami silene. No zanechalo to vo mne pekny dojem. Celkovo sa to dalo pozerat. tak 3,5* ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate