Hlavním hrdinou americké komedie Genea Kellyho (1912–1996), je sympatický čtyřicátník, pracující jako úředník Investiční zprostředkovatelny. Paul Manning je už čtrnáct let šťastně ženatý s Ruth. Zprvu nemůže pochopit, proč muži své manželky podvádějí s jinými ženami. Když už konečně pochopí, proč se muži odjakživa otáčí za jinými „sukněmi“, neví jak na to. Jeho přítel Ed Stander, který má na rozdíl od něj se ženami spoustu zkušeností, se mu to snaží vysvětlit, ovšem zcela neúspěšně. Tedy až do chvíle, než Paul ke svému překvapení zjistí, že ho najednou na všech ženách, které potká, nezajímá nic jiného než jejich fyzické přednosti. A je to samozřejmě Ed, který si ví rady a věnuje příteli příručku plnou pravidel a pokynů pro všechny možné eventuality svádění žen a nevěry. Ed se pochopitelně jako zkušený ujme role učitele a Paul pilně studuje a snaží se nabyté zkušenosti uplatnit v praxi. Pravidlo číslo jedna podle Eda zní, že pokud chce na celou noc opustit byt, aniž by vzbudil podezření, nesmí tvrdit, že jde tam, kde se dá dokázat, že tam není. A taky je třeba najít věrohodný důvod, proč se vzdálit na noc z domu. Přes značné obtíže se to Paulovi podaří, stejně jako naplnění dalších Edových rad. Zkouška nanečisto dopadne na výbornou, a tak je Paul podle Eda připraven na svou první nevěru. Zbývá už jen jediné. Najít tu pravou. V hlavní roli nevěrychtivého manžela uvidíme Waltera Matthaua, jeho našeptávače a zkušeného proutníka hraje Robert Morse. (Česká televize)

Illioplius

Sú chvíle, kedy má človek chuť na niečo svieže, vtipné a nenáročné. Nechce si hlavu zapĺňať ďalšími myšlienkami, no zároveň sa nechce pozerať ani na niečo, čo je vyslovene trápne alebo čo uráža jeho vkus. A možno si to dokonca chce pozrieť v nejakej spoločnosti, kedy sa neočakáva úplná sústredenosť na film, lež je dôležitá práve aj tá spoločenská zložka. Nuž a v takejto chvíli je Sprievodca ženatého muža skvelou voľbou. Samozrejme, možno nie je vhodný do všetkých spoločností, ale vždy je tu možnosť pozrieť si film osamote, čo je nemenej dobrou voľbou – prinajmenšom na získanie dobrého tipu, keď sa vyskytne vhodná príležitosť. Tento film sa možno zaoberá kontroverznou – alebo nemravnou – témou, ale s veľkou dávkou nadsádzky a sebairónie. Keď sa námet nevery pojme takýmto spôsobom, celkom to odstraňuje zábrany a umožňuje to film sledovať uvoľnene. Sprievodca ženatého muža je zároveň nenáročnou úvahou o láske, citoch a o sexuálnej príťažlivosti. Ako sa vyrovnať s týmito niekedy protichodnými vplyvmi, je nepochybne úlohou mnohých ľudí. Aj o tom je tento film. Videné v pôvodnom znení. ()

Evander

Když se na tento film podívám ze všech možných stran jako na celek, tak je to naprosto průměrná komedie své doby. Když se zamyslím nad příběhem, tak vůbec nejsem schopný sympatizovat s hlavním hrdinou. Ba právě naopak, je mi líto jeho ženy, kterou se snaží podvádět. Je to pro mě dost rozporuplný snímek. Na jednu stranu jednoznačně oddechovka, na druhou stranu vím, že si to podruhé jen tak nepustím... ()

VerenaLord

No paráda, takhle jsem se nepobavila už dlouho, ne nadarmo tvrdím, že starší filmy mají hodnotu, které málokterý soudobý snímek dosáhne. I když nejsem zrovna fanynkou Waltera Matthaua, zrovna tady jsem z něj byla unesená! ()

Joski

Veľmi svojský, trochu hollywoodsky nadržaný zastaralý humor, ktorý dnes asi nepobaví každého. Napriek všetkému mne to sadlo v správny čas a na správne miesto. Skvelá zábava s menej inteligentnejším pohľadom na "problém" ako som u Matthaua zvyknutý. Fanušíkovia jeho humoru si ale prídu na svoje a menej znalý sa možno poučia, ako na to aby sa o tom manželka nedozvedela...:-) Odporúčam sledovať na letnej dovolenke so ženou alebo s milenkou??? 75% ()

Jenislávek

Film o tom, jak se má podvádět? No dobře... občas se člověk pousměje, není to ale nijak vyjímečny dílo, je tady jednoduché příběh doplňované občas vtipnyma scénkama z milostnyho života nevěrníků. Nic víc, nic míň. 50% ()

Blutarg

Film z 60. let 20. století, ale tolik pěkných bab jsem ve filmu už dlouho neviděl... A ty rady fungují dodnes :D Povedené :) ()

mac000

Koncem 60. let byla v čs. kinech tato komedie bombou, trhající rekordy návštěvnosti (poprvé u nás ukázala geniální komediální talent Waltera Matthau, přestože ten měl v té době za sebou již lepší filmy, které se ovšem do naší distribuce nedostaly) ()

MartinTerran

Sic dosti starý film, ale i v dnešní době se u něho dá dobře pobavit. Nadsázky je zde samozřejmě mnoho, takže jako návod bych to určitě nebral - i když vlastně nakonec, kdo ví? Herecky obsazené dobře včetně ženských zadků (samozřejmě oblečených). Hodnocení: 74/100. ()

Adam's

Ať už si o morálním poselství filmu myslíte cokoliv, bavit se budete rozhodně. A při troše štěstí se i poučíte. Rady typu "Zatloukat, zatloukat a až to praskne, tak pořád zatloukat" jsou k nezaplacení... ()

Tercikkk

Trochu mi to přišlo jako výchovná komedie - Paul měl možnost, toho nejlepšího učitele, ale nevyužil to a zůstal vzorem pro Americkou štastnou rodinku. Nicméně velmi povedená komedie s těmi nejlepšími Edovými příklady se scénkami :). (Viděno v originále s anglickými titulky). ()

meda2016

V Bio toho roku jako čerstvý muž. "Zatloukat, zatloukat, zatloukat..!!!" ..... Hodnotím samozřejmě k roku uvedení. ()

Dvojirakri

Podobné téma bych ve filmu čekal spíš od Francouzů, Amíci ale byli rychlejší, což vůbec neva, protože celý snímek je doslova naplněný nádhernými tvářemi, dekolty, zadečky a nožkami tehdejších krásek, a díky tomu musím hodnotit celými čtyřmi hvězdami! Jen doufám že se nechystá pokračování s těmi samými děvčaty, něco jako Průvodce senilního muže. Dnes už by to moc ke koukání nebylo... ()

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner