M. Night Shyamalan uvádí zcela nový thriller inspirovaný komiksem, nazvaný Skleněný. Spojuje tak dva samostatné úspěšné filmy Vyvolený (2000) a Rozpolcený (2016). Z filmu Vyvolený se vracejí herecké hvězdy Bruce Willis v roli Davida Dunna a Samuel L. Jackson jako Eliah Price, známý pod pseudonymem Pan Skleněný. Z thrilleru Rozpolcený se objevuje James McAvoy, který ztvárňuje roli Kevina Wendella Crumba a jeho vícenásobné identity, jež v sobě ukrývá. A právě narušeného Crumba se svými 24 osobnostmi sleduje v novém fantasy thrilleru David Dunn, který k tomu využívá své nadpřirozené schopnosti. (Falcon)

Stíba

Je zajímavé sledovat jak jsou všechny tři filmy odlišné ale při tom k sobě velmi těsně pasují. Ta atmosféra, která zdobí první a druhý díl trilogie (v každém je výrazně jiná) tu už úplně není, ale oceňuji jak do sebe celá skládačka příběhu zapadne. ()

DAPDO

Film, který navazuje na Vyvolený a Rozpolcený. Ani nevím proč, ale hodně jsem se na něj těšil a nakonec jsem ho nechal skoro tři roky u ledu. Až včera jsem se k němu dokopal. Měl jsem trochu obavy, že si nebudu pořádně pamatovat předchozí filmy a sledování Skleněnýho tím tak bude ovlivněný, ale je tu spousta vzpomínek a ukázek z dřívějška, takže to nebyl problém. Všechny tři postavy s nadpřirozenýma schopnostma se setkaly, výsledek za mě trošku rozpačitej, hlavně po jejich převozu do ústavu. Nebejt McAvoye, kterej předvedl opět skvělej výkon, tak hodnotím asi hůř - 50%. ()

NorseSword24

A záverečný diel realistickej superhrdinskej cesty M. Night S. Tento diel uzatvára všetky deje z predošlých filmov tejto ságy a pripisuje záverečnú bodku, aj keď... pokračovania po niekoľkých rokoch sú už klasika. Aj keď to má byť predovšetkým o Pánovi sklenenom, tak aj tak tu majú veľa priestoru postavy z predošlých dvoch filmov a dokonca ma tu bavili viac než v tých svojich. Každá postava tu má svoju časť, či už priestor na svoje schopnosti, svoje osobné problémy a to je aj znázornené ich charakteristickými farbami (zelená, žltá, fialová), čím nadviažem aj na celkoví vizuál a kameru, ktorá si z predošlých filmov zobrala to najlepšie a pridala aj niečo nové čím sa dostala na pomyselný vrchol tejto ságy. A taktiež oproti predošlým filmom to už má tempo ktoré mi presne sadlo. Pomaly ako sa predstavujú postavy a ich súčasný stav sa tempo zvyšuje a potom začne pomaličky klesať, ale stále ma to nijak nevyhodilo z tej cesty, ktorá časom začala postupne zase stúpať. A film si teda udržiaval moju pozornosť v každej jednotlivej scéne až tak, že tá stopáž vyše dvoch hodín mi prišla ako 1 a pol hodiny. Vrátim sa naspäť ku postavám a len spomeniem že interakcie medzi hlavnými "superhrdinami" boli vždy vzrušujúce a zaujímavé. Ale ten ton sa dosť zmenil. Každý z týchto filmov mal svoj vlastný ton a tuto, tým že sa tu objavujú všetky postavy tak to môže pôsobiť trochu inak. Človek tu nemôže očakávať to isté ako u Rozpoleného. Je to zase iné a mne sa to trafilo presne do chuti. Ako som vždy spomínal, že tieto filmy sa tvária ako nadprirodzené príbehy a zároveň sú celkom uveriteľné, tak tu sa to presne rieši a divák pritom rozmýšľa či naozaj tie postavy majú schopnosti alebo nie. A to bolo super. Človek až do konca nevedel čo je pravda a čo nie a to ho vtiahlo do deja o to viac. Čo som nespomínal u minulých filmoch je hudba, ktorá tu používala aj niektoré časti z práve predošlých filmov, ale zase pridala aj niečo svoje. A musím povedať, že to je jeden z najlepších filmových soundtrackov aké som kedy počul. Možno sa práve tento poslední diel priblížil viac ku štandardným superhrdinským filmom, ale presne sa mi to trafilo do vkusu a väčšina ľudí by to neoznačilo za veľmi super film nie to ešte za najlepší z trilógie ale hovorím, film ktorý ma bavil každú jednu sekundu, videl som ho strašne veľakrát a vždy keď ho budem pozerať znova tak ma bude baviť ako keď som ho videl prvýkrát. Jeden z mojich najobľúbenejších filmov. ()

Myslivir

Závěr této přívlastkové trilogie spolu s předchozími dvěma díly přináší mezi komiksové filmy přesně to, co jim poslední roky bolestivě chybí - neotřelost. A co je obzvláště fascinující? Že třeba Vyvolený je čerstvý vice než 20 let, zatímco nejnovější marvelovky hnijí rychleji než avokáda. Dokonce rozbil a dekonstruoval vlastní žánr ještě před tím, než se komiksovky dostaly na tak široké výsluní. Po delší pauze pak přišel velmi zajímavý Rozpolcený, jenž spíše než s námětem hrdinského příběhu pracoval s variací na Krásku a 24 zvířat, a vše završil právě Skleněný, jehož výjimečnost spočívá nejspíše v kontrastním očekávání. Téměř celý film směřuje k finální konfrontaci, jen aby ukázal, že o ni ani zas tolik nešlo. Jak antiklimatický, a přesto uspokojivý závěr. Kruh žánru se uzavírá - máme komiksové filmy, které sami sebe berou vážně. Máme ty, co se vážně neberou. Máme ty, co nelze brát vážně. A máme i ty, které se v tom všem stejně jako bezdomovci v popelnicích obratně přehrabují, aby našly přesně to, po čem dychtí. Ať už to jsou žánrové konvence nebo nedojezená pizza. ()

Kalimero13

Stokrát lepší než kterýkoliv "pravý" komiks. Přestože samotná zápletka je hrozně chaboučká a nefunkční (prostě víte, jestli máte nadpřirozenou sílu nebo ne, to není žádné dilema - prostě jdete k první železné trubce a pokusíte se jí ohnout. Stejně tak - pokud to nejsou hrdinové, proč ty světla a vodní trysky? :) ) o to víc se musí režisérovi nechat, jak snadno jsem na tu hru přistoupil a jezdil na vlně, kterou zrovna režisér chtěl. Od první minuty se na to hrozně dobře kouká, člověk cítí, jak do každého záběru byla vložena píle a um. Celkově jsem si užíval fakt, že film nejel dle zajetých kolejí a často vám mění děj jinak, než sám predikuje. A ani samotný závěr mě vůbec neuráží a nese známky snahy o originalitu, což se o jakémkoliv komiksu říct nedá. Ten samotný epilog tam tedy myslím byl zbytečný a dokonce nezapadá do toho neutěšeného vyznění a a pro mě nepochopitelně glorifikuje dvě z postav, které doteď byly oprávněně zlé. ()

Black-star

Zajímavá zápletka a celkové rozuzlení v podobě MASTER MIND je skutečně fascinující. Vyzdvihuji výkon pana McAvoye coby rozpolceného a hlavně jako THE BEAST! Jediné co vytýkám jsou někdy dost zdlouhavé terapistické kecačky - které dost zásadně brzdí jinak celkem dobře se vyvíjející film a celkové tempo! Takže za mě jen 4z5 ()

vikino1

Komix tak trošku jinak. Né, že by mě teda chybělo, že hrdinové s nadlidskou silou na sobě nemají elasťáky a pláštěnky, že jsou nesmrtelní, že umí lítat nebo že boří mrakodrapy. Ono taky nadlidská síla je o něco větší, než ta lidská, ale o jak větší je - to nám ještě nikdo nikdy nedefinoval. Tak proč by to pro jednou nemohlo být jinak - třeba takhle. Nemusí jet všechno podle Marvel šablony. Jenže já tady měl problém trošku jinde. Máme tu Skleněného, Vyvoleného a 23 osobností Rozpolceného + Beasta a na tolik osobností je podle mě 129 minut zatraceně málo. A když zazdí i postavu Anyi Taylor-Joy (která bravurně táhla Rozpolcenýho) tak vlastně ani nevíte, komu fandit. 3,5 tentokrát zaokrouhleno dolů.... ()

Mouchal

Mně se pan Skleněný perfektně trefil do vkusu a v mých očích tak krásně dovršil tento ne tak ledajaký komiksový příběh. Ano, je to trochu delší a trochu více se tam mluví, ale mně tohle absolutně nevadilo. Já si užíval zápletku, která se nám pomalu ale jistě rozmotávala a chemii mezi zdejšími "nadlidmi". Hodně mě potěšil návrat pá starých postav z minulých filmů a také pár scén, které skvěle zahrály na notu příjemné nostalgie. Jestli je ten film naivní? Ano, velmi. Ale nesmíme zapomenout, že je to přece jenom komiksovka, ikdyž naprosto odlišná od masové produkce Marvelu (a možná právě v tom tkví její kouzlo), které si zrovna na nějakou přílišnou realističnost nehrají. A kdo by po ní toužil? Realita je beztak hnus. Pan Shyamalan sice na svém kontě už několik přešlapů má, ale jsem rád, že Skleněnýho si mezi ně nepřidám. 85% ()

Maximilianus

Nebolo to sklamanie, len sa dalo z toho všetkého viac vyťažiť. Priestor venovaný trom hlavným postavám bol celkom vyvážený, ale zároveň mi pripadalo, že všetky sú využívané iba tak okrajovo. O vedľajších postavách ani nehovoriac. Koniec bol iný ako som čakal, ale zbytočný a od hlavného záporáka som čakal viac, nie iba nejakú stupídnu organizáciu. Potenciál trilógie AAA-čkový, prvé dva filmy A-čkové ale toto bol B-čkový film. 6,9/10. ()

Shaddy1 odpad!

Nevím, co Shyamalan bere, ale každopádně to bude dobrý matroš. Jak jinak by něco podobného napsal a také sám zrežíroval? Tento film je taková sračka, že nevím, kde začít. Je mi líto Willise, Jacksona a MacAvoye, že se pod tohle podepsali. Film nemá hlavu ani patu, akční scény jsou točené tak, aby z nich nešlo nic vidět, celý děj se odehrává jen ve třech či čtyřech lokacích, postavy a jejich dialogy raději rozebírat nebudu, no a hudba, která má navodit pocit napětí a tajemna je spíše úsměvná. Nejhorší film, který jsem za poslední dobu viděl. P.S. posledních 20 minut raději vypněte a jděte krmit holuby. ()

Demonic189

Takto rozpoltený (Split?) som z nejakého filmu nebol už poriadne dlho. Chce to jednoznačne druhé zhliadnutie, ale nad 3* asi, teda určite nepôjdem. Ale zly snímok to teda rozhodne nie je, skor teda poriadne nenaplnený potenciál...EDIT 23.3.2023 - po ďalšom zhliadnutí idem s hodnotením ešte nižšie. ()

Likan7

Shyamalan je vyřízenej. Po Visit a Rozpolceném jsme alespoň trochu doufali, že nám ještě něco může říct. Jenže TO, co nám vytvořil ve Skleněném, je neuvěřitelný dno. Máte tu jednoho skvělýho McAvoye, který sice hraje, ale protože je všechno ostatní hovadina, je mu to k ničemu, známýho Jacksona, kterýho mají lidi rádi, a Willise, který se na starý kolena dal trochu dohromady a předvádí alespoň něco kloudného. Jenže jste Shya a celý to zabijete totálně plytkým scénářem, který má spoustu logických děr, nesmyslů a ve dvou hodinách působí fakt příšerně. Tady nemusíte ani pořádně přemýšlet, a přesto Vám začnou naskakovat ty kraviny, který Shyamalan předkládá divákovi. Zajímavě pojaté cely jsou opravdu to jediné, co se mi za celou dobu líbilo (a možná ještě to, že Davidova syna hraje ten samý herec jako ve Vyvoleném). Osudové momenty jsou trapné, akční scény šíleně natočené a já se divím, že jsem za ty dvě hodiny neusnul, a že to bylo často jen tak tak. Nevím, jestli to je zklamání, protože jsem nic nečekal, ale je fakt, že po solidním Rozpolceném bych čekal alespoň stejnou kvalitu, a ne tuhle slátaninu. ()

Hashirama

Čekal jsem mnoho zim na okamžik, kdy už se jednou provždy potvrdí, jaká lama Shyamalan ve skutečnosti je. Doufám, že teď už bude jeho adoraci učiněna přítrž, protože to, co na plátna nakidal tentokrát, to se už jen tak neuvidí. Naprosto nesourodá nesmyslná hříčka, ve které asi jediný režisér vidí nějaký ucelený obraz, která vhání protagonisty do nelogických situací plných polopatických a absurdních dialogových výměn, které jsou doprovázeny nelogickým a absurdním chováním postav. A jako třešinkou na dortu je film rámován dvěma suverénně nejhůř natočenými "akčními" scénami ever. Neobhajitelná bizarnost, která nedává smysl v ničem od řemesla po scénář, která ale, doufejme, přispěje k předčasnému důchodu pana režiséra. Anya a James fajn, hudba občas překvapí. ()

Idahou

Zase film se super hrdiny, ale tentokrát jinak. KONEČNĚ! McAvoy hraje tak neskutečně dobře, že si toho skoro ani nevšimnete. Prostě tam je a vy mu to věříte. Stejně tak Willis a Jackson, hrají velice dobře a zároveň skvěle zapadají do celkového děje. Kamera je taky super a i tady se dočkáme jiného přístupu než jen kopírování milionkrát viděných záběrů. Celkově je film dost dobře zpracovaný a zaslouží si vysoké hodnocení, tedy POKUD přestanete film sledovat někdy po Willisově výmolu, nebo dokttorčině návratu (mimochodem ta jediná mi tam trochu neseděla). Tenhle kousek měl být totiž tak o dvacet minut krátší. Závěr je totálně zbytečný, natáhnutý a víceméně pro blbečky. Celé to šlo shrnout jednou scénou, dvěma záběry. Dokonce bych řekl, že ten konec tam byl přidaný až po dohotovení filmu a to čistě jen proto aby se natáhla stopáž či něco podobného. I tak dávám 4*, protože je to prostě lepší než tolik přeceňované kopíráky od Marvelu ()

Boris.

Vyvolený i Rozpolcený byly dost dobrý filmy s hodně přesvědčivými hereckými výkony (hlavně teda McAvoy mě hodně bavil), tak sem byl dost zvědavej na pokračování. Pak sem viděl trailer a byl sem hodně natěšenej (asi jeden z nejlepších trailerů co sem kdy viděl),ale tim sem měl asi skončit. Jako nemůžu říct, že by to bylo úplně špatný, ale čekal sem trochu víc. Tohle je zbytečně utahaný a akční části sou jak kdybych to natáčel někde za garáží a financoval z kapesnýho. Celkově trochu zklamání. ()

Kingjiri

Když mě zrovna nezaujal příběh, dokázal mě Shyamalan vždycky zabavit aspoň slušnou atmosférou a filmařinou. Skleněný bohužel nezaujme ničim z toho. Atmosféra nebo napětí téměř uplně chybí, příběh měl zajímavý momenty, ale doplatil hlavně na šnečí tempo vyprávění a celej biják působí vizuálem nebo velice skromnou výpravou spíš jako lepší TV film než čistokrevnej celovečerák. Trochu zaujme úvod, jenže pak přijdou scény z cvokhausu, který jsou k uzoufání nudný (přes polovinu stopáže!) a finále postrádá víc akce i jakoukoliv epičnost, zkrátka je takový podivně komorní a uloudaný. S kratší stopáží, rozsáhlejší akcí a propracovanějšim závěrem bych minimálně třetí hvězdu utrousil. Superhrdinskej námět nebyl uplně blbej (i když bych do něho nemotal ty komixy), ale jeho převedení na plátno se bohužel vůbec nepovedlo. Dvě silnější hvězdy, a to hlavně za trio McAvoy, Willis a Jackson. ()

ER

Při opětovném zhlédnutí předchozích dílů jsem se i u tohoto bavil,byť to "comicsové mrkání" nemuselo být až tak okaté. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací