Svět podle Putina

• USA The Putin Interviews
TV spot 3

Nahlédněte do světa i mysli kontroverzního ruského prezidenta Vladimíra Putina očima oceňovaného filmaře Olivera Stonea... (TV Prima)

BMW12

Vynikající rozhovor s Vladimírem Putinem, ve kterém povídá o celém svém životě, dozvíme se jak vnímá Stalina, Lenina a hovoří snad o celé své politické kariéře, o všech zásadních tématech. Dozvíme se mnoho zajímavých a nových věcí. Mě například překvapilo, že i přesto, jak USA se naváží do Ruska a neustále ho provokují, tak i tak je Putin pořád ochoten s USA spolupracovat. On nechce žádnou válku, žádné zbrojení, on chce s USA spolupracovat ve všech oblastech, nechce dávat na zbraně žádné finance. Bohužel však USA s mírem nesouhlasí a potřebují mít nepřítele, aby mohli dále zbrojit. Já Vladimíra Vladimiroviče Putina hodně obdivuji za to, co dělá pro svou zemi. Záleží mu na jeho lidu, na ruských občanech a dělá vše co může, aby se Rusové měli dobře. ()

Marek1991

Toľko času venované tomu, aby sa Putin vyrozprával tak ako on chce a aj to vôbec nie otvorene a často mám dojem ani úprimne považujem za dosť zbytočne strávený čas. zaujali ma tam však ukážky z filmu Snowden, nad ktorým uvažujem, že si ho pozriem. Ak mi bol Putin niekedy hocičím v niečom sympatický, tak tu moje sympatie padli na bod mrazu. Toľko floskúl, toľko bezobsažných slov, za ktorými si vždy ustrážil význam aký potreboval som už dávno nepočul, vlastne áno, od Andreja Danka, či politikov opakujúcich slová sloboda a demokracia. Rusko potrebuje zmenu od tohto typu kapitalizmu, pôsobí to už zamrznuto podobne ako on kritizoval staré kádre, ktoré tiež boli v mnohom zamrznuté. Na Stoneovi bolo vidieť, že Putina až tak neobdivuje, no z človeka správajúceho sa ako kameň bolo ťažké niečo dostať a takého človeka možno použiť akurát ako stavebný materiál v prenesenom význame. Môže si odšktrnúť ďalšie rozhovory, no Putin tu premeškal možnosť dať nejaké posolstvo pre svet, niečo zmeniť na tomto stave sveta, čo je smutné, no Stone ukázal, že neprišiel s ničím, čo by oživilo túto jeho sériu. ()

EastWicka

Těžko říci, jestli neměl Stone nějaký vychytralý záměr (pokud ano, pak toho naivu velmi dobře zahrál), ve finále mi ale z Putinova monologu a jeho, chvílemi žoviálně mrkajících, chvílemi ledových rybích oček, lží a vycizelovaných prezentačních dovedností hořkl uklidňující heřmánkový čaj na patře. Obzvlášť mne dostávaly ty zlehka nadhozené lakonické výhrůžky... ()

NinonL

První díl pojednává hlavně o rozpadu Sovětského svazu, o Gorbačovovi a Jelcinovi, o katastrofální situaci země, kterou musel Putin řešit, o válce v Čečensku, teroristických útocích v Rusku, o vzniku Al Kaidy, o spolupráci amerických tajných služeb s teroristy a jejich podpoře, o rozšiřování NATO navzdory předchozí dohodě, o vazalském postavení členských zemí NATO vůči USA, o astronomických vojenských výdajích USA atd. Druhý díl je o Gruzii, ukrajinské oranžové revoluci, o propagaci homosexualismu, o E. Snowdenovi a o jaderných zbraních ve světě. Třetí díl je o Ukrajině, Krymu a Sýrii. Čtvrtý díl se zabývá americkými a ruskými volbami, americkými kyber útoky na Japonsko, Írán a ruské banky a otázkou kybernetické (ne)bezpečnosti. Také se diskutovalo o Stalinovi, Churchillovi, Napoleonovi a Cromwellovi. Ve všech dílech můžeme krátce nahlédnout do Putinova soukromého života. Do jeho sídla, na jeho tréninky juda nebo hokeje, jízdy na koni a podobně. Překvapilo mě, jak moc je prezident Putin upřímný a jak odpovídá na 90% všetečných Stoneho otázek. Oliver Stone pokládá otázky na tělo, není servilní, čehož si také cením. Na některé otázka prezident Putin neodpověděl, protože šlo o tajné informace nebo byla otázka příliš osobní. Díky, odvážná a statečná Primo! ()

slunicko2

Chvílemi nudný koupený zápas, v němž Putin kope za Rusko a Stone za Putina. 1) Je dobře, že takové dokumenty na vysoké řemeslné úrovni vznikají. Doplňují spektrum politických pohledů a manipulací zase z druhé strany._____ 2) Film je primárně určen americkému publiku. Stone se snaží proniknout clonou americké propagandy a dělá to z našeho pohledu chvílemi až úsměvně nešikovně či průhledně. Je třeba ovšem brát na zřetel, že běžný americký divák se k jiným, než mainstreamově orientovaným prorežimním informacím nedostane. Naše specifická historická zkušenost s mocnostmi nám dává přece jen více nadhledu._____ 3) Charismatický 65letý Vladimír Vladimírovič Putin je nebezpečný právě svým distingovaným vzhledem, vytříbeným projevem a nesporně kvalitní propagandou, která ho obklopuje. 71letý Oliver Stone hraje podle Putinových pravidel. Jeho opatrnost ve formulování otázek, potencionálně Putinovi nepříjemných, hraničí až se servilností. Pravda, ve čtvrté části Stone přitvrdil...lehce._____ 4) Těším se na vrchol Stoneovy investigativní žurnalistiky - rozhovor s Kim Čong-unem. ()

stuntmanMIKE

Zaujimavy dokument... treba to povedat tak, ze Vladimir Vladimirovic je rozporuplna osobka. Rozhodne mu netreba vsetko verit... v dokumente je par veci, ktore realite az tak neodpovedaju a samozrejme je to kapek jednostranna zalezitost. Na strane druhej je fakt, ze Rusko vytiahol z prvotno pospolnej spolocnosti niekde vyssie... je treba brat v potaz aj fakt, ze Rusko nie je nejaka vyspela demokracia, kde sa daju aplikovat podobne principy ako v zapadnej Europe. Takze ja na nejake obmedzovanie ludskych prav a potlacanie, mierne povedane kontroverznej, opozicie zo strany Putina nepocujem. Pokial ide o rozjebanie blizkeho vychodu, tak s Putinom maximalne suhlasim. Za toto vinim mierotvorcov z USA, ktori rozjebali pomerne liberalne moslimske krajiny a zapricinili tak vznik konzervativnych kozojebov co radi rezu hlavy, odpaluju sa na uliciach a vyhlasuju vojnu civilizovanemu svetu. Mierotvorcovia totizto zase opominaju fakt, ze nie kazda krajina presla rovnakym vyvojom. K demokracii sa musi dospiet...neda sa nanutit a uz vobec nie v krajinach, kde lider musi byt respektovany a zaroven obavany vodca, ktory dokaze krajinu udrzat jedinym sposobom a to sposobom maly dvor a velky bic. Ked sa toto narusi, tak sa zrazu vyprofiluju krvilacni skurvysyni. Takze hoci som v mnohych veciach v tomto dokumente skepticky a Putinov nevinny vyraz je miestami usmevny, stale Rusko a osobu Putina povazujem za poslednu bastu, ktora drzi akusi rovnovahu vo svete voci imperialistom z poza mlaky. ()

Martin741

Som rusofobny /mozem vymenovat aj dovody/. Putinovi sa ako kazdemu dalsiemu prezidentovi neda vsetko verit, je to lisiak ... a lisky su falosne  20 % ()

Cheeter

Takhle vysoký hodnocení nedávám za to, že vím, že to je nebo není pravda. To nevíte nikdy. Nedávám ani za formu dokumentu. Dávám ho za ten nápad. Máme spoustu lidí po světě, o kterých se mluví, ale kdo z nás ví, jaký je ten člověk, když se s ním setkáte osobně? To se ze zpráv, kde je pětivteřinový prostřih, u nás s dabingem, nedovíte. Takovýchto rozhovorů by mohlo být více. Jediný, který by se tomu podobal, a o kterém vím, je jak Česká televize před časem udělal rozhovor s Assadem. To se mi také líbilo. Takže doufám, že se brzy dočkáme něčeho dalšího nebo podobného. ()

pakobylka odpad!

Píše se únor 2022 ... a já vidím "Svět podle Putina" ... zatím jen v televizním zpravodajství, ale pro mnohé kousek na východ od nás už je to tvrdá a nepředstavitelně krutá realita. Víte ... Euromajdan na přelomu let 2013 a 2014 - se vším, co se seběhlo kolem něj, nebyl ani zdaleka košer - ale ozbrojený útok na suverénní zemi osm let poté je těžce za hranou. To už není obsazení poloostrova Krym z roku 2014, které proběhlo prakticky bez použití zbraní a dalo se dejme tomu nějak odůvodnit obavami ruskojazyčného obyvatelstva o budoucnost. Neboť Krym byl autonomní republikou, která se dívala, jak v Kyjevě probíhá ozbrojený převrat na hranici ústavnosti. Jenomže doba pokročila ... a mně je úplně jedno, jak kvalitní dokument Oliver Stone natočil. Poněvadž jeho podstatou je lež. Kecy, kecy, kecy ... jeho vypovídající hodnota je tudíž nulová - nebo (lépe řečeno) úplně jiná, než jaká měla být. Odpad jako vyšitý. Pro ilustraci ponechávám původní komentář - jak sami vidíte, byla jsem nejenom naivní, ale především úplně blbá: -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Prezentace šéfa Kremlu a jeho země ... v režii Olivera Stonea, který evidentně stojí (převážně) na jeho straně. Tak je to zamýšleno a tak je to zpracováno, takže velice volně přeložený český název "Svět podle Putina" je neobyčejně výstižný. Což nemyslím jako kritiku, v podstatě jde o oficiální postoj určený především pro "západní" publikum, a kdo chce pronášet plamenná slova o ruské propagandě, měl by si v první řadě uvědomit, že Spojené státy i tzv. "svobodná a demokratická" Evropa čelí už od počátku ukrajinské krize masivní PROTIRUSKÉ propagandě - ve všech celoplošných médiích, takže pohled z opačné strany není vůbec od věci. Už kvůli rovnováze - sama za sebe musím říct, že jsem se vždycky podvědomě vzpírala, pokud mi byla od rána do večera podsouvaná jakákoli jediná a neomylná a SPRÁVNÁ pravda. P.S.: Víte ... jen tak na okraj - ať už dokument sděluje (či chce sdělit) cokoli, pořád jde (obrazně řečeno) o pohled na Ruskou federaci a jejího prezidenta očima velmoci, jejíž historie se začala psát až s poněkud diskutabilním osidlováním amerického kontinentu - a která má obecně problém s pochopením mentality jakéhokoli národa, jehož dějiny jsou delší než její. To je dobře patrné kupříkladu v poslední části, kdy zdůrazňované dokumentární záběry převážně ze stalinské éry na okamžik vystřídá kratičký a zdánlivě nevýznamný prostřih na průvod "Nesmrtelného pluku" ... jen tak - jakoby o nic zvláštního nešlo. Jenomže právě o tom to je (kromě jiného) - nevím, jak letos, ale v roce 2016 se ho jen v Moskvě účastnilo cca 400 000 lidí ... prezident Ruské federace je tady jen jedním pěšákem z mnoha - malým kolečkem v ohromném soukolí. A s tím chcete bojovat konfrontací a příkazy a sankcemi ? Vážně si myslíte, že takhle je porazíte ... že je zlomíte ... že je přimějete, aby se na vedení své vlastní země začali dívat jako na nepřítele ? Nebuďte směšní, vážení - ukázali jste prstem jenom sami na sebe. () (méně) (více)

campix

Putin Interviews jsou hodně velkým zklamáním. O Stoneovi všichni víme, jaký je to levičák a jak si libuje v konspiračních teoriích. A ve světle toho všeho jsou rozhovory s Vladimirem Putinem hodně slabým odvarem, čeho by byl schopný. Sem tam sice dochází na ožehavé otázky, ale z nich Putin vybruslí v podstatě lehce a Stone už pak dále nerýpe. Dozvíme se tak pouze standardní diplomatické odpovědi, které Vás zaujmout opravdu nemohou. Naprostá většina obsahu nemůže překvapit člověka, který má hlavu alespoň trošku otevřenou a sleduje mezinárodní dění. Stone jde Putinovy hodně na ruku a je zřejmé, že pokud by nešel, tak by podobná miniserie nikdy nemohla vzniknout. Zároveň se jedná o hodně jednostrannou debatu, jak Rusko jde všem na ruku a USA jsou tím zlým agresorem. Pokud by vznikla podobná věc z druhé strany barikády, tak bude znít úplně stejně. Velkým plusem je rozsah rozhovorů. Jaký s Putinem nikdo nikdy neudělal a také trošku poodhalení zákulisí Kremlu. Velká nic neříkající nuda. ()

zette

Putin je jeden z mych nejoblibenejsich politiku a Stone je na tom u me podobne mezi aktivnimi rezisery. Spousta otazek a odpovedi, ktere mi davaji smysl. ()

alisa.upir

Dokument je ukázkovou prací, po které si fakt řeknete, že i když třeba v některých věcech s Putinem nesouhlasíte, tak rozhodně mu rozumíte. Kdokoliv, kdo si myslí, že po staletích, kdy v čele Ruska stál jeden silný vůdce, tohle můžete nasilno nahradit demokracií ve stylu západních zemí, je úplně mimo. Podívejte se, jak krásně třeba jen u nás komunismus ze dne na den vymizel a lidi ho v hlavách najednou vůbec nemaj (pro lidi co nechápou - to bylo myšleno ironicky). Ano, Rusko rozhodně není stoprocentně svobodná země, ale je o 1000% svobodnější, než bývalo. Pokud chcete hodnotit jakoukoliv zemi, zejména v Euroasii, musíte se dívat nejdřív aspoň 500 let do historie, porozumět jí a teprve na základě toho si udělat názor. Rozhodně určitě všechno v Putinově životě nebylo tak krásné a růžové jak říká, na druhou stranu si myslím, že je jeden z mála lidí v čele jakékoliv dnešní země, který opravdu myslí dopředu a na to, jak to asi bude vypadat za 25, 50 let. Hodně tomu přispívá, že v čele země je už tak dlouho, někomu se to líbit nemusí, ale na druhou stranu podívejte se, jak to vypadá, když se představitelé země mění každé 4-5 let. Navíc se opravdu snaží mít nějaký právní rámec, a ten dodržovat - narozdíl od kolegů ze západu, kteří opravdu zákony mají jen pro srandu. Jeden příklad za všechny (na kterém je i vídět, jak stejně lidi slyšej jenom to, co chtějí slyšet) vzhledem k tomu, jak je Rusko tradicionalistická země, mají zakázanou propagaci homosexuality mířenou na děti mladší 18 let. Pak už si dělejte co chcete. Jo, ta propagace na tuhle věkovou skupinu je prostě ošemetná, takže rozhodně se to dá našroubovat skoro na každou veřejnou akci, takže prostě si tam nemůžete moc nikde vykračovat a svým dildovým růžovým vrtulníkem oblažovat každého v okolí, ale každá země má prostě nějaké zvyklosti a nemůžete si všude nakráčet jak Američani a na všechny tlačit svoje představy o životě. Za mě prostě výbornej dokument, a kdyby se lidi naučili víc přemejšlet a míň poslouchat kolenem, bylo by na tomhle světě radostněji. ()

SeanLSD

Pri všetkej úcte k Stoneovi ako tvorcovi aj dokumentaristovi, tento seriál je viac než iba kontroverzný.... To má Oliver samozrejme rád, no tam kde preukazoval pozoruhodný vhľad do americkej reality, v tej ruskej sa predsa len trochu stráca a Putinovi aspoň v prvých dvoch častiach takmer akoby prisluhoval. Ten naopak tu prezentuje svoj uhol pohľadu, ale vcelku vyznieva ako celkom rozumný, dokonca ľudský líder, človek z mäsa a kostí, ktorý sa snaží robiť svoj prácu. Hoci z iných zdrojov vieme, že mnohé jeho tvrdenia sú iba jeho vlastná sebapropaganda, osobne by som mal ďaleko k tomu odsudzovať ho kvôli tomu... - aspoň donedávna. Bohužiaľ v dňoch, kedy píšem tento komentár, je už definitívne jasné, že svet si ho bude naveky pamätať celkom inak. A teraz, zo spätného pohľadu, to môže vyzerať aj tak, že slávny filmár sadol na lep autokratovi a stal sa s dobrým úmyslom šíriteľom dymovej clony jeho lživej propagandy. ()

VaHo

Český název dokumentu „The Putin Interviews“, plně odpovídá tomu, o čem je. Putin sedí, chodí, bruslí, směje se, mračí se a přitom má pořád ten samý výraz v obličeji. Celých 200 minut je předkládán Putinův pohled na věc. Putin v klidu vysvětluje, argumentuje, čaruje s čísly, jmény, daty a žongluje s fakty, diplomaticky řeční a nevyhýbá se odpovědím. Problém je, že ruskému prezidentovi nikdo neoponuje. Žádná konfrontace s fakty, s kritickou opozicí, názory odborníků apod. Na Stoneovi bylo vidět, že je mu Putinovo vidění světa blízké. Kolikrát mu nadhazoval a přihrával, a v podstatě i lichotil. A tak si Putin jede to svoje a Stone se tváří, „že mu rozumí“. Na druhou stranu je evidentní, že Stoneovi o tohle nešlo a jednoduše si natočil to, co chtěl (jestli je to dobře, nebo špatně, je věc jiná). Slyšet názory Putina není samo o sobě nic špatného. Přiblížení jeho osobnosti je určitě zajímavé, i když si myslím, že to z velké části bylo jen divadlo. Putin tu roli hraje prostě už hodně dlouho a umí v tom chodit. P.S. Jeho supermístnost, kde má obrazovku přes celou stěnu a ve které může přepnout snad na každé místo v Rusko a mluvit s každým generálem 24 hodin denně je jak z nějaké bondovky. :-D ()

noriaki

Vladimír Putin je jeden z nejvýznamnějších politiků poslední dekády. A nejen kvůli obtížné čitelnosti ruského prezidenta, se o jeho skutečném pohledu na svět moc neví. Zdálo by se, že Rusko nemá Západu co nabídnout. Rusko sice může a bude vyvážet ideologii konzervativní politiky zaměřené na rodinu a tradiční hodnoty. Ovšem to je jen chiméra. Ruská společnost je propastně vzdálená ideálu k němuž se upíná evropská pravice. V zemí bují obchod s drogami, korupce a zřejmě nevymýtitelný šlendrián. I přes velké pokroky v růstu porodnosti vypadá demografická situace stále špatně. Co ovšem Rusko nabídnout může, je styl politiky orientované na zájmy lidí, s jasnou vizi budoucnosti a s vůli k jejímu provedení. Tedy přesně to, co se evropským politikům nedostává. Ti se této hrozbě brání jednoduše, odsoudí ji jako nebezpečný populismus. Ovšem to je jen odmítnutí poptávky, tu potom naplní někdo jiný. Má tedy smysl poslechnout si názory Vladimíra Putina? Už kvůli jeho významu pro světovou politiku určitě má. Má smysl si je poslechnout v tomhle dokumentu? Ne tak docela. Oliver Stone má svůj názor jasně daný. Nepodrobuje odpovědi kritickému myšlení, jen přejímá co slyší a souhlasně přikyvuje. Kdo je zvyklý na články českých novinářů hlásající neotřesitelnou pravdu - zdravím Oldřicha Mánerta, ten jeho dokument snese. Berte ho jako Palatovy články, nebo Votápkův seriál na téma "Nenávidím Rusko", jen ideově otočený. A nebo si o tématu přečtěte dobrou knihu. To je taková, která Vám neřekne co si máte myslet. ()

Eleanor05

Je to těžká nuda. Stone se Putina (záměrně) neptá na otázky, které by každého zajímaly, a které by ho vyvedly z míry - tedy "mizení" lidí, vraždy novinářů, potlačování lidských práv, umlčování opozice, anexe Krymu atd. Zevrubné rozebírání toho, jestli je víc zadluženo USA nebo Rusko a kolik to dělá procent HDP, mě fakt nebaví. Bylo jasné od začátku, že Putin bude lhát (dělá to celou svou kariéru), ale aby se to vůbec mohlo nazývat dokumentem, chybí vyjádření opozice, vyjádření obyčejných obyvatel, jakákoli konfrontace s fakty, která by pak názorně dokázala Putinovy lži. Takhle je to jenom jednostranné lhaní a Stone ani neoponuje, jenom přikyvuje. Takže po prvním díle s tím končím. Dvě hvězdičky za snahu vůbec se diktátora Putina na něco zeptat. PS: Je celkem vtipné, jak se tu najednou vyrojili pro Zemanovští a pro Putinovští nekritičtí diváci, kteří se kromě nadávek nezmůžou ani na to, aby si o "hodném a chytrém" Putinovi a skutečné situaci v současném Rusku něco zjistili. :D ()

MikeZ

Naivní školáček Oliver Stone zbožně poslouchá vyprávění hodného strýčka Vladimira Vladimiroviče. Nedík. ()

mab

Stone byl vždy levicový a díky tomu vzniklo několik zajímavých pohledů na USA očima američana. Nicméně tento dokument s nemaskovaným lezením Putinovi do zadku tak, že překrucoval i skutečnost, ukazuje, že na to být objektivní i jako nerus na Rusko nezvládl. Zkrátka, zajímavý pohled do srdce Ruska, zajímavé informace a pohled od Putina, ale Stone odpad. ()