Tlumočník

The Interpreter

Drama / Komedie / Road movie

Slovensko / Česko / Rakousko, 2018, 113 min

• Johnny.ARN

Keď sa obstarožný Žid ( ktorý neviem akým zázrakom držal po kope ) a syn SSmana vydajú na roadtrip po Slovensku, mohla by to byť celkom slušná podívaná. To by sme ale nesmeli byť na Slovensku a nesmel by to točiť rutinér, ktorého jediný kariérny posun je použitie drona. Strašne na vážno poňaté, útoky na emócie, žiadne odľahčenie, rozoberanie sračiek a mrte hluchých miest. To isté ako Masaryk. 80% filmu v nemčine, 10% v angličtine a 10% v slovenčine, preto bez tituliek do toho ani nechodte. Film nepotešil, ale čakali sme niečo iné? Ja pri due Šulík - Menzel isto nie. 2 z 5(27.8.2018)

Celý film táhne herecké umění Jiřího Menzela. Vlastně to byl jediný důvod, proč jsem se na tenhle film podíval a v celku mě i bavil. Problém ale pociťuji ve scénáři. Především ke konci se mi zdá, že se to celé nějak rozpadá a spousta věcí začíná být nedořečená, a tak to celé nějak skončí/neskončí...(1.9.2018)

Nedokážu to přesně popsat, ale tenhle film mi fakt sakra sednul. Jinak to říct nejde. Na české a slovenské poměry se jedná o fakt neuvěřitelně zajímavý počin, který patří na filmové festivaly, do všech možných klubových kin apod. Z hudby až mrazí a navíc je vždycky vsunuta na naprosto vhodné místo. A příběh o společné cestě potomka vraha s potomkem oběti alias uzavřeného člověka a bohéma má v sobě mimo jiné i velký nádech filozofie. Především v otázce ,,Kdo z nich to má těžší?´´ Když jsem se nad ni zamyslel, zjistil jsem, že odpověď není zdaleka tak jednoznačná. Závěr dokáže možná trochu naštvat svou otevřeností, ale vlastně je jediný správný. Jinak Simonischek je strašně šarmartní herec a Menzla prostě člověk rád vidí. Takže, pisálci všech zemí proberte se! Viděli jste asi jiný film. Já dávám zcela zasloužených pět.(14.9.2018)

Silný námět i scénář s nápaditým závěrečným překvapením shazuje víceméně televizní režie. I sám scénář by chtěl trochu proškrtat a soustředit se dramaturgicky i na skutečnost, jak mohl nacistický vrah v klidu dožít vysokého věku a ještě o zvěrstvu Třetí říše napsat knihu, bez toho, aby byl ex post potrestán. Nicméně celovečerní dialog dvou velkých herců zaujme a s podmanivou neobarokní hudbou Vladimíra Godára a jeho komorní instrumentací, vás Menzel (až na svou slovenštinu) a Simonischek ani chvíli nudit nebudou. Vítám přítomnost Z. Muréry i krásné Anny Rakovské. Střihačka mohla být trochu přísnější a nebát se většího tempa, film mohl být klidně o čtvrt hodiny kratší. Beztak dám z fanouškovských důvodů pět hvězd, byť je to na lepší tři. V případě tohoto tématu i výběru herců a skladatele musím být subjektivní. V závěru je to jeden z těch lepších filmů Martina Šulíka.(14.8.2018)

Výborné dílo. Něco takového slovenské kinematografii scházelo. A české schází. Film o hledání viny otců a vymanění se z jejího stínu. Už jsem dřív přemýšlel nad tím, jak by takový film mohl vypadat. Nic konkrétního mě nenapadalo, až mě předešli sami tvůrci. A jejich počínání dopadlo na výbornou. Podle mě jeden z nejlepších slovenských filmů za poslední dobu. Paradoxem je, že hlavní role si střihli Čech a Rakušan. To mu ale nic nebere z jeho kvality. Celou dobu jsem také čekal, jaký bude konec. Jestli celá cesta vyšumí do ztracena nebo jestli přijde nějaká pointa. A závěr byl naprosto výborný. Nedokázal jsem ho odhadnout do samého konce, což je velké plus.(16.8.2018)

• - Najväčšia časť filmu sa nakrúcala v Ružomberku (zábery na centrum mesta, cesty, ako aj ružomberskú Kalváriu, ktorá tvorí záverečnú pasáž filmu). Okrem toho sa film natáčal i v Bešeňovej (akvapark), Železnô (detská ozdravovňa), Donovaloch (cesta do Ružomberka), Banskej Bystrici, Kráľovej pri Zvolene, diaľnici R1 pri Zlatých Moravciach, na Strečne, v Bratislave a vo Viedni. (ostre_pero)

• - Ungára měl původně hrát jiný režisér, Juraj Herz, který už absolvoval kostýmní zkoušky, ale dva týdny před začátkem natáčení byl na lékařské prohlídce a z důvodů srdečních potíží mu odborné kapacity práci na filmu nedoporučily. (Stoka)

• - Spoiler: Údajný masový hrob, ktorý Georg Graubner (Peter Simonischek) v závere filmu hľadal na Kalvárii v Ružomberku, sa podľa historických prameňov nachádzal v neďalekej obci Likavka. "Kalvária je však mystické a čarovné miesto s vlastnou úžasnou atmosférou, preto sme sa rozhodli túto pasáž nakrútiť tam," povedal počas premiéry filmu režisér Martin Šulík. (ostre_pero)