Ugh... no starej strejda Arthur Hailey by měl tedy radost! Nemám ve zvyku kousat si nehty ani v normálním životě natož u filmů a dokonce ani u velmi napínavých filmů. Věřte nebo ne, teď mám ale všechny pryč! I na nohách!!! Ve většině katastrofických snímků (snad vyjma těch od Asylum) je vždycky nějaká katastrofa ta hlavní. Hoří mrakodrap, je zemětřesení, vybuchuje sopka, letadlo narvané tůristama jde na nouzák nebo jej řídí jen sličná letuška atd... Většinou v takových filmech máme dvě skupinky hrdinů, přičemž ten zápornější to se svými lidmi nedá a ten klaďák jo a své ovečky zachrání. Ti co přežijí si pak u nějakého toho kráteru, trupu letadla, ambulance či hasičské stříkačky společně zatleskají, samozřejmě i s okolo stojícími hasiči a policisty a sem tam se k tomu nachomejtne i prezident USA. Klaďákovi pak nějaká vnadná sestřička nebo letuška ováže bouli na čele a zamiluje se do něj... :-) Ne nechci tu strhávat žánr katastrofických filmů. Nemám proč, mám je rád. Ale šablony jsou dost často stejné a od sedmdesátých let, kdy tyto filmy byly hodně v oblibě a zhusta točeny se to moc nezměnilo. Až nyní. Rusové na to nešli po klasicku od lesa, ale od tajgy a tak tu máme krapet něco jiného. I když jednotlivé napínavé prvky může všetečný divák s dobrou pamětí nalézt i jinde, Rusové vše naházeli do jednoho velkého hrnce a dobře pospojovali. Tady se ale nekopíruje, jen se podařilo zajímavě sesadit do sebe několik katastrof za sebou (každá by vydala na samostatný film). Jak píše LIVINGDEAD od přistání na ostrov ,,napětím málem prasknete''. To je svatá pravda! Vše mi bylo ve filmu sympatické (snad kromě té tlusté zmalované paní v krizovém centru), ale nejvíce mi sedli oba piloti. Nebyli to žádní typičtí ,,Ivani'' a věřil jsem jim jejich role. I když dneska na compu zvládne leckdo lecos, tady byly všechny efekty na jedničku. Jediné co by snad šlo vytknout byla nezbytná absence jedovatých plynů na ostrově, který každá sopečná činnost provází. To už bych byl ale hodně velký rejpal. Jestli chcete vidět pořádnej katastrofickej biják jaký jste již dlouho neviděli, musíte do tohohle filmu jít! Dávám 4 prýmky na rukáv pilotní uniformy. * * * *(12.12.2016)

Mamííí, až vyrostu a budu těžit - eee - něco na ostrově, který je vlastně sopka, tak až se ta sopka probudí, chci, aby mě tam odtud zachránil Danila Kozlovskij. Ale jo. Sešla se tu sice všechna možná i nemožná klišé jako: mladý talentovaný pilot, který má problémy s disciplínou, nedorozumění s otcem (to tam máme hned dvakrát), rozchod s partnerkou, ztráta sebedůvěry, respekt i obava ze zkušenějšího nadřízeného, okamžik, kdy se ukáže, co v hrdinovi skutečně je, ale nějak mi to nevadilo. Navzdory totální přepálenosti té katastrofické části to dokázalo být i celkem napínavé, obešlo se to bez nějakých velkých keců, lidi včetně hlavních hrdinů mají v kritických chvílích strach a v rámci možností se chovají celkem uvěřitelně (to prosím berte čistě v rámci žánru, pochopitelně to není Sully nebo jiný realistický film). Mimochodem, pokud si pamatuju, tak řada scén byla udělaná tak, aby připomínala starý film z roku 1979 (a třeba pohled na ulomenou záď letounu Tu-154 na ostrovním letišti byl přímo ložený odkaz). Než jsem začal psát komentář, byl jsem rozhodnutý dát tři hvězdy, ale teď si vlastně říkám, že co: nenudil jsem se, bylo to nakonec docela sympatické a navzdory vpravdě katastrofické přepálenosti (ze které jsem si během filmu dělal legraci) to dokázalo být napínavé, takže přidám ještě tu jednu navíc. Tak honem dokončit komentář, než si to zase rozmyslím.(22.10.2016)

• *CARNIFEX*

Mám rád Ruskú tvorbu, no tento extrémne podaný "Hudson River" na ruský spôsob je určený prevažne pre naivných, respektíve tých, čo dokážu prepnúť mozog do polohy OFF. Ostatní majú rovnakú smolu ako ja. Skutočne sa snažím "prehltnúť" kadečo, aby som nebol neustále negativistický, no toto chce buď dávku "odvahy", alebo úplnú slepotu. Škoda, že sa to v druhej polovici zvrtlo na síce akčnú, no zato absolútne absurdnú, veškerú logiku potláčajúcu - KOMÉDIU.(22.12.2016)

Rusky katastroficky film, ktory nedopadol katastrofalne, ale ani ziadna pecka to nie je. Uvodna dvadsatminutovka v ktorej sa zoznamime s postavami je zbytocne natiahnuta na celu hodinu, takze po polhodine som si prial, aby uz nieco zacalo vybuchovat, ako som to videl v explozivnom trailery. Prilis dlho sledujeme par postav a ich rutinu na letisku. Bohuzial si tvorcovia neodpustia ani otravnu kritiku vsemocnych oligarchov alebo presadzovanie roznopravnosti zien. Druha polovica je jak keby mi niekto prepol na iny film. Nasleduju sceny na ostrove, kde vybuchla sopka a letisko aj s celym ostrovom postupne pohltia plamene a lava. Ale nas statocny hrdina v poslednej pikosekunde odstartuje pred rutiacimi plamenmi s lietadlom a zachrani vsetkych cestujucich. Ani Emmerich by to lepsie nevymyslel a to sa vo filme 2012 tak snazil. Potom nasleduje vykradacka dalsieho poamericteneho Nemca Petersena a jeho klasiky Air Force One, takze nasi hrdinovia musia vo vzduchu prestupovat z jedneho lietadla do druheho, aby to vyvrcholilo pristatim este sialenejsim ako sa podarilo Sullymu. Proste po prvej celkom komornej casti sa v druhej polovici z filmu stane exhibicia trikov a sialenych napadov, ktore ale nie su tak zabavne ako som dufal a nakoniec ma o trochu viac bavila ta natahovana prva polka. Ale milovnici katastrofickych filmov by si tento film rozhodne nemali nechat ujst. Je to taky solidny standard na jedno pozretie. 5/10.(5.12.2016)

Rusáci nepřekvapili a po výborném Metru natočili další velice zdařilý katastrofák. Původní Posádku v ohrožení si pamatuju s dětských let jako drsnou podívanou s kupou omrzlin a solidní atmosférou. Ekipaž je natočena v podobném duchu. Co přibylo, je výborné prokreslení hlavních charakterů a jejich motivace i milostné a rodinné linky, které tentokrát nijak nevadí. Efekty jsou perfektní a celý film je natočený velice zručně. To, že je natočený na "ruský způsob" je pochopitelné a je zajímavé sledovat rozdíly mezi takovým San Andreas a Ekipaž. Prostě Amíci točí nějak a Rusáci zas jinak. Všude je ale kupa hrdinských činů a obětování se. Stopáž mohla být o chlup kratší, ale i tak film jednoznačně doporučuju. Už kvůli perfektnímu napětí, které mi v amerických filmech trochu schází.(18.7.2017)