Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa (SnowpiercerOkja) sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. Parazit byl oceněný Zlatou palmou a podle mnohých ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction. (Aerofilms)

ivan_drago

... umírněná korejská, která buduje a graduje, připravuje a nastiňuje, aby rozkvetla v celé své kráse během poslední cca 20 minutovky... mistrovsky osvyprávěné, dialogy břitké, atmosféra "prázdného" baráku tu a tam rozjitřena nějakou tou lidskou kratochvílí.... Pozor na ty doporučený doporučení... ()

Helmutek

Parazit určitě zajímavej i zábavnej je, přesto na mě asi nefungoval tak, jak měl. První polovina filmu mě totiž vlastně vůbec netáhla, a v tý druhý jsem zase nerozuměl, na co se to vlastně koukám. Možná tam je problém i s tou jazykovou bariérou a dalším kulturně-společenskejm nuancím, který určitě míjím, ale třeba tu často oslavovanou tu komedii jsem v tom skoro ani neviděl - případně mi to (např. scény typu padání agenta ze schodů někam mezi popelnice nebo bába vzpříčená ve dveřích) ani nepřišlo vtipný. Že můžu mít preference (co se černýho humoru týče) třeba někde jinde, to mě vůbec netrápí - vadilo mi spíš to, že jsem moc nerozuměl tomu, co mi film řiká: S hlavní rodinkou se ztotožnit šlo těžko, a pokud jsem jim někdy fandil, tak jen ze setrvačnosti a proto, že byli ústředníma postavama s největší věnovanou pozorností - určitě ne ani na základě sympatií, ani na základě nějakýho lidskýho soucítění. Ostatní postavy měly buď prostoru míň (Parkova rodina), nebo s nima nešlo soucítit o nic víc nebo míň než s Kimovejma (bejvalá hospodyně s manželem). Nakonec tak paradoxně jedinej, jehož osud mi nebyl úplně lhostejnej, byli Parkovi, obzvlášť panimáma Parková - tedy vlastně ti vykořisťovatelé a snobové. Jenže oni aspoň svejm "poddanejm" (jasně, je samozřejmě problém, že to tam tak vůbec funguje) neničili životy - ne cíleně, ne zlou vůlí, ne křivym svědectvím, a dokonce ne ani fyzicky, tzn. třeba s nožem nebo kamenem v ruce. Jestli tim poselstvím je, že všichni lidi jsou svině (na společenskou úroveň nehledě), příp. něco typu "Příležitost dělá zloděje" nebo "Ruka ruku myje", pokud mi to má řikat, že mezi sebou se ti dole k sobě paradoxně často chovaj hůř, než jak se k nim chovaj z pozice moci ti nahoře, tak oukej a aspoň něco to sděluje - pro mě ale ne líp nebo zajímavějc, než jak tuhle samou látku řeší třeba Dogville nebo (žánrově podobnější) španělská La cara oculta - se kterou tam tu podobost vidim celkem výraznou. Je ale pravda, že Parazit mluví spíš o nerovnosti ekonomický, Dogville a La cara spíš zase o nerovnostech mocenskejch. Druhá možnost je, že bez nějaký větší psychologie předchozího děje rozjížděj postavy brutální a nepředvídatelný finále jenom proto, aby šokovali v rámci filmu postavenýho prostě jako "společenská satira o propasti mezi chudejma a bohatejma", a že to celý má dávat smysl zhruba stejnej jako třeba Humr. Chci věřit ale spíš tý první variantě. Mrzely mě logický nesmysly (např. úklid během 8 minut a že si následků nikdo za celou noc nevšimne, otevření bejvalý hospodyni, noc pod stolem a tisíc dalších), líbila se mi ale poslední Kimova věta, kdy řiká, že teď "Si vydělá tolik peněz, aby si ten barák mohl koupit, a pak tátu osvobodí" - věta, která celkem pesimisticky a nepohádkově konstatuje, že tohle se právě nestane nikdy a ani náhodou; každej že je uvězněnej v tom, v čem se narodil - chudej chudym i umře, stejně jako bohatym umře bohatej. Naštěstí a Bohu díky jsou na světě místa, kde tohle je mnohem aktuálnější a palčivější problém než u nás v ČR - a tam si umim představit, že bych se na to koukal zase trochu jinak. Za mě mezi 3 a 4*. () (méně) (více)

Johnny.ARN

Rozjebalo ma to na písek. Emočne, mentálne, totálne. Proste čongo Bongo je režisér, čo to vie vymyslieť, vygradovať, zrežírovať a to všetko tak, že si to ani neuvedomíte. Spočiatku číra povrchnosť sa mení na čistokrvný thriller, pri ktorom miestami prestávate dýchať. Trochu vidím paralelu s holandským Borgmanom, ale tomu chýbala presne tá hĺbka postáv a chémia medzi nimi. Akademici ale neradi čítajú titulky, strih, scenár a cudzojazičný by ale zobrať mohol. Nemôžem inak ako 5 z 5 a veľké odporúčanie !!! ( Kino Lumière ) ()

Ryuuhei

Moje korejské podruhé. Film jsem dříve prošvihl a rozhodl mu dát šanci po Oscarech a... no, nedivím se, že vyhrál. Leč je vývojem typický - od srandy až po těžké drama, je to skutečně výjimečný a co do zahraničí přívětivý snímek, který se nebojí s trochou nadsázky rozebrat téma jedné podvodnické rodiny. Co by mi vyloženě vadilo, je jediná, i když nijak neexplicitní erotická scéna - působila jako pěst na oko a vážně, nejsem puritán, ale kdybych chtěl vidět něco podobného, nejdu kvůli tomu do kina. Naopak se mi líbilo to vykreslení rozdílu chudé a bohaté vrstvy, kde pro jednu déšť znamená zkázu, zatímco pro druhou požehnání. Postavy mohly být vskutku trochu rozkreslenější, ale míra jejich představení mi nepřišla zase o tolik odlišnější, než třeba v Kronice obchodníka s krví (mém korejském poprvé). A chválím i humor, který prostě fungoval, i když je vtipné, jak ten náhlý překlen a dramatické vyústění rozesmátý kinosál naprosto utišilo. ()

BROKEN_

Parazit je film, který dokonale klame tělem, ale během filmu vás bude překvapovat tak, jak by jste to do něho neřekli. Největší poklona přichází za scénář, ten je bravurně zvládnutý. Dokázal z filmu, který je obyčejný na první pohled, udělat úžasnou podívanou, která vás bude bavit a zároveň vám bude brát dech. Herecké výkony jsou perfektní, přesné, a všichni mě zkrátka bavily. Další věc v čem je Parazit výborný, je režie. Bez ní by totiž film, tak dobře nefungoval. Po technické stránce není co vytknout, paráda. Líbí se mi, že film skvěle střídá žánry a během toho dokáže pořád stejně bavit jako před několika minutama. Nejlepší bude, když si o filmu nebudete nic zjišťovat, protože jinak by jste přišli o ty vynikající zvraty, a nečekaného konce. Film zkrátka začne a v průběhu se bude měnit a vy si budete užívat každou minutu tohohle filmu, páč je to sakra poutavý. A i když jsem tady naznačil, že se film vydá jinou cestou, a ve finále to bude jiný film než ten na začátku, tak si nemyslím, že uhádnete, co se stane a jak film skončí. To by byla velká haluz, kdyby jste to trefili. Tomu Oscaru se nedivím, je to báječný film, a jsem rád, že je to první cizojazyčný film, který získal oscara. Zaslouží si to. ÚŽASNÁ FILMAŘINA! " Respekt! " : D ()

JimmyII

Dějově brilantní černá komedie/thriller, precizně natočená a zrežírovaná, ale ta tolik proklamovaná sociální rovina je tam jen tak povrchně hozená v námětu, nicméně dál se s ní nijak nepracuje. Není moc komu a proč fandit, respektive je to trošku jedno, každá postava má svoje pro a proti. Jako kvalitní podívaná ok, ale už bylo viděno. Jako nějaká satira nebo kritika s hlubším přesahem to ale selhává. Z mého pohledu trochu vyhypované a proč zrovna tento film jako první zahraniční vyhrál Oscary nechápu. ()

Sfinkter

Asi jsem jeden z mála, kteří ve filmu nevidí žádný smysl ani pointu. Pěkný film díky jihokorejským reáliím, ale Oscar ani náhodou. I nominace je přehnaným gestem. ()

terunka003

Jihokorejské, vtipné, zajímavé, všežánrové, dramatické, strašidelné, temné, poučné, zábavné, originální. Jihokorejská kinematografie mě stále baví. Parasite je opět famózní podívaná, ve které se míchají žánry od komedie přes drama po hororové prvky. Strhující vyprávění, propracované charaktery postav - postavy ke konci děje zažijí morální obrat, skvělé dialogy, neotřelé nápady, vtipně gradující scény, herecké výkony, dvě rodiny, jeden manželský pár a jeden dům ve kterém se většina děje odehrává. A zábava může začít. ..dle konce - ne všechny plány můžou vyjít.. (KVIFF2019) ()

Kmotr76

Už dlouho jsem neviděl film, který by mi tak neseděl, přestože formálně a objektivně jde o velmi kvalitní dílo. V první řadě mi přišel hrozně dlouhý (nejen subjektivně). Asi jsem se nenaladil na absurdní vlnu, mně to ale přišlo akorát pitomé (jihokorejský humor asi nepobírám), plné nesympatických postav a jednoho (často předvídatelného) deus ex machina momentu za druhým, a především zdlouhavé. Nic proti sociální kritice, tady mi přišla tak očividně a uměle našroubovaná... a vlastně směšná - vzhledem k tomu, že ústřední "parazitující" rodina působí dojmem vychcaných pitomců, nijak líto mi jich nebylo. Nehledě na to, že závěr trval tak hodinu a půl, jako by si scénárista nemohl rozmyslet jak film zakončit a pro jistotu použil všechny varianty. Ve výsledku je to podivný mix, který mi dohromady nedával smysl, a s každým dalším překombinovaným zvratem to bylo jenom horší. ()

Cushing

První část krásně vtipná, druhá politická, bohužel, a málo srozumitelná pro ty, kdo tam nebyli nebo neznají historii Jižní Korey. Srovnání s Pulp Fiction pouhá marketingová zkratka. ()

noriaki

Pozvolný rozjezd, ale o to silnější závěr. Cestou k němu režisér protočil několikero žánrů a bez jednoho z nich bych se radši obešel, protože si jím scénář uzavřel cestu ke krásně depresivní pointě. Příběh si hraje s očekáváním diváka. Vždycky když už jsem si myslel, že děj dokážu dopředu odhadnout, zlomil se jiným směrem. Menší i větší nelogičnosti je ovšem potřeba mlčky přejít. Také postavy se vzpírají jednoduché charakteristice a odolávají definitnvním soudům. Podobné filmy se sociálním přesahem často stojí na hrátkách s přízvukem a rýpaní do stereotypů. O Korei vím jen o málo víc, než že jsou dvě, takže mě potěšilo, že je Parazit univerzálně srozumitelný. Top 10 za rok 2019. ()

venison

Velmi vydařená zápletky.. Příjemně nepříjemná atmosféra.. Filmově zdatně zvládnuto, ale ten "crazy" zvrat posledních 20 minut mi zážitek spíše zkazil.. Problěmatika sociálních rozdílů je vykreslana skvěle, tak jako chápu toho Oscara, ale podruhé se asi nepodívám.. Doporučuji všem, co mají raději nezvyklejší filmy :-) ()

tnp101

Místy skutečně skvělý nervák, od něhož jsem nedokázal odtrhnout oči, jindy ale zbytečně natahované (téměř kdykoliv je celá parazitní rodinka pospolu a téměř celý epilog). Film je divácky atraktivní a od klasické hollywoodské produkce se liší minimálně. Proto by neměl divák očekávat něco zcela odlišného. Americký remake je už zcela určitě v nějaké fázi produkce, ale korejský Parazit už touto západní verzí v podstatě je. Někdy je vážně skvělý, celkově ale „pouze“ hodně dobrý. 80% ()

Pavlínka9

No do háje!!!! Skvělý! Naprosto skvělý, tajemný, tak různorodý film, který ukazuje dvě rozličné sociální vrstvy. Do poslední vteřiny jsem byla přilepená na obrazu :) ()

ivan bohatyr

Prý komedie, tak to bych chtěl vidět, na tom nic komického nebylo, takový drama/thriller. Moc se mi to nelíbilo, ze začátku to nevypadalo zle, ale hlavně ten konec pak byl hodně pesimistický. ()

progression

Hodně originální černá komedie, která krásně vyvažuje prvky thrilleru, komedie, dramatu i absurdního humoru, takže každý divák si z této nabídky může vybrat to, co mu nejvíce "šmakuje". Střet světů těch bohatých i těch "druhých" je předveden hodně zajímavým a současně strhujícím a často i překvapivým způsobem, takže se divák ani na chvíli nenudí. Ale určitě si film daleko více užijí diváci znalí korejštiny, protože těm ostatním může při čtení titulků občas něco hodně důležitého uniknout. . Navíc po skončení filmu má divák, kterého film zaujal, docela dost o čem přemýšlet, těch zajímavých podnětů i překvapivých zvratů tam bylo docela dost. ()

Yoda sama

Po dvoch zaoceánskych spoločensko-kritických scifíčkach je Bong doma a natočil rýdzo kórejskú kimikomédiu o rodine. A skutočne je to film, ktorý nejde namiľovať na všetkých frontoch. Od hravosti rozprávania, cez herecov a inscenáciu, multižánrovosť, jednoduchý nápad a maximálne vyťaženie z jeho bizarnej variácie na home invasion filmy. Zlatá palma putovala na správne miesto. ()

hroubek

Velmi příjemné překvapení. Parazit je film, u kterého čím méně víte, tím je to lepší. A hodně mě potěšilo, že atmosférický trailer neprozradí nic ze zápletky a víceméně i z děje. Režisér Bong Joon-hoa natočil velmi silný film, u kterého jsem se ani chvilku nenudil. Jeho režie je řemeslně silná, působivá v detailech, a umí krásně vygradovat děj, a hrát si s žánry. Film má velmi dobré tempo, a dokáže svou zápletku využít na maximum. Moc se mi líbilo, že všichni herci podávají naprosto přesné herecké výkony, které slouží ku prospěchu filmu. Žádné zbytečné tlačení na pilu se tady nekoná, a nikdo z herců nevyčnívá. Ocenil jsem, že je film hodně vtipný(hlavně je zde spoustu černého humoru), napínavý, a v neposlední řadě dost i kritický. Trošku mě nesedlo to co se stane ke konci, ale to je opravdu jen drobná výtka na fungujícím celku. Parazit je velmi dobrý film a zaslouží si co nejvíce diváků, a všechny ceny co dostal jsou zasloužené. ()

ZeroCZ1233

Mé znalosti ohledně asijské kinematografie jsou stejně bohaté jako mé znalosti v oboru organizované výroby pastiček na myši, tedy téměř nulové. Jediné, co si vybavím je anime a Sedm samurajů podepsaných mistrem Kurosawou, což jsou dva záchytné body v širokém a neprobádaném moři, v němž plavu. O to více mě zarazilo, jak moc si z Parazita, tedy z produktu té civilizované části Korejského poloostrova, tak mnoho lidí sere do trenek orgasmem z toho, jak je to vynikající. To rozpoutalo zvědavost a v tomto oboru velmi rozhodující očekávání, oba pohárky byly přeplněny nadšením z toho, co se z Parazita vyklubalo. Má osobní predikce, jež sestávala z jednovětného popisu mého kamaráda, se začala v úvodní části snímku potvrzovat. Vtipná, svižná, nápaditá veselohra s figurkami rozmanitých charakterů ztvárněných příjemnými (a pro nás, Evropany, jako vejice vejici podobnými) talenty, jejichž černý humor mě bavil po celou dobu působnosti s žádným případem, kdy bych počítal každou sekundu, kdy nepřijatelná trapnost skončí. Avšak v tu chvíli byl můj domeček jistoty a jasného zařazení Parazita do určitého žánru rozštěpen na malé částečky. Scénář v nestřežené chvíli lehkými skoky nakopl mé orgasmické slabiny svým přechodem do žánru jiného a já pustil bradu k nohám a sledoval, jak se moje neskrývané pobavení tvořené krásnou komičností mění na zaujaté sledování dramatu s cítěním pro sociálně slabší. Tato transformace, na již se po stránce technické také pěkně kouká, proběhla ještě mnohokrát, aby mi potvrdila, že hodnocení, jež jsem si celé sledování v hlavě budoval, je správné a díky níž těch spravedlivých 10/10 dám s maximálním doporučením a zařazením do čela mého osobního žebříčku. ()

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

20.01.2022

Jihokorejský režisér a scenárista Džun-ho Pong (Pečeť vraha, Ledová archa), jenž se svým posledním snímkem Parazit před dvěma lety ve velkém zabodoval na předávání Oscarů, chystá svůj další projekt u… (více)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

12.02.2020

Parazit zaznamenal na Oscarech bezprecedentní úspěch, když jako první cizojazyčný film vyhrál nejlepší film roku. Ještě předtím však bylo jasné, že se producenti pokusí oceňovaný film přiblížit taky… (více)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů